Šest pogodaka u slavlju Villarreala nad ‘Bilima’, Hajduk uzvrat dočekuje s dva pogotka zaostatka

U prvoj utakmici posljednje faze kvalifikacija za Konferencijsku ligu Villarreal je na Gradskom stadionu u Valenciji rezultatom 4-2 (4-1) svladao Hajduk čime se nastavio crni niz hrvatskih klubova koji su ovim raspletom u 24. euro gostovanju u Španjolskoj sada na omjeru od 0 pobjeda, 5 remija i 19 poraza.

‘Bili’ su poveli pogotkom Stipe Biuka već u 2. minuti igre, ali Španjolci su već do poluvremena s četiri pogotka napunili mrežu Lovre Kalinića kojeg je dvaput matirao Jose Luis Morales (14., 36.), jednom Gerard Moreno (45.+1), a jednom Marko Livaja koji je u 19. minuti glavom zakucao loptu u vlastitu mrežu za 2-1 ‘Žute podmornice’.

Konačnih 4-2 iz kaznenog je udarca, nakon Aissa Mandijevog lakta u glavu Nikole Kalinića, u 85. minuti postavio Marco Fossati.

Strateg domaćina Unai Emery je u odnosu na početni sastav u ligaškom 0-3 slavlju nad Valladolidom napravio osam promjena, iz te utakmice i danas su u prvih jedanaest istrčali Moreno, Coquelin i Pedraza. Valdas Dambrauskas je u odnosu na 4-1 poraz od Dinama na teren umjesto Simića, Lovrencsicsa, Atanasova i Čoline poslao Eleza, Mikanovića, Melnjaka i Sahitija.

Teško da je sadržajnije mogao biti otvoren dvoboj. Već na isteku prve minute Villarreal je odigrao brzu polukontru te je Chukwueze ostao desno na širokom prostoru 1na1 s Melnjakom, 23-godišnji Nigerijac je s ruba šesnaesterca gađao suprotni kut i poslao loptu malo pored vratnice.

Samo minutu poslije Hajduk izlazi sa šest igrača u završnicu i stiže do senzacionalnog vodstva! Livaja je povukao iz vlastite polovice te s desnog ruba šesnaesterca poslao ‘oštru’ prizemnu loptu kroz srce obrane domaćih na suprotnu stranu gdje Biuk bježi ‘uspavanom’ dvojcu Mandi-la Fuente te uklizavanjem s dva metra matira Reinu za 0-1 ‘Bilih’.

U 4. minuti igre Kalinić je bio primoran na prvu reakciju, ponovno su domaćini probili lijevu stranu gostujuće obrane, u zavšrnici je desno unutar šesnaesterca bio Moreno, kapetan Splićana upisao je sigurnu obranu.

Uslijedio je, što se prilika tiče, nešto mirniji period iako smo i dalje gledali vrlo, vrlo ‘žustar’ dvoboj, Dambrauskasova momčad dobro je stala na terenu, imala nekoliko dolazaka u posljednju trećinu, ali bez završnice dok je Emeryjeva ekipa dosta ubrzala protok lopte što im se vrlo brzo isplatilo jer su već do 19. minute stigli do preokreta.

Završnica akcija za prvi pogodak ‘Žute podmornice’ krenula je na desnoj strani napada gdje je Chukwueze ‘izneredio’ obranu gostiju, ali i loše ubacio te je lopta završila uz suprotni rub terena. U ‘drugom napadu’ loptu je uz rub šesnaesterca dobio Morales koji je uz nekoliko ‘lažnjaka’ izvozao Mikanovića i Grgića te uz pristiglog Borevkovića uspio udarcem s dvanest metara pogoditi suprotni kut za 1-1.

Do preokreta su Španjolci stigli iz prekida u 19. minuti. Ubačaj Baene lijevo iz prekida Livaja je nes(p)retno glavom s osam metara u skoku zakucao u prvi kut za 2-1.

Nije Hajduk loše stajao u periodu između dva primljena pogotka, kao i u uvodnom dijelu nastavili su s aktivnim traženjem prostora u posljednjoj trećini, ali sve što iz tog razdoblja vrijedi istaknuti jest žuti karton Livaje koji je u 13. minuti u borbi za posjed u šesnaestercu Villarreala laktom zahvatio Baenu.

Nakon akcije na lijevoj strani napada poslije ubačaja iz kuta u 29. minuti Melnjak je bio na udarcu glavom na dvanest metara, ali bilo je to nedovoljno ‘ozbiljno’ za Reinu. Svega nekoliko trenutaka poslije budnost 39-godišnjeg vratara domaćih odlučio je iz daljine testirati i Krovinović no Reina je i na to bio spreman.

Aktivni Chukwueze se u 34. minuti sjurio u šesnaesterac te pored Biuka i Melnjaka ubacio na drugu vratnicu gdje Moreno iz teške pozicije nije uspio pogoditi okvir.

Do trećeg pogotka u mreži Kalinića domaćini su stigli u 36. minuti. Izlazak Hajduka iz posljednje linije visokim pritiskom na Krovinovića je odlično presijekao Mandi i uposlio Chukwuezea desno, a on kroz noge Melnjaka odigrao naprijed u prostor za 35-godišnjeg Moralesa koji je pobjegao pažnji Eleza i Borevkovića te mirno udarcem iz prve sa sedam metara pogodio prvi kut Kalinićevih vrata za 3-1 i svoj drugi pogodak na susretu.

Bio je ovo sada već period kada se Villarreal ‘u potpunosti posložio’ te Hajduk nikako nije uspijevao mirnije povezati svoje linije dok su domaćini stalnim pritiskom u vrlo ranoj fazi izgradnje napada učestalo oduzimali protivniku posjed i testirali obranu gostiju koja je Kalinića uz dosta muke ipak držala nezaposlenim.

Pred kraj poluvremena Hajduk se ponovno ukazao u napadačkom dijelu igre, imao kraći period dobrih izlazaka, izborio i ubačaj iz kuta, ali upravo iz te situacije Villarreal odigrava vrlo brzu kontru i postavlja 4-1 u prvoj minuti nadoknade. U završnici je Morales uposlio Morena, a kapetan domaćih s dvanaest metara mirno matirao Kalinića za svoj prvi pogodak u sezoni.

Ništa manje uzbudljivo nego početak utakmice nije otvoren ni nastavak. U prvoj minuti igre Hajduk je došao do završnice na lijevoj strani napada preko Biuka, ali njegov ubačaj nije urodio plodom, a nekoliko trenutaka poslije se Morales u šesnaestercu gostiju našao u gol situaciji, ali nije uspio ukrotiti loptu koju je skupio Kalinić.

U 48. minuti ponovno su ‘bili’ kombinirali na lijevoj strani napada, Biuk je imao prostora u šesnaestercu za udarac, gađao je suprotni kut, ali se lopta od de Fuentea odbila pored vratnice u korner. Minutu poslije su ‘Žuti’ u završnici, ali Morales je lijevo s četrnaest metara pucao pored okvira vrata.

Nakon što se smirio uvodni tempo Villarreal je preuzeo posjed, a sljedeću prijetnju vidjeli smo poslije duže akcije u 54. minuti kada je u sredini prostor za Baenu koji je s osamnaest metara pucao snažno i ravno u Kalinića. Dvije minute poslije Hajduk izlazi do kraja u napad, ali oštar ubačaj Biuka s lijeve strane u sredinu ispre Krovinovića su na vrijeme otklonili domaći braniči. Opet je Biuk u 60. minuti, ovaj put s desne strane napada stigao u završnicu i oštrim ubacivanjem tražio Melnjaka, ali taj pokušaj ispucan je u korner.

Nakon tog kornera Emery je napravio četiri promjene, pa su umjesto Pedraze, Morlanesa, Morena i de Fuentesa istrčali Lo Celso, Pau Torres, Femenia i Parejo. Svega nekoliko trenutaka nakon nastavka igre se Lo Celso, novo pojačanje Villarreala pristiglo na posudbu iz Tottenhama – nakon novog meteža koji je na lijevoj strani suparničke obrane napravio Chukwueze našao na udarcu na rubu šesnaesterca, no Kalinić je uspješno upisao obranu.

U 65. minuti je Awaziem blokirati udarac Baene s petnaest metara, lopta je prevarila kapetana na vratima Hajduka i pored lijeve vratnice zavšrila u korneru.

Prvi Dambrauskasovi potezi bili su Lovrencsics i Mlakar umjesto Mikanovića i Sahitija u 70. minuti igre.

Što se igre tiče Villarreal je sasvim mirno posjedom kontrolirao utakmicu, Hajduk se i dalje, u rijetko uspješnim izlascima, nije libio u velikom broju stizati u posljednju trećinu, ali domaća obrana vrlo je jednostavno odgovarala na izazove te je Pepe Reina i dalje bio bez intervencije.

Unai Emery je posljednju izmjenu odradio u 73. minuti kada je umjesto dvostrukog strijelca Moralesa u igru poslao 21-godišnjeg Senegalca Jacksona.

Novi posao Kalinić je imao u 75. minuti kada se Chukwueze s desne strane sjurio u sredinu i između četvorice suparničkih igrača pucao snažno u okvir, dobro postavljeni vratar gostiju upisao je sigurnu obranu.

Dosta sreće gosti su imali dvije minute poslije kada je poslije kratko izvedenog kornera Parejo s lijeve strane ubacio na suprotni rub peterca gdje je Cuenca spustio u sredinu prema Mandiju, ali on u duelu s Awaziemom nije uspio stići do lopte koja odlazi tik uz suprotnu vratnicu.

U 79. minuti u igru su za goste ušli povratnici nakon ozljeda, Kalinić i Fossati, s terena je Dambrauskas povukao Livaju i Eleza. Svega dvije minute nakon što je ušao u igru Kalinića je u šesnaestercu domaćina u borbi za loptu laktom u glavu udario Mendi. Velika posjekotina nastala je ispod desnog oka napačada gostiju koji je ostao ležati uz dosta krvi na travnjaku, a bjeloruski sudac osim opomene braniču domaćina pokazao je i na bijelu točku za Hajduk.

Ozlijeđenog Kalinića zamijenio je Atanasov, a siguran izvođač s bijele točke za 4-2 u 85. minuti je bio Fossati.

Veliku priliku za treći pogodak Hajduk je imao u 88. minuti, ali nakon pokušaja Atanasova gosti su uz nešto sreće tik pored desne vratnice odbili loptu u korner poslije kojeg se nastavio pritisak ‘Bilih’, a iz istog smo vidjeli još i Krovinovićev pokušaj iskosa lijevo s ruba šesnaesterca, pucao je veznjak pristojno pored prve vratnice.

Do kraja utakmice, četiri minute nadoknade, vidjeli smo još jednu opasnu prijetnju gostiju koji su brzo izveli prekid i time iznenadili suparnike, obrana Hajduka ipak je iz svog peterca uspješno otklonila opasnost.

Sljedeća obveza za ‘Bile’ je u subotu kada će s početkom u 21:05 na Poljudu u okviru 6. kola S/HNL-a gostovati Lokomotiva dok ‘Žutu podmornicu’ isti dan s početkom u 19:30 u okviru 2. kola La Lige čeka gostovanje kod Atletico Madrida.

Uzvratni dvoboj Hajduka i Villarreala na rasporedu je u četvrtak 25. ovog mjeseca s početkom u 21 sat.

U prvom susretu play-off faze Konferencijske lige od 20:45 na stadionu Ciutat de Valencia sastaju se Villarreal i Hajduk. Španjolski predstavnik zbog rekonstrukcije nije domaćin na svom Madrigalu, nego će splitsku momčad ugostiti na stadionu kojim se koristi Levante.

Žutoj podmornici, koja je prošlosezonski polufinalist Lige prvaka, ovo je prvi europski ispit u novoj sezoni dok su Bili u ranijoj fazi natjecanja bili bolji od portugalske Vitorije de Guimaraes (3:2).

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Foytha, Danumu, Morena i Triguerosa koji su ozlijeđeni dok gosti nemaju problema s izostancima, ali na putu nisu krenuli Eduok, Diamantakos, Krolo i Šarić.

Trener Villarreala Unai Emery je u najavi rekao: “Susrećemo se s protivnikom koji ima povijest i sadašnjost. Njegovi igrači s puno želje ulaze u ove utakmice. Zbog toga ih poštujemo te smo se savjesno pripremali za njih. Veliku sam važnost pridao tome da naši igrači budu maksimalno predani i da dobro treniraju. Želim da ova utakmica bude nastavak onoga što smo dosad ostvarili. Bit će to stoga veliki ispit za nas.”

Strateg Hajduka Valdas Dambrauskas je dodao: “Ovo je jedan od najvećih izazova s kojima se susrećemo. Naša namjera je igrati hrabro, ne skrivati se, dati 100 posto svojih mogućnosti i pokazati zajedništvo. Ako svi daju sve od sebe već smo napravili veliku stvar. Na ovu utakmicu ne gledamo kao na pritisak već kao na priliku. Cilj nam je ispuniti plan, a kada se on ispuni, obično dođe rezultat.”

Glavni sudac utakmice je Aliaksiej Kuĺbakoŭ iz Bjelorusije kojem će pomagati Dzmitryj Žuk, Alieh Maslianka i Viktar Šymusik. Njih će kontrolirati Edgar Steinborn iz Njemačke dok će posao delegata obavljati Švicarac Alex Miescher. VAR sustav večeras nije u upotrebi.