Search
Close this search box.

Slobodna procjena: Analiza suđenja 20. kola HT Prve lige (VIDEO)

Foto: Pixabay (ilustracija)

Nova tura, nova avantura. Ili, primijenimo li tu kratku doskočicu koju na seoskim proštenjima zaurla meštar od vrtuljka na naš vrli HNL – novo kolo, nova hrpa sudačkih pogrešaka. I baš čovjek ima dojam kao da je na vrtuljku. Stalno gledamo iste stvari, stalno nas suci „voze“ u krug ponavljajući iz vikenda u vikend iste greške.

Netko bi im na te stvari trebao ukazati, ali kako kad odgovorni nose premium deluxe ružičaste naočale pa nakon svake kompletirane dionice sipaju hvalospjeve na račun djelitelja pravde. Nešto što nije propustio napraviti ni Uefin kontrolor suđenja, Miroslav Vitković nakon 20. kola domaćeg prvenstva. Nema veze što smo opet vidjeli sve klasične greške naših sudaca, a suluda pravdanja njihovih pogrešaka su u emisiji Treće poluvrijeme podignuta na još jednu višu razinu. Vitkovićev zaključak je bio, citiramo, „zadovoljni smo s rješenjima koje su suci donijeli uz, naravno, određenih malih problema“. Pa krenimo redom.

Utakmicu između Rudeša i Osijeka sudio je Igor Križarić, a pomagali su mu Nikola Kečkiš i Marko Stolnik. Četvrti sudac bio je Ivan Župan.

Na utakmici je zabilježena samo jedna sporna situacija i to u 32. minuti kada je glavni sudac pogriješio i nije dosudio kazneni udarac za Osijek. Situacija je lijepo objašnjena u obje emisije koje analiziraju suđenje u HNL-u.

Objašnjena je i situacija iz 40. minute kada je ispravno dosuđen kazneni udarac za Rudeš.

Jednu zanimljivost pronašli smo u zapažanju delegata utakmice. Igrač domaće momčadi prijavljen je s brojem 17, a nastupio je u dresu s brojem 11. Valjda nije čovjek donio sve dresove…

Utakmicu između Slaven Belupa i Gorice sudio je Ivan Bebek, a pomagali su mu Tomislav Petrović i Miro Grgić. Četvrti sudac bio je Marko Linić.

U emisiji Treće poluvrijeme Miroslav Vitković naglasio je kako je ova utakmica dokazala da je Ivan Bebek naš najbolji sudac i to godinama, pa da vidimo kako je zapravo sudio naš “najbolji” sudac.

U 1. minuti imamo opasnu igru igrača Gorice (Lovrić) i simuliranje igrača Slavena (Karamarko).

Ispravno je dosuđen prekršaj za Slaven, a ovakve situacije ćemo izdvajati kako bismo jasno ukazali na igrače koji nakon završetka nogometne karijere sreću mogu potražiti u glumačkim vodama.

U 27. minuti igrač Slavena (Goda) neoprezno starta i radi drugi uzastopni prekršaj, a za to nije niti usmeno upozoren.

U emisiji Treće poluvrijeme naš “najbolji” sudac je pohvaljen zbog ispravnog dodjeljivanja žutog kartona igraču Gorice (Marina) nakon udaranja laktom u 36. minuti. I pritom Vitković objašnjava da je to dovoljna opomena jer nema namjere, a da je, citiramo, „igrač, svjesno, laktom, pogledao gdje je taj igrač, onda možemo govoriti o težoj kazni. Ovo ističemo zbog dvije situacije koje su se dogodile kasnije u utakmici (50. i 86. minuti).

U 38. minuti Karamarko opet simulira i još jednom daje naslutiti da je možda promašio zanimanje, a naš “najbolji” sudac mu dodjeljuje prekršaj i time prekida obećavajući napad Gorice.

U 50. minuti dogodila se najzanimljivija situacija utakmice, ili točnije, najzanimljiviji dio analize suđenja u emisiji Treće poluvrijeme. Igrač Gorice (Lovrić) u trku s leđa rukom u glavu udara igrača Slavena (Karamarko) što Bebek ne vidi već pušta akciju i dosuđuje ubacivanje sa strane za Goricu.

Miroslav Vitković nahvalio je našeg “najboljeg” suca i cijeli njegov tim. Obavezno pogledajte.

Po njemu, naš “najbolji” sudac ne vidi tu situaciju jer je koncentriran na drugi dio terena te mu nakon završetka akcije prvi pomoćni sudac i četvrti sudac javljaju što je bilo. Pojašnjava nama Miroslav i da je igrač Gorice (Lovrić) kasnije dobio žuti karton. Gdje je problem, možda ste se zapitali.

Pogledajmo što se stvarno zbilo.

Ništa Bebeku nije dojavljeno, igra se nastavila ubacivanjem sa strane za Slaven, a ni u zapisniku nema kartona za Lovrića.

https://streamable.com/uqlo8

Koliko god se trudili, ne možemo pronaći smisleno objašnjenje izrečenog u emisiji Treće poluvrijeme. A sad se vraćamo i na ono o namjeri i svjesnom udaranju. Jasno se vidi kako Lovrić pogledava prema suparničkom igraču i laktom ga udara u vrat. Ali, ako to godinama „najbolji“, sudački tim u Hrvata nije vidio, nije se valjda ni dogodilo. Ne bi njima promaklo nešto tako bitno. Vrag odnio video snimke…

U 84. minuti ispravno je dosuđen kazneni udarac za Slaven i to je objašnjeno u obje emisije.

Ne znamo zašto nitko nije izdvojio situaciju iz 86. minute kada igrač Slavena (Čanađija) jako laktom u glavu udara igrača Gorice (Ndiaye), a naš “najbolji” sudac mu ne dodjeljuje ni žuti karton. I ovdje možemo govoriti o namjeri i intenzitetu udarca, ali, ali… Bebek je to rezolutno smirio i sve je dobro…

U 94. minuti poništen je gol Gorice uz objašnjenje kako igrač koji se nalazi u zaleđu ometa vidokrug vratara, a to je nešto o čemu bi se moglo raspravljati.

Eto, tako sudi naš “najbolji” sudac. Čestitamo.

Utakmicu između Dinama i Istre sudio je Igor Pajač, a pomagali su mu Jerko Crnčić i Bojan Zobenica. Četvrti sudac bio je Tomislav Bionda.

Na ovoj utakmici mogli smo vidjeti koliko je rastezljivo dosuđivanje igranja rukom što će biti posebna tema neke od sljedećih analiza. U obje emisije prikazana je neispravna odluka iz 17. minute kada Dinamu nije dosuđen kazneni udarac.

Prikazana je i ispravna odluka iz 84. minute kada je dosuđen kazneni udarac za Dinamo

Nije prikazana situacija iz 93. minute kada nije dosuđeno igranje rukom što bi Istri omogućilo zadnju priliku za izjednačenje.

Od ostalih situacija imamo kombinaciju svega što je Dinamu i inače dopušteno u utakmicama HNL-a.

U 11. minuti izvode ubacivanje sa strane daleko od mjesta gdje je lopta izašla iz igre.

U 25. minuti Olmo pada bez vidljivog kontakta i Dinamo dobiva prekršaj u zoni udarca.

U 32. minuti Periću se ne sudi očiti prekršaj u skoku jer to nije dobro za njegovu statistiku.

U 79. minuti nema prekršaja za Istru zbog povlačenja s leđa.

U 93. minuti iz kontranapada, nakon što nije dosuđena ruka za Istru, prvi pomoćni sudac je neispravno signalizirao zaleđe igrača Dinama.

Drugo poluvrijeme produženo je za četiri minute, a trebalo je barem pet zbog šest zamjena i prekida kada se ozlijedio Ademi.

Utakmicu između Intera i Rijeke sudio je Tihomir Pejin, a pomagali su mu Goran Pataki i Kruno Šarić. Četvrti sudac bio je Zdenko Lovrić.

Vjerojatno postoji neki naputak za naše suce u kojem je dopušteno ubacivanje sa strane izvesti odakle god želiš jer se to ponavlja na većini utakmica, pa tako i u 18. minuti ove utakmice kada igrač Intera izvodi ubacivanje sa strane 15 metara od mjesta gdje je lopta izašla iz igre.

Najveću grešku glavni sudac napravio je u 37. minuti utakmice kada pri rezultatu 0:0 nije dosudio kazneni udarac za Inter što je lijepo objašnjeno u emisiji Stadion.

U emisiji Treće poluvrijeme ovo nije bilo spomena vrijedno.

Od ostalih situacija treba pohvaliti ispravnu procjenu zaleđa u 68. minuti kada je postignut drugi pogodak Rijeke.

U 74. minuti sudac je ispravno procijenio situaciju iako je bio loše postavljen.

U 77. minuti imamo još jednu ispravnu procjenu zaleđa igrača Rijeke.

Utakmicu između Hajduka i kluba koji ne bi smio igrati u istoj ligi kao i Dinamo sudio je Damir Batinić, a pomagali su mu Vedran Đurak i Kristijan Novosel. Četvrti sudac bio je Andrej Burilo.

U 13. minuti dosuđen je prekršaj za Lokomotivu. Valjda je ovaj dodir bio dovoljnog intenziteta za srušiti mladog sportaša u punoj snazi.

U 14. minuti glavni sudac nije poštovao prednost igračima Lokomotive.

U 21. minuti dobra procjena da nema prekršaja za Hajduk, ali je upitno je li riječ o ubačaju iz kuta.

U 27. minuti dosuđen je prekršaj za Hajduk iako je izgledalo kao posve normalan duel.

U 28. minuti dogodila se jedina situacija koja je analizirana u emisijama. Vratar Lokomotive zaustavio je loptu na crti, a igrači Hajduka tražili su pogodak. Mišljenja smo da je procjena prvog pomoćnog suca bila ispravna, a za pravo mu daju i 3D analize. Doduše, kada gledamo gdje su izvukli loptu na pamet nam pada stari vic koji završava s „pa dobro ženo, vjeruješ li ti meni ili svojim očima“.

U 29. minuti nije dosuđen prekršaj za Lokomotivu.

U 35. minuti dosuđen je još jedan prekršaj za Hajduk u zoni udarca, ali nam iz snimke nije jasno zašto.

Utakmica je produžena za tri minute iako je trebalo barem pet zbog šest zamjena i dva prekida u 61. i 78. minuti kada se ukazivala pomoć igračima na terenu.

I sve ovo možda čak i djeluje „ništa strašno“, jer je bilo i ispravno dosuđenih odluka u teškim situacijama, ali onda čovjek skupi sve na hrpu i – smrzne se… Pa imamo da je igrač prijavljen u zapisniku s jednim brojem, a nastupio je s drugim na leđima, nekažnjavanje simuliranja, nekažnjavanje (namjernog) udaranja laktom u glavu, nedosuđivanje kaznenog udarca nakon igranja rukom i prekršaja vratara (gdje je suđen prekršaj na vrataru!?) što je izravno utjecalo na rezultat, rastezljivo (ne)dosuđivanje igranja rukom, čitav niz nepravilnih odluka/situacija koje su za Dinamo kao „dobar dan“ u HNL-u… U posebnu kategoriju moglo bi se svrstati izvođenje ubacivanja sa strane. Evo, predlažemo da se napravi natjecanje, a pobjednik je onaj koji ubacivanje sa strane izvede najdalje od mjesta gdje je lopta izašla iz igre.

Sve u svemu, još jedan običan dan u uredu hrvatskih nogometnih sudaca.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter