Španjolska nakon drame jedanaesteraca osvojila UEFA Ligu nacija

Španjolska je nakon Portugala i Francuske pobjednik trećeg izdanja UEFA Lige nacija! Furija je do naslova došla nakon drame jedanaesteraca u kojoj je na De Kuipu u Rotterdamu bila bolja od Hrvatske rezultatom 5:4.

Nakon 120 minuta igre nije bilo golova pa su naposljetku odlučili udarci s bijele točke. Nakon šest serija u njima se kao junak pokazao vratar Španjolske Unai Simon koji je obranio udarce Majera i Petkovića dok je jedini neprecizan Španjolac bio Laporte koji je zatresao gredu.

Izabranici Zlatka Dalića pred oko 30 tisuća hrvatskih navijača tako nisu uspjeli doći do prvog velikog trofeja, ali mogu biti ponosni izdanjem kojeg su pokazali.

Prvo uzbuđenje na utakmici vidjelu smo u 9. minuti kada je s lijeve strane ubacio Fabian Ruiz, a Livaković je loše reagirao, no spasila ga je stativa. U nastavku akcije označeno je zaleđe Morate koji je reagirao na odbijenu loptu.

U 10. minuti utakmice s tribina se začula pjesma Mate Miše Kovača “Ostani tu…” koja je bila posvećena Luki Modriću. Navijači su tako izrazili želju da kapetan Vatrenih nastavi igrati za nacionalnu momčad.

Dvije minute kasnije Gavi je ukrao loptu na dvadesetak metara, a onda je zapucao sa 17 metara, no lopta je otišla malo pored vratnice.

Hrvatska je dobru priliku imala u 23. minuti kada je Erlić dugim dodavanjem proigrao Kramarića koji je pobjegao španjolskoj obrani, no u posljednji trenutak ispred njega je loptu u korner uspio izbaciti Laporte. Minutu kasnije nakon ubačaja Kramarića s desne strane za udarac sa šest metara se izborio Pašalić, ali bio je to lagan zadatak za Simona.

Španjolci uzvraćaju u 27. minuti kada je nakon ubačaja s lijeve strane glavom pucao Rodri, a lopta na putu prema golu pogađa Moratu i odlazi pored okvira gola.

U 31. minuti je Modrić iz slobodnog udarca ubacio za Perišića, a njegov pokušaj glavom s 15 metara brani vratar Španjolske. Brozović je pak u 38. uputio oštar prizemni ubačaj u peterac s lijeve strane, no nitko od njegovih suigrača nije stigao reagirat. Kombinacija ubačaja Modrića i udarca glavom Perišića je aktivna i u 39. minuti, a i ovaj put učinak je bio isti.

Prodor Albe u 42. minuti je rezultirao ubačajem s lijeve strane i udarcem glavom Morata sa šest metara koji odlazi iznad prečke.

U posljednjem napadu u prvom dijelu Erlić je neoprezno u kaznenom prostoru sapleo Le Normanda, no njemački sudac Zwayer nije reagirao.

Start drugog poluvremena je ponudio dobar prodor Perišića po lijevoj strani u 51. minuti, a na njegov ubačaj nije uspio reagirati Pašalić dok udarac Juranovića nije bio dovoljno dobar.

Španjolci su dobro odigrali u 57. minuti kada je Asensio iz srca šesnaesterca glavom pucao malo iznad grede poslije ubačaja Albe s lijeve strane.

Četiri minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka ponovno je ubacio Perišić, a Pašalić s druge stative glavom šalje loptu u vanjski dio mreže.

Rodri je u 65. minuti uputio snažan udarac iz velike udaljenosti, a lopta je prohujala pokraj stative.

Deset minuta kasnije Livaković je odnio loptu ispred Fatija nakon čega je odbijenac u mrežu iz daljine pokušao pospremiti Ruiz, no nije bio precizan. U 77. minuti je s ruba kaznenog prostora pucao Asensio, a lopta je otišla pored stative.

Veliku šansu Španjolska je imala u 84. minuti kada je Alba odlično uposlio Merina koji je povratnim dodavanjem pronašao Fatija, a njegov udarac sa sedam metara ispred gol linije je u posljednji trenutak uspio blokirati Perišić.

U 90. minuti susreta Asensio je nakon proigravanja Navasa zaprijetio s ruba kaznenog prostora iskosa, no nije bio dovoljno precizan.

Kako nakon osnovnog dijela utakmice nije bilo golova ušlo se u produžetke.

Kovačić je u 100. minuti utakmice u dobru poziciju gurnuo Majera, ali on nije uspio uputiti udarac te je Nacho u posljednji trenutak na 15 metara zaustavio njegov prodor.

Furija je uzvratila u 104. kada je udarac Asensija blokirao Erlić, a na odbijenu loptu je naletio Olmo te je sa 17 metara poslao visoko iznad gola.

U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog produžetka s desetak metara iskosa dobro je pucao Brozović, a Simon je bio spreman na njegov prizemni udarac.

Merino je u 108. minuti ostavio loptu za Olma, a njegov udarac s deset metara od bloka odlazi pored stative. Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Simon sigurno brani prizemni udarac Vlašića sa 17 metara.

Rodri je u 116. minuti pucao s dvadesetak metara, a lopta od bloka Šutala odlazi iznad grede. Tri minute kasnije Vlašić je ostavio loptu za Kovačića, a njegov udarac sa 17 metara od bloka Nacha odlazi u korner.

Obzirom da golova nije bilo i nakon 120 minuta igre o pobjedniku trećeg izdanja UEFA Lige nacija odlučilo je raspucavanje s bijele točke:

1. serija: Vlašić – zabio; Joselu – zabio
2. serija: Brozović – zabio; Rodri – zabio
3. serija: Modrić – zabio; Merino – zabio
4. serija: Majer – Simon obranio; Asensio – zabio
5. serija: Perišić – zabio; Laporte – prečka
6. serija: Petković – Simon brani; Carvajal – zabio