Sudačka komisija: Jović s pravom nije dosudio kazneni udarac za Osijek, a Bosec nije trebao dobiti drugi žuti karton protiv Hajduka

Komisija nogometnih sudaca Hrvatskog nogometnog saveza objavila je analizu suđenja 23. kola HT Prve lige. Prema njima neispravno je priznat gol Nike Galešića Šibeniku kojim je Hrvatski dragovoljac došao do prednosti od 0:4, a branič Slaven Belupa Antonio Bosec nije trebao zaraditi drugi žuti karton protiv Hajduka u trenutku kad su Bili protiv Farmacetua imali prednost od 2:1.

S druge strane komisija je donijela odluku da sudac Jović s pravom nije dosudio kazneni udarac za Osijek u završnici prvog poluvremena kada je stopera Rijeke Antona Krešića lopta u kaznenom prostoru pogodila u ruku jer se to s punom sigurnošću putem snimke nije moglo utvrditi. Također su podržali procjenu zagrebačkog suca da stoperu Rijeke Savi Čestiću u nadoknadi prvog poluvremena ne pokaže drugi žuti karton.

Cjelokupna sudačka analiza 23. kola HT Prve lige:

ŠIBENIK – HRVATSKI DRAGOVOLJAC

Glavni sudac: Ivan Bebek. Pomoćni suci: Sanja Rođak Karšić i Nikola Kečkiš. VAR sudac: Zdenko Lovrić.

49. minuta: Neispravna procjena drugog pomoćnog suca u primjeni pravila XI – (priznati pogodak). Neispravna odluka suca utakmice u interpretaciji pravila XI tijekom naknadnog pregleda incidenta slijedom VAR intervencije. Ispravna odluka – kažnjivo zaleđe i utjecaj na suparnika.

HAJDUK – SLAVEN BELUPO

Glavni sudac: Ante Čuljak. Pomoćni suci: Bojan Zobenica i Anto Marić. VAR sudac: Marin Vidulin.

62. minuta: Izdana druga isključujuća opomena igraču Slaven Belupa ne pronalazi svoju opravdanost u PNI-e. (KNS HNS-a podsjeća na jasne smjernice i naputke UEFA sudačke komisije, KNS HNS-a u razmatranjima izdavanja isključujuće druge opomene).

OSIJEK – RIJEKA

Glavni sudac: Fran Jović. Pomoćni suci: Hrvoje Radić i Luka Pušić. VAR sudac: Duje Strukan.

42. minuta: Ispravna procjena suca utakmice “nema prekršaja kažnjive igre rukom“ u interpretaciji pravila XIV. S razmatranjem da, iako je intervenirao, VAR sudac tijekom naknadnog pregleda incidenta sucu utakmice “nije“ ponudio egzaktan dokaz i mjesto kontakta lopte i tijela braniča. KNS-a odluku suca utakmice smatra ispravnom, a intervenciju VAR suca neopravdanom.

46. minuta: Ispravna procjena suca utakmice. Igrač Rijeke u prirodnoj (nogometnoj) borbi za loptu nadskočio je svoga suparnika, igrao loptom i istovremeno počinio prekršaj. Iako igrač jednim dijelom svoje ruke dolazi u kontakt sa suparnikom, jasnim smjernicama PNI-e ovakav način upotrebe ruke (s razmatranjem mjesta kontakta, intenziteta) ne smatra se preoštrim ili nesmotrenim prekršajem te samim time nije podložan disciplinskoj sankciji.