Švedska pogotkom Forsberga iz penala stigla do slavlja nad Slovačkom i četvrtog boda na turniru (VIDEO)

U prvoj utakmici drugog kola skupine E Švedska je u Sankt Peterburgu rezultatom 1-0 (0-0) svladala Slovačku i tako s četiri boda na kontu privremeno preuzela vodeće mjesto na ljestvici.

Strijelac pogotka vrijednog velikog slavlja Šveđana bio je Emil Forsberg u 77. minuti iz kaznenog udarca koji je izborio Robin Quaison.

Slovaci su u današnji okršaj ušli s tri boda na kontu osvojena u 1-2 slavlju nad Poljskom, dok su Šveđani u prvom kolu osvojili bod uporno i kvalitetno se braneći u remiju bez pogodaka sa Španjolskom.

Zaista dosadan i siromašan nogomet gledali smo danas u Rusiji. S obzirom na to da su Slovaci evidentno bili zadovoljni bodom, a Šveđani jednostavno nedovoljno kvalitetni svjedočili smo vrlo sporoj i opreznoj igri s obje strane, a takav pristup rezultirao je tek bezopasnim situacijama koje su vratarima posluživale za zagrijavanje.

Čisto, eto, da se nešto istakne, možemo spomenuti da se Lustig u 13. minuti našao u nešto izglednijoj poziciji za prijetnju vrataru, poslije ubačaja Larssona iz prekida s desne strane je bio najviši u skoku na pet metara, no u duelu sa suparničkim stoperom nije uspio kvalitetno zahvatiti loptu te je istu poslao preko okvira Dúbravkinih vrata.

Jednako bezopasan bio je i pokušaj Hamšika u 43. minuti, kada je na osamnaest metara imao čistu situaciju za udarac, ali je također bio neprecizan te je prebacio okvir vrata.

U prvih pet minuta drugog dijela po dvije pristojne situacije na svakoj strani. Prvo je u 47. minuti Forsberg odigrao kvalitetno naprijed za Isaka koji poteže s ruba šesnaesterca, ali njegov prizemni udarac pravovremenim je uklizavanjem u korner odbio Škriniar. Tri minuta poslije nakon akcije na desnoj strani napada Duda se prejednostavno riješio Berga i potegao s rube šesnaesterca, snažno i malo preko okvira vrata.

I onda su konačno uslijedila malo konkretnija uzbuđenja. U 58. minuti švedski vratar Olsen imao je prvi ozbiljniji posao na susretu. Nakon ubačaja iz prekida s lijeve strane Kucka je na suprotnoj glavom s pet metara uputio loptu u okvir, a obrana Rominog vratara ispostavila se uskoro ‘nepotrebnom’ jer je svirana nedozvoljena pozicija Slovaka.

Samo minutu poslije Larsson je odlično ubacio s desne strane napada u sredinu gdje na sedam metara skok s Koscelník dobiva Augustinsson, ali loptu je uputio preblizu koncentriranom Dúbravki, koji upisuje i svoju prvu spomena vrijednu obranu danas. Nekoliko trenutaka poslije Šveđani prijete poslije ubačaja iz kuta, Isak je kratko glavom vratio loptu u sredinu gdje je Danielson ostao nečuvan na petercu, a 32-godišnji stoper kineskog Daliana iz odlične pozicije puca malo preko okvira.

Šezdesetsedma minuta i nova prijetnja glavom Švedske, ovaj put se nakon ubačaja s desne strane za poziciju izborio Isak koji je nadvisivši Šatku s ruba peterca zapucao tik iznad grede.

Festival glavometa konačno je prekinut u 71. minuti kada se mladi napadač Sociedada u solo akciji, praktički s centra, ‘prošetao’ kroz obrambene linije protivnika, te u konačnici lijevo iskosa s petnaest metara pucao snažno i kvalitetno u prvi kut, ali za razliku od suigrača na visini zadatka bio je vratar Dúbravka.

Konkretniji pritisak Anderssonovih izabranika plodom je urodio u 76. minuti kada su Šveđani izborili i realizirali kazneni udarac. Poslije akcije po desnoj strani u završnici Isak finim dodirom prebacuje zadnju liniju protivničke obrane i igra u prostor za Quaisona kojeg na osam metara ruši Slovački vratar. Njemački sudac Daniel Siebert odmah je pokazao na bijelu točku i dodijelio Dúbravki žuti karton, a minutu poslije siguran je izvođač za Šveđane bio igrač Leipziga Emil Forsberg.

Nerješiva enigma Slovacima bio je Isak koji se u 82. minuti ponovno s centra sjurio do šesnaesterca, Škriniar mu izbija loptu u posljednji trenutak, no na istoj je u nastavku na 14 metara na udarcu Claesson, čiji je pokušaj nogom uspio blokirati i u korner odbiti dobro postavljeni 35-godišni branič ciparske Omonije Hubočan.

Do kraja susret, šest minuta sudačke nadoknade, Slovaci su konstantno pritiskali, no kao što smo vidjeli u okršaju sa Španjolskom, Šveđanima se nije problem kvalitetno braniti dug period, pa su tako reprezentativci sa sjevera Europe bez ozbiljnijih problema poštedili svog vratara spomena vrijednog posla i tako osigurali veliku pobjedu.

Drugo kolo skupine E zaključit će se sutrašnjim okršajem Španjolske i Poljske u Sevilli (21h), gdje će u trećem kolu na okršaj s izabranicima Luisa Enriquea stići Slovačka, dok će Švedska ostati u Sankt Peterburgu gdje će dočekati sraz s Poljacima.