Tomas debitirao pobjedom nad Istrom 1961 – Osijek prvi put slavio nakon skoro tri mjeseca

Prekinut je negativni niz Osijeka od 11 uzastopnih prvenstvenih utakmica bez pobjede. Bijelo-plavi su u 31. kolu SuperSport HNL-a na Gradskom vrtu golom Ramona Miereza u 72. minuti slavili protiv Istre 1961 rezultatom 1:0 (0:0). Četvrti trener domaćih u aktualnoj sezoni, Stjepan Tomas, tako je upisao uspješan debi.

Zanimljivost s utakmice je i da su oba vratar obranila po kazneni udarac. Prvo ja Majkić u 60. zaustavio pokušaj Lovrića, a potom je Malenica u 83. minuti obranio šut Boultama te je svojoj momčadi sačuvao tri boda.

Osijek je tako došao do 11. prvenstvene pobjede u sezoni, prve nakon 29. siječnja ove godine. Time su se barem privremeno vratili na treće mjesto ljestvice, a prednost pred današnjim suparnikom su povećali na četiri boda razlike.

Prvo veliko uzbuđenje na susretu dogodilo se u 21. minuti kada je Leovac ubacio s lijeve strane, a do lopte je između dva stopera Istre stigao Mierez te je sa šest metara šutirao malo pored stative.

U 38. minuti se na lijevoj strani napada za udarac s desetak metara iskosa izborio Lovrić, a Majkić je paradom zaustavio njegov pokušaj.

Zeleno-žuti su u prvom dijelu prvi put ozbiljnije zaprijetili u 43. kada je Caseras dobro proigrao Bakrara, no u njegovom udarcu sa sedam metara iskosa nije bilo snage tako da je Malenica s lakoćom uhvatio loptu.

Nakon proigravanja Kadušića u 50. minuti Vuk je odlično proslijedio loptu do Marina, a njegov snažan pokušaj sa desetak metara iskosa zaustavlja prečka.

Šest minuta kasnije Hujber je izvrsnim proigravanjem u odličnu šansu gurnuo Bakrara, a on je sa sedam metara pucao malo pored vratnice. Pomoćni sudac je potom signalizirao zaleđe, no čini se da bi VAR priznao pogodak da je do njega došlo.

Nakon ubačaja iz kuta Lovrića u 58. minuti lopta je u ruku pogodila Petrusenka, a sudac Pajač je s malim odmakom pokazao na bijelu točku u korist Osijeka. Odgovornost s 11 metara preuzeo je Lovrić, ali Majkić brani njegov loš pokušaj. Bijelo-plavi su tako treći put u nizu ove sezone propustili realizirati kazneni udarac. Prethodno to nije uspjelo Špoljariću i Caktašu.

Nakon pogreške gostujuće obrane u 71. minuti Mierez je pokušao uposliti Caktaša, ali ispred njega je loptu zagradio Marešić tako da je Majkić stigao reagirati.

Bijelo-plavi su poveli u 72. minuti. Loše dodavanje Majkića iskoristio je Bukvić nakon čega je uputio centaršut na vrh peterca, lopta je nadvisila Iovua što je iskoristio Mierez te ju je glavom proslijedio u gol Istre. Argentinski napadač je tako protiv svog bivšeg kluba došao do osmog zgoditka u aktualnoj sezoni.

Lovrić je u 76. minuti iskušao udarac sa 17 metara iskosa, a Majkić je zabilježio sigurnu intervenciju. Vratar Zeleno-žutih se iskazao i dvije minute kasnije kada je obranio udarce iz blizine koji su došli od Caktaša i Bukvića.

Novi jedanaesterac, ali ovaj put u korist Istre, vidjeli smo u 83. minuti kada je Boultam proigrao Bakrara, a njega je na rubu šesnaesterca povukao Čeberko te je sudac Pajač pokazao na bijelu točku. VAR je nakon nekoliko minuta potvrdio njegovu odluku. Odgovornost je preuzeo Boultam, no Malenica je pročitao njegov udarac te je upisao vrijednu obranu.

U 86. minuti je snažno s dvadesetak metara iskosa pucao Mierez, a lopta je prošla malo iznad grede.

Gosti u završnim minutama nisu uspjeli doći do šanse za izjednačenje tako da je nakon posljednjeg zvižduka Pajača moglo nastupiti veliko slavlje u redovima Bijelo-plavih.

Kolo se nastavlja od 17:05 kada se na Maksimiru susreću Dinamo i Varaždin.

U sklopu 31. dionice SuperSport HNL-a od 15 sati u Gradskom vrtu počinje utakmica Osijeka i Istre 1961. Na klupi Bijelo-plavih će debitirati Stjepan Tomas, a na tribinama neće biti organiziranog navijanja Kohorte koja je nezadovoljna terminom susreta.

Prvi sraz ova dva suparnika odigran u Osijeku završio je pobjedom domaćina rezultatom 2:0 dok su na Drosini Zeleno-žuti dva puta slavili s 1:0.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Jugovića, Nejašmića, Gržana i Brleka dok su gosti bez Ercega, Majstorovića, Rovisa, Galilee i Matheusa.

Trener Osijeka Stjepan Tomas je u najavi izjavio: “Ja gajim napadački nogomet i težim igri. Na početku sad nije vrijeme za takve stvari, bitni su bodovi i pobjede. Treba biti pragmatičan. Napravit ćemo sve da u ovih šest utakmica uzmemo najviše što možemo i da uspijemo ostvariti plasman u Europu. Pratio sam Osijek cijelo ovo vrijeme i vidio sam kako je igrao. Digla se igra u zadnjih nekoliko utakmica, ali bilo je i nesreće. Težit ću tome da izvučem maksimum iz igrača jer vjerujem da su kvalitetni. Treba ih samo pravilno usmjeriti i vjerujem da neće biti problema.”

Strateg Istre Gonzalo Garcia je dodao: “Čeka nas dugačak put i utakmica protiv zahtjevne ekipe. Istina je da su sada recimo u nekom slabijem trenutku i to će se sigurno promijeniti uskoro, no nadam se ne na našem susretu. Moji igrači, kao i ostatak sezone, idu nastaviti s dobrom igrom i idejom, pa ćemo vidjeti kakav će biti rezultat. Smatram da je u redovima Osijeka bilo dosta promjena ove sezone, od trenera do igrača, a zadnju su utakmicu recimo ispustili u zadnji trenutak i to se isto ponekad nažalost događa. Protiv Osijeka neće biti lako – imaju kvalitetne igrače, organizirani su i vole se nadigravati. Mi smo u zadnjem periodu izgubili samo od Slavena, a s drugim ekipama odigrali čvrste utakmice i imali dobre rezultate za nas.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će asistirati Sanja Rođak Karšić (Podravske Sesvete), Ivan Starčević (Bjelovar) i Ivana Martinčić (Koprivnica) dok su za VAR zaduženi Ante Čulina (Zagreb) i Ivan Mihalj (Velika Gorica). Delegat susreta je Zlatko Stanković (Zagreb), kontrolor suđenja Igor Pristovnik (Zagreb), a časnik za sigurnost Marko Svilić.