Varaždin nanio Gorici prvi domaći poraz u sezoni

U prvoj utakmici 19. kola SuperSport HNL-a Varaždin je na gostovanju kod Gorice slavio s 1:3 (0:0). Bila je to dominantna predstava gostiju koji su pobijedili zahvaljujući pogocima Michelea Šege, Domagoja Drožđeka i Frana Brodića dok je počasni gol za domaćina postigao Tim Matavž.

Izabranici Nikole Šafarića su tako upisali prvu prvenstvenu pobjedu od rujne ove godine odnosno nakon osam susreta, a i tad su bili bolji od Gorice, ali na domaćem terenu. Momčad Dinka Jeličića je pak prvi put ove sezone poražena na stadionu u Velikoj Gorici gdje su također bili neporaženi od veljače ove godine kada su izgubili od Šibenika. Varaždin je s nova tri boda barem privremeno skočio na šesto mjesto ljestvice te je zaostatak za današnjim suparnikom koji zauzima četvrtu poziciju smanjio na šest bodova razlike.

Gorica će u sljedećoj godini prvo odigrati zaostali susret 4. kola u kojem će 24. siječnja dočekati Rijeku, a potom će nekoliko dana kasnije u 20. dionici biti domaćin Lokomotivi. Varaždin će pak u tom kolu na stadionu Varteksa odmjeriti snage sa Slaven Belupom.

Prvo poluvrijeme je pripalo gostima koji su ozbiljnu zaprijetili u 20. minuti kada je nakon ubačaja iz kuta iz peterca glavom pucao Šego, no Raspopović i Banić su uz pomoć grede uspjeli sačuvati svoju mrežu netaknutom.

Šego je dobru priliku imao i šest minuta kasnije kada je s desetak metara iskosa poslao loptu pokraj Banića, ali na gol liniji se ukazao Leš koji je uspio odbiti loptu. U nastavku akcije je sa 17 metara odlično pucao Postonjski, a Banić je još boljom reakcijom uspio upisati obranu iako je loptu išla pod samu gredu.

Snažni udarac Marine s dvadesetak metara koji je išao po sredini gola je u 50. minuti uspio odbiti Banić.

Nova dobra šansa za Varaždina uslijedila je u 58. minuti kada je Postonjski ubacio iz kornera, Marina je glavom prenio loptu do Nekića koji je s vrha peterca snažno šutirao, a lopta je ponovno zatresla prečku.

Samo minutu kasnije Varaždin dolazi do zasluženog vodstva. Postonjski je idealno podvalio loptu za Šegu koji je sa šest metara iskosa prizemnim udarcem uspio matirati Banića za svoj prvi prvenstveni zgoditak u aktualnoj sezoni.

U 67. minuti Pilj je proigrao Mitrovskog koji je gađao sa 17 metara, ali je pucao malo iznad gola. Nedugo potom Šego je ukrao loptu Soldi nakon čega je Drožđek u priliku izbacio Pilja, no njegov udarac s 15 metara u korner odbija Banić.

Nakon ubačaja iz kuta Postonjskog lopta dolazi do Nekića koji na osam metara lako pada u duelu s Raspopovićem, a sudac Lovrić je pokazao na bijelu točku. Nakon višeminutne provjere u VAR sobi Ante Čuljak je odlučio da neće zvati glavnog suca na pregled video snimke. Odgovornost s bijele točke je preuzeo Drožđek te je uspio pronaći put do mreže iako je Banić dirao loptu koja je išla u njegovu lijevu stranu. Napadač Varaždina je tako došao do drugog gola u aktualnoj sezoni HNL-a.

Novi pogodak u mreži Varaždina vidjeli smo u 73. minuti. Bila je to akcija u tri poteza u kojoj je Vukčević proigrao Drožđeka koji je odmah proslijedio loptu do Brodića, a on je s osam metara matirao Banića. Bio je to njegov prvi dodir s loptom nakon ulaska u igru i sedmi prvenstveni gol u sezoni kojim se na vrhu ljestvice strijelca izjednačio s Caktašem i Livajom.

Gorica do počasnog gola dolazi u 81. minuti. Ilečić je ubacio s desne strane, a loptu je na drugoj stativi dočekao Matavž te je iz blizine zatresao mrežu za svoj drugi prvenstveni pogodak u aktualnoj sezoni. Dvije minute kasnije nakon odbijene lopte je s ruba šesnaesterca pucao Šroler za sigurnu obranu Zelenike. Nakon ubačaja Pršira iz slobodnog udarca u 88. minuti u prilici se našao Leš, no sa sedam metara nije bio dovoljno precizan.

Blizu drugog gola na utakmici Brodić je bio u 89. minuti kada je blokirao ispucavanje Banića, ali lopta se nije odbila u gol. U četvrtoj minuti sudačke nadoknade s ruba kaznenog prostora je snažno pucao Šego, a Banić je bio spreman na njegov pokušaj.

Posljednju priliku na utakmici vidjeli smo u 96. minuti kada je u solo prodoru bio Soldo, no na koncu je Zelenika pravovremeno napustio gol liniju te je prije njega stigao do lopte.

Posljednje ovogodišnje kolo se nastavlja sutra kada se od 14:50 u Kranjčevićevoj sastaju Lokomotiva i Istra 1961 dok će od 17 sati Rijeka na Rujevici odmjeriti snage s Rudešom.

Na gradskom stadionu u Velikoj Gorici od 17 sati počinje prva utakmica 19. kola SuperSport HNL-a odnosno trećeg kruga prvenstva u kojoj će snage odmjeriti Gorica i Varaždin. Njihov prvi ovosezonski međusobni ogled odigran na istom mjestu završio je rezultatom 1:1 dok je na stadionu Varteksa pogotkom Postonjskog bolji bio domaćin.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Majstorovića, Ndockyta, Krizmanića, Mrzljaka i Jurića dok su gosti bez Domjanića, Elezija te Kolarića.

Trener domaćih Dinko Jeličić je u najavi istaknuo: “Momci rade dobro od početka i sigurno će dati svoj maksimum. Ovu utakmicu ćemo odraditi na tragu cijele polusezone te sam uvjeren da ćemo pružiti još jednu dobru partiju. U prošloj utakmici s njima smo napravili penal zbog nedostatka koncentracije, nakon toga smo odigrali jako dobro drugo poluvrijeme s puno prilika, koje nažalost nismo uspjeli realizirati. Očekujem sličnu utakmicu u petak i da će detalj prelomiti na jednu ili drugu stranu.”

Njegov kolega na klupi Varaždina Nikola Šafarić je dodao: “Ne bih rekao da su iznenađenje. Prošle su godine imali pad i ako uzmemo drugi dio lanjske sezone i sada prvi dio ove sezone Gorica praktički cijelu godinu igra na visokom nivou. Imaju stabilnost, glavu i rep, odrađuju 90 minuta na visokom nivou. Njihov trener radi odlične stvari, igrači ga dobro slijede, tako da nas čeka zahtjevna utakmica.”

Glavni sudac utakmice je Zdenko Lovrić iz Đakova kojem će asistirati Marjan Tomas (Vladislavci), Ivan Starčević (Bjelovar) i Oliver Romić (Osijek) dok će u VAR sobi biti Ante Čuljak (Zagreb) i Kristijan Novosel (Valpovo). Delegat susreta je Robert Balen (Zagreb), a kontrolor suđenja njegov sugrađanin Ivica Modrić.