AEK s dva gola u sudačkoj nadoknadi izbacio Dinama iz Lige prvaka

Dinamo je bio na korak do plasmana u grupnu fazu Lige prvaka. Plavi su u uzvratnoj utakmici trećeg pretkola u Ateni vodili protiv AEK-a do 92. minute rezultatom 0:2, ali su do konca utakmice primili dva gola te su se oprostili od najelitnijeg klupskog natjecanja.

Za izabranike Igora Bišćana su se u strijelce upisali Šutalo i Ljubičić dok su za prolaz grčkog prvaka pogodili Araujo i Vida. Hrvatski reprezentativac je pogodio u 100. minuti nakon što je bio najbrži na odbijenu loptu poslije Livakovićeve obrane kaznenog udarca.

Dinamo će tako idućeg tjedna igrati protiv Sparte Prag u play-off fazi Europske lige dok AEK-a očekuju sudari s belgijskim prvakom Royal Antwerpom.

Već u prvoj minuti utakmice AEK je mogao doći u vodstvo. Safi je odličnim proigravanjem u šansu gurnuo Pindeu, no njegov udarac sa sedam metara iskosa odlazi pokraj suprotne stative.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Ivanušec je ubacio s lijeve strane nakon čega Ljubičić i Špikić nisu uspjeli konkretnije zaprijetiti te je udarac potonjeg završio u bloku.

Bulat je u 13. minuti zaprijetio snažnim udarcem s dvadesetak metara koji je otišao malo iznad grede.

AEK je uzvratio u 16. kada je Safi dobro ubacio s lijeve strane, a Garcia je s prve stative poslao loptu pokraj bliže stative.

Minutu kasnije nakon ubačaja Rote s desne strane lopta dolazi do Zubera koji je snažno pucao s desetak metara, a Livaković je dobrom reakcijom sačuvao svoju mrežu.

U 23. minuti Ivanušec je povratnim dodavanjem uposlio Petkovića koji je uputio prizemni udarac s 18 metara, a Stanković je bio spreman na njegov pokušaj.

Nova šansa se čekala sve do 44. minute kada je Šutalo dodao do Bulata koji se iskrao domaćoj obrani, ali je sa 17 metara pucao malo pored suprotne vratnice.

Dinamo do vodstva dolazi u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela. Moharrami je ubacio s desne strane na drugu stativu gdje je Petković spustio loptu za Mihajličenka, a njegov udarac iz blizine odlično brani Stanković. U nastavku akcije lopta se odbija do Šutala koji je iz peterca uspio poentirati.

Dobru akciju domaćin je odigrao u 55. minuti kada je Safi povratnom loptom s lijeve strane uposlio Pinedu, a njegov udarac s desetak metara je odlično blokirao Ristovski. U nastavku akcije lopta dolazi do Jonssona koji je šutirao s ruba šesnaesterca, a Livaković se iskazao obranom.

Dvije minute kasnije AEK ponovno prijeti. Zuber je u šansu gurnuo Amrabata koji je s osam metara iskosa pokušao svladati Livakovića, no vratar Dinama izlazi kao pobjednik tog duela.

Do povećanja vodstva Plavi dolaze u 65. minuti kada je Petković fantastično proigrao Ljubičića, a on je udarcem iz okreta iz prve poslao loptu pokraj Stankovića.

AEK je zaoprijetio u 69. kada je iz slobodnog udarca s dvadesetak metara iskosa pucao Gačinović, a Livaković je nogom uspio odbiti loptu.

Samo minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Petković je u šansu izbacio Špikića, a njegov pokušaj s desetak metara iskosa također nogom brani vratar domaćih.

Petković je u 73. minuti izborio slobodni udarac na 17 metara iz kojeg je Bulat pucao malo poviš prečke.

Domaćin je u 78. minuti nakon prekida i loše reakcije Livakovića preko Moukoudija zatresao mrežu Dinama, no zbog prethodnog zaleđa Garcije zgoditak nije priznat.

Neobična situacija dogodila se u 80. minuti kada je sudac Eskas pokazao drugi žuti karton Mihajličenku nakon što je prekršaj napravio Šutalo, no na intervenciju VAR sobe norveški arbitar je ispravio svoju grešku tako da Plavi na koncu nisu ostali s igračem manje.

Mreža Dinama se zatresla i u 90. minuti kada ju je iz blizine pogodio Mantalos, no i ovaj put pogodak zbog zaleđa nije priznat.

U drugoj minuti sudačke nadoknade AEK ipak dolazi do zgoditka. Nakon ubačaja iz kornera Petković je odbio loptu do Arauja koji je preciznim udarcem s desetak metara matirao Livakovića.

Mantalos je u 95. minuti ispremiješao obranu gostiju nakon čega je snažno pucao sa šest metara iskosa, a od bloka Mišića i Šutala lopta se odbija u korner. Domaćini su tom prigodom tražili i kazneni udarac jer je lopta u ruku pogodila stopera Dinama, no suci to nisu smatrali kažnjivom situacijom.

Nakon ubačaja iz kuta i udarca Arauja lopta u ruku pogađa i Ljubičića, a glavni sudac Eskas se prvotno nije oglasio, no nakon intervencije iz VAR sobe i pregleda snimke pokazao je na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara je preuzeo Garcia, međutim njegov pokušaj brani Livaković, no na odbijenu loptu je najbrži Vida koji trese mrežu Dinama te vodi AEK u play-off. Hrvatski reprezentativac je prije vremena utrčao u 16 metara, no suci to nisu vidjeli.