Azijska Liga prvaka – Dalić i Popović u lovu na naslov

Prošlog tjedna utakmicama prvog kola počelo je 34. izdanje najjačeg klupskog natjecanja u Aziji, azijske Lige prvaka. Prije svega, da kažemo i par osnova o natjecanju, pravo sudjelovanja imaju klubovi iz najbolja 24 nogometna saveza prema AFC bodovanju; 12 iz zapadne i 12 iz istočne konferencije. Najuspješnija momčad u povijesti je koreanski Pohang Steelers s 3 naslova, a momčad sa najviše finala je saudijski Al Hilal s ukupno 5 finalnih nastupa, od toga su osvojili 2.

SKUPINA A

Ždrijeb je u skupinu A spojio najveći iranski Persepolis, bogate Katarane Lekhwiyu, uzbekistanski Bunyodkor te saudijski Al Nassr.

Persepolis, kojem ide jako loše u iranskom prvenstvu te se nalazi tek na devetom mjestu je dočekao Lekhwiyu Michaela Laudrupa, za koju igraju i sjajni pojedinci poput Chica Floresa, Vladimira Weissa, Sebastiana Sorie te je bila blagi favorit pred ovu utakmicu. Ipak, pred 15 350 gledatelja na Azadiju domaćini su sa 3 pogotka u drugom poluvremenu preko Bengara, Norouzija te Nourija odnijeli 3 boda.

U drugoj utakmici pred 23 664 gledatelja na King Fahd stadionu snage su odmjerili domaći Al Nasr kojeg predvode Adrian Mierzejewski te Fabian Estoyanoff te nekad bogati Bunyodkor, koji zadnjih godina igra u dosta skromnijem sastavu nego što je to bilo u vrijeme Rivalda i Scolarija, tako da se od glavnih igrača treba izdvojiti domaćeg krilnog napadača Sardora Rashidova a u klubu nastupa i jedan igrač iz BiH, nekadašnji igrač Željezničara Samir Bekrić. Utakmica je završena 1mdash;1, te je protekla u terenskoj dominaciji Al Nasra, ali bez velikih prilika. Poveli su gosti u 14. minuti nakon loše reakcije vratara Al Enezija koji je sam sebi zabio nakon kornera, a izjednačili početkom nastavka preko Estoyanoffa nakon sjajne akcije njega i Adriana.

SKUPINA B

Skupinu B predvodi Al Ain iz UAEmdash;a kojeg trenira naš Zlatko Dalić a uz njih tu su i saudijski Al Shabab, iranski Naft Tehran te najveći uzbekistanski klub sa 10 naslova, Paktakhor iz Taškenta.

Pakhtakor, koji se orijentirao na igru s mladim domaćim igračima uz pokojeg jeftinog stranca, je na svom stadionu pred 4 913 gledatelja na zimskim uvjetima (0 stupnjeva celzija) dočekao Naft Tehran. Nakon izjednačenog prvog poluvremena Makharadze je glavom doveo u prednost “lavove” iz Taškenta odmah na startu nastavka a u nezgodnu poziciju samo nekoliko minuta poslije ih je doveo Karimov izravnim crvenim kartonom. To su gosti iz Tehrana iskoristili te preko Ghorbanija došli blizu osvajanja boda po koji su došli. Ipak, u 85. minuti jedan od nadolazećih zvijezda Sergeev na vrijeme reagira na jedan odbijanac i donosi velika 3 boda svojoj momčadi.

U drugoj utakmici Al Ain s Asamoah Gyanom u napadu, ali bez Omara Abdurahmana u veznom redu nije uspio slaviti pred 15 000 gledatelja na svom Hazza Bin Zayed Stadionu protiv Al Shababa, utakmica je završena bez pogodaka 0:0.

SKUPINA C

Prošlosezonski finalist Al Hilal, iranski prvak Foolad na čijoj klupi sjedi Dragan Skočić, katarski Al Sadd te uzbekistanski Lokomotiv Taškent sačinjavaju C skupinu. Skupinu su pred 37 843 gledatelja na Ghadir stadionu otvorili dvobojem Foolad, u čijih prvih 11 su igrali Leonard Mesarić te Mathias Chago, i Al Sadd u čijem sastavu prepoznajemo 2 Brazilca; 35mdash;godišnjeg Grafitea te Muriquija koji je posljednjih sezona sjajno igrao u Guangzhou Evergrandeu a pobjednika, kao ni pogodaka nije bilo.

Druga utakmica u kojoj su se na King Fahdu susreli Al Hilal i Lokomotiv Taškent bila je efikasnija. Unatoč dobrom početku ekipe koju vodi najbolji uzbekistanski trener Vadim Abramov, brzo su se našli u zaostatku od 2 gola nakon dvije nespretne reakcije obrane. Prvo je glavom poslije kornera zabio Khariri a 3 minute nakon toga Salem iz blizine povećava vodstvo. Lokomotiv se vratio u igru u 39. minuti sjajnim pogotkom Mirzayeva u same rašlje, ali potvrdu pobjede domaćima u 71. minuti donosi Brazilac Thiago Neves. Dodajmo kako Al Hilal i dalje traži novo rješenje za trenera nakon što je Laurentiu Reghecampf dobio otkaz nakon poraza u finalu kupa, a za goste je 60 minuta vrlo korektno odradio bivši napadač Hajduka Temurkhuja Abdukholikov.

SKUPINA D

Posljednju skupinu zapadne zone sačinjavaju dva Al Ahlija, saudijski te onaj iz UAEmdash;a, uzbekistanski Nasaf Qarshi te iranski Traktor Sazi. Nasaf te Traktor su pred 11 360 gledatelja na Qarshi Markaziy otvorili ovu skupinu zanimljivom utakmicom u kojoj su domaći na kraju slavili sa 2:1. Gosti poveli nakon lijepog gola Edinha glavom ali preokret donose Shomurodov sjajnim volejem s ruba 16 te Karimov glavom nakon prekida.

Raspored je spojio dvoboj dvaju Al Ahlija odmah za prvo kolo, a gledatelji na Almdash;Rashid stadionu su vidjeli ljepoticu kola i 6 pogodaka. Al Ahli Jeddah (dakle arabijski) kojeg vodi Christian Gross je poveo odmah u drugoj minuti preko Osvalda nakon katastrofalne reakcije domaće obrane a Hammadi vraća u 17. minuti stvari na početak. Gosti još jednom dolaze u vodstvo u 41. minuti preko Hussaina pogotkom glavom nakon prekida ali domaćini se još jednom vraćaju pred kraj poluvremena kada Khalil nakon nespretne reakcije gostujuće obrane iz blizine izjednačava na 2mdash;2. U 57. minuti treći gol i treće vodstvo gostiju, kapetan Al Jassam zabija u bliži vratarev kut ali ni to se nije pokazalo dovoljnim za 3 boda jer su, unatoč isključenju Luisa Jimeneza par minuta ranije, domaći uspjeli doći do boda kojeg im je svojim drugim pogotkom donio Hammadi.

SKUPINA E

Sada prelazimo na istočni dio ždrijeba, a E skupinu predstavljaju korejski prvak Jeonbuk Hyundai, kineski Shandong Luneng, japanska Kashiwa a dašak egzotike u grupu donosi vijetnamski Becamex Binh Duong. Jeonbuk, nekadašnji klub Krunoslava Lovreka, predvođen brazilskim dvojcem Eninhom i Eduom pred 13 000 gledatelja na Jeonju WC stadionu nije uspio doći do pobjede protiv japanskog predstavnika Kashiwe, momčadi koja je u grupe došla preko kvalifikacija i tajlandskog Chonburija.

U drugoj utakmici pred nešto manje od 10 000 gledatelja na Go Dau stadionu u Thu Dao Motu domaći Becamex i gostujući Shandong Luneng. U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, no drugo je to sve nadoknadilo. U prve 3 minute nastavka pala su 3 pogotka, Shandong je u 47. preko Wanga poveo ali samo minutu kasnije Nigerijac Oseni koristi nepažnju u gostujućoj obrani te zabija za poravnanje. Za totalni preokret u 56. minuti potrudio se gostujući igrač Wang zabivši u svoju mrežu te je na pragu bilo najveće iznenađenje prvog kola. Ipak, s tim se nije slagao Yang Xu te je sa 2 pogotka donio 3 boda Shandongu.

SKUPINA F

Skupina F nam donosi šaroliko društvo u kojem se nalaze japanski prvak Gamba Osaka, Seongnam koji je plasman izborio kao pobjednik korejskog FA kupa, Guangzhou R F te tajlandski prvak Buriram United. Favorizirana Gamba Osaka na svom je Osaka Expo ’70 stadionu pred 8 i pol tisuća gledatelja dočekala kineski Guangzhou R F, kojeg je nedavno, protiv svoje volje preuzeo Rumunj Cosmin Contra (nije htio napustiti Getafe ali je morao kako bi klub uprihodovao novac). Ipak, Contra se ozbiljno primio posla i u Kini što pokazuje i rezultat iz ove utakmice gdje su njegovi igrači slavili sa 2mdash;0, zahvaljujući Marokancu Hamdallahu te Wangu čiji se slobodnjak odbio od živog zida u gol.

Buriram je u drugoj utakmici dočekao Seongnam pred 9 000 gledatelja na novom Imdash;Mobile stadionu. Predstavnik Tajlanda, čiji klupski nogomet za razliku od reprezentativnog napreduje, ponajviše zahvaljujući dvominutnom blitzkriegu u prvom dijelu je došao do važna 3 boda, preko Prakita te Gilberta. Seongnam, bivši klub nekadašnjeg napadača Hajduka “Gige” Vukovića uspio je samo ublažiti poraz krajem utakmice autogolom Narubadina.

SKUPINA G

U pretposljednjoj skupini našli su se australski prvak Brisbane Roar te japanski, kineski i korejski viceprvaci Urawa Red Diamonds, Beijing Guoan te Suwon Samsung Bluewings. Brisbane je pred 6.851 gledateljem na Robina stadionu dočekao Beijing i unatoč činjenici da su imali igrača više od 60 minuta nakon isključenja Fejzullahija nisu uspjeli doći niti do boda nakon što je Shao Jiayi pogodio iz slobodnog udarca u sudačkoj nadoknadi. Utakmicu je obilježio i dvoboj napadača s ovih prostora, Andrija Kaluđerović (bivši napadač Zvezde) je predvodio napad Brisbanea a napad Beijinga je predvodila možemo reći legenda istočnoazijskog nogometa Crnogorac Dejan Damjanović, a možemo spomenuti i da je s domaće klupe cijelu utakmicu odgledao bivši veznjak Hajduka Steven Luštica.

Suwon je u drugoj utakmici pred 13 846 gledatelja slavio protiv Urawe sa 2mdash;1. Moriwaki je u sudačkoj nadoknadi doveo goste iz Japana u vodstvo sjajnim pogotkom u desne golmanove rašlje, no stvari na početak vraća nesretnim autogolom Makino. Tri boda u smiraju utakmice domaćima donosi Leo pogotkom glavom iz blizine.

SKUPINA H

Posljednju skupinu današnjeg pregleda sačinjavaju prošlosezonski osvajači lige prvaka Western Sydney Wanderers, prvaci kineske lige Guangzhou Evergrande te trećeplasirani iz svojih liga, japanski Kashima Antlers te korejski Seoul.

Kashima je na Kashima Soccer Stadiumu pred 7 i pol tisuća gledatelja dočekala branitelje naslova Western Sydney kojeg trenira Toni Popović. Iščekivao se prvi nastup Australaca u kontinentalnom natjecanju s obzirom na loše rezultate koje bilježe u domaćoj ligi. Poveli su u 45. minuti nakon nespretne reakcije Shojia u svom petercu ali se domaći vraćaju u 68. minuti pogotkom Doija. Pred kraj utakmice ipak Popovićeva ekipa dolazi do pobjede, zahvaljujući golovima Takahagija u 85. minuti te Bridgea u 3. minuti nadoknade.

Guangzhou s Fabiom Cannavarom na klupi je dočekao Seoul na svom Tianhe Stadiumu pred 47 000 gledatelja a pogodak odluke postiglo je novo brazilsko pojačanje iz Cruzeira, Ricardo Goulart glavom iz blizine nakon kornera.

Inače, Liga prvaka je u posljednjih nekoliko izdanja cijelim trajanjem podijeljena na principu istoka i zapada, te se tako ne može dogoditi da finale igraju dvije ekipe iz istočne ili zapadne regije, a radi povećanja interesa finale se igra na dvije utakmice umjesto jedne na neutralnom terenu što je prije nekoliko godina bio slučaj. Bonuse za rezultat AFC daje od grupne faze, ne i za kvalifikacijski playoff, gdje se samo u posljednjem djelu dobiva 20 000 dolara za podmirenje troškova putovanja.

Pobjednik lige prvaka dobiva milijun i pol dolara, drugoplasirani pola tog iznosa mdash; 750.000 dolara, a obje momčadi dobivaju 60.000 dolara za podmirenje putnih troškova. Polufinalisti dobivaju 120.000 dolara, četvrtfinalisti 80.000, a momčadi koje ispadnu u osmini 50.000 dolara uz 30.000 dolara za putne troškove, iznos koji dobivaju i polufinalisti i četvrtfinalisti. U grupnoj fazi bonusi iznose 40.000 dolara za pobjedu te 20.000 za remi uz 20.000 za putne troškove.