BOLJI OD FARAONA Hrvatska osvojila ACUD Cup!

Hrvatska je pobjednik premijernog izdanja ACUD Cupa! Vatreni su u finalu odigranom na stadionu u novom administrativnom središtu Kaira nakon preokreta slavili protiv domaćina Egipta rezultatom 2:4 (1:1).

Iako su izabranici Hossama Hassana preko Rame Rabije došli u rano vodstvo to im nije bilo dovoljno da dođu do trijumfa. Momčad Zlatka Dalića je na koncu pobijedila pogocima Nikole Vlašića, Brune Petkovića, Andreja Kramarića i Lovre Majera da bi konačni rezultat u posljednjem napadu postavio Mohamed Abdelmonem.

Vatreni će novo okupljanje imati početkom lipnja kada će uoči odlaska na kontinentalnu smotru odigrati prijateljsku utakmicu sa Sjevernom Makedonijom u Rijeci 3. lipnja dok će pet dana kasnije gostovati kod Portugala. Prva utakmica na Euru na rasporedu je 15. lipnja protiv Španjolske na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

Već u 6. minuti utakmice Egipat je zatresao mrežu Hrvatske. Iz slobodnog udarca s dvadesetak metara iskosa je dobro šutirao Trezeguet, a Labrović je odbio loptu do Hamdija koji ju je s lijeve strane vratio u peterac gdje ju je dočekao Rabia proslijedivši je u gol. VAR je potom sugerirao da se radilo o potencijalnom prethodnom zaleđu Mostafe Mohameda, no sudac Kpan je nakon pregleda snimke utvrdio da on nije dirao loptu i utjecao na igru pa je pogodak priznat.

Prvu priliku Vatreni su kreirali u 17. minuti kada je Majer iz slobodnog udarca ubacio za Vidu čiji pokušaj glavom sa sedam metara odbija vratar Gabal. Uslijedila je potom brza kontra domaćih koju je udarcem sa sedam metara iskosa okončao Mostafa te je pogodio suprotnu stativu.

U 19. minuti je okvir gola zatresla i Hrvatska. Petković je nakon prodora po desnoj strani ubacio na drugu stativu gdje je loptu dočekao Vlašić te je iz teške pozicije pogodio vanjski dio vratnice.

Vatreni su poravnali u 21. minuti nakon solo akcije i lijepog poteza Vlašića koji je sa 17 metara snažno pucao te je uz pomoć prečke lopta završila iza leđa Gabala. Bio je to njegov osmi zgoditak u 55. nastupu u nacionalnom dresu.

Marmoush je u 27. minuti uputio prizemni udarac s desetak metara iskosa kojeg je Labrović sigurno zaustavio. Osam minuta kasnije je sa 17 metara dobro pucao Majer, a lopta od bloka odlazi malo pored okvira gola.

U 43. minuti je Majer dobro ubacio s desne strane nakon čega je lopta prenijeta do druge stative odakle je glavom šutirao Pjaca, ali u posljednji trenutak domaća obrana je uspjela blokirati njegov pokušaj.

Pjaca je u trećoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela odlično probio po lijevoj strani nakon čega je uposlio Petkovića koji je u dobroj poziciji u petercu loše zahvatio loptu poslavši je preko grede. Nedugo potom Pjaca je imao novi prodor, no ovaj put njegov prizemni ubačaj lovi golman Egipta.

Hrvatska do preokreta dolazi u 57. minuti kada je Modrić ubacio iz kornera, a na drugoj stativi je sam ostao Petković te je udarcem glavom sa sedam metara zatresao mrežu Egipta za svoj 11. zgoditak u dresu Vatrenih.

Domaćin je dobru akciju odigrao u 63. minuti kada je Trezeguet odlično prošao pokraj Stanišića nakon čega je s dvadesetak metara iskosa gađao suprotnu malu mrežicu, a lopta je prohujala malo pokraj gola.

Marco Pašalić je u 72. minuti uposlio svog prezimenjaka Marija koji je sa šest metara iskosa šutirao malo iznad prečke. Isti igrač je minutu kasnije pucao sa 17 metara, ali nije bio dovoljno precizan.

Pitanje pobjednika je riješeno u 77. minuti kada je 28. gol za Hrvatsku postigao Andrej Kramarić. Iskusni napadač je dobro reagirao nakon ubačaja Majera iz slobodnog udarca te je s deset metara glavom poslao loptu iza leđa Gabala.

Zanimljiv pokušaj smo vidjeli u 79. minuti kada je s dvadesetak metara šutirao Fathi, a lopta je prošla malo pored stative. U 86. minuti je nakon dodavanja s desne strane u dobroj poziciji bio Atef, no loše je šutirao.

Dobru predstavu je u 87. minuti prekrasnim golom okrunio Lovre Majera koji je nakon asistencije Kramarića s ruba šesnaesterca poslao loptu u rašlje za svoj šesti gol u nacionalnom dresu.

Posljednje šanse za Vatrene je u 89. i 91. minuti imao Marco Pašalić, ali prvo nakon prodora nije uspio sa šest metara poslati loptu pokraj Gabala, a potom je vratar Egipta obranio njegov pokušaj upućen sa 16 metara.

Konačni rezultat utakmice je postavljen u sudačkoj nadoknadi kada je nakon kombinacije iz kornera pred gol Hrvatske ubacio Hany, a na šest metara je najviši u skoku Abdelmonem bio te je matirao Kotarskog.

Egipat – Hrvatska 2:4

Finalnim susretom s domaćinom Egiptom završava se prvi pripremni ciklus hrvatske nogometne reprezentacije za predstojeće Europsko prvenstvo u Njemačkoj. Vatreni će od 21 sat na novom stadionu u administrativnom središtu Kaira zaključit ACUD Cup.

Izabranici Zlatka Dalić su u polufinalu, zahvaljujući obranama Ivice Ivušića, nakon boljeg izvođenja jedanaesterca pobijedili Tunis dok je domaćin turnira s 1:0 bio bolji od Novog Zelanda. Finale tako nudi prvi međusobni okršaj ove dvije reprezentacije.

Domaćin u večerašnjem srazu ne može računati na Salaha, Elnenyja, Ashoura i El Shenawyja dok su gosti bez Erlića i Ivanušeca dok u Egipat nisu ni doputovali Ante Budimir, Perišić, Baturina, Šutalo i Sučić.

Zlatko Dalić je u najavi rekao: “Čeka nas finale s Egiptom i potpuno drukčija utakmica u odnosu na onu s Tunisom, igrat ćemo protiv momčadi koja će igrati više napadački. Egipćani igraju pred domaćom publikom, stoga očekujem puno više navijača na tribinama i puno bolju nogometnu atmosferu. To je za nas važna utakmica i dobar test, bit će vrlo teško, ali napravit ćemo sve da osvojimo turnir. Napravit ćemo nekoliko promjena u sastavu, stavit ćemo nekoliko svježih igrača. Protiv Tunisa sam zadovoljan pristupom, ali nije bilo dobro u fazi napada. Stvorili smo premalo prilika i uputili premalo udaraca prema protivničkim vratima. Sad to moramo poboljšati i ako želimo pobijediti Egipat morat ćemo biti puno bolji u igri prema naprijed.”

Finalni dvoboj je povjeren 36-godišnjem sucu iz Obale Bjelokosti Clementu Franklinu Kpanu.

Izbornici Hossam Hassan i Zlatko Dalić su od prve minute na travnjak odlučili poslati sljedeće igrače: