Caktaš opet zabio, Osijek preokretom stigao do slavlja nad Hrvatskim dragovoljcem (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 22. kola HT Prve lige Osijek je u Kranjčevićevoj rezultatom 1-3 (1-1) svladao Hrvatski dragovoljac i tako dvanaestom ligaškom pobjedom u sezoni, uz dvije utakmice više, stigao do bodovnog poravnanja s Dinamom (43) na vrhu ljestvice.

Uzbudljivo i sadržajno prvo, te gotovo u potpunosti siromašno drugo poluvrijeme gledali smo u Zagrebu. Domaćine je svojim prvijencem u prednost doveo 21-godišnji Bernard Karrica u 8. minuti.

Gostujuće izjednačenje djelo je Nike Galešića koji je udarac Laszle Kleinheislera skrenuo u vlastitu mrežu za 1-1 u 29. minuti, dok je za preokret Osijeka iz kaznenog udarca u 54. minuti pogodio Damjan Bohar. Konačnih 1-3 svojim drugim pogotkom u drugom ulasku s klupe za ‘Bijelo-Plave’ postavio je Mijo Caktaš u 81. minuti dvoboja.

Već u drugoj minuti Osijek je u dvije situacije mogao (i trebao?) stići do rezultatske prednosti. Prvo je Fućak (koji je prvi put u karijeri startao prvoligašku utakmicu od prve minute) prekrasnim dodavanjem s lijeve strane napada prebacio domaće braniče i proigrao Kleinheislera, Mađar je spretno odložio u sredinu za Bohara, ali udarac Slovenca iz prve s devet metara pogodio je prvu vratnicu!

Nastavio se pritisak ‘Bijelo-Plavih’ pa svega desetak sekundi poslije Mierez odličnim kretanjem s loptom dolazi lijevo do ruba peterca i prostora za udarac, odlučio se Meksikanac pucati snažno prizemno u prvi kut gdje je bio odlično postavljeni Šubarić.

U šestoj minuti se Fućak sjurio pored Majstorovića po lijevoj strani napada, utrčao u šesnaesterac i odigrao odličnu povratnu za Bohara, koji se u pokušaju kontrole lopte potpuno sapleo i pao na travnjak u izglednoj situaciji za prijetnju.

Do tada gotovo u potpunosti ‘nevidljivi’ domaćini, do rezultatske prednosti stižu u 8. minuti, poslije svog prvog konkretnijeg dolaska u posljednju trećinu. Loptu u prostor na lijevoj strani napada dobio je 20-godišnji Jurišić, protrčao pored ‘izgubljenog’ Miloša i zakašnjelog Škorića te fino odložio u sredinu za usamljenog Karricu, koji preciznim udarcem s dvanaest metara pogađa sami donji desni kut za 1-0 i svoj prvijenac u drugom Prva HNL nastupu u karijeri.

Nije Osijek bio pretjerano potresen primljenim pogotkom. Nastavili su gosti nizati izgledne situacije pred Šubarićem, ali udarce Fućka u 11. i Miereza u 16. obranio je domaći vratar, dok na lopti koju je Fiolić, poslije lijepe akcije, poslao kroz sredinu peterca u 14. minuti nije bilo nikog od njegovih suigrača.

Negdje od dvadesete minute Tadićeva momčad se malo stabilizirala u igri, uz i dalje dominantne goste, ipak su nešto češće imali loptu u nogama, a upravo poslije jednog takvog kraćeg perioda Majstorović se odlično probio po desnoj strani napada, ‘otresao’ snažnog pritiska Jurčevića i dodao u sredinu gdje je udarac Bistrića blokiran, a odbijenu loptu iz teške pozicije preko okvira u završnici poslao Frigan.

Uzbudljiv je bio okršaj u Kranjčevićevoj. U 26. veliku je priliku imao Mierez na ubačaj Bohara iz prekida, ali s peterca je glavom pucao malo preko okvira vrata. Na isteku 27. minute ponovno odlična situacija za ‘Crne’. Opet je Majstorović ‘izmučio’ lijevu stranu gostujuće obrane, ubacio u sredinu gdje se Frigan okrenut leđima ‘riješio’ Lončara i iz okreta pucao snažno u okvir, ali fantastičnom rekacijom obranu je opisao Ivušić.

Bjeličina momčad do izjednačenja je stigla u 29. minuti kada je udarac Kleinheislera s dvadesetak metara glavom pokušao blokirati Galešić i tako prevario Šubarića te zatresao vlastitu mrežu za 1-1.

Na isteku 33. minute svi gostujući igrači traže kazneni udarac jer se na ubačaj Škorića s desne strane napada u sredini na deset metara Hodži lopta od glave odbila u ruku. Sudac Kulušić ostao je nijem, a nakon prvog prekida nije se oglasila ni VAR soba ‘u tandemu’ Pajač-Križarić.

Dvije velike obrane upisao je Šubarić u 43. minuti, kada su gosti još jednom neuspješno tražili kazneni udarac, u čemu je pretjerao njihov trener, koji je zbog toga i javno opomenut. Prvu obranu 24-godišnji Šubarić upisao je kada je na ‘svijeću’ Jurčevića Mierez leđima pod pritiskom zagradio loptu i odložio na devet metara za Fućka, prelijepom paradom jednom rukom snažan je pokušaj uspio obraniti domaći vratar. U nastavku Šubarić odlično brani i precizan prizemni pokušaj Kleinheislera s desne strane napada, a u borbi za odbijenu loptu sudarili su se i popadali redom, Galešić, Fućak, Majstorović i Mierez. Glavni sudac ostao je ponovno nijem, baš kao i VAR soba.

Do preokreta su gosti stigli poslije VAR intervencije zbog situacije u 50. minuti. Na ubačaj Bohara iz kuta Mierez se fantastično otvorio i u padu glavom s ruba peterca poslao loptu u gredu, a tri minute poslije – nakon duge tihe te zatim i ‘solo’ provjere na monitoru – Kulušić pokazuje na bijelu točku za ‘Bijelo-Plave’ i opomenu Friganu koji je u spornom duelu nogom zahvatio glavu Miereza. Siguran izvođač za 1-2 bio je Bohar, kojem je to bio četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 11. u 47. Prva HNL nastupu.

Vrlo brzo nakon preokreta Osijek je zaigrao opreznije, povučenije, s prepuštenim posjedom suparniku, koji je to u 63. i 64. minuti uspio iskoristiti za dvije dobre situacije iz kojih Hodža i Bristrić nisu uspjeli pogodi okvir Ivušićevih vrata.

Potpuno siromašan period igre, u kojem je Osijek promjenama ponovno uspostavio izraženu dominaciju i kontrolu na terenu, prekinut je pogotokom za 1-3 u 81. minuti. Prolazak Jurčevića po lijevoj strani napada odlično je u sredini materijalizirao Caktaš (ušao u 71. umjesto Bohara) koji je usamljen na 13 metara postavio nogu i proslijedio loptu u desni kut za potvrdu pobjede gostiju i svoj drugi pogodak u drugoj utakmici za Osijek, ukupno 83. Prva HNL pogodak, čime se na ljestvici najboljih strijelaca u povijesti domaćeg prvenstva izjednačio na desetom mjestu s Marijom Dodikom.

Do kraja utakmice, šest minuta nadoknade, u 90. minuti smo vidjeli još jednu kvalitetnu obranu Šubarića, koji je uspio obraniti i snažan pokušaj Hiroša s dvanaest metara, te dva pokušaja domaćina s kojima Ivušić nije imao ni najmanjih problema.

U sljedećem kolu ‘Crni’ gostuju na Šubićevcu kod Šibenika, dok će Osijek u Gradskom vrtu u derbiju kola dočekati Rijeku.

U prvom susretu nedjeljnog programa 22. kola HT Prve lige od 15 sati u Kranjčevićevoj počinje sraz Hrvatskog dragovoljca i Osijeka. U njihova dva prethodna ovosezonska duela vidjeli smo dvije pobjede Bijelo-plavih koji su prvo u Zagrebu slavili s 1:2, a potom u Osijeku s 1:0.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na kartoniranog Marka Bašića dok su gosti zbog ozljeda bez Čeberka, Bartoleca, Nejašmića, Jugovića i Ercega.

Pomoćni trener Osijeka Nino Bule je uoči dvoboja izjavio: “Apsolutno respektiramo svakog suparnika, tako i Hrvatski dragovoljac, ali sve ovisi o nama, a svi mi smo sigurni u nas. Ne bježimo niti malo od odgovornosti koju imamo, promijenili smo našu energiju i dat ćemo sve od sebe da se pobjedom vratimo iz Zagreba.”

Glavni sudac utakmice je Dario Kulušić iz Šibenika kojem će pomagati Goran Perica (Šibenik), Vice Vidović (Solin) i Marko Cestarić (Sisak) dok su za VAR zaduženi Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Borut Križarić (Čakovec). Delegat susreta je Zoran Pandža (Vinkovci), kontrolor suđenja Šime Vukić (Rijeka), a za sigurnost će brinuti Vlado Dominić.