Pogodak Miškovića i dva Oršića u slavlju Dinama nad Istrom u Puli (VIDEO)

U posljednjoj utakmici programa 22. kola HT Prve lige Dinamo je na stadionu Aldo Drosina u Puli rezultatom 1-2 (1-1) svladao Istru 1961 i tako četrnaestom ligaškom pobjedom u sezoni ponovno (uz utakmicu manje) stigao do tri boda prednosti na vrhu ljestvice pred prvim pratiteljima Osijekom i Rijekom.

Strijelac oba pogotka za ‘Plave’ bio je Mislav Oršić koji je u 30. pogodio za vodstvo, a u 55. minuti iz kaznenog udarca za 1-2. Jedini pogodak domaćina djelo je Roberta Miškovića koji je u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela matirao Dominika Livakovića za 1-1.

Dvoboj u kojem je momčad Željka Kopića stigla do druge ovosezonske pobjede nad Istrom domaćini su okončali s igračem manje jer je u 64. minute drugi žuti karton zaradio Facundo Caseres.

Iako je Dinamo uvodno dominirao posjedom, konkretnih dolazaka u posljednje trećine nismo vidjeli sve do 7. minute kada su domaćini imali odličnu situaciju kada je na ubačaj Hujbera s desne strane napada na lijevom rubu peterca Theophilu pobjegao Beljo i pokušao nezgodnu loptu nekako primiriti, ali istrčali Livaković nogom je uspio otkloniti opasnost. Suci u ovoj situaciji nisu ništa označili, ali dojam je da je Beljo bio u nedozvoljenoj poziciji.

Minutu poslije Oršić dalekometnim udarcem iz sredine testira koncentriranost Lučića, koji je uz manje probleme upisao svoju prvu obranu.

U 12. minuti Dinamo je bio vrlo blizu pogotka za vodstvo. U završnici kontre Andrić bježi Galilei po desnoj strani napada, njegovo ubacivanje u sredinu je odbijeno lijevo do natrčalog Bočkaja koji s lijevog ruba peterca snažnim udarcem iz prve šalje loptu u donji suprotni kut, ali se u posljednji trenutak ‘ukazuje’ Joao Silva i savršenim uklizavanjem uspijeva s gol-crte otkloniti opasnost.

Dominirala je Kopićeva momčad u potpunosti posjedom i događanjima na terenu, ali teško su ‘Plavi’ dolazili do prilika. Izraženije dominantan period, tijekom kojeg će gosti i steći prednost, najavio je Oršić izravnim pokušajem iz kornera u 28. minuti, koncentriran je bio Lučić i odbio, a u nastaloj gužvi su se domaći uspijeli obraniti.

U 30. minuti ponovno je Oršić radio ‘nered’ na desnoj strani domaće obrane, domaćini su se branili odbijanjima i blokiranjima, ali u samoj završnici konstantnog pritiska Ademi je odigrao desno u prostor za Ristovskog, čiji ubačaj dolazi do suprotne strane gdje Oršić glavom od travnjaka s četiri metra šalje loptu u suprotni kut, a krajnjim naporom pogodak ne uspijeva spriječiti Caseres.

Generalno su se gosti, s uglavnom visoko postavljenom zadnjom linijom, kvalitetno branili, ali zaista su rijetko uspijevali doći konkretno u posljednju trećinu. Ipak, tijekom posljednjih sekundi prvog dijela ‘Zeleno-Žuti’ stižu do izjednačenja. Hujber je dobio loptu desno u prostor i pored Ivanušeca se uspio izboriti za posjed, sjuriti u šesnaesterac te pravovremeno poslužiti 22-godišnjeg Miškovića, koji je snažnim udarcem s trinaest metara nečuvan pogodio lijevi kut za 1-1 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, peti ukupno u 51. Prva HNL nastupu.

Konstantan pritisak Dinama plodom je urodio u 53. minuti kada sudac Zdenko Lovrić sudi kazneni udarac zbog Perkovićevog gaženja Andrića u šesnaestercu domaćina. Samo nekoliko sekunda prije i Lisica je nesankcioniranim gaženjem srušio Ademija u šesnaestercu, a prethodno cijeloj akciji i sam Ademi je u začetku nesuđenim prekršajem stekao posjed. Dvominutna VAR provjera (Bel-Šarić) rezultirala je potvrdom najstrože kazne. Siguran realizator u 55. minuti je bio Oršić, kojem je to bio sedmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 64. u 192. Prva HNL nastupu.

U 58. minuti je Miškovićev dalekometni pokušaj ubačaja/udarca (?) s desne strane napada završio na spojnici suprotnog kuta okvira Livakovićevih vrata.

Od 63. minute Garcijina momčad ostaje s igračem manje jer je drugi žuti i isključujući crveni karton zbog starta nad Franjićem, visoko u polovici Dinama, dobio Caseres. Prvu opomenu je 20-godišnji Argentinac dobio u 49. minuti zbog grubog gaženja Bočkaja.

Tijekom prilikama siromašnog, ali s obje strane aktivnog, perioda igre Dinamo u 70. minuti kreira veliku šansu kada je na ubačaj Ristovskog u sredini na petercu pored dva braniča Oršić uspio proslijediti loptu u okvir, ali ravno u Lučića.

U 78. minuti je zbog duela Silve i Petkovića, Lovrić odmah svirao kazneni udarac za goste. Petkoviće je već postavio i loptu na bijelu točku, ali je na asistenciju VAR sobe glavni sudac otišao situaciju pogledati na monitor, te u konačnici utvrdio da je Petković simulirao i za to mu dodijelio opomenu.

Nije Dinamo uopće riskirao u ostatku utakmice, oprezno i strpljivo su gosti privodili utakmicu kraju, a brojčano inferiorniji domaćini, usprkos par dobrih dolazaka naprijed, nisu ni tijekom šest minuta sudačke nadoknade uspijeli konkretno testirati Livakovića.

Istra je u sljedećem kolu gost u Kranjčevićevoj kod Lokomotive, dok će Dinamo na Maksimiru biti domaćin Gorici.

Program 23. kola:

1. veljače, Šibenik – Hrvatski dragovoljac (18:00)
  2. veljače, Lokomotiva – Istra 1961 (15:00)
    Dinamo – Gorica (17:05)
  3. veljače, Hajduk – Slaven Belupo (15:00)
    Osijek – Rijeka (17:30)

U posljednjoj utakmici 22. kola HT Prve lige Istra 1961 će od 17:05 na stadionu Aldo Drosina ugostiti Dinamo. U njihova dva prethodna ovosezonska sraza zabilježen je 1:1 remi u Zagrebu te 0:2 pobjeda Plavih u Puli.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđene Bernarda Matića i Rafu Navarra, kartoniranog Luku Marina i Hassanu Bandea koji je bio na Afričkom kupu nacija dok su gosti bez novopridošlog napadača Mahira Emrelija.

Trener Zeleno-žutih Gonzalo Garcija sraz je najavio na sljedeći način: “Imamo zanimljivu utakmicu pred nama protiv jedne od najboljih ekipa lige. Kao i svake utakmice, dat ćemo sve od sebe, natjecat ćemo se i pokušati im što više otežati. Oni su trenutno u dobrom momentu, poštujemo ih kao ekipu, ali i nas će se nešto pitati; želimo pobijediti i idemo po iznenađenje.”

Njegov kolega na klupi Dinama Željko Kopić je dodao: “Očekuje nas zahtjevna utakmica. U konačnici, sve utakmice u ligi su takve i moramo biti u svom optimalnom izdanju da dođemo do nova tri bitna boda. Istra kao i sve momčadi u ligi ima svoju kvalitetu. Ali, kao što sam rekao, prvenstveno razmišljamo o sebi, kako iz utakmice u utakmicu pružati kvalitetne partije, napredovati i podizati razinu svoje igre.”

Glavni sudac utakmice je Zdenko Lovrić iz Đakova kojem će asistirati Goran Pataki (Đakovo), Nikola Kečkiš (Virovitica) i Patrik Kolarić (Čakovec) dok će u VAR sobi biti Dario Bel (Osijek) i Kruno Šarić (Županja). Delegat susreta je Jakov Juretić (Split), suce će kontrolirati Miroslav Vitković (Velika Gorica), a ispred Saveza za sigurnost je zadužen Miroslav Marković.