Dajaku u završnici pogodio za tri boda Hajduka u Varaždinu

Pogotkom Leona Dajakua u 87. minuti Hajduk je u 6. kolu SuperSport HNL-a pred 7.903 gledatelja na stadionu Varteksa bio bolji od Varaždina rezultatom 1:2 (1:1). Prethodno su gosti poveli preko Krovinovića da bi privremeno izjednačenje domaćinu donio Belcar.

Izabranici Ivana Leke su tako zadržali maksimalni učinak na startu nove sezone, a kad se u obzir uzme i završnici prošle u nizu su od devet uzastopnih prvenstvenih pobjeda što je izjednačenje klupskog rekorda.

Varaždin je pak nakon jedne pobjede i tri remija upisao prvi poraz, a pozitivnim rezultatima će se pokušati vratiti za tjedan dana na gostovanju na Rujevici. Bile pak očekuje domaći sraz s Istrom 1961.

Pred golom domaćih opasno je bilo u 5. minuti kada je Krovinović ubacio s lijeve strane, a udarac glavom Dolčeka iz peterca nije bio dovoljno precizan.

Livaja je četiri minute kasnije zapucao s ruba kaznenog prostora iskosa, no lopta je završila u bloku nakon čega je kapetan gostiju signalizirao igranje rukom. Sudac Jović je pak smatrao da se ne radi o kažnjivoj situaciji obzirom da se lopta prethodno odbila od noge stopera Varaždina.

U 12. minuti Livaja je oštro ubacio u peterac s lijeve strane, no u blizini nije bio nijedan njegov suigrač. Minutu kasnije desetka Bilih je povratnim dodavanjem uposlila Melnjaka koji je sa 16 metara pucao malo pokraj suprotne vratnice.

Domaćini su zaprijetili u 23. minuti kada je Brodić povratnim dodavanjem uposlio Pilja čiji snažan udarac s desetak metara odbija Lučić. Tri minute kasnije Šego je proigrao Belcara čiji pokušaj s ruba šesnaesterca iskosa završava u bloku Šarlije. Postonjski je potom iz kornera pronašao Belcara čiji udarac glavom s prve stative odlazi visoko iznad gola.

Hajduk u vodstvo dolazi u 29. minuti kada je Livaja ubacio s desne strane, a iz drugog plana je utrčao Krovinović te je sa šest metara između Jelenića i Vukčevića glavom proslijedio loptu iza leđa Zelenike. Bio je to njegov prvijenac u aktualnoj sezoni.

Domaćin se u igru vraća u 36. minuti kada je Pellumbi asistirao Belcaru, a on je sa 16 metara pogodio gornji desni kut Lučićeva gola. Vratar Hajduka je dirao loptu, no nije uspio upisati obranu. I mladom ofenzivcu Varaždina to je bio prvi gol u sezoni.

U 40. minuti sudac Jović je pokazao na bijelu točku nakon što je Vukčević ubačaj Benrahoua s lijeve strane blokirao rukom, no pomoćni sudac je potom označio prethodno zaleđe veznjaka Bilih koje je potvrdila VAR soba.

Sahiti je pet minuta kasnije na lijevoj strani napada uposlio Krovinovića koji je snažno pucao s desetak metara iskosa, a Zelenika je uspio odbiti loptu. Nedugo potom Dolček je s desne strane proigrao Livaju, a njegov pokušaj sa šest metara iskosa brani vratar Varaždina.

Gosti su mrežu Varaždina zatresli u sudačkoj nadoknadi. Livaja i Benrahou su pripremili šansu za Dolčeka koji je prizemnim udarcem s deset metara iskosa matirao Zeleniku. Međutim nakon VAR provjere gol nije priznat jer je Livaja bio u zaleđu.

U petoj minuti sudačke nadoknade sa 17 metara iskosa je dobro pucao Šego, a Lučić je paradom odbio loptu na koju potom nije uspio reagirati Vukčević. Uslijedila je kontra Hajduka u kojoj je nakon povratnog dodavanja Dolčeka blokiran pokušaj Krovinovića. Prethodno je Postonjski u začetku akcije gostiju tražio kazneni udarac nakon duela s Krovinovićem, no sudac Jović nije se oglasio.

Postonjski je u 51. minuti ponovno iz kornera ubacio za Belcara, a njegov pokušaj s prve stative odlazi pokraj suprotne stative.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Pellumbi je u posljednji trenutak izbio loptu ispred Livaje kojeg je ubačajem tražio Krovinović. Uslijedio je ubačaj iz kuta Benrahoua i udarac glavom Livaje sa šest metara kojeg je zaustavila vratnica.

Melnjak je u 56. minuti dugim dodavanjem tražio Livaju, ali napadač Bilih si je potom dao predug for tako da je Zelenika pokupio loptu. Minutu kasnije je nakon povratnog dodavanje Sahitija udarac Melnjaka bio blokiran, a potom je Sigur sa 17 metara snažno pucao pored gola.

Novu dobru situaciju čekali smo do 73. kada je Krovinović pokušao proigrati Dolčeka, a posljednji trenutak je Jelenić uklizavanjem izbio loptu u korner nakon čega se sudario sa svojim vratarem zbog čega im je bilo potrebno ukazati pomoć.

S ruba kaznenog prostora je u 78. minuti zapucao Krovinović, no to nije bio težak zadatak za golmana Varaždina. Nedugo potom na suprotnoj strani travnjaka Lučić dolazi do lopte prije Vukušića nakon čega je označeno zaleđe domaćih.

Odličnu akciju Hajduk je odigrao u 80. kada je Livaja proigrao Melnjaka koji petom ostavlja loptu za Mikanovića, a njegov udarac sa šest metara iskosa brani Zelenika.

Dajaku je minutu kasnije izborio prekršaj na 17. metara iz kojeg je u donji lijevi kut pucao Livaja, a golman Varaždina paradom čuva svoju mrežu.

U 84. minuti na dvadesetak metara se dobrim potezom za udarac izborio Mitrovski, ali je pucao visoko iznad grede.

Hajduk do novog gola ipak dolazi u 86. minuti. Mikanović je ubacio s desne strane, a na drugoj stativi je ostao od Vukčevića zaboravljeni Dajaku koji je udarcem iz prve sa šest metara pogodio bliži kut.

Nakon ubačaja iz kuta u 89. minuti glavom je pucao Šarlija za novu sigurnu intervenciju Zelenike.

U trećoj minuti sudačke nadoknade blokiran je pokušaj Brodića iz srca kaznenog prostora. Dvije minute kasnije isti igrač je zaprijetio iz slobodnog udarca s dvadesetak metara, a Lučić je uspio odbiti njegov neugodan udarac.

Kolo se nastavlja od 21:05 kada se u Kranjčevićevoj sastaju Lokomotiva i Osijek.

U prvoj utakmici subotnjeg programa 6. kola SuperSport HNL-a Varaždin od 19 sati na stadionu Varteksa dočekuje Hajduk. Domaćin je u dosadašnjem tijeku sezone slavio protiv Rudeša dok je remizirao protiv Gorice, Slaven Belupa i Lokomotive dok je gost slavljima nad Dinamom, Rijekom, Slaven Belupom i Rudešom ostvario maksimalan učinak.

U redovima Varaždina ne mogu računati na Laminea i Drožđeka dok su Bili bez L. Kalinića, Pukštasa i Mlakara.

Trener domaćih Mario Kovačević je u najavi rekao: “Grad živi dane Špancirfesta takoreći 24 sata i vjerujem da će se to prenijeti na stadion, da ćemo dobiti utakmicu. Nadam se da će doći puno naših navijača, da će nas podržati. Dat ćemo sve od sebe da pobijedimo tako dobrog Hajduka.”

Pomoćni trener Hajduka Adnan Čustović je dodao: “Očekujem tešku utakmicu, Varaždin je još uvijek neporažen u prvenstvu, imaju tri neodlučena rezultata i jednu pobjedu protiv Rudeša u posljednjem susretu. Većina momčadi ostala im je na okupu od prošle sezone. Imaju dobre individualce, Brodić je izrazito opasan u protivničkom kaznenom prostoru, već je postigao pet ligaških pogodaka. Mitrovski prijeti na desnoj strani, znamo za kvalitete Šege koji je opasan jedan na jedan.”

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će asistirati Marjan Tomas (Vladislavci), Kristijan Novosel (Valpovo) i Ante Čulina (Zagreb) dok će u VAR sobi biti Osječani Dario Bel i Ivan Matić. Delegat susreta je Damir Bogdanović (Vukovar), kontrolor suđenja Bruno Marić (Daruvar), a časnik za sigurnost Marko Svilić.