Derbi della Učka završio bez pobjednika

Istra 1961 je osvojila prvi prvenstveni bod nakon četiri uzastopna poraza. Zeleno-žuti su u 12. kolu SuperSport HNL-a na Aldo Drosini u regionalnom derbiju protiv vodeće Rijeke odigrali 1:1 (0:1). Goste je u vodstvo u 21. minuti uz dosta sreće doveo Niko Janković da bi remi domaćinu u 49. osigurao Frano Mlinar.

Izabranici Davida Catale su osim boda napokon zabili i pogodak, za to im je trebalo više od 400 minuta igre i on je bio dovoljan za peti remi u sezoni. Momčad koju vodi Željko Sopić sad pak uz odigranu utakmicu više ima dva boda prednosti pred Hajdukom. Za tjedan dana Rijeka na Rujevici dočekuje Goricu dok Istra putuje u Osijek.

U 3. minuti susreta Mlinar je iz kornera ubacio za Majstorovića koji je glavom s prve stative pucao pored gola.

Gosti su u 11. minuti preko snažnog udarca Pašalića s desetak metara iskosa zatresli mrežu Majkića, no zbog zaleđa pogodak nije priznat.

Fruk je u 20. minuti pucao pod gredu iz skraćenog kornera, a Majkića je odbio preko gola loptu koja je išla pod samu gredu. Gosti su potom odigrali kombinaciju iz kornera nakon koje lopta dolazi do Jankovića, a on je zapucao s dvadesetak metara te je lopta od bloka Maurića završila u golu Istre. Ofenzivac Rijeke je tako došao do šestog gola u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Zeleno-žuti su u 23. minuti tražili kazneni udarac nakon što je Mitrovića lopta pogodila u ruku, a sudac Čulina je pokazao da se ne radi o kažnjivoj situaciji.

Rijeka je zaprijetila i u 26. minuti kada je nakon ubačaja iz kornera Smolčić glavom prenio loptu na drugu stativu, međutim Goda nije stigao na vrijeme reagirati.

Tri minute kasnije Majkić je pravovremenim izlaskom s gol linije obranio pokušaj Ivanovića s desetak metara iskosa.

Dobru akciju Rijeke vidjeli smo i u 43. kada je Pašalić u šansu gurnuo Ivanovića, a njegov udarac s desetak metara iskosa izvrsno nogom brani Majkić. Nedugo potom iz okreta je s desetak metara iskosa pucao i Pašalić, ali pokraj suprotne stative. Napadi gostiju nastavili su se i u sudačkoj nadoknadi kada je s 16 metara pucao Ivanović, lopta se odbila od Majstorovića, a Majkić ju je usprkos tome fenomenalno rukom uspio prebaciti preko grede.

Na startu drugog poluvremena Istra dolazi do izjednačenja. Nakon akcije po lijevoj strani u 49. minuti Devetak je uputio loptu u peterac, a tamo ju je dočekao Mlinar te je iz blizine zatresao mrežu za svoj prvijenac u aktualnoj sezoni. Ujedno je to bio prvi zgoditak kojeg su Zeleno-žuti u prvenstvu postigli nakon više od 400 minuta igre.

Još jednu kombinaciju gostiju iz kornera vidjeli smo u 51. minuti kada je Majkić na koncu odbio oštar ubačaja Pašalića.

Minutu kasnije uzvratio je domaćin. Vuk se izborio za udarac s ruba šesnaesterca iskosa koji je prohujao malo pokraj suprotne stative.

Istra je zaprijetila u 56. minuti kada je odigrala kombinaciju iz kornera u kojoj je Vuk ostavio loptu za Marešića, a on je sa sedam metara pucao poviš gola. Nakon udarca dolazi do kontakta s Mitrovićem, ali sudac Čučina nije se oglasio.

Na suprotnoj strani travnjaka tri minute kasnije i Pašalić pada u kaznenom prostoru nakon duela s Marešićem, a zagrebački sudac se ponovno nije oglasio.

Dobru akciju domaćin je odigrao i u 65. minuti kada se Filet po lijevoj strani probio pored Galešića nakon čega je uputio oštar ubačaj u peterac, ali Vuk je malo zakasnio. Nedugo potom Hujber pada u kaznenom prostoru nakon duela s Pjacom, a i ovaj put Čulina je ostao bez reakcije.

Rijeka je opasno zaprijetila u 78. minuti kada je s ruba šesnaesterca iskosa snažno pucao Ivanović, a Majkić je uspio odbiti loptu nakon čega je dobro reagirao i na pokušaj Yansanea.

Janković je u 88. minuti proigrao Obregona koji je iz dobre situacije pucao pored gola nakon čega je zaleđe označio pomoćni sudac.

Odličnu šansu domaćin je propustio u 91. kada je Lisica proigrao Čuića, a on je sa 17 metara pucao malo pored suprotne vratnice. Bilo je to posljednja prilika na utakmici.

Kolo će biti zaključeno od 18 sati kada na Poljudu počinje duel Hajduka i Osijeka.

Regionalnim okršajem Istre 1961 i prvenstvenog lidera Rijeke koji starta od 15 sati na stadionu Aldo Drosina u Puli otvara se nedjeljni program 12. kola SuperSport HNL-a. Njihov prvi ovosezonski međusobni sraz odigran na Rujevici pripao je domaćini koji je slavio s uvjerljivih 6:0.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Ercega i Petrusenka dok su gosti bez Petroviča.

Trener Zeleno-žutih David Catala je u najavi rekao: “Znamo svi u kakvoj se situaciji nalazimo, ali moramo biti pozitivni i vjerovati da možemo odraditi dobar posao i odigrati dobru utakmicu. Razumijem da su navijači uznemireni zbog rezultata i loše igre kakvu smo pokazali proteklih utakmica, ali želimo prenijeti dobru energiju i na njih i pokazati da je vrijeme da se ujedinimo. Nadam se da će nas sutra podržati, sutra igramo utakmicu za sve nas. Igrači su se odmorili, nakon čega su jako dobro trenirali cijelog tjedna, spremni su za utakmicu i sposobni dobro odigrati, uvjeren sam da imamo velike šanse uzeti tri boda.”

Njegov kolega na klupi Rijeke Željko Sopić je dodao: “Drago mi je da će biti jako puno naših navijača. Bez obzira na trenutno stanje na ljestvici, očekuje nas zahtjevna utakmica. Nadam se da smo izvukli pouke iz utakmice protiv Rudeša. Spremni smo i nadam se da ćemo ispuniti zadani cilj, a to je pokušati osvojiti tri boda.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čulina iz Zagreba kojem će pomagati sugrađani Luka Pušić i Dario Kolarević dok su za VAR zaduženi Ante Čuljak (Zagreb) i Hrvoje Radić (Split). Delegat susreta je Željko Ukić (Zagreb), kontrolor suđenja Ante Vučemilović (Osijek) dok je za sigurnost ispred Saveza zadužen Miroslav Marković.