Dinamo s lakoćom nadigrao Hajduka

U 23. kolu SuperSport HNL-a Dinamo je na Maksimiru u potpunosti nadigrao najvećeg rivala Hajduka pobijedivši rezultatom 4:0 (3:0).

Izabranici Ante Čačić su pitanje pobjednika riješili već u ranoj fazi utakmice kad su poentirali Ademi i Baturina, a do konca prvog poluvremena u strijelce se upisao i Ivanušec. Isti igrač je gol zabio i na početku drugog dijela.

Plavi su tako prednost nad Bilima uz odigranu utakmicu manje povećali na velikih 11 bodova čime su potvrdili odličan kurs k obrani naslov prvaka Hrvatske.

U početnoj postavi Hajduka našao se Luka Vušković koji je prije dva dana napunio 16 godina čime je stekao pravo nastupa u HNL-u. S današnjim debijem upisao se u povijesne knjige kao najmlađi igrač Hajduka u povijesti hrvatske lige te je ujedno izjednačio rekord Marka Dabre koji je 2013. godine u istoj dobi u dresu Cibalije postao najmlađi igrač u povijesti HNL-a.

Prvu dobru akciju vidjeli smo u 4. minuti kada je Petković proigrao Ivanušeca, a njegov udarac s osam metara iskosa sigurno brani Sentić.

Dinamo je poveo već u 8. minuti kada je Perić u srcu šesnaesterca pronašao Ademija koji se pored Melnjaka izborio za posjed, a potom je okrenuo Ferra te je s desetak metara prizemnim udarcem u suprotnu malu mrežicu matirao Sentića.

Nedugo nakon što se krenulo s centra jedno dugo proigravanje je primio Anello te je s desetak metara iskosa uputio udarac kojeg je Livaković lakoćom obranio.

Već u 10. minuti Plavi su povećali prednost. Ademi je ovaj put bio asistent, a u strijelce se upisao Baturina ćiji je udarac s desetak metara od bloka Capana prevario vratara Hajduka.

U 12. minuti nova dobra akcija Baturine koji se izborio za udarac sa 16 metara, ali lopta od bloka odlazi u korner.

Dobro su u 28. minuti kombinirali Petković i Ivanušec, a udarac potonjeg sa 17 metara odlazi malo pokraj stative. Minutu kasnije udarac je iz kaznenog prostora okušao i Ljubičić, no njegov pokušaj je blokirao Pukštas.

Treći gol za Dinamo postignut je u 38. minuti. Nakon brze kontre Baturina je asistirao za Ivanušeca koji je pored Vuškovića i Lovrencsicsa sa sedam metara iskosa pogodio suprotnu stativu od koje se lopta odbila u Sentićev gol.

U 50. minuti susreta nakon dodavanja Petkovića u kaznenom prostoru Hajduka nakon kontakta s Ferrom koji nije mogao doći do lopte pada Ljubičić, ali sudac Bel je samo odmahnuo rukom.

Šest minuta kasnije Ristovski je s desne strane uposlio Špikića čiji je udarac u posljednji trenutak blokirao Vušković.

Novi gol Ivanušeca uslijedio je u 63. minuti kada je s desetak metara snažnim udarcem u gornji desni kut svladao Sentića. Prethodno je usamljenog ofenzivca Plavih pronašao Petković.

Rukavina je u 70. minuti nedugo nakon ulaska u igru povratnim dodavanjem uposlio Menala, a njegov udarac petom nije pronašao put do gola.

Jedan od rijetkih pokušaja gostiju uslijedio je u 72. minuti kada je sa 17 metara pod gredu pucao Fossati, a Livaković je paradom prebacio loptu preko grede.

U 87. minuti je Ristovski s desne strane uputio oštar ubačaj u peterac na kojeg Drmić ipak nije stigao reagirati.

Prva minuta sudačke nadoknade ponudila je šansu za Mlakara nakon proigravanja Pukštasa, no Livaković je na vrijeme izašao ispred njega te je upisao obranu nakon udarca s pet metara iskosa. Bila je to posljednja prilika na utakmici.

Kolo će od 17:30 u Gradskom vrtu zaključiti Osijek i Varaždin.

Od 15 sati na Maksimiru u sklopu 23. kola SuperSport HNL-a počinje najveći derbi hrvatskog sporta, duel Dinama i Hajduka. Ove dvije momčadi su u Zagrebu utakmicom superkupa i otvorile aktualnu sezonu, a bolji su bili Plavi i to nakon izvođenja jedanaesteraca. Dinamo je s 4:1 slavio i u prvom ovosezonskom prvenstvenom dvoboju dok je u Splitu potom završilo 1:1.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Bočkaja dok su gosti bez L. Kalinića, Eleza, Awaziema, Borevkovića, Prpića, Kalika, Grgića i Sahitija dok je Livaja tijekom tjedna imao problema s virozom. U kadru gostiju je po prvi put i talentirani Luka Vušković koji je u petak napunio 16 godina.

Trener Dinama Ante Čačić je u najavi rekao: “Pred nama je utakmica koja ima posebnu težinu i naboj, u kojoj su bodovi „dvostruki“ jer igramo protiv glavnog konkurenta. Negdje sam pročitao tezu da je Hajduk u ovoj utakmici autsajder, a s tim ne slažem: u derbijima nema autsajdera. Stanje u našoj momčadi dosta je dobro, iza sebe imamo tri uspješne utakmice. Mene zanima da Dinamo bude svoj, da se nametnemo igrom i na taj način tražimo rezultat. Nadam se da će nas vrijeme ipak pomaziti jer zbog naših vjernih navijača bit će mi žao ako nam vremenske prilike ne budu išle u prilog.”

Strateg Hajduka Ivan Leko je izjavio: “Ovo je najljepša utakmica za igrati, pripremati i voditi. Ne treba ti ekstra motiv, svi se jako veselimo derbiju. Situacija je takva kakva je, pokušavamo se pripremiti. Znamo da je 11 na 11, sigurno ćemo imati 11 igrača, plus najmanje pet na klupi. Moramo biti dobri, hrabri, odlučni i to je jedini put za napraviti nešto u Zagrebu.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Marjan Tomas (Vladislavci) i Tihomir Pejin (Donji Miholjac) dok će u VAR sobi biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Kristijan Novosel (Valpovo). Posao delegat u derbiju obavljat će Davor Ivić (Sisak) dok će suce kontrolirati njihov šef Bruno Marić (Daruvar). Časnik za sigurnost će biti Jurica Jurjević.