Dinamo sa sedam pogodaka razbio Rijeku na Rujevici

Dinamo je u posljednjoj prvoligaškoj utakmici domaćeg nogometa u okviru 17. kola pred 5 586 gledatelja na Rujevici rezultatom 2-7 (0-4) svladao Rijeku.

Gosti su danas istrčali s Petkovićem i Drmićem kao najisturenijim igračima dok su domaćini petnaestak minuta prije početka dvoboja bili primorani već prijavljenog startera Frigana, zbog obnove ozljede, zamijeniti s Obregonom.

Sve je branitelj naslova riješio već u prvom poluvremenu. Na odmor se otišlo s četiri pogotka prednosti za momčad Ante Čačića koja je do prednosti stigla nakon što je Mišićev udarac u vlastitu mrežu pospremio Smolčić već u 2. minuti igre. Do odmora su za ‘Plave’ zabijali dvaput Oršić (13., 44.) i Špikić (27.), a u nastavku smo vidjeli još četiri pogotka. Za goste su zabijali igrači koji su ušli u nastavku, Lunetta u 47. za 1-4 te Vrančić u 91. za konačnih 2-7. Rubriku strijelaca Dinama još su danas upotpunili Josip Šutalo (55.) i Mahir Emreli koji je dvaput matirao Labrovića (72., 85.).

Dinamo tako na odmor odlazi sa šest bodova više od drugoplasiranog Hajduka, osvojivši 41 bod uz omjer od 13 pobjeda, dva remija i jednog poraza u šesnaest odigranih dvoboja. Rijeka će u 2023. godinu ući kao osmoplasirana s 15 bodova na kontu uz omjer od četiri pobjede, tri remija i deset poraza.

Nakon nepreciznog udarca Ristovskog ‘za zagrijavanje’ na samom početku dvoboja već u 2. minuti ‘Plavi’ stižu do rezultatske prednosti. Mišić je u začetku akcije u borbi na centru terena izborio posjed te se nakon kombinacije Ivanušeca i Drmića na lijevoj strani napada, u sredini našao na dvadeset metara s prostorom za udarac, njegov pokušaj u padu je glavom na dvanaest metara u vlastitu mrežu pospremio Smolčić za 0-1.

Dvije minute poslije Petković je atraktivno kroz noge protivnika proigrao Ivanušeca čiji je udarac pod gredu Labrović uspio odbiti u korner, a u 9. minuti je domaći kapetan uz dosta sreće uspio zaustaviti opasan ubačaj Ljubičića s lijevog ruba peterca.

Uslijedio je najkonkrentiji period igre Rijeke u vidu napadačkih akcija, a najavio ga je Hodža u 11. minuti. Na snažno prizemno dodavanje Grgića, 20-godišnjak je natrčao nečuvan u sredini te s trinaest metara pucao snažno, ali nedovoljno precizno u donji desni kut, pa mu je Livaković fantastičnom rekacijom obranio udarac.

Na dva pogotka prednosti Dinamo je otišao već u 13. minuti kada je Pavlović kratko glavom odbio loptu, Petković odmah iz prve atraktivno okrenuo igru lijevo prema Oršiću koji se sjurio naprijed te u svom stilu, lijevo iskosa s osamnaest metara, prekrasno pogodio gornji lijevi kut za 0-2.

I drugi put je za Rijeka dobru situaciju imala preko Hodže koji je na dugu loptu u 17. minuti pobjegao pažnji Mišića, ali je istrčali Livaković na osam metara uspio spriječiti veću opasnost po svoja vrata.

Dobre napadačake kretnje domaćina u ovom razdoblju plodom su zamalo urodile u 21. minuti kada je na ubačaj Grgića s desne strane ponovno Hodža u sredini na tri metra zamalo zakasnio. U nastavku su gosti uz nešto sreće opasnost otklonili u korner poslije kojeg je ‘u drugom napadu’ vrlo dobru poziciju za udarac imao Pavlović, ali Šutalo je pravovremenim postavljanjem blokirao pokušaj domaćeg stopera.

Oršić je veliku priliku imao u 25. minuti kada je Mišić okomitim dodavanjem iz dubine otvorio Petkovića, a on prebacio domaće braniče i poslužio Oršića koji je u trku iz prve iskosa lijevo s petnaest metara pucao pristojno pored suprotne vratnice.

0-3 je na semaforu zasvijetlilo u 27. minuti kada se Ljubičić dugom loptom na Petkovića riješio visokog pritiska suparnika, napadač gostiju prenio je glavom desno do Špikića koji je gurnuo za Drmića, a on zatim kroz noge Pavlovića atraktivno i precizno poslužio 23-godišnjeg suigrača koji je mirno prebacio istrčalog Labrovića i sa sedam metara pogodio za svoj četvrti ligaški gol u sezoni, ukupno 12. u 88. S/HNL nastupu.

Ljubičić je imao čistu gol situaciju lijevo iskosa na sedam metara u 32. minuti na dodavanje Špikića, ali pucao je u vanjski dio mreže. Pet minuta poslije Obregon je imao odličnu priliku, no ni on nije realizirao svoju poziciju jer je lijevoj iskosa sa šest metara pucao pristojno preko okvira Livakovićevih vrata. 37. priliku imao obregon ali je lijevo iskosa sa šest metara je napucao loptu pristojno preko okvira vrata.

Nakon trećeg primljenog pogotka Rijeka je počela igrati još opreznije u napadačkim akcijama, a Dinamo je takav pristup ponovno vrlo brzo iskoristio te u 44. minuti stigao i do četvrtog pogotka na susretu. Mišić je oduzeo posjed protivniku i u ‘okomitim kombinacijama’ s Drmićem osvojio dosta prostora, u završnici Drmić gura desno u prostor Špikića, a on mirno zaobilazi istrčalog Labrovića i desnog ruba peterca precizno igra lijevo gdje natrčali Oršić s tri metra zakucava za 0-4 i svoj osmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 79. u 222. S/HNL nastupu.

U drugi dio krenulo se s izmjenama te je kod gostiju ušao Menalo umjesto Špikića, a kod domaćina Vrančić i Lunetta umjesto Hodže i Selahija. Upravo su igrači s klupe bili glavni akteri brzog pogotka Rijeke na otvaranju drugog poluvremena. Ubacio je Vrančić iz prekida s lijeve strane u 42. minuti na desni rub peterca gdje je pažnji Perića pobjegao Lunetta i mirno glavom pogodio suprotni kut za 1-4 i svoj ligaški prvijenac u sedmom S/HNL nastupu za ‘Bijele’.

Poslije pritiska nakon ubačaja iz kuta u 55. minuti ‘Plavi’ postižu i svoj peti pogodak na dvoboju. Ivanušec je sačuvao posjed u sredini i otvorio desno Oršića koji ubacuje prizemno u peterac gdje je prvi na loptu Šutalo koji pogađa za 1-5 i svoj ovosezonski ligaški prvijenac, ukupno treći pogodak u 66. S/HNL nastupu.

Nisu se nikako igrači Rijeke uspijevali konsolidirati na terenu te je Dinamo brzom i okomitom igrom, kao i u prvom dijelu, vrlo jednostavno probijao defanzivne formacije ‘Bijelih’. U 68. minuti Drmiću nije priznat pogodak zbog zaleđa, a u 72. minuti Emreli, koji je ušao svega nekoliko trenutaka ranije, s dvadeset metara pogađa donji lijevi kut za 1-6.

U 82. minuti je Bušnja, ušao u 73. umjesto Ampema, dobio crveni karton. Poslije njegovog duela s Ljubičićem na uz rub centra terena, Bel je svirao prekršaj na što je igrač Rijeke ušao u raspravu sa sucem koji mu je prvo pokazao žuti, a nakon što je nastavio s protestima i izravan crveni karton.

S nastavkom igre Dinamo je preko Emrelija stigao i do svog posljednjeg pogotka na dvoboju. Nakon kombinacije s Menalom na desnoj strani napada, Azerbajdžanac se atraktivno sjurio pored nekoliko igrača u šesnaesterac te mirno sa sedam metara gurnuo loptu pored istrčalog Labrovića za svoj drugi ligaški gol u sezoni, ukupno 4. u 15. S/HNL nastupu.

Konačnih 2-7 djelo je Vrančića koji je u prvoj minuti nadoknade primio Mišićevo loš pokušaj otklanjanja lijevo na rubu peterca, prevario Ristovskog i prekrasno pogodio gornji suprotni kut za svoj prvijenac u dresu ‘Bijelih’.

Prvoligaški nogomet nastavlja se kraljem siječnja sljedeće godine.

U posljednjoj ligaškoj utakmici elitnog razreda domaćeg prvenstva u 2022. godini na Rujevici se s početkom u 17:30 sati sastaju trenutno osmoplasirana Rijeka i aktualni prvak i lider prvenstva Dinamo.

Prvi međusobni dvoboj odigran na Maksimiru u okviru 8. kola SuperSport HNL-a uvjerljivo je pripao ‘Plavima’ (3-1).

U današnju utakmicu ‘Bijeli’ ulaze nakon što su tijekom tjedna ispali u osmini finala kupa upisavši 2-1 poraz od drugoligaša BSK u Bijelom Brdu. Dinamo je svoju obvezu u kupu, gostovanje kod četvrtoligaša RNK, odgodio.

U najavi susreta strateg Rijeke je izjavio: “Koliko god smo u mom mandatu imali oscilacija, uspona i padova, pobjeda i poraza, iskreno nisam očekivao ovakvu izvedbu u Kupu. Nismo shvatili ozbiljnost i težinu utakmice. Iznenađen sam tako lošom našom igrom. S druge strane baš protiv Dinama imamo priliku popraviti stvar i na neki način se iskupiti puno boljom igrom”.

Ante Čačić u najavi je izrazio mišljenje da Dinamo danas ne čeka lagan zadatak: “To je derbi bez obzira na stanje na ljestvici, Rijeka je na svom terenu protiv svakog suparnika vrlo ozbiljna, a mi se, s druge strane, moramo usredotočiti na naše ambicije i obaveze, dakle da zadržimo suverenu poziciju na vrhu ljestvice. Čeka nas ranjeni suparnik koji je dosad odigrao polusezonu ispod očekivanja, ali to ne znači puno uoči ovakve utakmice jer Dinamo je nadahnuće za svakog suparnika pa tako i Rijeku. Ona ima dobre pojedince i znamo da nas ne očekuje lagani zadatak. Ipak, mislim da se najviše pita nas. Moramo utakmicu shvatiti onako kako smo to činili gotovo cijelu polusezonu, dakle od prvog trenutka biti dovoljno motivirani, agresivni, koncentrirani, a kad je tako, tada Dinamova kvaliteta dolazi do izražaja i mora donijeti dobar rezultat”.

Glavni sudac dvoboja bit će Dario Bel iz Osijeka. Podsjetimo, do te promjene je došlo tek jučer, bez službenog objašnjenja. Prvotno je za ulogu glavnog suca bio delegiran Igor Pajač, koji je sudio i prvu ovosezonsku međusobnu utakmicu današnjih suparnika, a s obzirom na to da je nadležna komisija promjenu odradila bez ikakvog konteksta, ostaje nagađati je li razlog njegovo izdanje tijekom tjedna u kup okršaju Varaždina i Osijeka, gdje je u prolasku slavonskog prvolgiaša dalje podijelio četiri crvena kartona.

Belu će danas tako pomagati ista postava koja je bila određena sa smijenjenim Pajačem, a to su: kao pomoćnici Ivan Mihalj (Velika Gorica), Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina) i Jakov Titlić (Hrvace) dok će u VAR sobi biti Splićani Duje Strukan i Hrvoje Radić. Delegat susreta je Darko Kolesarić (Višnjevac), kontrolor suđenja Ante Vučemilović (Višnjevac) dok je za sigurnost ispred Saveza zadužen Vlado Dominić.