Osijek uz dva pogotka Belje stigao do slavlja nad Šibenikom

U pretposljednjoj utakmici programa 17. kola SuperSport HNL-a Osijek je na Šubićevcu rezultatom 0-2 (0-2) svladao Šibenik. Strijelac oba pogotka za goste je bio 20-godišnji Dion Drena Beljo koji je Lovru Rogića matirao u 36. i 38. minuti igre.

Osijek tako devetom ligaškom pobjedom u sezoni na zimski odmor odlazi uz omjer od devet pobjeda, tri remija i pet poraza uz 30 bodova na kontu, pet manje od drugoplasiranog Hajduka.

Šibenik će u nastavak sezone sljedeće godine krenuti s pretposljednjeg mjesta na ljestvici uz omjer od jedne pobjede, deset remija i šest poraza te 13 bodova na kontu, šest više (uz utakmicu više) od posljednjeplasirane Gorice.

Uvodno smo gledali ravnopravnu borbu uz vrlo rijetko uspješno probijanje linija, tek negdje od dvanaeste minute su se odigrali konkretniji dolasci u posljednje trećine, ali domaćinima je nakno brze kontre svirano zaleđe, a gostujući dolazak u završnicu okončan je pravovremenim blokiranjem Kleinheislerovog udarca iz dobre pozicije na četrnaest metara.

Prvi posao za vratare vidjeli smo u 23. minuti kada je Čop pucao iz prekida na osamnaest metara uz lijevi rub šesnaesterca, njegov pokušaj išao je u sam gornji bliži kut, ali lijepom paradom Malenica je odbio u korner poslije kojeg nije bilo nove prijetnje za gostujuća vrata.

Tri minute poslije je Osijek vrlo lijepim i brzim kombiniranjem na lijevoj strani napada izigrao protivnika te se u završnici otvorio prostor u sredini za Kleinheislera koji je u trku s dvadeset metara pucao prizemno u donji lijevi kut, no i Rogić se iskazao uvjerljivom reakcijom prvi svojoj prvoj ozbiljnijoj intervenciji.

Nastavili su gosti na valu ove akcije s pritiskom domaćina, u tom periodu su u dobrim pozicijama za prijetnju bili Jugović i Mierez, no prvi se dugo dvoumio i ostao bez udarca, dok je udarac glavom Argentinca na ubačaj Gržana u 28. minuti sa sedam otišao preko okvira vrata.

Do kraja poluvremena Pomsova momčad je uspjela prelomiti utakmicu s dva pogotka u svega dvije minute. Do vodstva je slavonski prvoligaš stigao u 36. minuti kada je poslije serije visoko izborenih prekida poslije ubačaja sa strane na lijevoj strani napada uslijedila lijepa akcija u završnici koje je Caktaš lijevo u šesnaestercu na trenutak izgubio posjed, ali Rom vrlo lošom reakcijom nudi igraču gostiju drugu priliku za ubačaj, što on koristi i u sredini pronalazi koncentriranog Belju koji je mirnim postavljanjem glave s ruba peterca zakucao loptu u mrežu za 0-1.

Svega dvije minute poslije Leovac je odradio fantastičan posao povukavši iz sredine zadnje linije i uz kombinacije s Kleinheislerom i Mierezom se probivši sve do posljednje trećine gdje mirno igra prizemno desno za Belju koji je s osamnaest metara prizemnim udarcem pogodio sami donji lijevi kut za 0-2 i svoj osmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 23. u 65. S/HNL nastupu.

Šibenik je nakon ovakvog raspleta ‘potpuno nestao s terena’, domaćini su vrlo teško dolazili u posjed, a prema naprijed nisu uspijevali povezati nekoliko dodavanja te su gosti poluvrijeme mirno priveli kraju. Iz tog razdoblja vrijedi još spomenuti vrlo čudnu situaciju u 41. minuti kada je poslije akcije na desnoj strani napada gostiju lopta došla lijevo do Kleinheislera, Mađar je fenomenalno pogodio gornji suprotni kut pospremivši loptu u mrežu, ali sudac Goran Pečarić je nekoliko trenutaka prije udarca Laszle svirao prekršaj u napadu iako je netom ranije rukama mahao da prekršaja nema u duelu Belje i Mislava Matića u začetku akcije.

Drugi dio otvoren je odličnom situacijom za Osijek već u prvoj minuti nastavka kada je Skorup neoprezno izgubio posjed pri pokušaju izlaska iz posljednje linije, ali u završnici je Mierez s ruba šesnaesterca nečuvan pucao daleko, daleko iznad okvira.

Domaćini su uzvratili već minutu poslije. Poždrtvovni Arai je uspio ‘slomiti otpor’ Gržana na lijevoj strani domaćeg napada, u nastavku prijetnje lopta je ‘prebrojavanjem’ kroz šesnaesterac gostiju na dodavanje Dolčega završila desno do Špeljaka (ušao u nastavku umjesto Raka) koji je udarcem s petnaest metara pogodio desnu vratnicu.

Prepustio je Osijek posjed Šibeniku koji je igrao s dosta više rizika, nerijetko u velikom broju pokušavao doći u posljednju trećinu, ali gosti su se bez ikakvih problema branili i pri posjedu kontrolirali događanja, pa tako sve do 73. minute nismo vidjeli uzbuđenja pred vratarima. Tada je Beljo i treći put na dvoboju zatresao mrežu, fantastično ga je desno iz vlastite polovice proigrao Špoljarić, ali suci su rubnu situaciju poslije VAR analize proglasili zaleđem, pa pogodak nije bio priznat.

U 80. minuti je sudac Pečarić naguravanje Leovca i Delića okarakterizirao prekršajem za domaćine što je ‘izbezumilo’ gostujuću klupu, u raspletu situacije sudac je pokazao žuti karton Leovcu i crveni treneru gostiju Pomsu.

Do kraja dvoboja, četiri minute nadoknade, Cvitanovićeva momčad uspjela je kreirati svoju drugu konkretnu prijetnju u nastavku. Lijepo su izigrali Arai i Delić desnu stranu domaće obrane te namjestili situaciju za natrčalog Skorupa iz pozadine, ali njegov pokušaj s ruba šesnaesterca bio je vrlo neprecizan i van okvira vrata.

U pretposljednjoj utakmici programa 17. kola SuperSport HNL- a na Šubićevcu se s početkom u 15 sati sastaju trenutno devetoplasirani Šibenik i trećeplasirani Osijek. Prvi međusobni dvoboj ‘Narančastih’ i ‘Bijelo-Plavih’ okončan je bez pobjednika (1-1).

Gosti u današnji sraz ulaze u rezultatski ‘šarolikoj’ formi, nakon prekida niza od pet uzastopnih pobjeda (4-1 poraz u Varaždinu), slavonski prvoligaš je doma svladao Dinamo (1-0), a zatim upisao poraz na Poljudu protiv Hajduka (3-1). Tijekom tjedna Osijek je rezultatski uspješno odradio osminu finala domaćeg kupa izbacivši Varaždin (1-2), ali zbog izravnih isključenja Rene Poms će za posljednji izazov u 2022. godini biti bez usluga Ceberka i Mancea.

I ‘Narančasti’ su uspješno odradili kup obvezu prethodno današnjem dvoboju, četvrtfinale su Šibenčani izborili svladavši Goricu (2-0). U prvenstvu su domaćini u posljednjih pet utakmica upisali tri poraza (Slaven i Varaždin doma, Dinamo u gostima) i dva remija (Lokomotiva u gostima, Istra doma). Strateg domaćina Mario Cvitanović zbog ozljeda je danas ‘samo’ bez duže vrijeme odsutnih Salomona i Kvesića.

U najavi dvoboja 47-godišnjak na klupi Šibenika je izrazio nadu u dobru predstavu protiv Osijeka: “Bilo bi super dati završni pečat polusezoni pozitivnim rezultatom. Ali, pred nama je težak protivnik, koji je u borbi za vrh tablice. Osijek ima niz vrhunskih pojedinaca poput Belje, Miereza, Kleinheislera, Caktaša,… Najavljuju da dolaze pobijediti na Šubićevac, ali vidjet ćemo- nešto će se i nas pitati. Zadnje prezentacije daju nam dobar stimulans za naprijed. Međutim, ostajemo čvrsto na zemlji. Dobro znamo što nam treba da bismo bili tamo gdje želimo. No, veseli me što vidim zadovoljne i nasmiješene moje igrače. Silno vjerujem u svoju ekipu i ono što radimo. Očekujem motiviran, zreo i koncentriran Šibenik protiv Osijeka, pa ćemo vidjeti gdje će nas to u konačnici odvesti”.

Gostujući stručnjak izjavio je da danas očekuje suparnika u dobrom izdanju: “Pobijedili su zadnju utakmicu 2:0 i samim time sigurno imaju dobru energiju, više samopouzdanja. Za mene nije bitno ono što je bilo, svaka utakmica počinje od 0:0 i siguran sam da će Šibenik težiti dobrom rezultatu. Očekujem ih na dobroj razini i potpuno smo sigurni da ćemo morati odigrati jako kvalitetnu utakmicu da bismo ostvarili željeno. Sjetimo se moje prve utakmice protiv Šibenika koja je završila 1:1, sigurno će teško biti i ovaj put.

Ostvarili smo jako važnu pobjedu u Varaždinu. Bilo je važno za klub i za momčad da prođemo Varaždin i izborimo iduću fazu u Hrvatskom kupu. Napravili smo dobar posao i nakon te pobjede važno nam je da odemo ozbiljni u Šibenik i uspješno završimo polusezonu. Tri boda su cilj, odradili smo dobru regeneraciju i kvalitetan trening što me čini potpuno sigurnim da smo spremni za ovu zadnju utakmicu”.

Glavni sudac dvoboja je Goran Pečarić iz Zagreba, a pomoćnici će mu biti Jerko Crnčić iz Vrbovca te Dejan Vuković iz Zagreba. VAR i AVAR suci su Patrik Kolarić iz Čakovca te Bojan Zobenica iz Velike Gorice. Četvrti sudac je Ante Terzić iz Splita, delegat dvoboja Zlatko Stanković (Zagreb), a suce će nadzirati i njih rad vrednovati Alojzije Šupraha (Zadar).