Dinamo uvjerljivim slavljem nad Šibenikom ponovno preuzeo vrh prvenstvene ljestvice (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 26. kola HT Prve lige Dinamo je na Maksimiru rezultatom 3-0 (1-0) svladao Šiubenik i tako u svojoj tisućitoj HNL utakmici stigao do 695. pobjede, šesnaeste u ovoj sezoni, čime je momčad Željka Kopića stigla do 53 boda na kontu i prvog mjesta na ljestvici.

Treće ovosezonsko ligaško slavlje ‘Plavih’ nad ‘Narančastima’ otvorio je Petar Bočkaj svojim prvijencem u dresu Dinama u 16., a prekrasnim golom na 2-0 povisio je Bruno Petković u 58. minuti. Pogodak za 3-0 i stoti pogodak Dinama u okršajima sa Šibenikom zabio je Martin Baturina, kojem je to također bio prvijenac u dresu ‘Plavih’.

Osim jednog dobrog dolaska u posljednju trećinu na samom početku susreta, od Šibenika uvodno nismo vidjeli ništa u vidu igre prema naprijed. Dinamo je potpuno kontrolirao događanja na terenu, a u igri bez pretjeranog inteziteta dolasci ‘Plavih’ u završnicu ‘nizali su se kao na traci’.

Prvu dobru priliku za pogodak Dinamo je imao u 6. minuti kada je Špikić na desnoj strani napada napravio većinu posla i sjurio se u šesnaesterac te odigrao u sredinu prema Ošriću koji ipak pod pritiskom dvojice protivnika nije uspio kvalitetno zahvatiti loptu.

Odličnu situaciju kvalitetnije iskoristiti je propustio Špikić u 13. minuti. Nakon Bočkajevog ubačaja iz prekida s lijeve strane napada lopta je prošla pored ‘mora igrača’ i stigla desno do Špikića koji je s četiri metra napucao loptu daleko od vrata.

Do kapitaliziranja potpune dominacije Kopićeva momčad je stigla u 16. minuti kada je Mišić preciznim prebacivanjem otvorio Bočkaja lijevo, on se jednostavno riješio čuvara Kloppa i u padu iz prve s ruba peterca pogodio bliži kut Rogićevih vrata za 1-0 i svoj prvijenac u dresu ‘Plavih’, ukupno 18. pogodak u 183. Prva HNL nastupu.

Svega minutu nakon primljenog pogotka ‘Narančasti’ su u svom drugom dolasku naprijed uspjeli uputiti i udarac u okvir, ‘opalio’ je Skorup iz daljine, nedovoljno izazvono za sigurnog Livakovića.

U 23. minuti opravdano nije priznat pogodak Franjića na ubačaj Oršića iz prekida, stoper domaćina bio je u zaleđu prije nego je zatresao mrežu.

Potpuno neozbiljno izgledala je na trenutke obrambena igra gostiju koji su se gubili u linijama i formacijama te nisu nikako uspijevali zatvarati prostor. ‘Šetnica’ kroz obranu gostiju nastavila se i dalje pa smo tako vidjeli neprecizne pokušaje Špikića i Bočkaja u 28. i 34., dok je Emreli u 35. minuti desno iskosa s osamnaest metara snažnim udarcem pogodio gredu!

Trećem dolasku gostiju u posljednju trećinu svjedočili smo u 37. minuti kada se Attys po desnoj strani napada sjurio u šesnaesterac, ali njegov udarac pravovremeno je blokirao Bulat.

Poslije još jednog nepreciznog (četvrtog na utakmici) pokušaja Špikića, u 42. je Kopićeva momčad odigrala lijepu akciju koju je udarcem sa sedamnaest metara okončao Petković, pucao je prizemno malo pored lijeve vratnice.

U 45. minuti suci su tihom provjerom utvrdili da nije bilo elemenata za kazneni udarac za domaćine jer je lopta na ubačaj s desne strane Bilića pogodila u ruku koja mu je evidentno bila uz tijelo. Svoj standardan ‘čar’ situaciji dao je službeni komentator Ivica Blažičko koji je odriješito zaključio da “nema kaznenog udarca kada igra Dinamo”.

Posljednju priliku u prvom dijelu imao je Šutalo koji je na ubačaj Bočkaja iz kuta glavom poslao loptu pristojno preko okvira vrata.

Prvu pravu situaciju u nastavku imali su domaćini u 52. minuti kada je Bočkaj odličnim dodavanjem u prostor izbacio Emrelija u praktički 1na1 s Rogićem, ali Azerbajdžanac se odlučio na udarac iz prve, poslavši loptu slabašno ravno u gostujućeg vratara.

Nešto otvorenije i aktivnije u igri prema naprijed igrao je Šibenik u nastavku, a to je značilo još više prostora za Kopićevu momčad koja je do povećanja prednosti stigla u 58. minuti. Špikić je odigrao desno za Ristovskog koji je ubacio u sredinu gdje Petković usamljen s petnaest metara iz voleja prekrasno pogodio za 2-0 i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 31. u 94. Prva HNL nastupu.

Nakon obranjenog kornera u 63. minuti su Dinamovci istrčali u brzu kontru, u završnici su trojica igrača izbila sama pred Rogića ali na ubačaj Oršića kratak je desno ostao Bulat.

Nevjerojatan promašaj upisao je Andrić u 68. minuti. Ponovno je Mišić odličnim preciznim dodavanjem otvorio desni prostor, Menalo se sjurio i pucao neprecizno u suprotni kut, gdje je ipak Andrić – ali on s metra u padu umjesto mreže pogađa gredu!

Konstantno je Dinamo aktivnom igrom ‘mučio’ protivnika. Prelijepo su domaćini izigrali goste koji su prvi napad kratko odbili, ali u završnici Menalo igra povratno prema Baturini koji je s petnaest metara od vratnice zatresao mrežu za 3-0. Devetnaestogodišnjaku je to bio prvijenac u devetom nastupu za Dinamo, a ujedno i jubilarni stoti pogodak koji je zagrebački klub postigao u okršajima sa Šibenikom.

Dvije vrlo dobre situacije za Dinamo imao je i Tolić koji je prvo u 79. pucao prizemno malo pored vratnice, a u 83. minuti udarcem pod gredu natjerao Rogića na odbijanje u korner.

Do kraja utakmice, dvije minute sudačke nadoknade, Dinamo je i dalje aktivnom igrom tražio pogodak, ali osim nekoliko ‘paničnih’ čišćenja gostiju – većih uzbuđenja ipak nije bilo.

U sljedećem kolu Dinamo će u najvećem derbiju hrvatskog sporta gostovati na Poljudu kod Hajduka dok će Šibenik na Šubićevcu dočekati Lokomotivu.

U prvoj utakmici subotnjeg programa 26. dionice HT Prve lige Dinamo će od 15 sati na Maksimiru ugostiti Šibenik. Za zagrebačku momčad bit će to ujedno 1000. susret u Prvoj HNL. U njihova dva prethodna ovosezonska međusobna susreta slavili su Plavi koji su prvo u Zagrebu pobijedili s 2:0, a potom na Šubićevcu s 1:2.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđene Perića, Ademija i Ivanušeca dok su gosti dan uoči dvoboja iz zasad nepoznatih razloga ostali bez trenera Kartela koji je naprasno dobio otkaz dok su suspenziju zaradili Stipe Bačelić-Grgić i Antonio Jakoliš. Uz to kartone ima Niko Rak, a ozlijeđen je Burgui. Narančaste će tako danas voditi Ivica Matas.

Trener Dinama Željko Kopić je u najavi utakmice rekao: “Znamo da u HT Prvoj ligi nema laganih utakmica, mi moramo biti pravi, odigrati kvalitetno, a Šibenik će, kao svaka druga momčad koja dođe ovdje, dati sve od sebe da se predstavi u najboljem mogućem izdanju i to nam je jasno. Mi smo okrenuti sebi, svojoj ideji igre i tome da budemo pravi. Šibenik ima kvalitetu, tamo je i naš Antonio Marin koji igra dobar nogomet. Moramo biti na pravoj razini.”

Stoper Šibenika Karlo Bilić je za SD dodao: “Znam da nas čeka puno posla, ali radili smo dobro preko tjedna i pripremili se za Dinamo. Vjerujem da ćemo uz pomoć veznog reda i cijele momčadi uspješno zatvoriti prilaze našem golu. Ako damo sve od sebe i budemo koncentrirani svih 90 minuta možemo do pozitivnog rezultata. Za nas bi to bio i bod, o pobjedi da i ne govorim.”

Glavni sudac utakmice je Zdenko Lovrić iz Đakova kojem će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Ivan Janić (Osijek) i Ivan Matić (Osijek), a u VAR sobi će biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Luka Pajić (Rijeka). Delegat susreta je Dario Mrzljak (Draganić), suce će kontrolirati Domagoj Vučkov (Rijeka), a za sigurnost je ispred saveza zadužen Vlado Dominić.