DODATAN PRITISAK NA RIJECI Dinamo ostao na maksimalnom učinku protiv Istre 1961

Screenshot: MAX Sport

Dinamo je u 29. kolu SuperSport HNL-a pred 9.290 gledatelja na Maksimiru bio bolji od Istre 1961 rezultatom 4:1 (2:1). Dvostruki strijelac za Modre je bio Fran Brodić, a po pogodak su dodali i Gabriel Vidović te Dario Špikić dok je privremeno izjednačenje Zeleno-žutim osigurao Elias Filet. Utakmica će ostati upamćena i po ozljedi glavnog suca Igora Pajača koji nije uspio završiti susret.

Izabranici Sergeja Jakirovića su 18. pobjedom u sezoni došli na samo dva boda zaostatka za vodećom Rijekom koju večeras očekuje Jadranski derbi dok su gosti iz Pule pod vodstvom Paola Tramezzanija upisali tek drugi poraz, a ukupno 13. u sezoni te se nalaze na osmom mjestu ljestvice. Dinamo će za tjedan dana u sklopu 30. kola gostovati kod Gorice dok Istru 1961 na Aldo Drosini očekuje regionalni derbi s Rijekom.

Modri su poveli već u 3. minuti. Sučić je u šesnaestercu proigrao Vidovića koji je driblingom Koskog poslao u prazno nakon čega je sa šest metara prizemnim udarcem pronašao put do mreže za svoj peti pogodak u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Zeleno-žuti su do gola mogli doći u 12. minuti kada je Ćalušić asistirao za Fileta koji se pored dva igrača Dinama izborio za udarac sa šest metara iskosa, no u njemu nije bilo siline tako da je Nevistić pred gol linijom pokupio loptu. Samo minutu kasnije Filet je odlično s lijeve strane prograo Kadušića koji s druge stative iz jake dobre situacije nije uspio matirati golmana Modrih.

Baturina je u 16. minuti okušao udarac s dvadesetak metara iskosa, a lopta je prošla pokraj suprotne vratnice. Sedam minuta kasnije Petković je okomitim dodavanjem u šansu izbacio Sučića čiji je udarac s desetak metara iskosa imao isti učinak. U 33. minuti je zbog ozljede igru napustio Pierre-Gabriel, a priliku je dobio Špikić.

Gosti do izjednačenja dolaze u 37. minuti. Nakon prizemnog ubačaja Devetaka s lijeve strane loše je reagirao Mišić kojem lopta prolazi preko noge te dolazi na drugu stativu odakle ju je iz blizine pod prečku smjestio Filet. Francuski napadač je tako iskoristio poklon upisavši četvrti zgoditak u aktualnoj sezoni HNL-a.

Domaćin je na poluvrijeme ipak otišao s vodstvom. Do novog gola je došao u 44. minuti kada je Petković s lijeve strane ubacio u peterac, a tamo Devetak nije uspio otkloniti opasnost što je iskoristio Brodić za svoj deseti gol u prvenstvu.

Kombinacija Petkovića i Brodića je ubojita i u 58. minuti kada je potonji nakon asistencije hrvatskog reprezentativca prizemnim udaracem s desetak metara matirao Ćorića te se na vrhu ljestvice strijelaca izjednačio s Mierezom.

Tri minute kasnije Dinamo je definitivno potvrdio pobjedu. U ulozi asistenta je bio Baturina, a udarcem s desetak metara iskosa u prvi kut u strijelce se upisao Špikić koji je tako postigao četvrti pogodak u sezoni.

U 66. minuti je u dobroj šansi na suprotnoj strani travnjaka bio Fileta, no Nevistić je obranio njegov udarac sa sedam metara iskosa. Isti igrač je u prilici bio i dvije minute kasnije, ali u ključnom trenutku nije na dobar način primirio loptu tako da je golman domaćih pokupio loptu.

Elias je zicer promašio i u 70. minuti kada ga je ubačajem s desne strane pronašao Lisica, a on je iz peterca zatresao stativu.

U 73. minuti se dogodila i jedna neobična situacija. Zbog ozljede koljena je nastupa morao završiti glavni sudac Igor Pajač, a umjesto njega je ušao Zdenko Lovrić.

Špikić i Marešić su u 80. minuti dobro proigrali Roga odnosno Maurića, no oni nisu dobro primirili loptu tako da su dobre situacije otišle u nepovrat.

Posljednja šansa na utakmici pripala je Dinamu. Bulat je u sudačkoj nadoknadi iz skraćenog kornera ubacio za Ademija, a njegov pokušaj glavom sa šest metara odlazi malo pokraj stative.

Kolo će od 19:30 na Rujevici zaključiti Jadranski derbi Rijeke i Hajduka.

Dinamo će od 17 sati u sklopu 29. dionice SuperSport HNL-a na Maksimiru odmjeriti snage s Istrom 1961. U njihovom prvom ovosezonskom međusobnom duelu odigranom u Zagrebu domaćin je slavio s 3:0 dok je u Puli bolji bio s 0:3 i 0:1.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Kaneka, Stojkovića, Kačavendu, Perića, Moharramija i Emrelija dok su gosti bez Blagojevića, Majstorovića, Mlinara, Lawala te Petrusenka.

Trener Modrih Sergej Jakirović je u najavi rekao: “Mi se za svaku utakmicu maksimalno pripremamo. Vidi se da je novi kolega u Istri, Paolo Tramezzani, uveo više taktičke discipline, da njegove zahtjeve igrači pokušavaju ostvariti na terenu. I on se igra sa sustavima, praktički ni u jednoj utakmici nije igrao na jednak način. I tu moramo predvidjeti u kojem će sustavu izaći, ali naravno da će puno toga ovisiti o nama, bez imalo podcjenjivanja. Moramo napraviti sve da osvojimo tri boda. Istra će igrati bez trojice standardnih igrača koji će izostati zbog žutih kartona, bez Slavka Blagojevića, Ante Majstorovića, Oleksandra Petrusenka. Ali, jasno je da će svi koji dobiju priliku imati želju dokazati se.”

Strateg Zeleno-žutih Paolo Tramezzani je izjavio: “Odradili smo dobar tjedan treninga i sretni smo što je pred nama utakmica protiv odlične ekipe Dinama. Puni smo entuzijazma i želje, želimo nastaviti putem kojim smo krenuli, a današnja utakmica je bitan test za cijelu našu ekipu. Nedostaje nam dio ekipe, ali to nam ne predstavlja problem jer imamo puno igrača na dispoziciji. Igramo protiv kvalitetne ekipe na njihovom stadionu, gledamo ih s velikim respektom kao i sve ostale suparnike, ali bez straha. Mislim da nema smisla razmišljati o utakmicama protiv Dinama u prošlosti, sutra je budućnost i nova utakmica, nova prilika, tako na to gledamo. Uvijek je gušt igrati protiv dobrih ekipa, zato očekujem od svoje ekipe da se sutra suprotstavi i preslika sve ono dobro što smo radili na treninzima kroz tjedan.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će asistirati Ivan Mihalj (Velika Gorica), Jerko Crnčić (Vrbovec) i Zdenko Lovrić (Đakovo) dok su za VAR zaduženi Mario Zebec (Cestica) i Goran Pataki (Đakovo). Delegat susreta je Ante Podnar (Gospić), kontrolor suđenja Dalibor Conjar (Osijek), a časnik za sigurnost Vlado Dominić.