Dominantnom predstavom Hajduk slavio protiv Slaven Belupa

Pred nešto više od 17 tisuća gledatelja Hajduk je u 22. kolu SuperSport HNL-a uvjerljivo pobijedio Slaven Belupa rezultatom 4:0 (1:0). Mrežu gostiju je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela načeo Nikola Kalinić nakon čega su se u strijelce nakon asistencija Emira Sahitija još upisali Josip Brekalo, Anthony Kalik i Filip Čuić.

Četrnaestom pobjedom u sezoni, prvom nakon četiri kola, izabranici Mislava Karoglana su uz odigranu utakmicu više barem privremeno izbili na čelnu poziciju HNL-a s bodom prednosti pred Rijekom. Farmaceuti su pak desetim porazom u sezoni ostali na sedmom mjestu ljestvice. U sljedećem kolu Hajduk će gostovati u Kranjčevićevoj gdje će odmjeriti snage s fenjerašem Rudešom dok će Slaven Belupo na Kušeku Apašu dočekati Istru 1961.

Prvu opasniju situaciju na utakmici vidjeli smo u 5. minuti kada su Bili kombinirali po lijevoj strani preko Brekala i Moufija, potonji je povratnim dodavanjem uposlio Kalinića čiji je udarac sa šest metara završio u bloku Pllane. Domaći igrači su pri tome tražili kazneni udarac, no sudačka ekipa je smatrala da se nije radilo o kažnjivom igranju rukom.

Pet minuta kasnije domaćin je imao niz od tri kornera, ali iz njih nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti golu Farmaceuta. U 18. minuti je s dvadesetak metara šutirao Krovinović za sigurnu obranu Sušaka.

Brzu akciju iz slobodnog udarca domaćin je odigrao u 35. minuti kada je Kalik proigrao Sahitija koji je s desne strane ubacio u peterac, ali Boras je ispred Kalinića odbio loptu u korner. Minutu kasnije Sahiti je snažno pucao s desetak metara iskosa, a golman Slavena odbija loptu koja je išla u njegov prvi kut.

Dobar pokušaj Hajduk je imao i u 37. minuti kada je Kalinić dodao za Kalika koji je pucao iz prve s ruba šesnaesterca, no lopta je prošla malo pokraj suprotne vratnice.

U posljednjem napadu prvog dijela Hajduk je došao u vodstvo. Krovinović je dodao za Kalinića koji je u šesnaestercu odigrao dupli pas s Brekalom nakon čega je udarcem iz voleja s 15 metara odlično pogodio donji lijevi kut Sušakova gola. Iskusni napadač je tako došao do prvijenca u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Na početku drugog poluvremena, u 48. minuti, domaćin je povećao prednost. Kalinić je na centru igrališta odložio loptu za Sahitija koji ju je prenio sve do šesnaesterca kada je pravovremeno uposlio Brekala, a on je prizemnim udarcem s deset metara matirao Sušaka. Bio je to njegov prvijenac u bijelom dresu.

Tri minute kasnije Bili dolaze do trećeg gola. Ponovno je u ulozi asistenta bio Sahiti, a ovaj put se pravovremeno u prostor ubacio Kalik nakon čega je u situaciji 1 na 1 s golmanom Slavena pronašao put do mreže za svoj prvi HNL pogodak u sezoni.

Slaven je zaprijetio u 62. minuti kada je Liber dodao za Mioča koji je pucao s ruba kaznenog prostora, a blokom se iskazao Šarlija. Nakon ubačaja iz kuta s druge stative je daleko od gola šutirao Pllana.

Do novog zgoditka Hajduk dolazi u 67. minuti kada je hat-trick asistencija upisao Sahiti, a smirenim rješenjem iz srca šesnaesterca do prvijenca u bijelom dresu dolazi Filip Čuić.

Liber je u 76. minuti donio loptu do Ortiza koji je sa 17 metara gađao suprotni kut za obranu Lučića.

Dobru akciju domaćin je odigrao deset minuta kasnije. Brekalo je dijagonalnim dodavanjem pronašao Sigura koji je povratnom loptom asistirao za Čuića, a njegov udarac s 15 metara paradom odbija Sušak. U 90. minuti je s dvadesetak metara udarac okušao Krovinovića za još jednu obranu čuvara mreže Slavena.

Nedugo potom na suprotnoj strani travnjaka veliku pogrešku je napravio Elez nakon čega se prema golu sjurio Mioč, ali u situaciji 1 na 1 s Lučićem loptu šalje pored suprotne stative.

U trećoj minuti sudačke nadoknade nakon ubačaja Mioča iz slobodnog udarca glavom je loptu preko grede poslao Agbekpornu. Bilo je to posljednje uzbuđenje na utakmici.

Dvadeset i drugo kolo će biti zaključeno od 17:10 kada se sastaju Gorica i Rijeka.

U sklopu 22. dionice SuperSport HNL-a od 15 sati na Poljudu se susreću Hajduk i Slaven Belupo. Njihov prvi ovosezonski međusobni ogled odigran u Splitu završio je slavljem domaćina rezultatom 3:0, a u Koprivnici su gosti slavili s 0:1.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Ferra, Melnjaka, Dialla, Perišića i Livaju dok su gosti bez Božića i Šakote.

Pomoćni trener Bilih Dragan Blatnjak je u najavi rekao: “Slaven Belupo je dobra ekipa, tranzicijska. Jako su okomiti, pobijedili su 4:0 na Rujevici. U zoni komfora su i mogu opušteno igrati utakmicu, znajući da nemaju što izgubiti, a da mogu puno dobiti. Mi moramo gledati sebe i odraditi utakmicu onako kako ljudi od nas očekuju. U ovu utakmicu ulazimo maksimalno motivirani i želimo iz nje izaći kao pobjednici.”

Strateg Farmaceuta Roy Ferenčina je izjavio: “Hajduk je favorit, no ne pobjeđuju uvijek favoriti. Nikad neću reći da nemamo što izgubiti u Splitu jer se svaka utakmica igra za bodove. Dobro smo krenuli u proljeće i tako želimo nastaviti. Veselimo se punom stadionu i odličnoj atmosferi. Vjerujemo da uz maksimalni angažman svih 90 minuta možemo do pozitivnog rezultata.”

Glavni sudac utakmice je Zagrepčanin Ante Čulina kojem će pomagati Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina), Jerko Crnčić (Vrbovec) i Mateo Erceg (Benkovac) dok su za VAR zaduženi Marin Vidulin (Kanfanar) i Luka Pajić (Rijeka). Delegat susreta je Josip Pulić (Rijeka), kontrolor suđenja Tomislav Šetka (Đakovo), a časnik za sigurnost Miroslav Marković.