Ferro strijelac u debiju, pogodak Mlakara i dva Livaje za veliko slavlje Hajduka u Velikoj Gorici (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 22. kola HT Prve lige Hajduk je rezultatom 0-4 (0-2) svladao Goricu u Velikoj Gorici i tako sedmom gostujućom ligaškom pobjedom u sezoni stigao do dvanaeste ukupno te s 41 bodom na kontu privremeno preuzeo drugo mjesto na ljestvici, uz dva boda manje i utakmicu više od vodećeg Dinama.

Strijelci za drugo ovosezonsko ligaško slavlje ‘Bilih’ nad Goricom bili su debitant Ferro u 3., Marko Livaja u 39.(iz kaznenog udarca) i 82., te Jan Mlakar na prekrasnu asistenciju Livaje u 57. minuti.

Prvi pokušaj na susretu vidjeli smo već pri isteku prve minute kada je poslije uvodne dominacije gostiju u posjedu, Gorica odigrala vrlo brzu polukontru u čijoj se završnici s lijevog ruba šesnaesterca na prizemni udarac odlučio Lovrić, ali je siguran u intervenciji bio Kalinić.

Samo dvije minute poslije ‘Bili’ imaju rezultatsku prednost! Ubacio je iz prekida s lijeve strane napada Krovinović, lopta je stigla do desnog ruba peterca gdje je usamljen s četiri metra glavom mrežu zatresao Ferro i tako u svom debiju za Hajduk postigao prvijenac za 0-1.

U 7. minuti je Gorica imala dobru situaciju, ali Matar je bio loše pozicioniran na kvalitetan ubačaj, pa se lopta od Melnjakovih leđa odbila daleko od vrata, a u nastavku je Tihomir Pejin sudio prekršaj Matara u napadu, iako su domaćini čak (neopravdano) protestirali tražeći igranje rukom Melnjaka.

Odličan uvod nastavio se velikom prilikom za Hajduk u 11. minuti. Zaigrao se pri izlasku iz posljednje trećine Steenvoorden i pod pritiskom Grgića izgubio posjed, lopta se u konačnici odbila do Livaje koji se sjurio do peterca i pokušao prebaciti istrčalog Kotarskog, koji mu pravovremenom rekacijom odnosi loptu i upisuje veliku obranu.

Veliku priliku za izjednačenje domaćini su kreirali u 13. minuti nakon pogreške na desnoj strani gostujuće obrane, Lovrić se sjurio s lijeve strane napada prema sredini, ‘dostavio’ loptu do Delfija, koji se sa šest metara odlučio na pokušaj proigravanja umjesto na udarac. Rezultat svega bio je zakašnjeli Matar u sredini na tri metra.

Aktivni Lovrić u 22. minuti s desne strane napada ubacuje oštro u sredinu gdje se nakon Katićevog ispucavanja unutar peterca lopta od Kalika odbila tik pored prve vratnice i ‘ukopanog’ Kalinića.

Uskoro je uslijedio period u kojem su obrane na obje strane terena dosta panično ‘održavale’ vratare nezaposlenima, a nakon sukoba Suka i Livaje na centru terena, podignule su se i tenzije između suparnika.

U 35. minuti svi su gostujući igrači nakon ubačaja Krovinovića tražili kazneni udarac zbog Steenvoordenovog igranja rukom na dvanaest metara. Nakon poduže tihe provjere Pejin je otišao situaciju pogledati i na monitor, na kojem je bio prikazan kadar iz kojeg je očito da je Nizozemac loptu zaustavio rukom, pa je sudac bez dugo razmišljanja pokazao na bijelu točku za ‘Bile’. Siguran izvođač za 0-2 u 39. minuti bio je (sa šesnaest pogodaka na kontu) trenutno najbolji strijelac lige – Marko Livaja.

Generalno izjednačeno poluvrijeme u kojem je Hajduk uspio materijalzirati pogreške domaće obrane okončano je nakon dvije minute sudačke nadoknade.

Na poluvremenu su odrađene tri promjene, Rendulić je iz svoje momčadi odlučio povući Matara i Delfija, umjesto kojih je na teren poslao Dvornekovića i Caio Cruza, dok je Dambrauskas umjesto Melnjaka uveo Čolinu.

Prvi su konkretno u nastavku zaprijetili domaćini, Lovrić je u 49. minuti pobjegao Katiću na lijevoj strani napada te iskosa sa sedam metara prizemno gađao suprotni kut, ali Kalinić se pravovremeno spušta i upisuje obranu, a u nastavku Katić izbacuje loptu u korner.

Uz aktivnu, ali i vrlo čvrstu, igru s obje strane, tek smo u 54. minuti vidjeli novo uzbuđenje pred vratarima. Lovrić je pucao iz prekida s dvadeset metara te lijevo iskosa poslao loptu u prvi donji kut, ali kapetan gostiju je bio siguran i pri toj intervenciji.

Na tri pogotka prednosti Hajduk dolazi u 57. minuti poslije kraćeg perioda u kojem je ‘primirio’ domaćine. Prelijep okomit izlazak iz svoje polovice odigrali su gosti, Krovinović je dao naprijed za Livaju koji zatim nevjerojatno preciznim dodavanjem u prostor ‘servira’ loptu za Mlakara, a Slovenac s ruba peterca dodirom iz prve pogađa za 0-3 i svoj sedmi ligaški pogodak u 18. Prva HNL nastupu. Situacija kod ovog pogotka Dambrauskasove momčadi provjeravala se zbog mogućeg zaleđa koje VAR provjerom nije utvrđeno.

Dobru situaciju gosti su imali u 60. minuti kada je Mlakar na ubačaj s desne strane glavom spustio loptu u sredinu za usamljenog Krovinovića, koji ne zahvaća dobro loptu i s petnaest metara puca pristojno pored vratnice.

Ljubičić (ušao umjesto Mlakara u 60.) je u 69. minuti odličnim primanjem u punom trku na desnoj strani napada izbacio Krizmanića i sjurio se u sredinu šesnaesterca gdje okrenut leđima od vrata gubi posjed nakon duela sa Steenvoordenom.

U narednom periodu vidjeli smo po dva udarca iz daljine u okvir, Lorvić je iz prekida u 69. ‘zagrijao’ Kalinića, baš kao i Krovinović Kotarskog na suprotnoj strani u 72. minuti.

Konačnih 0-4 vidjeli smo poslije još jedne prekrasne akcije ‘Bilih’. U začetku je Čolina kvalitetnim okomitim dodavanjem otvorio Grgića, on gurnuo u prostor za Sahitija koji ubacuje na drugu stranu gdje Mikanović dodirom iz prve spušta u sredinu za Livaju, a on udarcem iz prve s dvanaest metara pogađa donji desni kut za svoj sedamnaesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 23. u 35. Prva HNL nastupu.

Do kraja utakmice, dvije minute sudačke nadoknade, svjedoličili smo još kvalitetnom pokušaju Šrolera iz slobodnog udarca u posljednjim sekundama igre, ali nakon njegovog snažnog udarca lopta je završila malo iznad okvira vrata.

U sljedećem kolu Goricu čeka gostovanje na Maksimiru kod trenutnog lidera prvenstva i aktualnog prvaka Dinama, dok će Hajduk na Poljudu (sa zatvorenom sjevernom tribinom) u okviru proslave klupskog rođendana dočekati Slaven Belupo.

U Velikoj Gorici se s početkom u 15 sati igra druga utakmica programa 22. kola HT Prve lige u kojoj će Gorica dočekati Hajduk.

Domaćini su prvu utakmicu u 2022. godini otvorili 2-1 porazom od Istre u Puli, dok su gosti na Šubićevcu svladali Šibenik (1-3).

U dva ovosezonska međusobna ligaška susreta Hajduk je pod vodstvom bivšeg trenera Jensa Gustafssona ostvario 1-3 slavlje u okviru 4., te 0-0 remi u okviru 13. kola.

Velikogorički prvoligaš ove je sezone uz Hrvatski dragovoljac i Slaven Belupo najneuspješniji klub na domaćem terenu, na kojem ‘Bikovi’ imaju samo dvije pobjede (Šibenik u 2. i Slaven u 6. kolu) te uz četiri remija svega 10 ‘domaćinskih bodova’ u sezoni.

Hajduk je, s druge strane, trenutno drugi najučinkovitiji gost (iza Dinama) u ligi, te ‘Bili’ na gostovanjima ove sezone imaju svega dva upisana poraza (Šibenik u 12. i Slaven u 14. kolu) i uz tri remija i šest slavlja do sada su osvojili 21 ‘gostujući bod’.

Današnji okršaj bit će poseban po tome što se Valdas Dambrauskas kao gost vraća u klub s kojim je i započeo svoju HNL avanturu, o čemu je kratko pričao i u najavi susreta: “Zaista nemam posebnih osjećaja, ali povezao sam se sa svima tamo, od predsjednika, preko čistačica, do mojih pomoćnika. To je bio poseban period u mom životu, međutim moj dom je sada Hajduk i to je ono na čemu je moj fokus. Idemo utakmicu po utakmicu i želimo pobijediti u svakoj. Trenutno smo četvrti, ali ako nastavimo nizati pobjede ljestvica će izgledati drukčije. Za vrijeme utakmice neće biti nekakvih posebnih osjećaja, a nakon posljednjeg zvižduka ću se srdačno pozdraviti sa svima”.

Kolega mu Krunoslav Rendulić u najavi se još jednom osvrnuo na poraz od Istre, te najavio očekivano agresivnu igru s ciljem ostvarenja pobjede nad današnjim suparnikom: “Poraz u Puli svakako nije bio planiran, ali valja i biti pošten i reći da više nismo ni zaslužili. Ostali smo bez bodova, no to je iza nas, okrećemo se novoj utakmici i novim izazovima. Hajduk godinama nije bio jači nego u ovom trenutku. U dobrom su stanju, u dobrom tonusu, pobjeda u Šibeniku sigurno ih je dodatno digla, ali mi ćemo gledati sebe. Trudimo se u svakoj utakmici dati najbolje što možemo, postavit ćemo se agresivno i, kao i uvijek, ići na pobjedu”.

Što se kadra tiče, domaćini su se ovaj tjedan oprostili od Juniora Martinssona Ngoualija, koji je potpisao za norveški Sarpsborg, dok su se gosti pojačali za usluge Portugalca Ferra. Zbog ozljeda Rendulić danas na raspolaganju nema autora četiri Goričina pogotka ove sezone – Tonija Fruka, dok mu kolega Dambrauskas ne može računati na kartonirane Marca Ezija Fossatija i Josipa Vukovića.

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca, kao prvi pomoćnik asistirat će mu Marjan Tomas (Vladislavci), a kao drugi pomoćnik Anto Marić (Zagreb). VAR i AVAR suci su Fran Jović (Zagreb) i Miro Grgić (Osijek), dok je za četvrtog suca delegiran Ante Čuljak (Zagreb). Delegat susreta je Damir Stipković iz Zagreba, a kontrolor suđenja Domagoj Vučkov iz Rijeke.