Galović s dva pogotka u prvom dijelu presudio uzbudljiv okršaj Rijeke i Varaždina na Rujevici (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 26. kola HT Prve lige Rijeka je na Rujevici rezultatom 2-0 (2-0) svladala Varaždin i tako prvi put nakon 8. listopada upisala ligašku pobjedu na svom terenu. Gosti su ovim raspletom produžili niz ligaških poraza na četiri utakmice.

Pobjedu momčadi Gorana Tomića pogocima u 22. i 35. minuti donio je 28-godišnji stoper Nino Galović.

Prvu prijetnju kreirali su ‘Bijeli’ već u 2. minuti kada je na visok ubačaj Vukčevića na drugu vratnicu najviši u skoku na pet metara bio Andrijašević, no nakon njegovog pokušaja glavom lopta odlazi pored bliže vratnice van igre.

Momčad Zorana Kastela bila je visoko postavljena na terenu, što je na trenutke domaćima radilo probleme u obrani, ali ne ozbiljnije. S druge strane to je značilo da na drugoj strani ima pristojno prostora, no Tomićeva momčad uvodno nije pronalazila način kako konkretnije doći u posljednju trećinu.

Već u 6. minuti ponovno dobra situacija za Rijeku. Nakon uigrane kombinacije poslije Murićevog prizemnog ubačaja iz kuta, Lončar kratko igra za Drmića, no njegov udarac s jedanaest metara uspješno blokira Tkalčić. Lopta se odbila na dvanaest metara odakle ju Andrijašević svom snagom nabija ‘nebu pod oblake’.

Gosti uzvraćaju također iz prekida. U 15. minuti na ubačaj Postonjskog s lijeve strane napada u sredini je na osam metara na prvoj vratnici usamljen Obregon, no njegov pokušaj glavom bio je još neprecizniji od Anrijaševićevog s početka utakmice.

Bio je ovo period kada je Varaždin definitivno ozbiljnije dolazio naprijed. Posavec je u 19. minuti povukao odličnu kontru, Herrera kvalitetnim kretanjem lijevo otvara prostor desno za Obregon kojeg Posavec i ‘poslužuje’, no njegov prizemni udarac s dvanaest metara blokirao je i u korner odbio Vukčević. Upravo iz tog ubačaja iz kuta usamljen je na lijevom rubu šesnaesterca ostao Peco, koji se namjestio na desnu nogu i poslao loptu malo, malo pored suprotne spojnice okvira vrata.

Rijeka do rezultatske prednosti dolazi u 22. minuti poslije ubačaja iz kuta. Gosti su prvi pokušaj Murićevog dodavanja kratko odbili, iz drugog Murić pronalazi Galovića na petercu, a on u duelu s Memijom i Stolnikom dobiva skok i matira Zeleniku za 1-0 svoje momčadi i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, drugi zaredom, ukupno sedmi u 126. Prva HNL nastupu.

Primljeni pogodak evidentno je ‘smirio’ goste. U 29. minuti još jedna Vukčevićeva naizgled ‘svijeća’ pronalazi Murića desno, njegov pokušaj igranja u sredinu uspješno je odbio Zelenika. Četiri minute poslije domaći igrači i klupa ponovno protestiraju zbog Pajačevog kriterija koji nije dosudio prekršaj Galovića nad Obregonom. Stoper domaćih u nastavku u kontru izbaciva Menala, slijedi tragikomična reakcija Memije i obrana Zelenike, a potom i konačno otklanjanje opasnosti po gol od strane Tkalčića, koji također traljavo odbija loptu preko okvira vrata.

S obzirom na to kako je u ovim trenucima izgledala obrana gostiju, bilo je to samo odgađanje neodgodivog. U 35. minuti gosti puštaju Galovića da se sjuri do osamnaest metara, mirno uposli Menala koji atraktivnom petom igra ‘dupli pas’, a sve je s osam metara, uz mali dodir Zelenike, udarcem u pogodak pretvorio Galović!

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, vidjeli smo još jednu opasnu situaciju pred domaćim vratima. Ponovno je Postonjski u 44. minuti kvalitetno ubacio iz prekida na lijevoj strani napada, Obregon je u sredini na tri metra glavom promašio loptu, koncentrirani Nevistić refleksnom reakcijom kratko odbija i čuva mrežu netaknutom!

U nastavku smo prvu prijetnju za vratare vidjeli u 55. minuti kada su gosti nakon obranjenog udarca iz kuta izašli u brzu 3na2 kontru koju je nepreciznim prizemnim udarcem s dvadesetak metara okončao Peco.

Minutu poslije uzvraća Rijeka. U završnici akcije Andrijašević kvalitetno pronalazi Čeferina, on je uspio prvim dodirom prevariti čuvara, no u nastavku ometan slabašno s dvanaest metara puca ravno u dobro postavljenog Zeleniku.

U 62. i 64. Varaždin prijeti. Prvo se Obregon, prema mišljenju Pajača bez prekršaja, riješio Capana i utrčao s loptom u šesnaesterac gdje se pod pritiskom Galovića potpuno pogubio u neuspješnom pokušaju driblanja te u konačnici nije uspio uputiti ni udarac. Uskoro Memija s desne strane ubacuje u sredinu gdje Postonjski kratko ostavlja za Pecu, no njegov udarac s ruba šesnaesterca završio je pristojno pored vratnice.

Nikako Tomićeva momčad u ovom periodu nije uspijevala zaustaviti gostujuće napade. U 67. minuti Bobanu se otvorio prostor desno na rubu šesnaesterca, njegov snažan udarac u sam gornji bliži kut odličnom reakcijom odbija kratko Nevistić, a u nastavku lopta dolazi do Memije, koji se na sedam metara ‘preračunao u kombinacijama’ i iz gol prilike nije uputio ni udarac!

Uslijedile su po dvije nesigurne, ali uspješne intervencije Zelenike na jednoj i Nevistića na drugoj strani poslije ubačaja Menala, odnosno Postonjskog.

U 78. minuti odlična prilika za Rijeku! Nevistić ispucava loptu, u prazan prostor gdje će ista sletjeti prvi se pojavljuje Andriješvić koji glavom igra naprijed za Kulenovića, on iz prve igra kvalitetno u prostor za Menala. Krilni napadač prolazi pored dekoncentriranog Tkalčića i upućuje snažan udarac desno iskosa s dvanaest metara u bliži kut, no Zelenika je siguran u reakciji!

Do kraja susreta, tri minute sudačke nadoknade, ‘Bijeli’ su konkretnije zaigrali u obrani pa tako Varaždin nije uspio nijednom konkretno zaposliti Nevistića, a na drugoj strani terena nedostajalo je u nekliko situacija kvalitete u završnici za dolazak u izgledniju priliku za pogodak.

Za klubove slijedi reprezentativna pauza poslije koje u 27. kolu Rijeka gostuje u Velikoj Gorici kod Gorice, dok će Varaždin biti domaćin Slaven Belupu.

U prvom susretu nedjeljnog programa 26. kola HT Prve lige Rijeka je od 15 sati na Rujevici domaćin Varaždinu. Bit će to njihov već četvrti ovosezonski duel, a u tri prethodna identičnim rezultatom od 2:1 slavila je Rijeka koja je dva puta bila bolja u prvenstvu te jednom u kupu.

Domaćini za pobjedu u Rijeci ne znaju već osam susreta u nizu odnosno 133 dana čime su oborili negativni klupski rekord.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Nwolokora, Smolčića i Escovala koji su ozlijeđeni dok su gosti iz istog razloga bez Horkaša, Novoseleca, Urate, Glavine i Benka, a Đurasek je kartoniran.

Trener Rijeke Goran Tomić je u najavi utakmice rekao: “Još jedna bitna utakmica nakon pobjede u Koprivnici gdje smo uzeli važna tri boda. Nadam se da nam je ta pobjeda donijela bitnu dozu samopouzdanja i da su igrači sada otpustili kočnice. Mi na svom terenu moramo dominirati i popraviti neke stvari iz utakmice u Koprivnici.”

Njegov kolega Zoran Kastel je dodao: “U prošlom kolu u utakmici protiv Dinama nismo bili dobri i gosti su to iskoristili na najbolji mogući način. U Rijeku moramo otići odigrati pametnu utakmicu, postaviti se čvrsto, odgovorno i ne raditi individualne greške koje smo radili jer jedino tako možemo polučiti dobar rezultat.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će asistirati Nikola Kečkiš (Virovitica), Goran Loparac (Sladojevci) i Josip Lučić (Vinkovci) dok su za VAR zaduženi Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Miro Grgić (Osijek). Delegat susreta je Zoran Pandža (Vinkovci), a kontrolor suđenja Igor Pristovnik (Zagreb).