Golom Pukštasa u sudačkoj nadoknadi Hajduk slavio na Maksimiru

U prvoj utakmici 33. sezone SuperSport HNL-a Hajduk je na Maksimiru pred 12.428 gledatelja nakon preokreta slavio protiv Dinama rezultatom 1:2 (1:0).

Junak pobjede bio je Rokas Pukštas koji je nakon ubačaja iz kornera u 93. minuti zatresao mrežu domaćina. Plavi su prethodno poveli golom Brune Petkovića, a izjednačenje gostima je donio Marko Livaja.

Domaćini su pri rezultatu 1:0 imali priliku povećati vodstvo iz kaznenog udarca, no Ivan Lučić je obranio pokušaj Petkovića.

Prvu priliku na utakmici imao je Dinamo u 5. minuti kada je sa 17 metara pod prečku pucao Baturina, a Lučić je odbio loptu preko grede.

Šest minuta kasnije Bulat je iz kornera na drugoj stativi pronašao usamljenog Ivanušeca, no njegov udarac sa sedam metara iskosa odlazi u vanjski dio mreže.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Sahiti je oduzeo loptu Baturini nakon čega je Benrahou proigrao Pukštasa koji se driblingom oslobodio Šutala, ali njegov pokušaj iz šesnaesterca u posljednji trenutak je blokirala desetka Plavih. Nedugo potom Benrahou je ubacio s desne strane, a Mlakar se ispred Ristovskog izborio za udarac glavom kojeg Livaković brani. U 14. minuti Mlakar je s lijeve strane ostavio loptu za Benrahou, no i njegov prizemni pokušaj s ruba kaznenog prostora sigurno brani vratar Dinama.

Dinamo uzvraća u 21. kada je Špikić ubacio s desne strane, a Sigur je u posljednji trenutak uspio bolirati udarac glavom Baturine.

Nakon loše reakcije Sigura u 30. minuti Ivanušec se s lijeve strane sjurio prema golu, no na koncu njegovo povratno dodavanje zaustavlja Šarlija.

Benrahou je u 34. minuti ubacio za Mlakara, a on je u obećavajućoj situaciji loše primio loptu te je tako upropastio priliku.

Domaćin je u vodstvu od 35. minute. Mišić je na centru oduzeo loptu Livaji nakon čega je uposlio Špikića koji se u duelu oslobađa Ferra nakon čega je idealno povratnim dodavanjem uposlio Petkovića, a njemu nije bilo teško s deset metara svladati Lučića.

U 39. minuti Ristovski je zaprijetio snažnim udarcem iz daljine koji je prošao malo pokraj desne stative Lučićeva gola.

Moharrami je u 55. minuti u kaznenom prostoru loptu primirio prsima nakon čega ga ista pogađa u ruku, a sudac Pajač je procijenio da se ne radi o kažnjivoj situaciji. U nastavku akcije i Pukštas je dobio udarac po nozi, no i u toj situaciji suci se nisu oglasili.

Prodor Moharramija u 63. minuti Mlakar je na samom rubu šesnaesterca zaustavio prekršajem, a sudac Pajač je opravdano pokazao na bijelu točku. S 11 metara odgovornost je potom preuzeo Petković, ali je Lučić pročitao njegovu namjeru te je uhvatio loptu koja je išla u donji lijevi kut.

Moufi je u 71. minuti uputio prizemni centaršut s lijeve strane kojeg Odjidji propušta prema Livaji, ali u posljednji trenutak ispred njega loptu izbija Moharrami. Kapetan Hajduka je minutu kasnije loše primio loptu u dobroj poziciji tako da je ona otišla do Livakovića.

Hajduk je izjednačio u 74. minuti preko Livaje. On se najbolje snašao u petercu nakon što je Mišić nespretno odbio ubačaj Dajakua te je s par metara pored Livakovića efektno zakucao loptu u mrežu.

Ljubičić je u 78. minuti s lijeve strane ubacio na drugu stativu, a potom je udarac uputio Špikić, međutim nije bio dovoljno precizan.

Veliku priliku Hajduk je imao u 86. minuti kada je Pukštas povratnim dodavanjem s desne strane u šansu gurnuo Odjidju, no njegov udarac s desetak metara fantastično brani Livaković. Nedugo potom snažan udarac je uputio i Moufi, a Baturina se iskazao blokadom.

Na suprotnoj strani travnjaka dvije minute kasnije s dvadesetak metara je pucao Ljubičić te je poslao loptu pokraj suprotne vratnice. Špikić je u 90. minuti proigrao Ivanušeca, a njegov udarac iz srca kaznenog prostora je u posljednji trenutak blokirao Šarlija.

U 93. minuti Dolček je oštro ubacio s desne strane, a Ristovski je u posljednji trenutak izbio loptu u korner ispred Livaje. Iz kuta je ubacio Odjidja, a Pukštas se pored Moharramija izborio za udarac sa sedam metara kojim je pogodio bliži kut Livakovićeva gola. Gol vrijedan tri boda na Maksimiru.

Kolo se nastavlja sutra kada od 18:45 Rijeka na Rujevici dočekuje novog prvoligaša Rudeša dok u 20 sati novoizgrađenu Opus Arenu otvaraju Osijek i Slaven Belupo.

Velikim derbijem Dinama i Hajduka koji na stadionu Maksimir počinje od 20 sati otvara se 33. sezona SuperSport HNL-a. Bit će to njihov drugi ovosezonski sraz nakon što su Plavi prošle subote golom Martina Baturine slavili u Superkupu.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Rukavinu i Vasilja dok su gosti bez L. Kalinića, Eleza, Prpića, Mikanovića i Grgića, ali jači za najboljeg igrača Marka Livaju.

Trener Dinama Igor Bišćan je u najavi rekao: “Trebali bismo fizički biti bolji nego u prošloj utakmici jer smo se tad tek vratili s priprema. Uostalom, vidjelo se da nismo bili najsvježiji, da smo djelovali teško i to bi ovaj put trebalo biti bolje. Usredotočeni smo na sebe, očekujem da budemo dobri, vjerujemo da smo bolja momčad i budemo li na svojoj razini trebalo bi sve biti u redu.”

Njegov kolega na klupi Hajduka Ivan Leko je izjavio: “S taktičke strane ne očekujem velike promjene, možda jedan dva detalja. Hajduk i Dinamo su velike ekipe u HNL-u i takve ekipe žele igrati svoj način. Je da je maraton, 36 utakmica, velika razlika nego kada se igra jedna utakmica za trofej. Želimo otići gore i pokazati se, ali isto to žele i oni.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će pomagati Bojan Zobenica i Ivan Mihalj iz Velike Gorice te Zdenko Lovrić iz Đakova dok će u VAR sobi biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Kruno Šarić (Županja). Delegat susreta je Ante Vučemilović iz Osijeka, a kontrolor suđenja njegov sugrađanin Danijel Trampus dok će za sigurnost ispred Saveza brinuti Jurica Jurjević.