Hajduk uvjerljivom pobjedom nad Goricom osigurao jesensku titulu

U susretu dvije najbolje obrambene momčadi prvenstva Hajduk je pred 16.411 gledatelja na Poljudu u sklopu 17. dionice SuperSport HNL-a deklasirao Goricu rezultatom 3:0 (1:0). Za uvjerljivu pobjedu Bilih u strijelce su se upisali Leon Dajaku, Mihael Žaper i Emir Sahiti.

Splitska momčad je 13. pobjedom u sezoni osigurala da će 2023. godinu završiti na vodećoj poziciji lige. Titulu jesenskog prvaka su posljednji put imali u sezoni 2004./05. kada su i zadnji put bili prvaci Hrvatske. Uz odigranu utakmicu više Rijeci trenutno bježe sedam bodova dok su uz tri susreta više 12 bodova ispred Dinama.

Nastavljen je i maksimalan učinak Mislava Karoglana u drugom mandatu na klupi Hajduka, u sedam utakmica upisao je isto toliko pobjeda. Kad se u obzir uzme i njegov prvi mandat dosadašnji učinak mu je 15 pobjeda i četiri remija.

Gorica je pak došla do četvrtog poraza u sezoni, a zanimljivo da su do današnjeg dvoboja u gostima primili samo četiri gola u osam utakmica dok je Banić večeras morao tri puta po loptu u svojoj mreži.

Hajduk će sljedećeg petka u sklopu 18. kola gostovati kod Lokomotive u Kranjčevićevoj dok Goricu dan kasnije čeka domaći sraz s Istrom 1961.

Brzu kontru gosti su odigrali u 2. minuti kada je Vujnović u kontri snažno pucao s dvadesetak metara iskosa, a Lučić je njegov prizemni udarac odbio do Mitrovića koji nije uspio dobro zahvatiti loptu pa je pucao pored gola.

Hajduk je uzvratio tri minute kasnije kada je Dajaku s lijeve strane proslijedio loptu do iz drugog plana natrčalog Krovinovića koji je sa šest metara iskosa pogodio vanjski dio mreže.

Domaćin do vodstva dolazi u 20. minuti kada je Livaja ubacio s lijeve strane, na drugoj stativi je pokraj Munksgaarda skočio Dajaku te je glavom proslijedio loptu u mrežu sa svoj treći gol u sezoni.

U 39. minuti je s ruba šesnaesterca pucao Soldo, no na putu prema golu lopti se ispriječio Šarlija.

Hajduk je uzvratio tri minute kasnije kada je Sigur ubacio za Dajakua koji je s druge stative tražio Livaju u petercu, no ispred njega se u posljednji trenutak ubacio Maloča izbivši loptu u korner.

Sudačka nadoknade prvog dijela ponudila je oštar ubačaj Solde s lijeve strane, no ispred Vujnovića do lopte dolazi Žaper koji je potom otklonio opasnost.

Dajaku je u 48. minuti ubacio s lijeve strane, a ispred Banića se ubacio Pukštas koji je glavom pucao pored gola. Šest minuta kasnije Banić je odbio loptu do Livaje koji je pucao s 15 metara, a od bloka Maloče lopta odlazi u korner.

Hajduk je vodstvo povisio u 64. minuti kada je Dajaku ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, a Žaper je na šest metara nadvisio Banića za svoj prvijenac u dresu Bilih.

Dobru priliku domaćin je imao i u 68. minuti kada je Kalik povratnom loptom asistirao za Livaju čiji prizemni udarac s 15 metara brani Banić.

Minutu kasnije novi pogodak u mreži Gorice. Kalik je dijagonalnim proigravanjem pronašao Sahitija koji je do lopte došao ispred istrčalog golmana Gorice te ju je lobom poslao u mrežu. Bio je to njegov četvrti zgoditak u aktualnoj sezoni HNL-a.

Nakon pogreške Lučića u 75. minuti s dvadesetak metara je snažno pucao Blummel, no Odjidja se iskazao blokiranjem udarca.

Bili uzvraćaju dvije minute kasnije kada je nakon kombinacije s Livajom u šansi bio Benrahou, ali sa sedam metara iskosa je pucao visoko iznad gola.

Napadi Hajduka su nastavljeni i u 83. minuti kada je s dvadesetak metara iskosa snažno potegao Odjidja za obranu Banića. Odidja je tri minute kasnije proigrao Kalika koji je s 15 metara poslao loptu pokraj bliže stative.

U 88. minuti je prvo udarac Livaje završio u bloku Maloče, a potom je pokušaj Žapera s dvadesetak metara obranio Banić.

Dobru šansu do dođe do počasnog gola Gorica je propustila u 89. minuti kada je Blummel ubacio s desne strane, a pokušaj Matavža glavom s osam metara odlazi malo pored vratnice.

Kolo se nastavlja sutra kada će od 15 sati snage u Kranjčevićevoj odmjeriti Rudeš i Lokomotiva dok se u ponedjeljak od 17 sati u Koprivnici sastaju Slaven Belupo i Dinamo.

U sklopu 17. kola SuperSport HNL-a od 17:30 na Poljudu počinje utakmica Hajduka i Gorice. Njihov prvi ovosezonski međusobni duel odigran u Velikoj Gorici završio je slavljem domaćina koji je nakon preokreta u završnici susreta pobijedio rezultatom 2:1.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Eleza, Trajkovskog, Melnjaka i Ferra dok su gosti bez Majstorovića i Ndockyta.

Trener Bilih Mislav Karoglan je u najavi izjavio: “Očekujem kvalitetnu Goricu, igraju kroz pressing, tu su stvarno kvalitetni. Primili su samo devet golova u prvenstvu, pretendenti su za Europu. Sviđa mi se kako igraju, čeka nas izuzetno teška utakmica. Imamo plan za svakog protivnika, moramo se prilagoditi planu, kada možemo pritisnuti to i napraviti. Nekada se moraš i spustiti. Treba biti precizan.”

Njegov kolega na klupi Gorice Dinko Jeličić je rekao: “Sigurno možemo očekivati dobru utakmicu, a mi dolazimo u Split nadigravati se i probati uzeti što je više moguće. Očekuje nas fenomenalna atmosfera, praznik nogometa, a mi stižemo sa svojim planom igre.”

Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca kojem će asistirati Luka Pajić (Rijeka), Dino Knez (Osijek) i Zdenko Lovrić (Đakovo) dok su u VAR sobi Ivan Matić (Osijek) i Ivan Vučković (Osijek). Delegat susreta je Ante Podnar (Gospić), kontrolor suđenja Ivica Modrić (Zagreb), a časnik za sigurnost Jurica Jurjević.