Istra 1961 nadoknadila dva gola zaostatka i osvojila bod kod Varaždina

Zanimljivim dvobojem u gradu baroka otvoreno je 26. kolo SuperSport HNL-a. U njemu su Varaždin i Istra 1961 odigrali bez pobjednika, bilo je 2:2 (2:1). Domaćin je golovima Dimitra Mitrovskog i Marka Dabre vodio s dva gola prednosti da bi Zeleno-žuti do boda došli zahvaljujući pogocima Morisa Valinčića i Mateja Vuka.

Izabranici Nikole Šafarića su tako upisali 12., a momčad koju vodi Paolo Tramezzani osmi remi u sezoni. Razlika između dvije momčadi na ljestvici je ostala na jednom bodu. U sljedećem kolu Varaždin će gostovati na Opus Areni kod Osijeka dok će Istra 1961 na Aldo Drosini dočekati Goricu.

Varaždin je u 4. minuti dobro zaprijetio preko Postonjskog koji je iz slobodnog udarca s tridesetak metara šutirao pod sami prečku, a Majkić je uspio odbiti loptu.

Gosti su opasnu akciju kreirali četiri minute kasnije kada je s desne strane nezgodno šutirao Hujber, a Zelenika je uspio preko grede prebaciti loptu. U nastavku akcije je s dvadesetak metara udarac okušao Devetak, no nije bio dovoljno precizan.

Domaćini su u vodstvo od 16. minute kada je Šego nakon prodora po lijevoj strani uputio oštar prizemni ubačaj u peterac, a tamo se odlično snašao Mitrovski te je iz blizine matirao Majkića za svoj četvrti gol u sezoni.

Pritisak domaćih je nastavljen i u 23. kada je s desne strane dobro ubacio Vukčević, a Hujber je ispred Šege u posljednji trenutak uspio izbiti loptu.

Nakon pola sata igre Varaždin je povećao prednost. Postonjski je iz slobodnog udarca ubacio pred gol Istre gdje se nakon skoka Čuića i Jelenića lopta odbija do Dabre, a on je fantastičnim udarcem sa 17 metara pogodio rašlje upisavši tako prvijenac u novom klubu.

Istra je uzvratila u 34. minuti kada su sa 17 metara opasne udarce uputili Valinčić i Lawal, a Zelenika je dobrim intervencijama sačuvao svoju mrežu netaknutom. Dvije minute kasnije Matheus je iz slobodnog udarca s lijeve strane pronašao Lawala koji je glavom poslao loptu pored vratnice.

Prije konca prvog dijela Istra je uspjela smanjiti zaostatak. Nakon ubačaja Hujbera u 44. minuti iz drugog se plana ubacio Valinčić te je udarcem glavom sa šest metara pronašao put kraj Zelenike. I njemu je to bio prvijenac, ali u zeleno-žutom dresu.

U 53. minuti je ponovno u akciji kombinacija Matheusa i Valinčića, no ovaj put udarac potonjeg sa šest metara iskosa pogađa vanjski dio mreže.

Priliku da riješe pitanje pobjednika domaći nogometaši su imali u 80. minuti kada je nakon prodora po desnoj strani Poludrugač odlično uposlio Drožđeka, ali on je na šest metara loše pucao poslavši loptu daleko od gola.

Kazna je uslijedila samo dvije minute kasnije kada su Zeleno-žuti došli do izjednačenja. S desne strane je ubacio Koski, a lopta je u šesnaestercu pogodila Šegu nakon čega je sudac Dadić pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač kaznenog udarca bio je Matej Vuk koji je tako četvrti put u sezoni zatresao mrežu suparnika.

Zeleno-žuti su u 94. minuti u posljednjoj šansi na utakmici propustili doći do potpunog preokreta. Nakon ubačaja iz kuta lopta se odbija do Valinčića koji je spretno proigrao usamljenog Fileta, no njegov udarac sa šest metara glavom ne pogađa okvir gola.

Kolo se nastavlja sutra kada se od 15 sati u Ulici pjesnika sastaju Lokomotiva i Rudeš dok je termin od 17:10 rezerviran za utakmicu Gorice i Hajduka.

Standings provided by Sofascore

Na stadionu Varteksa od 17 sati počinje prva utakmica 26. kola SuperSport HNL-a u kojoj se sastaju Varaždin i Istra 1961. Njihov prvi ovosezonski međusobni sraz odigran na istom stadionu završio je pobjedom domaćina rezultatom 1:0, a isti pobjednik je bio i u kupu (3:2). U Puli su pak Zeleno-žuti uzvratili prvenstvenim slavljem od 2:0.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Silića, Pilja i Vukušića dok su gosti bez Ercega, Blagojevića, Kadušića, Maurića i Mlinara.

Trener Varaždina Nikola Šafarić je u najavi rekao: “Istra 1961 je ozbiljan suparnik, sada su u pozitivnom nizu odigrali su dobru utakmicu protiv Hajduka tako da nas čeka teška utakmica, ali nema mjesta kalkulacijama igramo kod kuće i tražit ćemo naravno pobjedu i tri boda.”

Njegov kolega na klupi Istre Paolo Tramezzani je dodao: “Jako smo dobro radili ovog tjedna, bez obzira što je bio kratak za nas. I dalje vidim kod ekipe ono što sam vidio od prvog dana, vrlo pozitivne osobine koje mi se sviđaju. Također, vidim da mojoj ekipi ne manjka ni hrabrosti ni motivacije. To je ono što vole vidjeti i naši navijači. Nadam se da ćemo pokazati sve ono na čemu je ekipa radila proteklih mjesec dana. Mislim da je mentalni aspekt vrlo važan i da moramo vjerovati. Uvijek gledam i razmišljam dan za danom, tako da je u mojoj glavi trenutno samo današnja utakmica. Bitno da je uvijek budemo pravi i ujedinjeni, pa čak i kad dođu loši trenuci, kako bi se iz takvih situacija izdigli još jači. Na utakmici na Poljudu svidjelo mi se kako smo je interpretirali, no ono što sam zaključio kroz zadnjih nekoliko utakmica je da smo ekipa koja se dobro brani, Ono što sam vidio na zadnjih nekoliko susreta je da je Varaždin dobra ekipa, ekipa koja mi  se sviđa, sigurno će biti komplicirana utakmica, to znamo. Moramo biti pravi.”

Glavni sudac utakmice je debitant u najvišem rangu natjecanja Toni Dadić iz Zagreba kojem će asistirati Luka Pušić (Zagreb), Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina) i Zdenko Lovrić (Đakovo) dok će u VAR sobi biti Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Kruno Šarić (Županja). Delegat susreta je Ivan Bračko (Đelekovac), a suce će kontrolirati Riječanin Šime Vukić.