Istra slavila protiv Slavena i upisala prvu pobjedu nakon 14 kola (VIDEO)

Na oproštaju od 31. izdanja prvoligaškog nadmetanja Istra 1961 je na Aldo Drosini bila bolja od Slaven Belupa rezultatom 3:1 (0:0). Strijelci za pobjedu Zeleno-žutih bili su Dion Drena Beljo koji je zabio dva gola i Hassane Bande dok je za goste poentirao Lovro Zvonarek. Domaćini su posljednjih dvadesetak minuta imali igrača manje na travnjaku nakon što je drugi žuti karton zaradio Slavko Blagojević.

Izabranici Gonzala Garcije su tako došli do prvog trijumfa nakon čak 14 uzastopnih kola u kojima im to nije pošlo za nogom. Usprkos tome peti put u nizu su okončali na devetom mjestu ljestvice, a upravo to je bila uvertira u dvoboj obzirom da su navijači Istre Demoni na sjevernoj tribini stadiona istaknuli transparent na kojem je pisalo: “Deveto mjesto više nije opcija!!! Vrijeme je za Istru s više ambicija”.

Farmaceuti su pak sezonu završili na sedmom mjestu, a ovom im je bio 18. ovosezonski poraz u najvišem rangu natjecanja.

Na terenu su bolje susret otvorili domaćini pa tako u 6. minuti bilježimo ubačaj Ivančića iz slobodnog udarca nakon kojeg je glavom sa šest metara pucao Mišković, a lopta je prohujala malo iznad grede.

Dvije minute kasnije Farmaceuti uzvraćaju preko Zvonareka koji je pucao s desetak metara nakon asistencije Boseca, ali Majkić je dobrom obranom uspio odbiti loptu u korner.

U 10. minuti Rovis je s lijeve strane ubacio za Belju, no njegov udarac glavom Marković lako hvata.

Mlinar je u 22. minuti iz slobodnog udarca pokušao uposliti Belju, no nitko nije dirao njegov ubačaj tako da je vratar Slavena bio prisiljen na intervenciju nakon čega je pomoćni sudac ipak signalizirao zaleđe.

Na drugoj strani travnjaka Majkić je u 26. minuti nakon još jedne dobre asistencije Boseca odlično ušao u šut Liklina koji je pucao sa šest metara te je tako sačuvao svoj gol. Pet minuta kasnije uslijedio je i pokušaj Zapate s dvadesetak metara iskosa i još jedna obrana čuvara mreže Istre.

Na samom početku drugog poluvremena Bande je idealno pronašao Kapitanovića koji je pucao s desetak metara, ali je pogodio ravno u vratara Slavena.

Sudac Jović je u 47. minuti pokazao na bijelu točku u korist Istre nakon što je Paracki na rubu kaznenog prostora vrhom kopačke zakačio Mlinara. Odgovornost s 11 metara je preuzeo Beljo koji je loptu poslao u jednu, a Markovića u drugu stranu za svoj 14. ovosezonski pogodak.

Hujber je u 52. minuti idealno pronašao Bandea u petercu, no napadač Zeleno-žutih sa sedam metara nije uspio pogoditi gol Slavena te je loptu poslao pokraj vratnice.

Bande se iskupio dvije minute kasnije kada je u ulozi asistenta bio Blagojević, a njegov udarac glavom s osam metara je uz pomoć grede završio iza gol linije.

Nakon sat vremena igre gosti su zaprijetili preko Laušića koji je pucao iz daljine za još jednu sigurnu obranu Majkića.

Zapata je u 66. minuti s ruba kaznenog prostora iskosa lukavo pokušao iznenaditi golmana Istre, ali lopta je na koncu završila na gredi.

Pet minuta kasnije je s dvadesetak metara pokušao i Kvržić, a lopta je prošla malo pokraj vratnice. Sudac Jović je potom pokazao drugi žuti karton Blagojeviću koji je prethodno na 17 metara napravio prekršaj nad Brkovićem.

Već u 76. minuti gosti su iskoristili igrača više. Udarac Bogojevića s 15-ak metara iskosa obranio je Majkić, no na odbijenu loptu je natrčao Zvonarek kojem potom nije bilo teško zatresti mrežu Istre.

Bogojević je u 81. minuti probio po desnoj strani nakon čega njegovo dodavanje u pogodak nisu uspjeli pretvoriti Zapata i Laušić, no da im je to i pošlo za nogom isti zbog zaleđa ne bi bio priznat.

U 86. minuti nakon kombinacije iz kornera s ruba kaznenog prostora iskosa pucao je Brković, ali u njegovu pokušaju nije bilo preciznosti. Minutu kasnije s desetak metara iskosa bliži kut je gađao Bogojević, a Majkić je spreman na njegov udarac.

Beljo je u 89. minuti pobjegao obrani Slavena, ali si je dao predug for tako da je Marković pokupio loptu ispred njega.

Pobjedu Istre je u sudačkoj nadoknadi potvrdio Beljo koji se odličnim driblingom oslobodio dva igrača Slavena, Kvržiča i Hlevnjaka, nakon čega je spretno poslao loptu pored Markovića. Tako se svojim 15. prvenstvenim pogotkom oprostio od Pule obzirom da se vraća u Osijek odakle je bio na posudbi.

Posljednje kolo sezone nastavlja se od 20 sati kada u Kranjčevićevoj počinje sraz Lokomotive i Šibenika.

U prvom susretu 36. kola HT Prve lige, posljednjeg ove sezone, od 18 sati na Aldo Drosini počinje dvoboj Istre 1961 i Slaven Belupa. U njihova tri prethodna ovosezonska međusobna sraza vidjeli smo dva remija u Koprivnici (1:1 i 0:0) te slavlje Farmaceuta u Puli (1:2).

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na suspendirane Perkovića, Caseresa i Mahmouda te Matića, Marina i Rafe Navarra koji su ozlijeđeni, a u redovima gostiju iz istog razloga na put nisu krenuli Soldo, Zirdum, Goda, Hoxha, Kocijan i Caimacov, a kartone odrađuju Krstanović i Marina.

Trener Zeleno-žutih Gonzalo Garcija je u najavi rekao: “Zatvaramo sezonu na domaćem terenu. Kao i dosadašnje utakmice protiv Slavena, i ova će biti zahtjevna, no želimo završiti sezonu s dobrim rezultatom i dobrim osjećajima među nama.”

Strateg Slavena Zoran Zekić je dodao: “Čeka nas zadnja utakmica u sezoni i to protiv protivnika koji igra jako dobar nogomet. Na njihovu žalost, taj nogomet nije popraćen rezultatima. Mi u Pulu idemo, neću reći desetkovani, ali sa zaista dosta izostanaka što zbog ozljeda, što zbog kartona, što zbog umora tako da će biti sve to zajedno dosta zanimljivo.”

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će asistirati sugrađani Dejan Vuković, Mile Varivoda i Goran Pečarić dok su za VAR zaduženi Duje Strukan i Alen Jakšić iz Splita. Delegat susreta je Ivan Vukojević (Zagreb), a suce će kontrolirati Tomislav Petrović (Osijek).