Kalaica strijelac u debiju za Benficu, Pejić i Dvorneković prvaci Albanije; Marić i Palić osvajači rumunjskog kupa (VIDEO)

almakos.com

I danas vam donosimo pregled najučinkovitijih i najznačajnijih izdanja hrvatskih nogometaša i trenera u inozemstvu.

Izvještaj otvaramo s Perom Pejićem koji je u Albaniji s nova dva pogotka donio svom Kukësiju prvi naslov prvaka države u klupskoj povijesti. Titulom su se okitili i Luka Marić, te Antun Palić koji su osvojili rumunjski Kup. A u strijelce su se upisali Antonio Mance, Karlo Bartolec, Stipe Bačelić-Grgić, Mirko Marić, Ljuban Crepulja, Mislav Oršić i Jure Obšivač. Posebno ističemo debitanstki nastup i pogodak 18-godišnjeg Branimira Kalaice, koji je za lisabonsku Benficu bio strijelac u posljednjoj minuti susreta.

Asistenstki nadahnuti bili su Antonio-Mirko Čolak, Petar Filipović i Duje Ćaleta-Car.

Od hrvatskih trenera slavio je Ivan Leko, Niko Kovač upisao je remi, a Damir Burić je poražen.

U kaotičnom derbiju Pejić i Dvorneković s Kukësijem osigurao povijesni naslov prvaka

U derbiju 35. kola albanske Superlige Kukësi je rezultatom 2-0 svladao Skenderbeu, te tako kolo prije kraja osigurao titulu prvaka. U okršaj koji je odlučivao o tituli suparnici su ušli s bodom razlike u korist Kukësija. U kaotičnom susretu, kojeg je obilježio glavni sudac Enea Jorgji 34-godišnji hrvatski napadač postigao je oba pogotka za domaće, te je s 28 golova na kontu uvjerljivo najbolji strijelac prvenstva.

Stvari su za goste počele očajno. U 11. minuti Pejić bježi u kontru, a Gledi Mici ga ruši kao posljednji čovjek obrane te zbog starta biva isključen. S igračem manje Skenderbeu ipak poluvrijeme privodi kraju bez primljenog pogotka, te se na odmor otišlo rezultatom 0-0.

Početkom poluvremena u centru pozornosti ponovno sudac Jorgji. Prilično blago dosuđuje kazneni udarac za Kukësi u 47. minuti utakmice, a siguran izvođač s bijele točke za veliko slavlje domaćina je naš Pero Pejić.

Niti deset minuta poslije totalni kaos. Branič Kukesija Shameti, koji je već imao žuti iz prvog poluvremena, ruši u kaznenom prostoru Latifija, no glavni sudac utakmice umjesto kaznenog udarca za goste pokazuje, tj – pokušao je pokazati, žuti karton veznjaku Skenderbeua. Nastaje kaos u kojem su suca opkolili gostujući igrači, ne dozvolivši mu da uruči opomenu njihovom suigraču. Naguravanje je trajalo neko vrijeme, a epilog svega bio je još jedan crveni karton za Skenderbeu, kojeg je zbog nasilnog protestiranja zaradio Tefik Osmani.

Gosti su se brojčano inferiorni do kraja susreta ipak trudili stići do pogotka kojim bi se o tituli prvaka odlučivalo u posljednjem kolu, no nakon lijepe akcije konačnih 2-0 za Kukësi  postavlja Pejić. Tako je Kukesi pobjedom, iza koje se vode ogromne rasprave u albanskim nogometnim krugovima (navijači Partizanija su čak išarali zgradu Saveza poručivši im da su mafija), otišao na četiri boda prednosti ispred drugoplasiranog Skenderbeua čime je kolo prije kraja osigurao svoju prvu titulu albanskog prvaka u povijesti. Osim spomenutog Pejića titulom prvaka Albanije okitio se i Matija Dvorneković, koji je u ovom susretu igrao do 65. minute.

Pejiću je ovo četvrta titula prvaka Albanije. Prvu je osvojio s Dinamo Tiranom, odmah po dolasku iz Slaven Belupa u sezoni 2007/2008, dok je preostale dvije osvojio upravo sa Skenderbeuom u sezonama 2012/13 i 2013/14, kada je u obe sezone također bio najbolji strijelac albanske prve lige.

Luka Marić i Antun Palić osvajači rumunjskog Kupa

Momčad Dinamo Bukurešta osvajač je rumunjskog Kupa. Dinamo je na svom stadionu rezultatom 2-0 svladao Poli Timisoaru. Cijelu utakmicu za Dinamo je odigrao naš veznjak Antun Palić, dok je Luka Marić utakmicu proveo na klupi. Kod gostiju je cijelu utakmicu odigrao Leopold Novak, Josip Fuček zamijenjen je u 57. minuti, dok je Josip Šoljić u igru ušao u 56. minuti.

Dinamu je ovo ukupno 14. titula rumunjskog Kupa, dok je Poli nije uspio stići do svoje treće titule u sedmom finalu.

Antonio Mance strijelac u slavlju Trenčina

U derbiju 32. kola slovačke Fortuna lige Trenčin je na svom terenu rezultatom 3-2 porazio Slovan Bratislavu. Hrvatski napadač Antonio Mance bio je strijelac prvog pogotka na utakmici u 14. minuti, njegov treći u sezoni. Trenčin se nakon 32 kola nalazi na petoj poziciji s 44 boda.

Karlo Bartolec strijelac u porazu Nordsjaellanda

Danski prvoligaš Nordsjaelland poražen je na domaćem terenu rezultatom 2-3 protiv Midtjyllanda, iako je dio utakmice igrao i s dva igrača više. Hrvatski branič Karlo Bartolec odigrao je cijeli susret, a u 78. je minuti bio strijelac prvog pogotka svoje ekipe.

Sam susret obilježio je jedan od bizarnijih pogodaka. Da ne trošimo vrijeme na riječi – jednostavno pogledajte….

Nordsjaelland se nalazi na petoj poziciji s 46 bodova.

Sedmi u sezoni za Bačelić-Grgića

Mađarski prvoligaš Mezokovesd slavio je danas na svom terenu rezultatom 3-2 protiv Paksa. Hrvatski veznjak Stipe Bačelić-Grgić odigrao je cijeli susret, a bio je strijelac prvog pogotka svoje ekipe u 38. minuti. Bačelić-Grgiću je to šesti prvenstveni pogodak u sezoni, uz jedan pogodak u Kupu. Njegov Mezokovesd se nakon 32 kola nalazi na osmoj poziciji s 39 osvojenih bodova.

Mirko Marić potvrdio pobjedu Videotona

Momčad Videotona s visokih je 4-1 svladala Ferencvaros u utakmici 32. kola mađarskog prvenstva. Hrvatski napadač Mirko Marić u igru je za domaće ušao u 75. minuti, a u trećoj minuti sudačke nadoknade postavio je konačan rezultat svojim drugim prvenstvenim pogotkom. Videoton se kolo prije kraja nalazi na drugoj poziciji sa 62 boda, kao i prvoplasirani Honved. Upravo će ove dvije ekipe odmjeriti snage u posljednjem kolu, i u toj utakmici odlučiti novog mađarskog prvaka.

Videoton 4-1 Ferencváros by peterszky

Crepulja iz kaznenog udarca za pobjedu Soligorska

Vodeća momčad bjeloruskog prvenstva Soligorsk rezultatom je 2-1 svladao Slutsk u utakmici devetog kola. Za domaće je cijeli susret odigrao hrvatski napadač Ljuban Crepulja koji je u 71. minuti bio strijelac prvog pogotka na utakmici iz kaznenog udarca, njegovog drugog u sezoni. Drugi naš napadač u redovima Soligorska Dražen Bagarić također je odigrao cijeli susret.

Kalaica strijelac u debiju za Benficu

18-godišnji hrvatski stoper Branimir Kalaica, koji je prošle godine u 7. mjesecu (po isteku ugovora) napustio Dinamo, sinoć je u debiju za prvu momčad Benfice postigao pogodak. U 2-2 remiju na gostovanju kod Boaviste Kalaica je bio strijelac glavom u 90. minuti utakmice.

Benfica je inače u prošlom kolu osigurala naslov prvaka države, kojim se tako okitio i 18-godišnji Hrvat.

Mislav Oršić za pobjedu Ulsana

Južnokorejski prvoligaš Ulsan Hyundai s minimalnih je 1-0 svladao Jeonnam Dragons. Tri boda domaćima trećim je pogotkom u sezoni donio hrvatski veznjak Mislav Oršić lijepim pogotkom u 68. minuti utakmice. Ulsan se nakon 12 kola nalazi na trećoj poziciji s 21 bodom. Oršić se u igri zadržao do 88. minute, dok je kod gostiju cijeli susret odigrao naš veznjak Vedran Jugović.

Jure Obšivač za bod Atyraua

Kazahstanski prvoligaš Atyrau osvojio je bod na gostovanju kod Pavlodara u remiju 1-1. Bod je gostima donio hrvatski veznjak Jure Obšivač pogotkom u 68. minuti, svojim četvrtim prvenstvenim. Obšivač je odigrao cijeli susret, dok je napadač Ivan Rodić u igri bio prvo poluvrijeme.

Čolak asistent u remiju Darmstadta

Darmstadt se oprostio od Bundeslige gostujućim remijem (2-2) kod Borussie Mönchengladbach. Hrvatski napadač Antonio-Mirko Čolak u igri se zadržao do 80. minute, a bio je asistent prvog pogotka svoje ekipe u 62. minuti.

Darmstadt je ispao iz Bundeslige, završili su posljednji sa samo 25 osvojenih bodova.

Filipović asistent u porazu bečke Austrie

Drugoplasirana momčad austrijskog prvenstva Austria Beč poražena je u utakmici 34. kola austrijske Bundeslige kod Wolfsbergera rezultatom 2-1. Hrvatski stoper Petar Filipović odigrao je cijeli susret za goste, a bio je i asistent jedinog pogotka svoje ekipe u 13. minuti.

Veliko slavlje Ivana Leke za playoff

Belgijski prvoligaš St.Truiden kojeg vodi naš Ivan Leko slavio je s visokih 7-0 protiv Mechelena u posljednjem desetom kolu grupe A u borbi za Europsku ligu. Nakon uspješnog natjecanja kroz skupinu, St.Truiden će sada igrati u polufinalu playoffa za Europsku ligu.

Twitter/STVV
Remi Nike Kovača u posljednjem kolu

Eintracht Frankfurt ovosezonsko izdanje Bundeslige završio je remijem (2-2) na svom terenu protiv drugoplasiranog RB Leipziga. Kovačeva momčad bila je nadomak poraza, ali je u posljednjih desetak minuta uspjela nadoknaditi dva gola zaostatka. Sljedeće subote Eintracht igra posljednju utakmicu sezone kada se u finalu Kupa sastaje s Borussijom Dortmund.

Poraz Damira Burića protiv austrijskog prvaka

Red Bull Salzburg koji je već osigurao titulu austrijskog prvaka danas je na svom terenu rezultatom 2-0 svladao Admiru koju vodi naš Damir Burić. Za domaće je do 60. minute u igri bio hrvatski veznjak Josip Radošević, dok je stoper Duje Ćaleta-Car odigrao cijeli susret, te je bio asistent prvog pogotka u 75. minuti. Admira se s 46 bodova nalazi na petoj poziciji prvenstva.