Kiks Dinama. Beljo i Perić strijelci u remiju ‘Plavih’ i Istre na Maksimiru (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 13. kola HT Prve lige Dinamo i Istra 1961 su na Maksimiru odigrali neriješenih 1-1 (0-0). Momčad Gonzala Garcije u vodstvo je doveo Osijekov igrač na posudbi u Puli – Dion Drena Beljo pogotkom u 79. minuti, a konačnih 1-1 postavio je Dino Perić pet minuta poslije.

Generalno je Krznarova momčad odigrala ‘pristojnu’ utakmicu, konstantno tražeći prostor za kvalitetno ugrožavanje suparnika, ali gosti su danas na Maksimiru zaista odradili vrlo, vrlo kvalitetnih 96 minuta tijekom kojih su, pogotovo u drugom dijelu, vrlo kvalitetno i napadali. U konačnici je Istra iz svog jedinog udarca u okvir na današnjem susretu tek četvrti put (u 25. međusobnom ligaškom okršaju treći remi, jedna pobjeda) napustila Zagreb neporažena u dvobojima s ‘Plavima’.

Nakon kraćeg perioda uvodnog pritiska ‘Plavi’ su počeli konkretnije prijetiti. Mišić je iz sredine u 5. minuti odigrao desno za usamljenog Moharramija koji preciznim ubačajem pronalazi Oršića lijevo, krilni napadač domaćih pobjegao je svom čuvaru Hujberu i glavom s osam metara proslijedio loptu u okvir, ali Lučić nije imao problema pri upisivanju prve obrane.

Samo minutu poslije još jedan Moharramijev ubačaj pronalazi ciljanu metu u šesnaestercu, ovaj put je Iranac ubacio oštro u sredinu na dvanaest metara, poslije vrlo loših reakcija Galilee i Silve, Andrić si je lijepim primanjem otvorio prostor i desno s ruba peterca prizemno gađao suprotni kut, ali Lučić atraktivno nogom čuva mrežu netaknutom. U nastavku je odbijena lopta došla do Oršića, čiji je pokušaj iz daljine pravovremeno blokiran, pa su se gosti u konačnici uspješno obranili.

Prvu spomena vrijednu situaciju pred vratima Livakovića vidjeli smo nakon ubačaja iz kuta u 12. minuti. Kvliatetno je prekid izveo Luka Marin, lopta je prošla kroz peterac pored nekoliko igrača Istre, ali bez posljedica za vrata domaćina.

Nastavila se ‘kanonada’ ubačaja Moharramija s desne strane napada, u 14. minuti Iranac ponovno igra na lijevu stranu gdje je vrlo dekoncentrirani Hujber ovaj put zaboravio Baturina, ali na sreću gostiju 18-godišnji veznjak je u padu glavom sa šest metara poslao loptu malo pored lijeve vratnice.

Na isteku 26. minute opravdano zbog zaleđa nije priznat pogodak Andrića na ubačaj Moharramija, dobro pozicioniran bio je drugi pomoćnik Nikola Kečkiš iz Virovitice. Baturina se tri minute poslije odlučio na udarac s osamnaest metara, ali bilo je to nedovoljno snažno i precizno za sigurnog Lučića.

S odmakom su se gosti još uvjerljivije branili, pa tako sve do 40. minute nismo svjedočili ničem spomena vrijednom u posljednjim trećinama. Tada je na ubačaj Lisice s desne strane gostujućeg napada Beljo ostao na trenutak nečuvan lijevo na osam metara, ali njegov udarac glavom, glavom je u korner odbio dobro postavljeni Theophile.

Kao da je to probudilo i domaćine, pa i oni u istoj minuti prijete na drugoj strani. Ubačaj je također došao s desne strane napada, a nakon loših reakcija gostujućih braniča u završnici iz teške pozicije puca Andrić i šalje loptu malo pored okvira Lučićevih vrata.

U 43. minuti opet je srpski napadač prijetio 26-godišnjem Lučiću koji je obranio i njegov snažan udarac s ruba šesnaestrca, a minutu poslije Oršić se poslije lijepog prodora izborio za poziciju i lijevog ruba šesnaesterca poslao loptu malo, malo pored suprotne vratnice.

U nastavak se ušlo bez promjena, a prvi su zaprijetili domaćini preko Andrića u 48. minuti, ali ni ovaj njegov pokušaj nije bio precizan, s osamnaest je metara snažno pucao po sredini vrata.

‘Zeleno-Žuti’ su prvu svoju prijetnju u nastavku kreirali u 50. minuti, Lisica se s desnog ruba šesnaesterca uvukao prema sredini i lijevom nogom gađao gornji suprotni kut, ali lopta je otišla pored suprotne vratnice. Dvije minute poslije još jedan dobar dolazak gostiju u posljednju trećinu, Marin je pušten da utrči s loptom u šesnaesterac po lijevoj strani napada, ali u završnici je s četrnaest metara traljavo pucao pristojno iznad Livakovićevih vrata.

Kvalitetna obrana gostiju izigrana je u 55. minuti kada je Franjić imao prostora za udarac i s lijevo iskosa s petnaest metara pucao malo pored suprotne vratnice.

Opasnije su u ovom periodu (u odnosu na svoje izdanje tijekom prvog dijela) izgledali gosti u igri prema naprijed. Franjić je u 56. minuti zaradio žuti karton zbog prekršaja na sedamnaest metara, nakon što se Mahmoud odlično riješio čuvara i sjurio prema šesnaestercu. Slobodni udarac izveo je Blagojević i pogodio Perića u živom zidu.

Damir Krznar na prve se promjene odlučio u 60. minuti kada je iz igre izvadio Baturinu i Bulata, a na travnjak poslao Ivanušeca i Gojaka.

U 66. minuti svjedočili smo zanimljivoj situaciji. Poslije ubačaja Mišića iz kuta, Perić je iz teške pozicije glavom s četrnaest metara poslao od travnjaka loptu u okvir, a ležerni Lučić povukao se iza gol-crte i uhvatio loptu, iz kuta kamere koji nam je plasiran, zaista je upitno je li vratar gostiju na vrijeme ‘odradio’ svoj posao, odnosno je li lopta prešla gol-crtu. Suci na terenu i u VAR sobi nisu reagirali.

Nakon ubačaja iz prekida Dinamo je bio vrlo blizu pogotka u 75. minuti kada je poslije gužve na osam metara lopta došla do Andrića, koji sa sedam metara glavom puca u donji desni kut, ali Lučić na gol-crti hvata loptu i čuva mrežu netaknutom!

Istra je do vodstva stigla nakon polukontre u 79. minuti. Prvi napad gostiju je nakratko odgođen, ali u nastavku Marin i Mišković atraktivnim potezima izigravaju obranu domaćina, u završnici Marin igra odlično u prostor za Belju, koji pored Perića prima loptu i mirno s deset metara matira Livakovića za 0-1 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno peti u 26. Prva HNL nastupu.

Dinamo je izjednačio vrlo brzo, samo pet minuta poslije primljenog pogotka na savršen ubačaj Ivanušeca iz prekida s desne strane, nečuvan je na sedam metara ostao Perić, koji se bacio i glavom matirao nemoćnog Lučića za 1-1 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno šesti u 115. Prva HNL nastupu.

Do kraja susreta, pet minuta sudačke nadoknade, pravih izazova za vratare nije bilo. Dinamo jest dominirao i tražio pogodak za preokret, ali gosti su ostali kompaktni do kraja i sačuvali stečeni bod.

Dinamo je u sljedećem kolu gost u Velikoj Gorici kod Gorice, dok će Istra na svojoj Aldo Drosini biti domaćin Lokomotivi. Prethodno prvenstvenim obvezama ‘Plave’ čeka SuperSport Hrvatski nogometni kup okršaj s BSK Bijelo Brdo, a ‘Zeleno-Žute’ s Rudarom iz Labina.

U prvoj utakmici nedjeljnog programa 13. kola HT Prve lige Dinamo od 15 sati na Maksimiru dočekuje Istru 1961. Njihov prvi međusobni ovosezonski dvoboj koji je bio predviđen za kolovoz ove godine odgođen je zbog europskih obveza Plavih i igrat će se tek u prosincu.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Ademija, Jurića, Čopa i Petkovića dok su gosti bez Matića, Mlinara, Bandea, Ivančića, Burtona, Caseresa i Tomića.

Trener Dinama Damir Krznar je u najavi utakmice rekao: “Istra ima potencijala da preko kontranapada ugrozi svakog suparnika. Fokusirali smo se na to i u ovoj pripremi utakmice. Znači, moramo prevenirati njihove kontranapade, a pritom, naravno, u našoj fazi napada napraviti sve da se igra preseli u njihovu trećinu, 30 metara od njihova gola. Pokušat ćemo se postaviti tako, ali jasno je da trebamo biti oprezni, uz to i agresivni, puno snažniji u duelu nego što smo to bili u prošlim utakmicama.”

Strateg Zeleno-žutih Gonzalo Garcija je dodao: “Očekuje nas susret s Dinamom, koji je težak protivnik. Znamo da je teška utakmica pred nama, ali mi znamo što želimo i imamo svoj cilj. Idemo se boriti i natjecati, postići dobar rezultat.”

Glavni sudac utakmice je Mario Zebec iz Cestice kojem će asistirati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Nikola Kečkiš (Virovitica) i Ivan Matić (Osijek) dok će u VAR sobi biti Zdenko Lovrić (Đakovo) i Borut Križarić (Čakovec). Delegat susreta je Vicko Bućan (Mravince), a suce će kontrolirati Šime Vukić (Rijeka).