Lokomotiva pogotkom Petraka stigla do druge pobjede na Poljudu u svojoj ligaškoj povijesti (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 18. kola HT Prve lige Lokomotiva je rezultatom 0-1 (0-1) svladala Hajduk na Poljudu i tako, nakon dva poraza, upisala prvu pobjedu pod vodstvom Jerka Leke.

Gostima je ovo ujedno bila i prva pobjeda na Poljudu nakon sezone 11/12 kada su vođeni Tomislavom Ivkovićem pogotkom Andreja Kramarića slavili identičnim rezultatom. Strijelac pogotka vrijednog današnja tri boda bio je Oliver Petrak u 4. minuti, vrlo, vrlo siromašnog, susreta.

Uvodno je bilo evidentno da su gosti od prve minute istrčali s ciljem postizanja pogotka, a do istog Lekina momčad dolazi već u 4. minuti. Aliyu je ubacio prizemno s desne strane napada, domaći stoperi su u raskoraku što koristi Jelavić koji ostavlja kratko za Kallakua, Atanasov kratko odbija no samo na nogu Petraka koji natrčava i poteže iz prve s osamnaest metara, lopta dira i Atanasova te završava iza leđa Kalinića za 0-1 Lokomotive. Petraku je ovo bio prvi ligaški pogodak u sezoni, šesti u 50. Prvoj HNL, zanimljivo i drugi na Poljudu, strijelac je bio u Splitu i u 1-2 slavlju Lučkog pod vodstvom Željka Kopića u sezoni 11/12.

U 7. minuti Čeliković je pucao s osamnaest metara u prvi kut, lopta je otišla pored vratnice. Minutu poslije Kalinić loše ispucava i Čeliković zamalo stiže do lopte, no u konačnici Hajdukov vratar uz dosta sreće kontrolira situaciju.

Uskoro je Hajduk uspostavio izraženiju dominaciju u posjedu, no gosti su i dalje, koliko im je razvoj situacije na terenu dozvoljavao, ostajali visoko postavljeni i tako spriječavali ‘Bile’ u kvalitetnijem kombiniranju s loptom.

Nikako Hajduk nije uspijevao ubrzati protočnost lopte i dovesti se u konkretniju poziciju u posljednjoj trećini, a nerijetko kada bi domaći ostali visoko na drugoj lopti, sudac Pejin svirao je učestale prekršaje u napadu. Općenito je kriterij suca bio vrlo teško razumljiv i shvatljiv, pa su tako neke banalne situacije suđene kao prekršaj, a neke, poput one u 37. minuti kada je Jurić laktom udario Kallaku – iz razloga neznana, nisu.

Nastavila se Pejinova dosljednost, u 40. minuti nakon dužeg razmišljanja dosuđuje prekršaj za Hajduk i pokazuje žuti karton Cipetiću zbog grubog starta na Jairu, no Pejin mu je, izgleda, opomenu dao ne zbog grubosti već zbog nekoliko povezanih prekršaja?

I tako, s obzirom da momčadi nisu pokazivale apsolutno ništa konkretno prema naprijed, sigurno da postoji prostor da raspravljamo koliko je tome doprinio sudac stilom suđenja, u 45. minuti još jedna zanimljivost iz sudačke radionice. Pejin sudi prekršaj Jaira nad Cipetićem, kontakt je evidentno unutar šesnaesterca, te bi po svemu sudeći (ako je već riječ o prekršaju) trebao biti i kazneni udarac za Lokomotivu. Zašto Pejina nisu kontaktirali VAR kolege Vidulin i Kezele, ostaje misterija.

Zaista negledljivo poluvrijeme okončano je nakon dvije minute sudačke nadoknade.

Prvo uzbuđenje u nastavku vdijeli smo u 47. kada je na ubačaj sa strane Nayir bio na petercu u skoku, no Santini mu u posljednji trenutak ‘skida’ loptu s glave.

Minutu poslije kazneni udarac za ‘Bile’ jer je Jelavić u skoku igrao rukom iznad glave i za to dobio žuti karton. Poslije tihe VAR provjere odluka je potvrđena, a loptu je na bijelu točku u 50. minuti postavio kapetan Hajduka Mijo Caktaš te istu poslao pored vratnice i tako propustio donijeti svojoj momčadi izjednačenje. Bio je ovo Caktašu sedmi put da u prvenstvu nije realizirao kazneni udarac, izvodio ih je (s ovim) ukupno 32, a 25 ih je pretvorio u pogodak.

U 57. minuti nakon ubačaja iz prekida s desne strane napada u sredini je na osam metara najviši bio Vušković, no njegov pokušaj glavom otišao je pristojno iznad okvira gostujućih vrata.

Vušković u 64. gubi loptu te Lokomotiva izlazi u kontru koju na dodavanje Pivarića udarcem s osamnaest metara okončava Kallaku i pogađa okrvir Kalinićevih vrata!

U 72. minuti Jairo je gurnuo lijevo u prostor za Jakoliša, koji je ušao u 68. umjesto zaista lošeg Caktaša, no udarac Hajdukove devetke otišao je pristojno pored prve vratnice.

S obzirom na to da se i tijekom većine drugog poluvremena nije događalo apsolutno ništa konkretno pred vratarima, a da je sama igra bila nešto zbog čega oni koji nisu gledali mogu samo biti sretni, vrijedi spomenuti da su se gostujući igrači zaista često izležavali bez potrebe po travnjaku i tako u potpunosti zaokružili dojam da gledamo nogomet iz pretprošlog desetljeća.

U 85. minuti svjedočili smo prvom udarcu Hajduka u okvir – i to kakvom! Nakon blokiranog pokušaja Dolčeka na lopti je bio Mujakić koji je snažnim udarcem sa sedamnaest metara pogodio vratnicu.

Poslije, ‘tko zna kojeg’, ubačaja s desne strane domaćeg napada u 90. minuti je Papadopoulos loše reagirao i samo prebacio loptu na drugu stranu, no to nije iskoristio Jakoliš koji istu šalje pristojno preko okvira Santinijevih vrata.

Do kraja susreta, četiri minute sudačke nadoknade, vratari nisu imali ozbiljnog posla te je Lokomotiva stigla do druge ligaške pobjede na Poljudu u svojoj prvoligaškoj povijesti.

Hajduk je i u sljedećem kolu domaćin, ‘Bili’ će ugostiti Istru 1961 koja je danas u zanimljivom susretu poražena u Osijeku (1-0), dok će Lokomotiva u sljedećem kolu na Maksimir kod Dinama, koji je danas poražen od Šibenika (1-2).

Program 18. kola zaključuje se sutra srazom Rijeke i Gorice (17:05) na Rujevici.

U posljednjem susretu subotnjeg programa 18. kola HT Prve lige Hajduk od 19:10 na Poljudu dočekuje Lokomotivu. Bili su u njihovom prvom ovosezonskom srazu upisali pobjedu kada su u Kranjčevićevoj pogotkom na koncu utakmice slavili rezultatom 1:2.

Domaćini u današnjem dvoboju ne mogu računati na kartoniranog Jradija i ozlijeđenog Čolinu, a gosti su zbog ozljeda lišeni usluga Tucija, Mersinaja i Budimira, Sammir je nespreman, a Cokaj odrađuje žute kartone.

Trener Hajduka Paolo Tramezzani je u najavi utakmice izjavio: “Lokomotivu smo analizirali. Mladi su, igraju dobro na otvorenom terenu. Definitivno ih nećemo podcijeniti zbog posljednjih rezultata ili cijele ove sezone. Uostalom, nismo ni u poziciji da bilo koga podcjenjujemo. Mogu najaviti da će od prve minute zaigrati Jairo. Bit će rotacija, igra se brzo, ali sve je lakše podnijeti kada se pobjeđuje.”

Strateg Lokomotive Jerko Leko je rekao: “Iako se Hajduk emocionalno istrošio u derbiju, u njima ima još žara. Očekujemo goropadni Hajduk. Napast će nas od prve minute, biti agresivni, pokušat će nas ‘preplašiti’, ali vjerujem da ćemo i mi dobro reagirati.”

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca kojem će pomagati Vedran Đurak (Stupno), Željko Bučar (Duga Resa) i Andrej Burilo (Osijek). U VAR sobi će biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Robi Kezele (Rijeka). Delegat susreta je Ante Podnar (Gospić), a kontrolor suđenja Domagoj Vučkov (Rijeka).