“Mršavi” derbi okončan bez pogodaka

U posljednjoj utakmici 19. kola SuperSport HNL-a Dinamo i Hajduk su na Maksimiru odigrali bez golova. Mršavi derbi nije ponudio puno zanimljivih situacija, a za izdvojit je tek poništeni pogodak Maura Perkovića u 79. minuti zbog prethodnog igranja rukom.

Bili su tako godinu okončali na liderskoj poziciji sa šest bodova više od Rijeke i sedam od Dinama koji imaju jednu odnosno dvije odigrane utakmice manje. Nastavljen je i pozitivan niz Mislava Karoglana na klupi Hajduka koji u 21 utakmici kroz dva mandata još ne zna za poraz, upisao je 15 pobjeda i šest remija. Treba spomenuti i da je ovim rezultatom splitska momčad osigurala bolji međusobni omjer od svog rivala obzirom da je prethodno zabilježila dvije pobjede.

Plavi će 2024. godinu otvoriti zaostalom utakmicom 4. kola protiv Lokomotive koju će igrati 23. siječnja u Ulici pjesnika, a potom im slijedi ogled s Istrom 1961 u Puli. Hajduk će pak u 20. kolu na Poljudu u Jadranskom derbiju odmjeriti snage s Rijekom.

Prvu opasniju situaciju na utakmici vidjeli smo u 13. minuti kada je nakon brzo izvedenog auta Kaneko s desne strane uposlio Ademija koji je proslijedio loptu u peterac, ali na pravom mjestu se našao Uremović koji je izbio loptu.

U 16. minuti je žuti karton dobila klupa Dinama koja je prethodno tražila da se istom mjerom kazni Livaja nakon prekršaja nad Theophileom. Deset minuta kasnije ista mjera je izrečena gostujućoj klupi koja je prosvjedovala nakon prekršaja Petkovića nad Šarlijom.

Zanimljivu akciju Hajduk je odigrao u 27. minuti kada je Livaja proigrao Moufija koji je s desne strane na prvoj stativi tražio Benrahoua, ali on nije uspio uputiti udarac. Ofenzivac gostiju je tom prilikom ozlijedio zadnju ložu pa je morao napustiti igru, a šansu je umjesto njega dobio Dajaku.

Brza kontra Dinama u 31. minuti na koncu je ponudila povratno dodavanje Špikića za Perkovića koji je sa 17 metara iskosa mlako pucao pored suprotne vratnice.

Nakon solo akcije u 37. minuti Sahiti je uputio udarac s dvadesetak metara koji nije predstavljao opasnost po gol Plavih.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka, nakon pogreške Livaje, do lopte dolazi Ristovski koji je snažno pucao s dvadesetak metara, a Lučić je odbio loptu u korner.

Nakon pogreške Sigura u 44. minuti otvorio se prostor za Kaneka, no na koncu se odlučio za udarac s dvadesetak metara koji odlazi daleko od gola.

U 58. minuti je iz daljine šutirao Sahiti, no kao i u prvom dijelu nije bilo opasnosti po gol domaćih. Minutu kasnije Pukštas je na centru oduzeo loptu Baturini, no obećavajući situaciju je okončao lošim dodavanjem prema Livaji kojeg je presjekao Perković.

Kaneko se u 67. minuti oslobodio Dialla nakon čega je s desne strane uposlio Petkovića koji u dobroj poziciji na desetak metara nije uspio zahvatiti loptu i uputiti udarac. Suradnju ista dva igrača smo vidjeli i u 76. minuti kada ubačaj japanskog ofenzivca hrvatski reprezentativac s vrha peterca šalje daleko od gola. Isti učinak je imao i pokušaj Vidovića minutu kasnije s dvadesetak metara iskosa.

Dinamo je mrežu Hajduka zatresao u 79. minuti kada je iz peterca poentirao Perković, no nakon sugestije iz VAR sobe i pregleda snimke sudac Kolarić je utvrdio da su asistent Perić i sam Perković igrali rukom pa pogodak nije priznat.

Domaćin je zaprijetio u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je s ruba kaznenog prostora iskosa zapucao Kaneko, a Lučić je odbio loptu. Minutu kasnije Petković u duelu s Uremovićem pada na rubu šesnaesterca što nije izazvalo reakciju suca Kolarića.

Standings provided by Sofascore

Maksimir je od 17:15 domaćin posljednje ovogodišnje utakmice SuperSport HNL-a. U sklopu 19. kola u najvećem derbiju hrvatskog sporta snage će odmjeriti Dinamo i Hajduk. Upravo su ove dvije momčadi superkupom otvorili sezonu, a tada su bolji bili Plavi rezultatom 1:0. Bili su pak uzvratili u prvenstvenu obzirom da su prvo slavili u Maksimiru s 1:2, a potom su bili bolji i na Poljudu s 1:0.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Stojkovića, Kačavendu, Šutala, Emrelija, Drmića i Menala dok su gosti bez Ferra, Melnjaka, Kalika, Žapera i Dolčeka.

Trener Dinama Sergej Jakirović je u najavi poručio: “Sad nam slijedi važna utakmica protiv Hajduka iako mislim da se tu neće ništa odlučiti. Možda ona nekome može donijeti psihološku prednost. Cijelo ovo vrijeme imamo bodovni zaostatak uz dvije odgođene utakmice koje ćemo odigrati na proljeće i morati u njima pobijediti. Znamo što nam je činiti, imamo dvije utakmice manje i bodovni zaostatak, pokušat ćemo sve napraviti da uz pomoć navijača pobijedimo.”

Njegov kolega na klupi Hajduka Mislav Karoglan je izjavio: “Dinamo je u pozitivnom nizu. Imali su krizu, čupali se u posljednjim minutama, a svaki je derbi pola-pola. Ni kad dođe netko na Poljud nije favorit tako je isto i obrnuto.”

Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca kojem će pomagati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Goran Pataki (Đakovo) i Dario Kulušić (Šibenik) dok će u VAR sobi biti Igor Pajač i Vedran Đurak iz Sv. Ivana Zeline. Delegat derbija je Darko Kolesarić (Osijek), suce će kontrolirati njihov šef Bruno Marić (Daruvar) dok će za sigurnost ispred HNS-a brinuti Jurica Jurjević.