NAŠI VANI: Dugandžić postao najbolji strijelac rumunjskog prvenstva, Budimir prekinuo post, Barišić zabio iz slobodnog udarca

Ponedjeljak je, a to znači samo jedno – novi, najopširniji pregled nastupa hrvatskih internacionalaca po Europi u vikendu iza nas.

ENGLESKA

Mateo Kovačić, Mislav Oršić i Duje Ćaleta Car nisu bili u protokolu za svoje klubove, ali je zato Ivan Perišić odigrao 79 minuta u velikoj pobjedi Tottenhama od 1:0 protiv Manchester Cityja. Perišić je imao 2 ključna dodavanja te 3 otklonjene opasnosti, dok su mu ostali statistički parametri bili tanki – 1/7 osvojenih duela, 2/7 uspješnih centaršuteva…

ŠPANJOLSKA

Napadač Ante Budimir je prekinuo post od čak 3 i pol mjeseca bez pogotka u španjolskom prvenstvu. Ante je zabio pogodak u remiju njegove Osasune od 1:1 protiv Espanyola, a upravo Espanyolu je zabio taj, do protekle subote, jedini pogodak ove sezone. Uz gol je imao i 9 od 13 osvojenih duela kao i dvije oduzete lopte.

Luka Modrić je po treći put u posljednje četiri prvenstvene utakmice ušao s klupe te je dobio svega pola sata u porazu svog Reala od Mallorce (1:0). Kapetan hrvatske reprezentacije je imao 2 ključna dodavanja, jedan uspješan dribling te 2 od 3 osvojena duela na tlu.

Kad smo već kod kapetana, kapetan Seville u dvoboju protiv svog bivšeg kluba – Barcelone, bio je Ivan Rakitić. U porazu od 3:0, Ivan je odigrao svih 90 minuta tijekom kojih je osvojio samo 3 od 9 duela, bio predriblan 2 puta, dok su s druge strane njegove duge lopte pronašle suigrača u sva 4 navrata.

NJEMAČKA

Joško Gvardiol je odigrao svih 90 minuta u remiju Kölna i Leipziga bez pogodaka te je prema SofaScoreu bio najbolje ocijenjeni nogometaš susreta. Joško je imao jedno ključno dodavanje, 6 od 9 osvojenih duela, 7 otklonjenih opasnosti, 4 presijecanja, 3 oduzete lopte, a 9 od 13 njegovih dugih lopti je bilo precizno. Nikola Soldo nije nastupio za Köln.

Andrej Kramarić je odigrao drugih 45 minuta u teškom, 5:2 porazu njegovog Hoffenheima od Bochuma. Ništa konkretno nije učinio osim što je njegov promašaj doveo do Dabburovog pogotka.

Nogometaši Augsburga su po treći put ove sezone slavili na domaćem terenu, a po treći put istim rezultatom – 1:0. Ovog puta su bili bolji od Bayer Leverkusena, a 82 minute je u toj pobjedi odigrao Dion Drena Beljo. Za to vrijeme na terenu, Dion je osvojio sva 3 zračna duela, dok je na tlu osvojio samo 1 od 5, a imao je i 2 udarca u okvir gola Hradeckog. David Čolina nije bio u protokolu za Augsburg.

U porazu Stuttgarta od 0:2 protiv Werdera, na travnjak se vratio Borna Sosa koji je dobio posljednjih 20 minuta susreta. Za to vrijeme provedeno u igri, Borna je imao dva ključna dodavanja.

Filip Uremović je odigrao svih 90 minuta u porazu Herthe od 3:0 protiv Eintrachta za kojeg je Kristijan Jakić ponovno ušao u 90. minuti. Filip je, između ostalog, skrivio kazneni udarac kod rezultata 0:0. Hrvoje Smolčić za domaćine te Ivan Šunjić za goste nisu ulazili u igru.

Josip Juranović također nije igrao za Union Berlin u pobjedi od 2:1 protiv Schalkea.

Wolfsburg Nike Kovača je s 2:4 poražen od vodećeg Bayerna za kojeg je Josip Stanišić odigrao posljednjih 30 minuta tijekom kojih je osvojio svih 5 duela u kojima se našao, a imao je i 4 oduzete lopte.

ITALIJA

Nakon pobjede nad Milanom u prošlom kolu, Sassuolo je u subotu svladao i Atalantu. Slavili su s 1:0, a svih 90 minuta je odigrao Martin Erlić na poziciji desnog stopera. Odigrao je jako dobro te je imao 8 otklonjenih opasnosti, 3 oduzete lopte, 6 od 10 osvojenih duela, a u 8 od 11 navrata, njegove su duge lopte pronalazile metu. Upravo u tom statističkom parametru, Martin s prosjekom od 4.7 preciznih dugih lopti drži 5. mjesto u konkurenciji svih stopera Serie A. Među 10 najboljih stopera je i u prosječnom broju otklonjenih opasnosti s okruglih 4 po utakmici te drži 9. mjesto. Kod poraženih je Mario Pašalić odigrao posljednjih 25 minuta tijekom kojih je uputio jedan udarac izvan okvira gola.

Dva hrvatska nogometaša smo u akciji vidjeli i u dvoboju između Fiorentine i Bologne koji je okončan pobjedom domaćih od 2:1. Josip Brekalo je za domaće odigrao posljednjih 20-ak minuta tijekom kojih je upisao 3 ključna dodavanja, dok je sličnu minutažu za goste imao Nikola Moro koji je za to vrijeme na terenu loptu dodirnuo 15 puta te je imao oba osvojena zračna duela u kojima je sudjelovao.

Derby della Madonnina je otišla u ruke Intera koji je s 1:0 svladao Milan u utakmici u kojoj su Marcelo Brozović za Inter te Ante Rebić za Milan priliku dobili s klupe. Brozović je odigrao 20-ak minuta, dok je Rebić na terenu bio svega 10 minuta.

U pobjedi Torina od 1:0 protiv Udinesea, Nikola Vlašić je odigrao 35 minuta tijekom kojih nije imao značajniji utjecaj na utakmicu.

Marko Pjaca je odigrao posljednjih 10-ak minuta u porazu njegovog Empolija od 2:0 protiv Rome što je bilo premalo za neki konkretan učinak.

FRANCUSKA

Dejan Lovren je odigrao 83 minute u pobjedi Lyona od 3:1 na gostovanju kod Troyesa te je za to vrijeme na terenu imao 58 točnih dodavanja (92%) uz 2 oduzete lopte te po jednu otklonjenu opasnost i presijecanje. Troyesov Ante Palaversa je propustio utakmicu zbog ozljede. Iz istog razloga je Lovro Majer propustio ogled između njegovog Rennesa i Lillea.

Igor Tudor i njegov Marseille su doživjeli prvi poraz nakon 9 uzastopnih prvenstvenih utakmica bez istog tako što ih je na Velodromeu svladala Nicea s 1:3.

NIZOZEMSKA

Remijem bez pogodaka protiv rotterdamske Sparte, Fortuna Sittard je nastavila niz od trenutno 3 utakmice bez poraza. Ivor Pandur je upisao dvije obrane, a ovo mu je bio 5. „clean sheet“ ove sezone, dok je Kristijan Bistrović po treći put u nizu od dolaska u klub utakmicu započeo u prvih jedanaest, ovog puta u duplom pivotu s Arianitom Feratijem, a od njegove statistike izdvajamo jedno ključno dodavanje, 3 presijecanja te 3/3 točne duge lopte. Stipe Radić je ostao na klupi za Fortunu.

Nogometaši Vitessea i Emmena su remizirali rezultatom 2:2 u utakmici u kojoj je hrvatski stoper Dominik Oroz postigao autogol u dresu Vitessea za konačnih 2:2. Van tog autogola, Dominik je osvojio 4 od 6 duela, imao je i 10 otklonjenih opasnosti kao i 2 presijecanja. Njegov suigrač Gabriel Vidović je odigrao posljednjih 15-ak minuta te je za to vrijeme na terenu imao 2 uspješna driblinga kao i 2 osvojena duela (od 6).

Tibor Halilović je ušao u igru u 89. minuti u porazu njegovog Heerenveena od Utrechta od 1:0.

RUMUNJSKA

Marko Dugandžić je nastavio oduševljavati pa je novim hat-trickom u pobjedi Rapida iz Bukurešta od 4:1 protiv Voluntarija postao novi najbolji strijelac rumunjskog prvenstva s 15 postignutih pogodaka. Svih 90 minuta za Rapid je odigrao Ljuban Crepulja.

Markov hattrick u dvoboju protiv Voluntarija

U remiju od 1:1 između Hermannstadta i Argesa smo vidjeli nastupe trojice Hrvata – Karla Letice u redovima domaćih te Antonia Jakoliša i Marija Zebića u redovima gostiju.

Adnan Aganović je u dresu Sepsija odigrao 79 minuta u remiju od 1:1 protiv Miovenija.

Nogometaši Cluja su na domaćem terenu poraženi rezultatom 0:1 od FCSB-a, a za domaće su nastupili Lovro Cvek (u prvom poluvremenu) te Karlo Muhar koji je odigrao svih 90 minuta.

PORTUGAL

Petar Musa je odigrao posljednjih 20 minuta u pobjedi njegove Benfice od 3:0 protiv Casa Pie. Imao je 8 dodira s loptom i jednu promašenu veliku priliku

Nino Galović je odigrao svih 90 minuta u remiju njegove Arouce od 1:1 na gostovanju kod Gil Vicentea. Osvojio je 4/7 duela, imao je 7 otklonjenih opasnosti, 3 oduzete lopte, po jedno presijecanje i blokiran udarac, dok je 6 od 9 njegovih dugih lopti pronašlo metu.

Fabijan Buntić je upisao dvije obrane u porazu njegove Vizele od 2:0 na gostovanju kod Porta.

BELGIJA

Nogometaši Oostendea su u katastrofalnoj formi te za pobjedu ne znaju u posljednjih 8 utakmica. Tako su u petak s 0:2 poraženi od Anderlechta u utakmici koju su Matej Rodin i Ivan Durdov započeli u početnoj postavi. Matej je za 90 minuta na terenu imao 4 oduzete lopte, 3 otklonjene opasnosti, a osvojio je i 9 od 13 duela u kojima se našao. S druge strane, Ivan je igrao do 76. minute te je bio dosta odsječen od igre pa je dvoboj završio sa samo 21 dodirom s loptom. Imao je jedno ključno dodavanje, ali i jednu promašenu veliku priliku uz svega dva osvojena duela od 9 u koliko ih je sudjelovao.

Stipe Perica je odigao nešto više od pola sata u remiju njegovog Standarda na gostovanju kod Cercle Bruggea od 1:1. Stipe je čak i postigao pogodak za 0:1 koji je poništen zbog zaleđa. Izuzev toga, Stipe je imao ukupno 9 dodira s loptom, a izgubio je 7 od 8 duela.

ŠKOTSKA

Borna Barišić je svojim pogotkom iz slobodnog udarca izravno donio sva tri boda Rangersu u dvoboju protiv Ross Countyja koji je završio rezultatom 2:1. U pobjedničkim redovima je posljednjih 10-ak minuta odigrao i Antonio Čolak.

Udarac koji je donio sva 3 boda Rangersu

AUSTRIJA

U Austriji su se proteklog vikenda igrale utakmice četvrtfinala kupa, a u porazu Salzburga nakon jedanaesteraca od Sturma, 115 minuta je odigrao Luka Sučić koji je krajem prvog poluvremena postigao pogodak koji je poništen zbog prekršaja.

Marin Ljubičić se sa svojim LASK-om plasirao u polufinale nakon što su s 1:0 svladali Austriju Klagenfurt. Marin je proveo 87 minuta na travnjaku.

Dvoboj između Wienera i Rieda je bio nešto bogatiji Hrvatima kojih je bilo čak četvero, a svi su utakmicu započeli u početnih 11. Jedan je čak i zabio u pobjedi Rieda od 2:0, a bio je to Leo Mikić koji je bio strijelac u 79. minuti. Za poražene je Luka Gušić igrao do 51. minute jer je tada pocrvenio, dok su kod pobjednika, uz Lea, svih 90 minuta odigrali i Tin Plavotić te Roko Jurišić.

SRBIJA

Nogometaši Kolubare su prekinuli negativan niz od 7 utakmica bez pobjede slavljem nad Radnikom od 1:0, a u toj pobjedi su sudjelovali i Hrvati Ante Vukušić te Dražen Bagarić koji su utakmicu započeli u prvih 11.

Josip Ćalušić je odigrao svih 90 minuta za Bačku Topolu u porazu od 2:1 protiv Novog Pazara.

ŠVICARSKA

Matej Maglica je odigrao novu sjajnu utakmicu u pobjedi njegovog St. Gallena od 3:0 protiv Servettea. Matej je igrao na poziciji lijevog stopera i imao je sljedeći učinak – 5/6 osvojenih duela, 2 ključna dodavanja, 7 otklonjenih opasnosti, 3 presijecanja te po jedan blokiran udarac i oduzetu loptu. Po treći put ove sezone, uvršten je u SofaScoreovu momčad kola.

Nogometaši Zuricha nastavljaju skupljati bodove u nastojanju da kao branitelji naslova ipak ne ispadnu iz lige. Jučer su s minimalnih 1:0 slavili na gostovanju kod Siona. Svih 90 minuta u pobjedničkim redovima je odigrao Nikola Katić, dok je Roko Šimić na terenu bio do 64. minute. Nikola je imao zapažen nastup sa 7/9 osvojenih duela, 5 otklonjenih opasnosti, 3 pretrpljena prekršaja te po 2 presijecanja i 2 oduzete lopte, a on je, kao i gore spomenuti Maglica, zauzeo mjesto u najboljih 11 kola od strane SofaScorea.

ČEŠKA

Nogometaši Ostrave su se iskalili na Teplicama koje su na gostovanju svladali s 5:0, a Robert Mišković je u pobjedničkim redovima odigrao 68 minuta.

GRČKA

Zvonimir Šarlija je odigrao svih 90 minuta u pobjedi njegovog Panathinaikosa od 2:0 protiv Lamije kojom su se vratili na čelo grčkog prvenstva. Šarlija je imao čak 100 točnih dodavanja (95% uspješnosti), 3 od 5 njegovih dugih lopti je pronašlo metu, a imao je i po 2 otklonjene opasnosti i 2 blokirana udarca.

U derbiju 21. kola, nogometaši PAOK-a i Olympiacosa su remizirali bez pogodaka u utakmici u kojoj je Dominik Kotarski upisao 11. „clean sheet“ u prvenstvu ove sezone što ga čini 2. najuspješnijim vratarom lige.

IZRAEL

Ante Puljić je odigrao svih 90 minuta u remiju njegovog Bnei Sakhnina od 1:1 protiv Maccabi Tel Aviva. 35-godišnjak je još uvijek na 2 pogotka ove sezone.

CIPAR

AEK Larnaca grabi ka prvoj tituli prvaka Cipra u povijesti. Pobjedom od 3:1 na gostovanju kod Karmiotisse, AEK je stigao do 13. pobjede u posljednjih 14 prvenstvenih utakmica. 31 minutu je na terenu za vodeću momčad prvenstva proveo Marin Jakoliš koji je nakon toga napustio igru.

Nakon što je u debiju za Pafos sačuvao mrežu netaknutom, Ivica Ivušić je u drugom nastupu dva puta morao vaditi loptu iz mreže u porazu od 1-2 protiv Nea Salamisa u čijim je redovima ponovno svih 90 minuta odigrao Niko Datković. Otkako je Niko postao starter, Nea ima 4 pobjede iz isto toliko susreta.

Martin Šlogar je odigrao 74 minute u porazu njegovog Olympiacosa od 2:1 protiv Paralimnija.

MAĐARSKA

Nogometaši Puskas Akademije i Vasasa su remizirali rezultatom 1:1 na početku 18. kola mađarske lige. Za domaću momčad u dvoboju protiv „najmađarskije“ ekipe natjecanja (svi nogometaši na rosteru su Mađari) nastupila su i dva Hrvata – Karlo Bartolec, koji je na poziciji desnog beka odigrao svih 90 minuta, te Jakov Puljić koji je odigrao 62 minute u vrhu napada. Jakov je ostao na 2 pogotka u prvenstvu ove sezone.

Rezultat 1:1 smo imali i u dvoboju između Honveda i Kisvarde. Po 90 minuta su u ovoj utakmici dobili Luka Capan (za domaće) te Dominik Kovačić (za goste).

U remiju bez pogodaka između ZTE-a i Mezokovesda, svih 90 minuta za goste je odigrao Andrej Lukić na poziciji desnog stopera, dok je Marko Brtan odigrao drugih 45 minuta u sredini terena.

Antonio Mance je dobio posljednjih 20 minuta u remiju njegovog Debrecena od, pogađate, 1:1 na gostovanju kod Fehervara.

POLJSKA

Zoran Arsenić je bio kapetan Rakowa u pobjedi od 1:0 protiv Piasta. Za 90 minuta na terenu je imao 67 točnih dodavanja (88%), 5 otklonjenih opasnosti, 2 presijecanja te 8 od 13 preciznih dugih lopti.

Mario Maloča je odigrao svih 90 minuta u remiju njegove Lechije na gostovanju kod Gornika rezultatom 1:1. Hrvatski stoper je osvojio oba duela u kojima s našao, a imao je i 7 otklonjenih opasnosti.

U remiju Lodza i Jagiellonije (1:1), Mato Miloš je za domaću momčad odigrao svih 90 minuta te je imao 3 otklonjene opasnosti i jedno ključno dodavanje, ali s druge strane nijedan od 7 njegovih centaršuteva nije pronašao metu, a izgubio je i 6 od 9 duela.

Antonio Milić je odigrao 82 minute za Lech Poznan u pobjedi od 1:0 protiv Legnice. Osvojio je 3 od 4 duela na tlu, imao je 6 otklonjenih opasnosti, 3 presijecanja te dvije oduzete lopte.

Dante Stipica je upisao jednu obranu u porazu svog Pogona od 0:2 protiv Slaska. Samo Jasmin Burić i Filip Majchrowicz imaju manje utakmica bez primljenog gola (1) od Stipice (2) s tim da su njih dvojica kombinirano upisali 7 nastupa u Ekstraklasi, dok ih je Dante skupio 16.

AZERBAJDŽAN

Nogometaši Neftchija su s 2:0 svladali Sumqayit, a hrvatski vratar Ivan Brkić je upisao četvrti „clean sheet“ u posljednjih 5 prvenstvenih nastupa.

FINSKA

U porazu KuPS-a od Oulu-a od 0:1 u finskom kupu, Ivan Dominić je odigrao drugih 45 minuta.

MALTA

Hamrun je upisao novu pobjedu na putu do naslova prvaka Malte, a ovog puta su s 1:0 svladali Florianu na gostovanju. Roko Prša je odigrao 70 minuta u redovima pobjednika.

Hamrunov najbliži pratitelj je Gzira koja je s čak 6:0 slavila na gostovanju kod Pieta Hotspursa. U ogromnoj pobjedi je svoj prvi pogodak ove sezone postigao Toni Kolega, dok je Marko Ćosić na poziciji stopera odigrao svih 90 minuta. Vratar Darijan Žarkov je ovog puta odmoren.