NAŠI VANI: Sosa fenomenalno zabio iz slobodnog udarca, Mance zabio službeno najljepši gol kola u Mađarskoj, Majer i Moro asistenti u pobjedama

Ponedjeljak je, a to znači samo jedno – novi, najopširniji pregled nastupa hrvatskih internacionalaca u europskim prvenstvima u vikendu iza nas.

ENGLESKA

Mateo Kovačić se vratio na teren nakon mjesec dana izbivanja te je u porazu svog Chelseaja od 1-0 na Stamford Bridgeu od Southamptona odigrao svih 90 minuta tijekom kojih je imao 59 točnih dodavanja (94%), svih 6 preciznih dugih lopti, 3 od 4 uspješna driblinga i 5 od 9 osvojenih duela. Mislav Oršić i Duje Ćaleta Car nisu konkurirali za ovaj dvoboj u redovima „Svetaca“.

Ivan Perišić je dobio posljednjih 12 minuta u pobjedi Tottenhama od 2-0 protiv West Hama, a za to vrijeme na terenu je imao svega 9 dodira s loptom.

ŠPANJOLSKA

Dvoboj Osasune i Real Madrida završio je pobjedom gostiju od 2-0, a na terenu smo vidjeli dva hrvatska nogometaša – Antu Budimira u redovima domaćih te Luku Modrića u redovima gostiju. Obojica su odigrala svih 90 minuta. Ante je uputio 3 udarca na gol prvaka Španjolske, a dva su išla u okvir. Upisao je i jedno ključno dodavanje, a osvojio je 3 od 5 zračnih duela. S druge strane, Modrić je osvojio 4 od 5 duela na tlu, imao je 3 presijecanja, 5 od 8 preciznih dugih lopti te 4 pretrpljena prekršaja.

NJEMAČKA

21. kolo Bundeslige je otvorio sraz između Augsburga i Hoffenheima koji je završio pobjedom domaćih od 1-0. Dion Drena Beljo je odigrao posljednjih 15 minuta u redovima pobjednika te je imao samo 6 dodira s loptom, dok je Andrej Kramarić za poražene odigrao posljednjih pola sata tijekom kojih je imao svih 15 točnih dodavanja, 2/2 precizne duge lopte i jednu oduzetu loptu.

Joško Gvardiol je ponovno bio jedan od najbolje ocijenjenih igrača na terenu u pobjedi njegovog Leipziga od 3-0 na gostovanju kod Wolfsburga. Joško je imao 79 točnih dodavanja (90%), 8 od 10 preciznih dugih lopti, 6 od 9 osvojenih duela, 6 otklonjenih opasnosti te 3 presijecanja. Bartol Franjić je ostao na klupi za pričuve u redovima „Vukova“.

Stuttgart je napokon prekinuo niz od 6 utakmica bez prvenstvene pobjede slavljem od 3-0 protiv Kölna, a u toj pobjedi je prvi pogodak ove sezone postigao Borna Sosa i to iz izravnog slobodnog udarca. Lijevi bočni hrvatske reprezentacije je igrač s najviše izravnih sudjelovanja kod pogodaka u redovima Stuttgarta. U redovima poraženih je Nikola Soldo odigrao svih 90 minuta te je imao 5 oduzetih lopti, 5 od 7 osvojenih duela na tlu i 6 od 13 preciznih dugih lopti.

Kristijan Jakić je na poziciji središnjeg stopera odigrao svih 90 minuta u pobjedi njegovog Eintrachta od 2-0 protiv Werdera te je bio jedan od najbolje ocijenjenih protagonista susreta. On je imao 4 otklonjene opasnosti, 3 oduzete lopte i 4 od 5 osvojenih duela. Hrvoje Smolčić je ostao na klupi za momčad iz Frankfurta.

U porazu njegove Herthe od 4-1 protiv Borussije Dortmund, Filip Uremović je odigrao svih 90 minuta tijekom kojih je upisao 5 oduzetih lopti, 3 otklonjene opasnosti te 8 od 13 osvojenih duela. S druge strane, bio je predriblan 3 puta te je promašio jednu veliku priliku. Ivan Šunjić je utakmicu odgledao s klupe za rezerve.

Trojica Hrvata su izborila svoje mjesto u najboljih 11 kola prema SofaScoreu:

Team of the Week provided by Sofascore

ITALIJA

Nikola Moro je dobio samo posljednjih 15 minuta u dvoboju njegove Bologne i Sampdorije, a to vrijeme na terenu je iskoristio za asistenciju za pobjednički pogodak. Bila je to njegova druga prvenstvena asistencija ove sezone. Uz to, Nikola je osvojio sva 4 duela, imao dva uspješna driblinga, dvije oduzete lopte, a sve 3 duge lopte koje je poslao – bile su precizne.

Marcelo Brozović je odigrao 66 minuta u pobjedi Intera od 3-1 protiv Udinesea te je za to vrijeme osvojio 3 od 6 duela u kojima se našao, podijelio 5 od 6 preciznih dugih lopti i upisao dvije oduzete lopte.

Ante Rebić je odradio 11 minuta u pobjedi Milana od 1-0 protiv Monze te je imao samo 4 dodira s loptom.

Sličnu minutažu je imao i Toma Bašić koji je u gostujućoj pobjedi Lazia od 2-0 protiv Salernitane u igru ušao u 77. minuti. Loptu je dodirnuo 10 puta. Na drugoj strani je bio još jedan bivši Hajdukovac, Domagoj Bradarić, koji je odigrao svih 90 minuta tijekom kojih je imao 3 ključna dodavanja i 2 uspješna centaršuta od 7 upućenih. Izgubio je sva 4 duela u kojima se našao.

Nogometaši Napolija su upisali novu pobjedu na putu do dugo iščekivane titule prvaka Italije nakon što su svladali Sassuolo s 2-0. U redovima poraženih je Martin Erlić imao 7 otklonjenih opasnosti i 2/2 osvojena duela.

FRANCUSKA

Lovro Majer je napokon započeo utakmicu u početnih 11 Rennesa te je upisao asistenciju u pobjedi od 2-0 protiv Clermonta, njegovu treću ove sezone.

Dejan Lovren je na poziciji središnjeg stopera odigrao svih 90 minuta u porazu njegovog Lyona od 2-1 protiv Auxerrea. Dejan je imao 88 točnih dodavanja (96%), 4 otklonjene opasnosti, 5 od 9 osvojenih duela, 3/6 preciznih dugih lopti te po jedno ključno dodavanje, blokiran udarac, presijecanje i oduzetu loptu.

NIZOZEMSKA

U porazu Vitessea od Volendama od 2-0, Dominik Oroz je na poziciji desnog stopera odigrao 75 minuta, dok je Gabriel Vidović igrao do 81. Oroz je imao 2 otklonjene opasnosti i 2 osvojena duela uz po jedno presijecanje i oduzetu loptu. Vidović je imao sva 3 uspješna driblinga uz 5/8 osvojenih duela te jedno ključno dodavanje.

Porazom od Waalwijka, prekinut je Fortunin niz od četiri utakmice bez poraza. Ivor Pandur je upisao 6 obrana, Kristijan Bistrović je također odigrao 90 minut te je imao 7/8 preciznih dugih lopti, 5/9 osvojenih duela, 3 presijecanja, 3 pretrpljena prekršaja te po jedno ključno dodavanje i jednu oduzetu loptu. Stipe Radić je ušao u igru u 79. minuti, a do kraja utakmice je imao 3/3 precizne duge lopte i po jedan osvojen duel, otklonjenu opasnost, blokiran udarac i oduzetu loptu.

PORTUGAL

Vratar Fabijan Buntić nije upisao novi „clean sheet“, ali je u remiju njegove Vizele protiv Gil Vicentea od 1-1 imao 5 obrana uključujući i obranjeni kazneni udarac kod rezultata 0-0.

Nino Galović je odigrao svih 90 minuta u porazu njegove Arouce od Brage. Nino je na poziciji lijevog stopera imao 6/10 uspješnih dugih lopti, 3/5 osvojenih duela, a ubilježio je još i 3 presijecanja, 2 otklonjene opasnosti, i jednu oduzetu loptu.

Renato Pantalon je odigrao svih 90 minuta u minimalnom 1-0 porazu Rio Avea od Porta. On je igrao na boziciji desnog bočnog stopera te je imao 2 otklonjene opasnosti, uključujući i jednu s gol linije, ali je osvojio samo 1/5 duela na tlu, precizno je pogodio 3 od 12 dugih lopti, a bio je i predriblan dva puta.

BELGIJA

Dva od tri Hrvata koja se nalaze na rosteru Oostendea, odigrali su svih 90 minuta u remiju bez pogodaka protiv Charleroija. Matej Rodin je na poziciji središnjeg stopera u postavci s 3 nazad je imao 4 otklonjene opasnosti, 3 oduzete lopte te po dva presijecanja i blokirana udarca, dok je osvojio 11 od 15 duela u kojima se našao. Mateo Barać je igrao s njegove lijeve strane te je imao 8 otklonjenih opasnosti, 4/9 osvojenih duela, 5/10 preciznih dugih lopti te po jedno ključno dodavanje, presijecanje i oduzetu loptu.

ŠKOTSKA

Borna Barišić je odigrao svih 90 minuta u pobjedi Rangersa od 3-0 na gostovanju kod Livingstona, dok je Antonio Čolak u igru ušao u 79. minuti. Barišić je uputio 16 centaršuteva, od kojih su 3 bila precizna. Imao je i 4 od 10 osvojenih duela te 4 od 5 preciznih dugih lopti. Čolak je imao jedan uspješan dribling i jedan osvojen duela.

Marijan Čabraja se nakon dva mjeseca vratio u početnu postavu Hiberniana te je u pobjedi od 2-0 protiv Kilmarnocka bio jedan od najbolje ocijenjenih igrača susreta. Marijan je za 83 minute na poziciji lijevog beka imao 4 oduzete lopte, 8/10 osvojenih duela, 2/4 precizne duge lopte, 4/9 preciznih centaršuteva te po jedno ključno dodavanje, presijecanje i blokiran udarac.

AUSTRIJA

Luka Sučić je u pobjedi Salzburga od 3-1 nad Tirolom odigrao 63 minute tijekom kojih je imao čak 7/9 uspješnih driblinga, 8/10 osvojeih duela na tlu uz dva presijecanja te po jednu oduzetu loptu, otklonjenu opasnost i blokiran udarac.

„Hrvatski“ Ried je remizirao rezultatom 1-1 protiv LASK-a, a na toj utakmici su zaigrala četvorica Hrvata – svi od prve minute u početnoj postavi. Kod domaćih je Roko Jurišić igrao na poziciji lijevog bočnog, Tin Plavotić na poziciji lijevog stopera, a Leo Mikić na poziciji lijevog krila, dok je na suprotnoj strani Marin Ljubičić startao kao centralni napadač. Marin nije mnogo sudjelovao u igri te je imao samo 17 dodira s loptom za 64 minute na terenu. Nitko u redovima Rieda nije bio bolje ocijenjen od Lea Mikića koji je za 83 minuta na terenu imao 8/17 osvojenih duela, 2 udarca u okvir gola, 2 oduzete lopte te čak 4 pretrpljena prekršaja. Jurišić je osvojio 4/5 duela, imao 4 presijecanja, 2 oduzete lopte i po jednu otklonjenu opasnost i ključno dodavanje. Plavotić je osvojio 3 od 7 duela, precizno je uputio 3 duge lopte (od njih 12), a imao je i 2 otklonjene opasnosti.

Marin Karamarko i Matija Horvat se nisu iskazali u porazu Hartberga od Sturma rezultatom 1-2. Stoper Karamarko je imao 4/11 osvojenih duela, 4/13 preciznih dugih lopti, dok je 2 puta bio predriblan, a Horvat je osvojio 6/14 duela, oduzeo je 3 lopte te je imao 2 otklonjene opasnosti. Također je napravio i 4 prekršaja.

Jan i Jurica Jurčec su odigrali po 68 minuta za Altach u gostujućem porazu od 3-0 protiv Rapid Beča. Jan je na poziciji desnog bočnog imao 2 uspješna driblinga te po jednu otklonjenu opasnost, presijecanje i oduzetu loptu, a osvojio je 4 od 6 duela na tlu. Jurica, koji igra na poziciji desnog veznog, imao je jedno ključno dodavanje, 2 oduzete lopte te 2/4 uspješna driblinga.

SRBIJA

Josip Ćalušić je ponovno odigrao svih 90 minuta za Bačku Topolu u gostujućoj pobjedi od 2-1 protiv Mladosti GAT koja je u prošlom kolu senzacionalno razmontirala Partizan.

Kolubara je s 1-0 svladala Voždovac, a u pobjedničkim redovima je Ante Vukušić odigrao prvo poluvrijeme, dok je Dražen Bagarić u igru ušao u 74. minuti.

ŠVICARSKA

Stoper Matej Maglica je postigao pogodak s bijele točke za konačnih 2-2 u dvoboju između njegovog St. Gallena i Luzerna. Uz pogodak, Matej je imao jedno ključno dodavanje te čak 10 otklonjenih opasnosti. Dovoljno za četvrto pojavljivanje u SofaScoreovoj momčadi kola.

Hrvatska kolonija u Zürichu je nastavila niz od trenutno 6 utakmica bez poraza te su gostujućom pobjedom od 2-1 u gradskom derbiju protiv Grasshoppera napokon izašli iz zone ispadanja. Nikola Katić je odigrao svih 90 minuta te je tijekom njih osvojio 4 od 6 duela, a imao je i 6 otklonjenih opasnosti. Dojam je pokvario skrivljen penal u 29. minuti. Roko Šimić je dobio šansu u drugom poluvremenu i iskoristio ju je za jedno ključno dodavanje i jednu promašenu veliku priliku.

ČEŠKA

Matej Mršić je odigrao posljednjih pola sata u pobjedi Čeških Budejovica od 1-0 protiv Bohemiansa.

DANSKA

Josip Radošević je odigrao svega dvije minute u pobjedi Brondbyja od 5-2 protiv Horsensa.

GRČKA

Dominik Kotarski je upisao peti „clean sheet“ u posljednjih šest nastupa, a do njega je došao u pobjedi PAOK-a od 2-0 u derbiju protiv AEK-a. U 12. utakmici bez primljenog pogotka ove sezone, upisao je 3 obrane. Kod poraženih je svih 90 minuta odigrao Domagoj Vida koji je osvojio oba duela, uputio 11 od 14 preciznih dugih lopti te je imao po jednu otklonjenu opasnost, blokiran udarac i oduzetu loptu.

Više utakmica bez primljenog pogotka od Dominika, u grčkom prvenstvu ima samo Alberto Brignoli – vratar Panathinaikosa, a veliku pomoć u tome mu pruža Zvonimir Šarlija koji igra na poziciji stopera. U pobjedi od 2-0 protiv Volosa, Šarlija je osvojio 4 od 5 duela te je imao 2 otklonjene opasnosti. Uzevši u obzir da je Volos imao svega 27% posjeda lopte i jedan udarac na gol Panathinaikosa – to su sasvim dobre Zvonimirove brojke.

IZRAEL

Stoper Ante Puljić je odigrao svih 90 minuta u gostujućoj pobjedi Bnei Sakhnina od 3-1 protiv Hapoel Hadere, njihove prve gostujuće prvenstvene pobjede još od listopada.

Hrvoje Ilić je u dresu Hapoel Tel Aviva odigrao 62 minute u gostujućoj pobjedi od 1-0 protiv Hapoel Ironi Kiryat Shmone.

CIPAR

Vinko Međimorec je odigrao svih 90 minuta u porazu njegovog Akritasa od 1-3 protiv Apollon Limassola što je za posljednju momčad ciparske lige bila 8 uzastopna utakmica bez pobjede u prvenstvu.

Marin Jakoliš je odigrao prvih 45 minuta u porazu AEK Larnace od 2-1 protiv AEL Limassola.

MAĐARSKA

Dominik Kovačić je postigao svoj prvi prvenstveni pogodak za Kisvardu u pobjedi od 2-1 protiv Ujpesta tako što se najbolje snašao u gužvi nakon kornera.

Antonio Mance je, nakon pogotka u kup utakmici protiv Gyora prije 10-ak dana, zabio pobjednički pogodak za Debrecen u gostujućoj 3-2 pobjedi protiv Honveda u nedjelju. Za Honved su svih 90 minuta odigrali Luka Capan i Ivan Lovrić. Pogodak Antonija Mancea, proglašen je najljepšim pogotkom kola.

Andrej Lukić i Marko Brtan su odigrali svih 90 minuta u gostujućoj pobjedi njihovog Mezokovesda od 2-0 protiv Paksija.

Jakov Puljić i Karlo Bartolec su ušli s klupe u remiju njihove Puskas Akademije od 1-1 na gostovanju kod Fehervara.

Zoran Lesjak je u remiju bez pogodaka između svog ZTE-a i Vasasa odigrao svih 90 minuta.

RUMUNJSKA

Velika hrvatska kolonija u Cluju je upisala pobjedu od 3-1 protiv Argesa kojom su nastavili vršiti pritisak za vodećim Farulom koji im sada bježi dva boda. Asistenciju je u pobjedi upisao Lovro Cvek koji je ušao s klupe, dok je Denis Kolinger postigao autogol. Svih 90 minuta je odigrao Karlo Muhar, a Anton Maglica je u igru ušao u 84. minuti. Kod poraženih je Mario Zebić odigrao svih 90 minuta, dok je Antonio Jakoliš u igru ušao početkom drugog poluvremena.

Rapid Bukurešt, naših Dugandžića i Crepulje, remizirao je bez pogodaka na gostovanju kod Miovenija. Marko Dugandžić, najbolji strijelac lige, je odigrao svih 90 minuta te je u 87. minuti propustio realizirati kazneni udarac. Ljuban Crepulja je presjedio na klupi.

Karlo Letica je na vratima Hermannstadta upisao 5. „clean sheet“ u remiju bez pogodaka protiv Arada.

Adnan Aganović je upisao novu, 8. asistenciju ove sezone, u remiju njegovog Sepsija od 1-1 protiv Botosanija te je trenutno drugi najbolji asistent lige.

BUGARSKA

Vratar Dinko Horkaš i stoper Josip Tomašević koji igraju za Lokomotiv Plovdiv, nisu se dobro proveli na gostovanju kod Arde te su Arenu Arda napustili s 5 primljenih pogodaka.

Petar Čuić je odigrao svih 90 minuta u remiju njegove Septemvri Sofije od 1-1 na gostovanju kod Lokomotiv Sofije.

Petar Bosančić je odigrao svih 90 minuta u remiju njegovog Cherno Mora od 1-1 protiv Beroea za kojeg je Maks Juraj Čelić također odigrao cijeli susret.

Roberto Punčec je odigrao svih 90 minuta za Botev u gostujućem 3-1 porazu od CSKA Sofije, dok je Martin Sekulić za istu momčad u igru ušao u 84. minuti.

Vratar Zvonimir Mikulić je u svom drugom nastupu za Hebar upisao prvu utakmicu bez primljenog pogotka. Hebar je remizirao rezultatom 0-0 protiv Spartak Varne. Loren Maružin je na poziciji desnog krila odigrao 72 minute.

POLJSKA

Rakow neustrašivo gazi prema tituli u Poljskoj, a na tom putu im uvelike pomažu Fran Tudor te kapetan Zoran Arsenić. U pobjedi od 2-0 protiv Gornika, Arsenić je igru napustio zbog ozljede nakon 37 minuta, dok je Fran Tudor u povratničkoj utakmici nakon suspenzije odigrao svih 90 minuta tijekom kojih je imao 4 od 8 osvojenih duela, 3 otklonjene opasnosti, 2 presijecanja te jednu oduzetu loptu.

Još jedan Hrvat je bio kapetan poljske momčadi proteklog vikenda, a to je bio Lechov Antonio Milić. U porazu od 1-2 protiv Zaglebiea, Antonio je osvojio 4/8 duela, a imao je istu statistiku kod broja preciznih i ukupnih upućenih dugih lopti. Oduzeo je dvije lopte i uputio jedan uspješan centaršut.

Marko Kolar je postigao četvrti pogodak ove sezone, prvi nakon rujna, ali je njegova Wisla Plock poražena na gostovanju kod Legnice rezultatom 2-1.

Dante Stipica je ubilježio 2 obrane u pobjedi Pogona od 3-1 protiv Warte Poznan.

Widzew Lodz je upisao minimalnu 1-0 pobjedu protiv Slaska, a Mato Miloš je u pobjedničkim redovima odigrao 85 minuta tijekom kojih je imao po jedno ključno dodavanje, presijecanje i uspješan dribling.

Mario Maloča je bio drugi najbolje ocijenjeni član Lechije Gdansk u njihovom minimalnom, 1-0 porazu od Korone Kielce. Mario je osvojio svih 8 duela u kojima je sudjelovao, imao je sve tri precizne duge lopte te je upisao 4 oduzete lopte.

AZERBAJDŽAN

Vratar Ivan Brkić je upisao četvrti uzastopni „clean sheet“ za Neftchi koji je s 3-0 svladao Sabail te je trenutno 410 minuta bez primljenog pogotka. Ivan je ove sezone odigrao 15 prvenstvenih utakmica, a u njih 9 je zadržao praznu mrežu.

Vratar Mario Mustapić je odigrao svih 90 minuta u pobjedi njegovog Kapaza od 3-2 protiv Samaxija.

SLOVENIJA

Slovenija vrvi hrvatskim internacionalcima, a Transfermarkt ih ima registriranih 36.

U remiju Tabor Sežane i Celja od 2-2, oba pogotka za Tabor su postigli Hrvati – Sacha Marasović te Mihael Briški. U redovima poraženih su nastupili Luka Bobičanec, Tin Matić, Daniel Štefulj te vratar Matko Obradović.

U remiju bez pogodaka između Radomlja i Mure, sedmorica Hrvata su upisala nastupe. Kod domaćih su 90 minuta odigrali Vicko Ševelj i Tin Hrvoj, dok je Mario Ćuić igrao do 77. minute. Kod gostiju je Darick Kobie Morris odigrao svih 90 minuta, dok su s klupe ušli Mihael Klepac, Martin Šroler i Ivan Šarić.

Gorica i Koper su također remizirali rezultatom 2-2, a pogodak za konačni rezultat je postigao Goricin Matej Jukić što mu je bio prvi pogodak od dolaska u Sloveniju. Uz njega je za Goricu svih 90 minuta odigrao Filip Brekalo, dok su s klupe ušli Miroslav Iličić te Tino Agić. Za Koper su svih 90 minuta odigrali Karlo Bilić te Nikola Krajinović.

Domžale su na gostovanju kod Brava slavili s 2-0, a kod oba pogotka je izravno sudjelovao Franko Kovačević koji je najprije asistirao Hasanbegovića za vodstvo da bi u drugom poluvremenu i sam zabio za konačni rezultat. Bartol Barišić je za goste odigrao posljednjih pola sata, dok je za Bravo svih 90 minuta odigrao mladi Maro Katinić, a s klupe je ušao Denis Bušnja.

U pobjedi Maribora od 2-0 protiv Olimpije, Ivan Brnić je odigrao 88 minuta, dok je Marko Tolić dobio posljednjih 26 minuta. Za Olimpiju je s klupe ušao Ivan Posavec te je kao i Tolić dobio 26 minuta.

KOSOVO

Mateo Panadić je postigao svoj treći pogodak ove sezone u 8 nastupa za Ferizaj, a taj pogodak je donio sva tri boda njegovom Ferizaju, posljednjeplasiranoj momčadi kosovske lige, u minimalnoj pobjedi protiv Prishtine.

SJEVERNA IRSKA

Hrvoje Plum je odigrao posljednjih 20 minuta u gostujućoj pobjedi Glentorana od 3-1 protiv Ballymene.

MALTA

Roko Prša je odigrao 69 minuta za vodeći Hamrun u remiju bez pogodaka protiv Birkirkare.

Floriana i Gzira su remizirali rezultatom 1-1, a svih 90 minuta za goste su odigrali Hrvati – vratar Darijan Žarkov, stoper Marko Ćosić i veznjak Toni Kolega.

ALBANIJA

Edi Baša je odigrao svih 90 minuta za Kukesi u gostujućem porazu od 1-0 protiv Teute.

Amir Kahrimanović je odigrao 74 minute u gostujućem porazu njegovog Erzenija od 3-0 protiv Partizanija.

SJEVERNA MAKEDONIJA

Mario Vrdoljak je odigrao svih 90 minuta u gostujućoj pobjedi od 1-0 protiv Makedonije GP.

CRNA GORA

Duje Javorčić je odigrao 64 minute u porazu njegovog Rudara iz Pljevalja od barskog Mornara.