PORAZ OSIJEKA Istra 1961 pokvarila proslavu 36. rođendana Kohorte

Screenshot: MAX Sport

Kohorta neće po dobrom pamtit proslavu svog 36. rođenadana. Njihov Osijek je u prvoj utakmici 31. kola SuperSport HNL-a pred 5.782 gledatelja na Opus Areni nakon preokreta poražen od Istre 1961 rezultatom 1:2 (1:1). Domaćin je poveo golom Kristijana Lovrića, no nakon isključena Slavka Bralića Zeleno-žuti su do prve pobjede u gradu na Dravi nakon deset godina došli zahvaljujući pogocima Mateja Vuka i Emanuela Ekonga.

Izabranici Zorana Zekića su tako upisali deseti poraz u sezoni kojim su kompromitirali borbu za četvrto mjesto na ljestvici koje vodi u kvalifikacije UEFA Konferencijske lige. Momčad koju vodi Paolo Tramezzani je pak zabilježila sedmu pobjedu te je preskočila Slaven Belupo na osmoj poziciji. Za tjedan dana Osijek gostuje u Velikoj Gorici dok će Istra 1961 u Puli odmjeriti snage sa Slaven Belupom.

Domaćin je u 7. minuti odigrao dobru akciju u kojo je Matković ubacio s lijeve strane, a Koski je u posljednji trenutak pred golom izbio loptu prije nego što je ona došla do Miereza.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka je s dvadesetak metara pucao Blagojević, a Kolić je upisao dobru obranu. Uslijedio je ubačaj Koskog za Iovua koji s druge stative pogađa vanjski dio mreže.

Bijelo-plavi su u 14. minuti došli u vodstvo. Lovrić je neometan ubacio s lijeve strane, loptu je u gol pokušao proslijediti Mierez, ali je na koncu nije dirao, no ona je unatoč tome prevarila Majkića i završila iza njegovih leđa. Lovrić je na taj način došao do osmog zgoditka u prvenstvenoj sezoni.

Dok je Kohorta u 36. minuti prigodnom koreografijom proslavljala 36. rođendan na travnjaku je Osijek ostao s igračem manje. Koski je dobro kombinirao s Filetom nakon čega ga kao posljednji igrač obrane u izglednoj šansi zaustavlja Bralić zbog čega mu je sudac Čulina pokazao crveni karton.

Gosti su potom dobili priliku iz slobodnog udarca s dvadesetak metara, a iz njega je preciznim udarcem u suprotnu malu mrežicu poentirao Matej Vuk koji je tako upisao peti gol u sezoni.

Već u 41. Zeleno-žuti su mogli doći do potpunog preokreta. Filet se u šesnaestercu odlično oslobodio Duartea, a njegov prodor je zaustavio vratar Kolić, no lopta se odbija do Devetaka koji je s vrha peterca loše pucao poslavši loptu daleko od okvira gola.

Dvije minute kasnije iz slobodnog udarca s tridesetak metara je snažno šutirao Lovrić, ali nije bio dovoljno precizan tako da je lopta prohajala pokraj stative.

Nakon završetka prvog dijela zaiskrilo je između dvije klupa pa su zaštitari morali smiriti pomoćnog trenera Osijeka Želimira Mešnjaka i stratega gostiju Paola Tramezzanija.

Na startu drugog poluvremena Istra 1961 dolazi do novog pogotka. Vuk je ostavio loptu za Ekonga koji se kraj tri suparnička igrača probio prema golu te je snažnim udarcem sa sedam metara poslao loptu pored Kolića za svoj drugi zgoditak u sezoni.

Ekong je u akciji i u 60. minuti kada je pucao iz daljine, a nakon loše reakcije Kolića domaćina je pomazila sreća pa je vratar Osijeka uz pomoć stative ipak došao do lopte.

Nejašmić je u 74. minuti ubacio s lijeve strane, a udarac Prekodravca glavom s desetak metara Majkić je uspio odbiti.

Najbliže izjednačenju domaćin je bio u 94. minuti. Nakon ubačaja iz kuta Vrbanac je prenio loptu na drugu stativu gdje Prekodravac nije uspio glavom pogoditi okvir gola.

Kolo se nastavlja od 19:10 kada se na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici susreću Slaven Belupo i Hajduk.

Od 17 sati na Opus Areni počinje prvi dvoboj 31. kola SuperSport HNL-a u kojem se sastaju Osijek i Istra 1961. Njihov prvi ovosezonski međusobni sraz odigran u gradu na Dravi završio je pobjedom Bijelo-plavih rezultatom 3:1 dok je u Puli bilo 4:4 i 1:0 za Zeleno-žute.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Malenicu, Barešića, Fućka, Cokaja, Drambaeva i Branštetera dok su gosti bez Mlinara, Matheusa i Kadušića.

Veznjak Osijeka Darko Nejašmić je u najavi rekao: “Uvijek je bolja atmosfera kada se pobjeđuje, to se i kod nas osjeti nakon ovog maksimalnog učinka na protekla tri gostovanja. No, bodovi isto vrijede i protiv Hajduka u Splitu kao i s Istrom na domaćem terenu. Možda ih je netko već unaprijed uknjižio, ali mi u svlačionici ne razmišljamo tako jer jako dobro znamo da ćemo se morati izboriti za još jednu pobjedu. Vjerujem da ćemo nastaviti našu uspješnu seriju, a da će Puljani još morati pričekati da bi oni bili rezultatski zadovoljni.”

Njegov kolega na klupi Istre 1961 Paolo Tramezzani je dodao: “Znamo da je za njih ovo bitna utakmica zbog ciljeva koje imaju, ali isto tako mi želimo odigrati najbolje što možemo utakmice koje su nam preostale. Ono što mi se sviđa kod moje ekipe je to što dobro rade, dobra je atmosfera među dečkima i s velikom voljom svakog dana dolaze u kamp, to je ono što vidim kod njih svaki dan. Naravno, u ovakvom poslu je najveći mogući užitak pobjeda, to je ono što nam trenutno nedostaje, ali imamo veliku volju i želju i nadamo se da će pobjeda uskoro doći. Kad se pobjeđuje, uvijek je sve ljepše. Znamo važnost njihovih igrača i čitavog načina igre, moramo odraditi vrlo dobar posao i ne puštati im previše slobodnog prostora. Znam koliko je moja ekipa motivirana, želimo odigrati lijepu utakmicu.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čulina iz Zagreba kojem će asistirati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina) i Ivana Martinčić (Koprivnica) dok će u VAR sobi biti Ivan Bebek (Rijeka) i Jerko Crnčić (Vrbovec). Delegat susreta je Zlatko Stanković (Zagreb), a kontrolor suđenja Vlado Svilokos (Sisak).