Prvijenac Marića za slavlje Lokomotive nad Dinamom, Santini obranio penal Petkoviću (VIDEO)

U pretposljednjem susretu programa 15. kola HT Prve lige Lokomotiva je u Kranjčevićevoj rezultatom 1-0 (1-0) svladala Dinamo i tako stigla do šeste ligaške pobjede u sezoni i 21 osvojenog boda, ujedno nanijevši ‘Plavima’ drugi ligaški poraz u sezoni, prvi nakon prvog kola u kojem je aktualnog prvaka na Maksimiru svladao Slaven Belupo.

Četvrto slavlje Lokomotive u 43. međusobnom ligaškom okršaju s Dinamom osigurao je svojim HNL prvijencem Mateo Marić koji je u 8. minuti matirao Dominika Livakovića. Dinamo je generalno odigrao vrlo loše prvo i odlično drugo poluvrijeme u kojem su Krznarovi izabranici promašili ‘more’ odličnih situacija pred Krševanom Santinijem, koji se ipak najviše iskazao obranivši kazneni udarac Bruni Petkoviću u 38. minuti okršaja.

Prvu konkretniju situaciju imali su domaćini u 6. minuti, Aliyu je prošao pored Perića po desnoj strani gostujuće obrane i utrčao sve do ruba peterca gdje ga je pravovremenim uklizavanjem i odbijanjem lopte u korner zaustavio Theophile.

‘Lokosi’ su do vodstva stigli nakon kvalitetnog izlaska i akcije po desnoj strani napada u 8. minuti. Aliyu, Dabro i Cipetić su izigrali lijevu stranu gostujuće obrane, a potonji je u završnici sa samog ruba terena odigrao prizemno u sredinu, lopta prolazi pored svih i završava na jedanaest metara odakle je usamljeni Marić posprema u gornji desni kut za 1-0 i svoj prvijenac u 32. Prva HNL nastupu.

Dinamo je prvi put na susretu zaprijetio u 14. minuti kada je na ubačaj Ristovskog u sredini na osam metara Petković dobio skok sa Soldom od kojeg se lopta poslije Petkovićevog udarca glavom odbila malo pored vratnice u korner iz kojeg ‘Plavi’ nisu uspjeli zaprijetiti.

Nije Krznarova momčad u ovoj fazi okršaja imala nikakvih rješenja u napadu, a domaćini su na ulasku u 22. minutu imali veliku priliku za povećanje rezultatske prednosti. Aliyu je na visoko postavljenu zadnju liniju gostiju primio jednu Milićevićevu dugu loptu, Theophile mu je neuspješnim uklizavanjem omogućio bijeg po lijevoj strani napada te 19-godišnji Nigerijac uspješno dodaje dva metra do sebe za Pivarića koji se sjurio u šesnaesterac i s osam metara pod pritiskom Perića neprecizno pucao po sredini gola, Livaković je upisao kvalitetnu obranu.

Novim uzbuđenjima svjedočili smo u 34. i 35. minuti kada su prvo domaćini (neopravdano) tražili kazneni udarac zbog pada Dabre u duelu s Theophilom u šesnaestercu gostiju, a zatim nekoliko trenutaka poslije na drugoj strani u istu svrhu kod suca Igora Pajača protestirali i ‘Plavi’ tražeći najstrožu kaznu zbog Cokajevog rušenja Andrića uz desni rub šesnaesterca. Na VAR asistenciju (Zebec, Križarić) Pajač je otišao pogledati drugu situaciju na monitor te u konačnici pokazao na bijelu točku za Dinamo.

Izvođač je u 38. minuti bio Petković, čiji je neprecizan pokušaj u desni kut pravovremenom reakcijom uspio obraniti Santini, koji je utakmicu počeo umjesto Nevistića zbog ozljede jedinice ‘Lokosa’, i tako svojom šestom obranom ‘penala’ u Prvoj HNL sačuvao prednost svoje momčadi.

Do kraja poluvremena, tri minute sudačke nadoknade, nije bilo konkretnijih uzbuđenja na terenu te je Lokomotiva bez problema svoje uvjerljivo bolje izdanje kraju privela s pogotkom prednosti.

Već u drugoj minuti nastavka Petković je odličnim dodavanjem kroz posljednju liniju domaćina izbacio Špikića u odličnu situaciju, ali poslije njegovog lošeg primanja istrčali Santini na rubu peterca hvata loptu i spriječava veću opasnost po svoja vrata.

Potpuno drugačije su na terenu stajale momčadi u drugom dijelu. Lokomotiva je uvodno bila ‘zabijena’ u svojih dvadeset i nešto metara, a Dinamo s puno igrača opkolio šesnaesterac. U 50. minuti Mišić se s lijeve strane uvukao u sredinu i s ruba šesnaesterca gađao gornji desni kut, ali lopta je završila malo pored vratnice.

Nizale su se opasnosti po Santinija i dalje. U 52. minuti ponovno je Petković odličnim dodavanjem iza leđa obrane pronašao Špikića, koji ponovno loše reagira i u čistoj gol prilici s četrnaest metara traljavo puca ravno u dobro postavljenog vratara domaćina.

U veliku priliku razigravački raspoloženi Petković u 62. minuti izbacuje Oršića koji se jednostavno oslobodio Solde i s trinaest metara prizemnim udarcem poslao loptu uz samu desnu vratnicu Santinijevih vrata.

Nije Lokomotiva nikako uspijevala konkretnije izaći iz vlastite polovice. U 69. minuti izigrana je desna strana domaće obrane, a u završnici se poslije prizemnog ubačaja Leovca lopta od Solde odbila u okvir, ipak samo u ruke sigurnog i dobro postavljenog Santinija.

Dvije minute poslije konačno su i domaćini u drugom dijelu stigli u završnicu. Pivarić je unutar šesnaesterca s lijeve strane napada kvalitetno uposlio Marića koji je s četrnaest metara loše pucao u prvi kut, ravno u Livakovića.

U 74. minuti Mišić je probio lijevu stranu domaće obrane i opasno ubacio u peterac gdje je ipak jedini na lopti Santini, koji nogom odbija u korner iz kojeg ‘Plavi’ ne uspijevaju zaprijetiti.

U 77. minuti novi posao za VAR sobu. Nakon prolaska po desnoj strani napada Ivanušec je odigrao povratno u sredinu za usamljenog Menala (ušao u 73. umjesto Leovca) čiji je udarac s dvanaest metara bacanjem blokirao Cipetić. Gosti su protestirali zbog ruke Lokomotivinog braniča, a VAR suci u konačnici presudili da najstrože kazne nema jer je u začetku akcije Dinama bilo zaleđe.

U prvoj od šest minuta sudačke nadoknade ‘Plavi’ su nakon prizemnog ubačaja Oršića s lijeve strane napada preko Perića na drugoj strani zatresli mrežu, ali na još jednu VAR asistenciju označeno je zaleđe u samom začetku Dinamovog napada i pogodak nije priznat.

Do kraja susreta Krznarova momčad nije uspijela zaposliti Santinija, te je Lokomotiva na krimila odličnog prvog i spretno sretno preživljenog durgog poluvremena stigla do šeste ligaške pobjede u sezoni.

Nakon reprezentativne pauze Dinamo u sljedećem kolu na Maksimiru dočekuje Osijek (20. studenog, 15:00), dok će Lokomotiva biti gost u Velikoj Gorici (21. studenog, 15:00).

U pretposljednjem susretu programa 15. kola HT Prve lige na stadionu u Kranjčevićevoj sastat će se Lokomotiva i Dinamo. Prvi ovosezonski okršaj odigran u okviru 6. kola na Maksimiru pripao je ‘Plavima’ zahvaljujući pogotku Mislava Oršića.

Domaćini danas zbog akumuliranih opomena ne mogu računati na kapetana Jona Mersinaja, dok će Dinamo sigurno biti bez Josipa Šutala, Arijana Ademija, Denija Jurića, Duje Čopa i Emira Dilavera, dok su u najavi susreta zbog opterećenja upitnima predstavljeni nastupi Bruna Petkovića i Komnena Andrića, koji će danas ipak krenuti od prve minute.

Lokomotiva u susret ulazi nakon 2-1 prvenstvenog poraza od Istre u Puli, a strateg ‘Lokosa’ Silvijo Čabraja je u najavi dvoboja s ‘Plavima’ čestitao suparniku na slavlju nad Rapidom u okviru Europske lige, uz nadanja da Krznarova momčad neće ponoviti istu predstavu danas: “Prije svega čestitke Dinamu na odlično odigranoj utakmici, nadam se da neće biti u tom izdanju protiv nas u nedjelju. Ne znamo na koji način će oni ući u utakmicu, hoće li se odlučiti za isti sastav ili će izrotirati igrače. U svakom slučaju mi smo u određenom boljem položaju zato što smo imali četiri, pet dana mira gdje smo mogli lakše trenirati te nismo bili pod tolikim opterećenjem kao što je bio Dinamo”.

Kolega mu Damir Krznar u najavi je napomunuo da je njegovom kadru HNL primarno natjecanje: “Rapid je apsolviran na najbolji mogući način stoga je i lakše zaboraviti i ostaviti iza sebe taj susret. Prva sljedeća utakmica uvijek nam je najbitnija, a tisuću puta smo istaknuli da je HNL najbitnije i najznačajnije natjecanje. Fokusiramo se na Lokomotivu koja je nezgodan protivnik. Sigurno da neće biti nimalo lako, svakako i zbog fizičkog i emotivnog pražnjenja koje se dogodilo u utakmici s Rapidom. Vjerujem da i dalje imamo snage, mogućnosti, energije i želje da i u tu utakmicu uđemo jednako angažirani i željni dobrog rezultata kao u četvrtak.

Sav respekt njima, cijenimo sve što čine u ovoj HNL sezoni. Zaista su momčad s odličnim pojedincima, kao ekipa djeluju fenomenalno, ima vrlo zanimljivih igrača. Vrlo su potentni u tranziciji, a ujedno su momčad koja jako dobro otvara igru od vratara, teško im je izvesti kolektivni presing. Sigurno da ćemo morati biti na top nivou. Respektiramo Lokomotivu, ali vjerujemo da smo mi ti koji će voditi glavnu riječ i koji će biti zadovoljni nakon utakmice”.

Glavni sudac dvoboja je Igor Pajač iz Zeline, a pomoćnici će mu biti Kristijan Novosel (Gat) i Tomislav Keglavić (Našice), dok je za četvrtog suca određen Goran Pečarić iz Zagreba. VAR i AVAR suci su Mario Zebec (Varaždin) i Borut Križarić (Čakovec).