Razigrana Rijeka na pogon Pjace do pobjede nad Osijekom

Rijeci je pripao derbi susret 8. kola SuperSport HNL-a. Na krilima dvostrukog strijelca Marka Pjace pred 6.373 gledatelja na Rujevici slavili su protiv Osijeka rezultatom 2:1 (0:0). Povratnik u hrvatski nogomet tako je na najbolji način nagovijestio povratak u formu nakon velikih problema s ozljedama koje su ga pratile proteklih sezona. Za Osijek je pak u završnici utakmice poraz ublažio Petar Pušić.

Bila je to prva pobjeda Bijelih otkad ih je preuzeo Željko Sopić i ukupno četvrta u sedam odigranih prvenstvenih utakmica. S 13 osvojenih bodova njegova momčad se uz odigranu utakmicu više na ljestvici izjednačila s Dinamom, a vodeći Hajduk im bježi dva boda.

Izabranici Stjepana Tomasa su pak drugo kolo u nizu poraženi u derbiju, a priliku za povratak na pobjedničke staze imaju za tjedan dana kada ih na Opus Areni očekuje sraz s Varaždinom. Momčad s Rujevice će pak gostovati kod Slaven Belupa.

Već u prvoj minutu susreta Smolčić je oštro ubacio s desne strane nakon čega je Malenica odbio loptu do Fruka, a on je iz dobre pozicije s desetak metara loše pucao tako da nije bilo opasnosti po gol Osijeka.

Dvije minute kasnije Pašalić je pucao s ruba šesnasterca iskosa te je zatresao vanjski dio mreže. Nedugo potom Pjaca je proigrao Jankovića koji je s desetak metara iskosa prizemno pucao u bliži kut, a vratar gostiju odbija loptu u korner.

Nakon ubačaj iz kuta Goda je s druge stative prebacio loptu pred gol, no Ivanović nije uspio prevariti Malenicu koji je ipak spretno upisao obranu.

Fruk je u 14. minuti uposlio Jankovića koji je sa 17 metara pucao u donji lijevi kut, a Malenica je pravovremenom reakcijom uspio odbiti loptu.

Osijek je zaprijetio u 23. minuti kada je Lovrić povratnim dodavanjem pronašao Nejašmića čiji dobar udarac sa 17 metara brani Labrović, a odbijenu loptu je u mrežu proslijedio Pušić, no to je učinio iz zaleđa tako da pogodak nije priznat.

Tri minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Pjaca je driblingom slomio Gržana nakon čega je oštro ubacio s lijeve strane, a Malenica je uspio otkloniti opasnost.

Pjaca je opasan i u 38. kada se ponovno oslobodio Gržana nakon čega je njegov udarac s desetak metara iskosa uspio blokirati Duarte. Njegova nova akcija uslijedila je dvije minute kasnije kada je iz slične pozicije pucao pored suprotne stative.

Janković je opasan i u 45. minuti kada je šutirao s dvadesetak metara za novu sigurnu obranu Malenice.

I drugo poluvrijeme je počelo ofanzivom Rijeke. Janković je u 47. ostavio loptu za Fruka koji je snažno pucao s dvadesetak metara, a Malenica je uspio odbiti loptu nakon čega je Duarte izbio loptu ispred Ivanovića.

Terensku nadmoć domaćin je konkretizirao u 47. minuti kada se u strijelce upisao povratnik u hrvatski nogomet Marko Pjaca. Prvijenac u bijelom dresu je postigao snažnim udarcem s oko 25 metara udaljenosti koji je završio u donjem lijevom kutu Malenicina gola. Prije toga se piruetom oslobodio pratnje Pušića.

U 54. minuti Lovrić je pucao s ruba kaznenog prostora iskosa, a Labrović je uspio odbiti njegov prizemni udarac.

Do povećanja prednosti Rijeka dolazi minutu kasnije. Ponovno se u strijelce upisao Marko Pjaca. Ovaj put se za udarac izborio pored Gržana i Duartea nakon čega je sa šest metara uz pomoć suprotne stative zatresao mrežu Osijeka.

Priliku iz slobodnog udarca sa 17 metara iskosa je u 65. minuti imao Pašalić, no njegov pokušaj je završio u bloku nakon čega je uslijedio udarac Smolčića koji također od bloka završava u korneru.

Ivanović je dvije minute kasnije pobjegao obrani Osijeka nakon čega je s desetak metara iskosa šutirao malo pored okvira gola. Isti igrač je u šansi i u 75. kada je sa sedam metara pucao malo iznad grede.

Fruk je u 80. minuti dobro pucao sa 16 metara, a lopta je prohujala malo pored bliže stative.

Osijek se u igru vraća u 85. minuti. Bila je to akcija u tri poteza u kojoj je Fiolić uposlio Živkovića, a on je s lijeve strane idealno asistirao za Pušića koji se ubacio iz drugog plana te je iz blizine proslijedio loptu u gol Rijeke. Tako je došao do svog prvijenca u bijelo-plavom dresu.

U petoj minuti sudačke nadoknade Goda je nakon prodora po lijevoj strani povratnim dodavanjem uposlio Obregona, a on je iz odlične pozicije sa sedam metara pucao iznad grede. Bila je to posljednja šansa na utakmici.

Osmo kolo bit će zaključeno sutra kada su na rasporedu dueli Gorice i Hajduka te Varaždina i Istre 1961.

Derbi susret osme dionice SuperSport HNL-a igra se od 19:30 na Rujevici gdje će se sastati Rijeka i Osijek.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Hodžu, Čabraju, Petroviča i Radeljića dok su gosti bez najboljeg strijelca Caktaša te Fućka i Hiroša.

Trener Rijeke Željko Sopić je u najavi izjavio: “Svaki trener kad dođe u novi klub ima nove zamisli koje se mogu više ili manje razlikovati od prethodnika. Uvidjeli smo koje smo probleme imali i nastojali smo raditi na tome. Osijek drugačije igra kod kuće, drugačije u gostima. Imaju kvalitetu, ali pokušavam se fokusirati na nas. Respekt Osijek, ali ja vjerujem u ove dečke.”

Strateg Bijelo-plavih Stjepan Tomas je rekao: “Teška utakmica, Rijeka je pokazala kroz Europu i prvenstvo da se na njih ozbiljno može računati za mjesto u samom vrhu našeg nogometa. Imaju mladu i poletnu momčad, kvalitetne igrače, a na nama je da se dobro pripremimo. Analizirali smo ih, znamo njihove vrline i mane, a nadam se da ćemo od prve minute dobro ući u utakmici i s automatizmima koje smo uvježbavali možemo Rijeci stvoriti probleme.”

Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca kojem će asistirati Nikola Kečkiš (Virovitica), Ivan Starčević (Bjelovar) i Dario Kulušić (Šibenik) dok će u VAR sobi biti Duje Strukan (Split) i Ante Terzić (Podstrana). Delegat susreta je Tihomir Čalić (Marčana), kontrolor suđenja Ivica Modrić (Zagreb), a časnik za sigurnost Vlado Dominić.