Rijeka nakon novog preokreta promarširala Drosinom (VIDEO)

Derbi della Učka je i drugi put u aktualnoj sezoni pripao Rijeci. U 11. kolu HT Prve lige Bijeli su na Aldo Drosini u Puli u odličnom susretu slavili protiv Istre 1961 rezultatom 3:6 (1:4).

Bio je to novi preokret izabranika Gorana Tomića kojim su se izdvojili na vrhu prvenstvenog poretka. Za pobjedu su zabili dvostruki strijelac Domagoj Pavičić te Anton Krešić, Haris Vučkić, Prince Ampem i Denis Bušnja dok su za Istru gol postigli Joao Silva, Abdallahi Mahmoud i Mateo Lisica.

Rijeka je tako nastavali pozitivni niz u Prvoj HNL obzirom da je u posljednjih šest kola osvojila 16 bodova. Zeleno-žuti su pak nakon remija kod Slavena i pobjede nad Hrvatskim dragovoljcem zabilježili šesti ovosezonski poraz.

Prvu priliku na utakmici imali su domaćini u 2. minuti kada je nakon kombinacije Hujbera i Belje glavom zaprijetio Bande, ali nije bio opasnosti po gol Rijeke. Minutu kasnije uzvraća gosti kada je suprotne rašlje sa 18 metara gađao Pavičić, no lopta prolazi pored gola.

U 7. minuti u šesnaestercu Rijeke je nakon duela s Ampemom pao Hujber, no sudac Jović je samo odmahnuo rukom na traženje da polaže na bijelu točku.

Prvi pogodak na susretu vidjeli smo u 18. minuti i to u mreži gostiju. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca gosti nisu uspjeli u potpunosti otkloniti opasnost pa je u nastavku akcije Beljo povratnom loptom asistirao za Silvu koji je s vrha peterca iz okreta poslao loptu u mrežu. Za portugalskog stopera bio je to prvijenac u Zeleno-žutom dresu.

Prednost Istre trajala je samo šest minuta kada za izjednačenje pogađa Krešić. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca Murića lopta je na drugu stativu prenio Vučkić, a stasitom stoperu nije bilo teško matirati Lučića. I Krešiću je to bio prvijenac za Rijeku.

Istra je zaprijetila u 28. minuti kada je iz slobodnog udarca kojeg je izborio Beljo pucao Mlinar, ali je prebacio gol.

Novi pogodak u mrežu Zeleno-žutih uslijedio je u 32. minuti. Vučkić je oduzeo loptu Hujberu te je uposlio Drmića, a on je proslijedio za Pavičića koji se odlučio za udarac sa 17 metara kojim je pogodio donji desni kut Lučićeva gola.

Rijeka je povisila prednost u 37. minuti kada je iz kornera ubacio Murića, a Escoval je prebacio loptu na drugu stativu odakle je iza gol linije šalje Pavičić.

U 41. minuti u strijelce se upisao i Haris Vučkić kojeg je Escoval pronašao u kaznenom prostoru, a on se pored Galilee i Perere izborio za udarac s 12 metara kojim je prizemnim udarcem pogodio suprotni kut gola domaćih.

I na početku drugog poluvremena Rijeka je nastavila puniti mrežu Istre. Ovaj put je Murić povratnom loptom pronašao Ampem koji iz okreta sa šest metara gađa suprotni kut Lučićeva gola. Gosti su tako iz petog udarca upisali i peti zgoditak na večerašnjem susretu.

Dobar pokušaj s dvadesetak metara je u 57. minuti imao Blagojević, no lopta je prošla malo pored stative. Isti učinak je dvije minute kasnije imao i pokušaj Perere.

Istra do svog drugog gola na susretu dolazi u 60. minuti kada je Hujber s desne strane ubacio u peterac odakle je Mahmoud proslijedio loptu iza leđa Zlomislića.

U 64. minuti je mrežu Istre zatresao i Vuk, no ovaj put zbog zaleđa pogodak nije priznat. Nakon provjere odluku pomoćnog suca da se radi o nedozvoljenoj poziciji potvrdio je i VAR.

Domaćini su u 69. minuti tražili kazneni udarac nakon što je udarac Miškovića u šesnaestercu u ruku pogodio Krešića, a sudac Jović je pokazao da se ne radi o kažnjivoj situaciji obzirom da je ruka bila priljubljena uz tijelo.

Minutu kasnije neopreznost Zlomislića pri ispucavanju zamalo je iskoristio Mahmoud, ali lopta se na koncu odbila iznad grede.

Silva je u 72. minutu dubinskim proigravanjem u šansu gurnuo Hujbera koji se pored Vukčevića i Zlomislića izborio za udarac, no nije pogodio okvir gola.

U 77. minuti prvijenac dresu Istre postiže i Mateo Lisica. Njega je odlično pronašao Mišković, a mladi ofenzivac je odmjerenim udarcem glavom s vrha peterca poslao loptu iza leđa Zlomislića.

Rijeka je u 80. minuti zaprijetila preko Vuka. On je pucao glavom nakon ubačaja iz kornera, ali nije bio dovoljno precizan.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Beljo je povratnom loptom asistirao za Mahmouda koji je pucao s ruba kaznenog prostora, no i njemu je nedostajalo više preciznosti.

U 84. minuti Pavičić je proslijedio loptu za Bušnju koji je s 15 metara snažno pucao, a lopta se od bloka odbija u novi korner za goste.

Bušnja se u strijelce upisao dvije minute kasnije kada ga je povratnom loptom pronašao Obregon, a on je novim snažnim udarcem s desetak metara svladao Lučića.

U završnici utakmice žuti karton je dobio Krešić što je izazvalo negodovanje gostujuće klupe obzirom da će stoper Rijeke zbog toga propustiti dvoboj s Dinamo.

Jedanaesto kolo će biti zaključeno sutra kada su na rasporedi dvoboji Dinama i Hrvatskog dragovoljca te Osijeka i Hajduka.

Na stadionu Aldo Drosina u Puli u sklopu 11. kola HT Prve lige snage će od 19:05 u regionalnom okršaju odmjeriti Istra 1961 i Rijeka. Njihov prvi ovosezonski međusobni duel pripao je Rijeci koja je na Rujevici slavila rezultatom 2:0.

Domaćini u današnjem srazu ne mogu računati na Serderova koji je kartoniran te Majkića, Lisicu, Matića i Ivančića koji su ozlijeđeni. Kod gostiju pak na put u Istru nisu krenuli Galović i Issah Abass.

Trener Zeleno-žutih Gonzalo Garcia je u najavi dvoboja izjavio: “Pred nama je teška utakmica protiv tima koji je jedan od najboljih u ligi. Drugi put se susrećemo s njima ove sezone, na prvoj utakmici smo imali dosta poteškoća, posebno u prvom poluvremenu, zato taj dio ovoga puta moramo popraviti i natjecati se s njima. Zadnje tri utakmice imamo dobar rezultat, sad ćemo pokušati zadržati taj niz.”

Strateg Rijeke Goran Tomić je dodao: “Želimo nastaviti niz dobrih rezultata, ali ujedno moramo popraviti neke stvari u odnosu na prošlu utakmicu. Uvijek sam govorio da Rijeka mora igrati atraktivan nogomet uz puno golova, ali i uz puno manje stresa kojeg priuštimo sebi i navijačima. Radili smo na tome da budemo čvršći i kompaktniji i ne primamo olako golove.”

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će asistirati sugrađani Luka Pušić, Dejan Vuković i Ivan Vučković. U VAR sobi će biti Ante Čuljak (Zagreb) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta je Zoran Pandža (Vinkovci), suce će kontrolirati Vlado Svilokos (Sisak) dok će za sigurnost ispred Saveza brinuti Marko Svilić.