Branitelj naslova u debiju Gorana Tomića svladao Osijek u Gradskom vrtu i izborio polufinale (VIDEO)

U prvoj utakmici četvrtfinala tridesetog izdanja Hrvatskog nogometnog kupa Rijeka je u Gradskom vrtu rezultatom 1-2 (1-1) svladala Osijek i tako u debiju novog trenera Gorana Tomića izborila polufinale natjecanja u kojem brani naslov.

Vrlo uzbudljiv susret prekrasnim pogotkom u 7. minuti ‘otvorio’ je Robert Murić, domaći uzvraćaju već u 14. kada je Mile Škorić pogodio za 1-1, a u 35. minuti Ivan Nevistić brani kazneni udarac Ramonu Mierezu! U nastavku je Rijeka puno bolje izgledala, a pogodak vrijedan polufinala iz kaznenog je udarca u 71. minuti ‘ležerno’ postigao junak gostujuće pobjede – Robert Murić.

Uvodno je Osijek u potpunosti dominirao posjedom i aktivno tražio prostor za konkretniji dolazak u posljednju trećinu i ugrožavanje Nevistića, no nisu igrači Nenada Bjelice uspjeli u svojim namjerama.

Rijeka je zato, usred još jednog konkretnijeg pritiska Osijeka, u 7. minuti iz svog prvog izlaska u napad stigla do rezultatske prednosti! Andrijašević je povukao polukontru iz vlastite polovice, Menalo i Drmić su kvalitetnim kretnjama razvukli i odvukli domaću obranu te kapetan gostiju igra na rub šesnaesterca za Murića, a on preciznim udarcem s petnaest metara pogađa sam gornji lijevi kut za 0-1!

Osijek je prvu pravu priliku imao u 14. minuti kada je poslije ubačaja Jurčevića i kratkog bloka gostiju lopta došla na rub peterca do Bohara, no njegov pokušaj također je blokiran i odbijen tik uz vratnicu. Upravo iz tog ubačaja iz kuta ‘Bijelo-Plavi’ stižu do izjednačenja. Jurčević je bio izvođač, a na sedam metara najviši u skoku je usamljeni Mile Škorić koji glavom matira Nevistića za 1-1!

I dalje je Osijek ‘vodio riječ’ na terenu, a u 32. minuti velikom se obranom istaknuo Nevistić, zapravo samo najavio još veći ‘posao’ koji će odraditi par minuta poslije. Jurčević je ponovno ‘uzrok problema’ za gostujuću obranu, njegovo dodavanje u sredinu Bohar je produžio prema Mierezu, koji se fantastično prvim dodirom ‘rješava’ Galovića i upućuje udarac s peterca, no istrčali Nevistić fantastično mu je ‘ušao u udarac’ i sačuvao mrežu netaknutom.

Samo dvije minute poslije Zebec pokazuje na bijelu točku za Osijek. Kleinheisler je pucao sa sedamnaest metara, a na deset Vukčević u padu rukom blokira loptu i za taj potez biva nagrađen žutim kartonom. Izvođač je u 35. minuti bio Mierez koji je loše pucao, Nevistić ‘čita stranu’ i iz još jednog okršaja s argentinskim napadačem izlazi kao pobjednik!

U 42. minuti gosti traže kazneni udarac poslije pada Menala u duelu s Lončarom. Nakon poduže tihe VAR provjere s kolegama Strukanom i Pericom, Zebec je odlučio da je ispravno procijenio kako u toj situaciji nije bilo elemenata za najstrožu kaznu. Iz prvog kuta usporene snimke jedino je vidljivo da je Lončar zaista nagazio Menala, no ostaje pitanje je li krilni napadač gostiju prilikom ubačja bio u zaleđu, te zbog toga nije dosuđen kazneni udarac za Rijeku…

U nastavak je Bjelica ušao s promjenom te je na travnjak umjesto Mate Miloša poslao Igora Silvu. Njegova momčad i dalje je bila dominantna, a domaći su prvi put u nastavku veliku gužvu u gostujućem šesnaestercu kreirali već u 48. minuti kada je prvo Galović odbio pokušaj Škorića, a zatim je i pokušaj Lončara uspješno blokiran. Imali su domaći još jedan pokušaj u toj gužvi, no sve je nakon obrane Nevistića označenim zaleđem prekinuo prvi pomoćni Borut Križarić.

Rijeka je u drugom dijelu uglavnom prijetila poslije ubačaja Vukčevića, a prvi ozbiljni posao nakon takvog scenarija Ivušić je imao u 59. minuti kada je u sredini na deset metara zaboravljen ostao Drmić koji je glavom ciljao sam gornji desni kut, no domaći vratar istaknuo se odličnom intervencijom!

Četiri minute poslije Ivušić je bez problema obranio i neprecizni dalekometni pokušaj Rijekinog Lončara, Stjepana.

Negdje do 55. minute smo definitivno mogli pričati o gotovo potpunoj kontroli Osijeka, no od spomenutog trenutka domaći su imali sve više problema u obrani, primarno na desnoj strani. Rijeka je sve opasnije dolazila u posljednju trećinu, a u 67. upravo po lijevoj strani napada Drmić odlično igra za Lončara čiji je udarac iskosa s deset metara (navodno uz dodir Ivušića) završio u prvoj vratnici!

Poslije tog ubačaja iz kuta, nakon VAR provjere Zebeca na monitoru, dosuđen je kazneni udarac za goste zbog Jurčevićevog igranja rukom, za što je, kao i Vukčević u prvom dijelu, nagrađen žutim kartonom. Siguran izvođač za ‘Bijele’ bio je Murić.

Svakako vrijedi notirati da Luka Capan ni danas nije izgubio blagonaklonost sudaca, pa mu je tako bez sankcija standardno toleriran grubi prekršaj s leđa bez namjere igranja na loptu nad Mierezom na centru terena, naravno, uz ‘besmislene’ proteste igrača i klupe Osijeka.

Osijek u ovom periodu nikako, nikako nije uspijevao mirnije doći u fazu napada i kreirati kakvu takvu opasnost za Nevistića, a na drugoj strani Andrijašević je u 78. minuti povukao kontru i opalio s ruba šesnaesterca, snažno i ravno u dobro postavljenog Ivušića.

U 90. minuti domaći traže kazneni udarac jer je nakon pokušaja Bočkaja Menala iz velike blizine lopta pogodila u ruku, no Zebec i VAR kolege ostali su nijemi.

U trećoj od pet minuta nadoknade Mierez je nakon ubačaja s lijeve strane napada uspio sa šest metara upititi udarac glavom, no lopta je otišla malo pored suprotne vratnice. Bilo je to i posljednje uzbuđenje pred vratarima, te je nedugo nakon isteka pokazanih pet minuta produžetka Zebec označio kraj i početak velikog slavlja gostiju!