Dinamo u drugom dijelu slomio otpor Šibenika, Lauritsen i Ivanušec strijelci za slavlje ‘Plavih’ (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 8. kola HT Prve lige Dinamo je na Maksimiru rezultatom 2-0 (0-0) svladao Šibenik i tako stigao do pete ligaške pobjede u sezoni, nanijevši ujedno suparniku peti poraz.

Strijelci za slavlje aktualnog prvaka, koji tako u pobjedničkoj atmosferi čeka sraz s West Hamom u četvrtak, bili su Rasmus Lauritsen u 68. i Luka Ivanušec u 78. minuti.

Prvi posao za vratare kreirali su domaćini, natjeravši Lovru Rogića na dvije intervencije u 9. minuti. Prvo je gostujući vratar obranio dobar udarac Špikića s desnog ruba šesnaesterca, a zatim i pokušaj Ivanušeca iskosa desno sa sedam metara.

Vrlo dobru kontru odigrali su ‘Narančasti’ u 22. minuti kada je u završnici Marin dodao lijevo u prostor za M. Jakoliša, koji se sjurio do ruba peterca gdje mu Dilaver u posljednji trenutak uklizavanjem oduzima posjed i odbija loptu u korner.

Krznarova momčad je generalno u potpunosti dominirala događanjima na terenu, a nove izazove za Rogića vidjeli smo u 33. minuti kada je prvo Moubandje s lijevog ruba šesnaesterca pucao visoko, ali ravno u dobro postavljenog vratara gostiju. Nekoliko trenutaka poslije 26-godišnji vratar lijepom je paradom u korner odbio snažan dalekometan pokušaj Mišića, poslije kojeg je lopta išla pod samu gredu.

U 36. minuti Marin je poslije pogreške Dinama u sredini odličnim potezima izbacio suigrače u 3na1 kontru, ali fantastična situacija za goste propala je zbog dugog premišljanja Sahitija, te su ‘Plavi’ u konačnici stigli zatvoriti prostor i ostaviti Zagorca nezaposlenog.

Dvije minute poslije ponovno je aktivni Moubandje bio lijevo s dosta prostora na udarcu, ovaj put je bek pucao prizemno i snažno pored suprotne vratnice.

U 43. minuti dvaput je u dobroj situaciji za domaćine Tolić. Prvo su gostujući braniči dobrim blokom zaustavili i u korner odbili njegov pokušaj iskosa desno sa sedam metara, a zatim je veznjak ‘Plavih’ na dodavanje Moubandjea s desne strane napada ostao nečuvan lijevo, ali iz teške pozicije uspio je glavom samo poslati loptu preko okvira vrata.

Upravo je Tolić imao i najbolju priliku za ‘Plave’ u prvom dijelu. U prvoj i posljednjoj minuti sudačke nadoknade odličnim je dodavanjem u prostor Ivanušec otvorio Špikića desno, on precizno iz prve proigrao Tolića u sredini, ali njegov ‘nonšalantan’ udarac sa šest metara u prvi kut kvalitetnom intervencijom obranio je sigurni Rogić.

U drugom dijelu Dinamo je prepustio malo više posjeda suparniku, koji se s ponuđenim nije ustručavao izlaziti češće prema naprijed. U 53. minuti odličnu su akciju gosti odigrali po desnoj strani napada, u završnici je na udarcu na dvanaest metara bio Čurić, njegov snažan pokušaj pravovremenim je postavljanjem blokirao Theophile. U nastavku akcije uslijedio je ubačaj s lijeve strane i nova velika gužva u šesnaestercu Dinama, u konačnici i pad Marina, ali bez posljedica za ‘Plave’ i njihovog vratara.

Dvije minute poslije Špikićev ubačaj s lijeve strane pronašao je na desnoj Tolića, koji iz zahtijevne pozicije skroz desno iskosa nije uspio pogoditi okvir vrata.

Dinamo je do rezultatske prednosti stigao poslije ubačaja iz kuta u 68. minuti. Mišićev ubačaj u sredinu glavom je lijevo proslijedio Petković, gdje u duelu s M. Jakolišem Ademi također glavom vraća natrag u sredinu, a tamo je na tri metra i treći skok dobio igrač ‘Plavih’, Lauritsen je mirno glavom pospremio loptu u nečuvanu mrežu za 1-0 i svoj prvi ovosezonski pogodak, ukupno drugi u 26. nastupu za Dinamo.

U 76. minuti Petković je odigrao naprijed za Andrića koji gura desno u prostor za Ademija, a njegov udarac iskosa desno s osam metara u bliži kut u korner je odbio Rogić.

Dvije minute poslije Dinamo povećava rezultatsku prednost. Petković je dobio loptu lijevo, prekrasnim driblingom se riješio čuvara Stefana Perića i odigrao u sredinu gdje Ivanušec na rubu peterca atraktivno postavlja nogu i vanjskin dijelom kopačke loptu prosljeđuje u suprotni kut za 2-0 i svoj prvi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 21. u 138. Prva HNL nastupu.

Rosasova momčad gotovo je ‘nestala’ s travnjaka nakon drugog primljenog pogotka, a skromno izdanje gostiju u igri prema naprijed tek je u 89. minuti prekinuo Torres, koji je iz okreta s lijevog ruba šesnaesterca pucao malo iznad okvira vrata.

Bila je to i posljednja spomena vrijedna situacija na utakmici u kojoj je Dinamo apsolutno dominirao događanjima na terenu, bio aktivan, te u konačnici zasluženo u nastavku slomio otpor danas skromnog suparnika.

Dinamova sljedeća obveza je sraz s West Hamom na Maksimiru u okviru 1. kola skupine H Europske lige, a s obzirom na odgođeni derbi s Hajdukom, sljedeća domaća obveza ‘Plavih’ je gostovanje kod Orijenta u okviru šesnaestine finala Hrvatskog nogometnog kupa, a zatim aktualnom prvaku slijedi gostovanje u Koprivnici kod Slaven Belupa. Šibenik je u sljedećem kolu domaćin Lokomotivi na Šubićevcu.

Srazom Dinama i Šibenika na Maksimiru s početkom u 17 sati otvara se drugi dan programa 8. kola HT Prve lige.

‘Plavima’ je okršaj sa Šibenikom ujedno i posljednja provjera pred okršaj s West Hamom u okviru prvog kola skupine H Europske lige (četvrtak 16. rujna, 18:45).

Današnji susret bit će ukupno 45. međusobni ligaški za zagrebačkog i šibenskog prvoligaša, 23. na Maksimiru gdje je do prošle sezone Dinamo imao savršen skor od 21 pobjede bez poraza, da bi Šibenik u 18. kolu golovima Emira Sahitija i sada igrača ‘Plavih’ Denija Jurića upisao povijesnu 1-2 pobjedu.

Zbog problema s ozljedama strateg domaćih Damir Krznar, kojem će ovo biti dvadeseta prvoligaška utakmica na klupi ‘Plavih’, danas ne može računati na Livakovića, Perića, Čopa i Franjića. Kolega mu Mario Rosas će u svom prvom gostovanju na Maksimiru i okršaju s Dinamom biti lišen usluga ozlijeđenih Bilića, Kvesića, Julardžije, Mese, Jingana i Močinića.

“Šibenik nam je prošle sezone donio dosta problema. Jednom su nas iznenađujuće pobijedili na Maksimiru, uzeli su nam i dva boda s neodlučenim rezultatom u Šibeniku. Dosta su igrača promijenili, ali ono što vidimo od Šibenika u ovoj sezoni je dobro. Radi se o kompaktnoj momčadi, brzinski vrlo raspoloženoj, ima iznimno dobru kontru, finu fazu napada. Šibenik je za svaki respekt. Utakmici pristupamo vrlo ozbiljno, neće nam biti lako, morat ćemo ponuditi naš trenutačni maksimum da bismo izašli kao pobjednici” – iznio je svoja razmišljanja u najavi susreta glavni strateg Dinama.

Španjolac na klupi Šibenika u najavi je izjavio da se nada dobrom gostovanju: “Mi na svakom terenu pokušavamo napraviti nešto pozitivno. Ni ovaj susret neće biti iznimka. Dinamo je fantastična momčad, puna igrača sjajne individualne kvalitete, koji su u svakom trenutku spremni odlučiti pobjednika. Međutim, držim da nisu u najboljoj formi, stoga sam siguran da će se i nas nešto pitati”.

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca, a asistenti na terenu će mu biti Tomislav Keglević iz Našica i Kristijan Novosel iz Valpova. Andrej Burilo iz Osijeka je četvrti sudac, dok su VAR i AVAR suci Ivan Bebek i Luka Pajić iz Rijeke.