Europska liga: Asistencija Kalinića u slavlju Milana; čista mreža Mikulića i prvi start Vlašića

acmilan.com

Slab učinak ostvarili su hrvatski nogometaši u nastupima Europske lige, a od njih šesnaest iskazao se jedino Nikola Kalinić asistencijom za prvi zgoditak Milana, dok je Zvonimir Mikulić sačuvao mrežu netaknutom u Češkoj. Nikola Vlašić upisao je prvi start u dresu Evertona.

Anton Maglica, Antonio Jakoliš (Apollon)

Dvojac u dresu ciparskog Apollona, Antonio Jakoliš i Anton Maglica, nastupio je od prve minute protiv moćnog Lyona. Iako su gosti poveli iz jedanaesterca Depaya, Apollon je spasio veliki bod u posljednjim minutama susreta. Maglica je odigrao cijeli susret u svom sedmom europskom nastupu, no idalje bez pogotka. Antonio Jakoliš igrao je do 54. minute, kada ga je zamijenio strijelac izjednačujućeg zgoditka – Sardinero Adrian.

Nikola Kalinić (Milan)

Visoku pobjedu u Beču ostvarila je probuđena momčad Milana, kada su ispratili domaću Austriu Beč s pet pogodaka. Posebno se istaknuo strijelac hattricka, Andre Silva, kojemu je društvo u napadu od prve minute pravio naš Nikola Kalinić. Od prelaska iz Fiorentine, Kaliniću je ovo tek treći nastup za novi klub, a protiv Austrije istaknuo se asistencijom za prvi zgoditak Hakana Calhanoglua. Hrvatski reprezentativac igrao je do 62. minute, kada ga je zamijenio Suso – strijelac petog pogotka ‘Rossonera’.

Andrej Kramarić (Hoffenheim)

Pobjeda protiv Bayerna očito je iscrpila njemački Hoffenheim, koji je u prvom kolu Europske lige izgubio na domaćem terenu od Brage. Ono što nije uspjelo Bayernu, uspjelo je gostima iz Portugala – koji su preokrenuli rezultatski zaostatak od 1-0 i odnijeli vrijedna tri boda s Rhein-Neckar Arene. Andrej Kramarić odigrao je cijeli susret, no nije uspio iskoristiti nekoliko dobrih prilika za pogodak – a najbliže je došao u 88. minuti susreta kada je zatresao prečku.

Duje Ćaleta-Car (Salzburg)

Bodove su u Portugalu podijelili Vitoria Guimaraes i Salzburg, odigravši 1-1. Za gostujući sastav cijeli je susret odigrao mladi hrvatski stoper Duje Ćaleta-Car. Salzburg će u drugom kolu dočekati Marseille koji je svladao turskog Konyaspora rezultatom 1-0.

Diego Živulić (Viktoria Plzen)

Još jedan češki predstavnik, Viktoria Plzen, poražen je na gostovanju kod Steaue. Bilo je 3-0. Za goste iz Češke do 61. minute u igri je bio hrvatski veznjak Diego Živulić. Plzen će do prvih bodova pokušati doći za dva tjedna kada dočekuje Hapoel Beer Shevu.

Marin Tomasov (Astana)

Nakon ispadanja od škotskog Celtica u kvalifikacijama za Ligu prvaka, kazahstanska Astana dobila je priliku nastupa u Europskoj ligi – i u prvom kolu ostala bez bodova kod Villarreala. Španjolci su ostvarili 3-1 pobjedu, iako su do 75. minute bodovi bili podijeljeni. Marin Tomasov priliku je dobio od 67. minute, ali nije uspio nastaviti odličnu formu od vikenda – kada se u prvenstvenom dvoboju upisao u strijelce u dva navrata.

Nikola Vlašić (Everton)

Nikola Vlašić upisao je svoj prvi start za engleski Everton. Momčad Ronalda Koemana teško je poražena kod Atalante s 3-0, a Vlašić je odigrao cijeli susret, te bio jedan od najboljih igrača gostujuće momčadi. Za Everton ovog vikenda slijedi još jedno teško gostovanje, na Old Traffordu kod Manchester Uniteda.

Domagoj Vida, Josip Pivarić (Dinamo Kijev), Marko Radas (Skenderbeu)

Kijevski Dinamo svladao je albanski Skenderbeu rezultatom 3-1 u prvom kolu grupe B. U okršaju tri hrvatska braniča, uspješniji su bili Josip Pivarić i Domagoj Vida, koji su odigrali cijeli susret za domaću momčad. Kod gostiju je cijeli susret odigrao naš stoper Marko Radas. Gosti su poveli u 39. minuti pogotkom Muzake, ali su domaći početkom drugog dijela u samo četiri minute uspjeli preokrenuti rezultat. Konačan je rezultat u 65. minuti iz kaznenog udarca postavio Mbokani.

Marko Livaja (AEK)

Rijeka je u prvom kolu na Rujevici poražena protiv AEK-a 1-2. Za grčku je momčad do 86. minute igrao hrvatski napadač Marko Livaja, koji se u Ateni nalazi na posudbi iz Las Palmasa. Rijeka će u drugom kolu gostovati kod Milana, dok će AEK dočekati Austriu Beč.

Zvonimir Mikulić, Josip Brezovec, Ante Kulušić (Sheriff)

Moldavski Sheriff Tiraspol odigrao je utakmicu bez golova na gostovanju kod češkog Zlina. Za gostujući je sastav u igri do 73. minute bio hrvatski veznjak Josip Brezovec, dok su cijeli susret odigrali stoper Ante Kulušić te vratar Zvonimir Mikulić. Sheriff će u drugom kolu dočekati Kopenhagen, koji je također remizirao s Lokomotiv Moskvom.