Farmaceuti u završnici utakmice nadoknadili dva gola zaostatka i osvojili bod u Varaždinu

U prvoj utakmici 2. kola SuperSport HNL-a Varaždin je na stadionu Varteksa pred 1.807 gledatelja remizirao u susjedskom okršaju sa Slaven Belupom rezultatom 2:2 (2:0).

Domaćin je do opipljive prednosti stigao u prvom dijelu kada su se u strijelce upisali Dimitar Mitrovski i Fran Brodić. Makedonski veznjak je odlično pogodio iz slobodnog udarca sa 17 metara, a Brodić je nastavio dobru golgetersku formu obzirom da je strijelac bio i protiv Gorice.

Za goste je pak ključni igrač bio Arber Hoxha koji je u završnici utakmice prvo poentirao preciznim udarcem sa 17 metara, a potom je izborio kazneni udarac kojeg je u pogodak vrijedan boda pretvorio Benedik Mioč.

U redovima domaćih uoči samog početka utakmice dogodila se jedna promjena. Zbog ozljede je iz zapisnika ispao kapetan Postonjski, a priliku od prve minute je dobio Pilj.

Domaćin je poveo već u 5. minuti. Marina je napravio prekršaj nad Belcarom na 17 metara iskosa, a iz slobodnog udarca je fantastično suprotne rašlje pogodio Mitrovski.

Farmaceuti su prvi put zaprijetili u 11. minuti kada je Martinaga iz kornera pronašao Hoxhu, a on je s vrha peterca glavom pucao pokraj stative.

Isti igrač je za izjednačenje mogao zabiti u 23. minuti kada je Diaz ukrao loptu domaćinu, a zatim njegovo povratno dodavanje dolazi do Hoxhe čiji prizemni udarac sa šest metara odlično nogom brani Zelenika.

Pet minuta kasnije Varaždin je povećao prednost. Šego je dodao do Brodića koji se neometan prošetao do 17 metara, a onda je precizno pogodio donji lijevi kut Markovićeva gola. Napadač domaćih se tako drugo kolo u nizu upisao u strijelce.

U 35. minuti Marković je obranio pokušaj Vukušića s desetak metara iskosa nakon proigravanja Brodića nakon čega je pomoćni sudac označio zaleđe.

Na početku drugog poluvremena inicijativu je preuzeo domaćin. Prvo je u 50. minuti s desetak metara iskosa suprotnu malu mrežu gađao Šego, no nije bio dovoljno precizan. Četiri minute kasnije s dvije obrane se iskazao Marković koji je prvo zaustavio pokušaj Šege s dvadesetak metara, a potom i odličnu šansu Brodića iz centra šesnaesterca.

Farmaceuti su koliku toliku opasnost pred golom Zelenike kreirali u 59. minuti kada je Mioč pucao glavom s desetak metara nakon ubačaja Martinage s lijeve strane, no vratar Varaždina nije imao problema upisati obranu.

Novi pokušaj Šege iz daljine bilježimo u 65. minuti kada je šutirao s dvadesetak metara, ali čuvar mreže Slavena nije imao problema. Devet minuta kasnije isti igrač je gađao suprotne rašlje sa 17 metara, no nedostajalo mu je više preciznosti.

VAR je potom analizirao prethodnu situaciju kada je Jelenića nakon ubačaja s lijeve strane lopta u kaznenom prostoru pogodila u ruku, no na kraju su odlučili da sudac Čulina ne treba pogledati video snimku sporne situacije.

Aktivni Šego je u 76. minuti iz slobodnog udaraca sa 17 metara pucao pod gredu, a Marković je odbio loptu preko prečke. Dvije minute kasnije Lusavec je s desne strane idealno uposlio Brodića koji s deset metara loptu šalje malo pored bliže vratnice.

Gosti se u igru vraćaju u 81. minuti kada se pored Kolarića za udarac sa 17 metara iskosa izborio Hoxha te je pogodio suprotnu malu mrežicu. Kosovski napadač se tako iskupio za prošlo kolo u kojem nije uspio zabiti iz kaznenog udarca.

Neoprezni Kolarić u 85. minuti potpuno nepotrebno radi prekršaj nad Hoxhom u šesnaestercu, a sudac Čulina je odmah pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač je bio Benedik Mioč koji je loptu plasirao po sredini gola.

U 90. minuti je opasno s desetak metara iskosa zaprijetio Crnac, a lopta od bloka odlazi preko gola. U četvrtoj minuti nadoknadi nakon ubačaja iz kuta je iz peterca pucao Boras, no lopta je poslao malo pored stative. Bila je to posljednja prilika na susretu.

Kolo se nastavlja sutra kada se od 18:45 sastaju Gorica i Lokomotiva, a u 21 sat na Drosini počinje sraz Istre 1961 i Dinama.

U prvoj utakmici 2. kola SuperSport HNL snage će od 20 sati odmjeriti Varaždin i Slaven Belupo. Dok je Varaždin u uvodnoj dionici remizirao (1:1) kod Gorice Farmaceuti su upisali uvjerljiv poraz (6:1) u Osijeku na otvaranju Opus Arene.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Laminea i Drožđeka dok su gosti bez Božića, Pllane, Agbekpornua i Caimacova.

Trener Varaždina Mario Kovačević je u najavi rekao: “Željeli smo prvu utakmicu proći bez poraza i uspjeli smo. Odigrali smo loše prvo, ali dobro drugo poluvrijeme te se nadam da će ova utakmica donijeti nastavak tog razdoblja igre u Gorici. Ovo je utakmica posebnog naboja, lokalni derbi. Slaven je između dvije sezone napravio najviše promjena. Mijenjali su trenera, igrače, sustav igre. Vidjelo se protiv Osijeka da je to sve novo. Kolega Ricardo Moniz želi visoki pritisak, u napadu su dobri, ali u obrani imaju problema te ćemo to morati iskoristiti.”

Njegov kolega Ricardo Moniz je dodao: “Jako nas boli poraz iz Osijeka. Ta utakmica nije prava slika onoga što su igrači radili tijekom cijelih priprema, nije pravo ogledalo njihovog truda i odricanja. Protiv Varaždina ćemo zbog toga biti sami sebi najveći protivnik, ali moramo reagirati na pravi način. Napravit ćemo neke promjene i suprotstaviti se opasnoj i dobro organiziranoj momčadi trenera Kovačevića.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čulina iz Zagreba kojem će asistirati sugrađani Luka Pušić, Dario Kolarević i Toni Dadić dok će u VAR sobi biti Ivan Bebek (Rijeka) i Ivan Vučković (Zagreb). Delegat susreta je Tihomir Čalić (Marčana), a kontrolor suđenja Tomislav Šetka (Đakovo).