Hajduk i Istra 1961 u odličnom dvoboju remizirali na Poljudu

Drugi put u sezoni Hajduk i Istra 1961 su na Poljudu odigrali 2:2 (2:2). U 28. kolu SuperSport HNL-a su pred 14.966 gledatelja prikazali odličan nogomet u kojem smo vidjeli četiri gola u prvom dijelu i dva isključenja u drugom poluvremenu.

Dvostruki strijelac za domaćine je bio Jan Mlakar dok su za goste poentirali Luka Hujber i Monsef Bakrar. Odmah na početku drugog dijela je izravni crveni karton kao posljednji igrač obrane dobio Toni Borevković dok je u 79. minuti zbog drugog žutog kartona isključen Dario Marešić.

Hajduk je u vodstvo došao već u 2. minuti susreta. Pukštas je presjekao dodavanje Galilee nakon čega je Grgić proslijedio loptu do Livaje, a on je prizemnim ubačajem s desne strane izvrsno proigrao Mlakara koji je pored Marešića izbjegao zaleđe te je s vrha peterca poslao loptu pokraj Majkića. Slovenski napadač je tako došao do sedmog prvenstvenog gola u aktualnoj sezoni.

Krovinović je u 15. minuti predao loptu u noge Bakrara, no alžirski napadač nije uspio uposliti svog suigrača tako da je Grgić stigao oduzeti loptu.

Minutu kasnije Mikanović je dubinskim proigravanjem uposlio Livaju koji je pobjegao Marinu nakon čega je prebacio loptu preko Majkića, no ona odlazi pored gola. Nakon što je uputio udarac vratar Istre ga je počistio, no nagađanja o tome hoće li biti kazneni udarac prekinuo je pomoćni sudac koji je označio prethodno zaleđe koje je na koncu potvrdio i VAR.

Istra do izjednačenja dolazi u 20. minuti kada je Hujber solo akciju okončao udarcem lijevom nogom s dvadesetak metara, a lopta je odsjela u donjem desnom kutu Lučićeva gola. Desnom bočnom Zeleno-žutih to je bio prvijenac.

Samo minutu kasnije gosti su došli u vodstvo. Kadušić je proigrao Bakrara koji se pored Borevkovića i Ferra izborio za snažan udarac s 15 metara, a lopta je od grede završila u golu. Njemu je to bio šesti gol u aktualnoj sezoni HNL-a.

U 26. minuti s dvadesetak metara je udarac okušao Krovinović, a vratar Istre je uz male poteškoće ipak uspio uloviti loptu.

Zanimljiva situacija dogodila se u 37. minuti kada su tri igrača Hajduka dobila žuti. Sudac Čulina je pogrešno vidio prekršaj Grgića kojem je potom dao žuti karton, a onda je isti pokazao i Ferru zbog napucavanja lopte, a Livaji zbog prekršaja. Kapetanu Hajduka to je bio treći pa će propustiti Jadranski derbi na Rujevici koji je na rasporedu sljedećeg vikenda.

Domaćin do izjednačenja dolazi u prvoj minuti nadoknade prvog dijela. Benrahou je ubacio iz skraćenog kornera, a Mlakar je glavom s prve stative došao do svog drugog pogotka na utakmici.

Nova šansa za Hajduk uslijedila je minutu kasnije kada je snažno s desetak metara iskosa pucao Livaja, a Majkić dobrom intervencijom spašava svoja vrata.

Već u 16. sekundi prvog poluvremena Hajduk je ostao s igračem manje. Mlinar je oduzeo loptu nakon pogreške Borevkovića te je krenuo prema golu nakon čega ga stoper domaćih povlači, a sudac Čulina mu je odmah zbog toga pokazao crveni karton jer je procijenio da se radilo o posljednjem igraču obrane.

Nakon pogreške Petrusenka u 49. minuti priliku je imao Mlakar, ali je s desetak metara iskosa loptu poslao pokraj suprotne vratnice.

Livaja je u 56. minuti ubacio za Pukštasa koji je glavom s desetak metara zatresao stativu. Nakon odbijene lopte Melnjak je s lijeve strane pronašao Benrahoua koji je zatresao mrežu, no nakon intervencije VAR-a pogodak zbog zaleđa opravdano nije priznat.

Benrahou je u 60. minuti izborio slobodnog udarac na 17. metara te ga je i sam izveo, a lopta je od živog zida prošla malo pored stative. Nedugo potom isti igrač je ubacio s desne strane, a Awaziem je sa šest metara glavom pucao iznad grede.

Alžirski ofenzivac je pet minuta kasnije ubacio i s lijeve strane nakon čega je lopta pogodila u ruku Hujbera, a sudac Čulina je procijenio da je desni bočni Istre u tom trenutku bio van linije 16 metara. Uslijedio je ubačaj Benrahoua nakon kojeg Marešić u petercu izbija loptu ispred Awaziema, a u nastavku akcije Ferro je probao škaricama, no nije bilo opasnosti po gol Istre.

Pukštas je u 69. minuti ukrao loptu Marinu nakon čega je povratnim dodavanjem tražio suigrače, no obrane gostiju čisti opasnost.

U 72. minuti Melnjak je proigrao Livaju, no u situaciji 1 na 1 s Majkićem kao pobjednik izlazi golman Istre nakon čega je označeno sumnjivo zaleđe koje bi VAR morao dodatno provjeriti da je kapetan Hajduka postigao pogodak.

Kadušić i Hujber su dobro kombinirali u 78. minuti kada je nakon asistencije petom potonji pucao s 15-ak metara iskosa, no nije bio precizan.

I gosti su u 79. minuti ostali s igračem manje. Drugi žuti karton je nakon prekršaja prilikom skoka na Livaji na centru igrališta zaradio Marešić.

Benrahou je u 83. minuti s desne strane ubacio za Livaju, a njegov udarac glavom lagano lovi Majkić nakon čega je označeno novo zaleđe. U istoj minuti je Livaju ubačajem pronašao i Ferro, a najbolji strijelac lige je s vrha peterca loptu poslao malo pokraj suprotne stative.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Marin je ubacio s lijeve strane, a Bakrar se ubacio ispred Lučića, no na koncu nije uspio prevariti vratara Hajduka.

Nedugo potom na suprotnoj strani travnjaka Krovinović je pucao sa 17 metara, a Majkić je loše reagirao, lopta mu je prošla kroz noge, ali na koncu ju je uspio uhvatiti ispred gol linije.

Gosti su povukli kontru u 93. minuti u kojoj je Vuk pokušao asistirati za Bakrara, no u posljednji trenutak je ispred njega uspio reagirati Mikanović.

Posljednja šansa na utakmici pripala je Hajduku. Benrahou je u 96. minuti ubacio iz kornera, a Pukštas je s prve stative glavom pucao visoko iznad gola. U 98. minuti je pak zbog simuliranja žuti karton zaradio Krovinović koji će zbog toga također propustiti Jadranski derbi.

Kolo će biti zaključeno sutra kada su na rasporedu tri utakmice. Od 15 sati Gorica je domaćin Osijeku, u 17:10 Lokomotiva će odmjeriti snage s Dinamom dok u 19:10 Rijeka dočekuje Šibenik.

U sklopu 28. dionice SuperSport HNL-a od 18:10 na Poljudu će snage odmjeriti Hajduk i Istra 1961. U njihovom prvom ovosezonskom ogledu odigranom u Splitu nije bilo pobjednika (2:2) dok su u Puli odigrali 3:0 i 0:2.

Domaćini danas na raspolaganju nemaju L. Kalinića, Eleza, Prpića, Vuškovića, Kalika i Capana dok su gosti bez Ercega, Boultama, Majstorovića, Matheusa i Rovisa.

Trener Bilih Ivan Leko je u najavi rekao: “Istra je dobra, igraju svoje. Mi smo izgubili pet bodova od njih, tako da je to tradicionalno nezgodan protivnik za nas. Možemo pretpostaviti što će oni igrati, a što se tiče nas, jednostavno je, moramo biti bolji. Čim padnemo intenzitetom i ne pratimo zahtjeve, imamo problema. Ja očekujem jedan dobar Hajduk, motiviran i fokusiran. Istra voli posjed, igraju od vratara. Ali u tim ključnim momentima mijenjaju, adaptiraju se, kao što su i protiv nas. Mi možemo pretpostavljati što će protivnik raditi, ali moramo imati rješenje za dvije ili tri mogućnosti.”

Njegov kolega na klupi Zeleno-žutih Gonzalo Garcija je izjavio: “Mislim da igramo protiv jednog od najboljih protivnika i to na odličnom terenu. Hajduk je u pozitivnom pomaku trenutno, no mi idemo tamo pokazati sebe, nametnuti svoju igru i doći do željene pobjede. Ovaj smo se tjedan marljivo i fokusirano spremali na treninzima. Idemo na put sa željom i nadom ostvariti svoj cilj koji želimo ostvariti tamo, a to su tri boda. Hajduk pamtim po jačini s kojom kreću u utakmicu, iako smo mi uspjeli iskoristiti neke njihove greške.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čulina iz Zagreba kojem će asistirati sugrađani Dario Kolarević i Dejan Vuković te Dario Kulušić (Šibenik). Za VAR su zaduženi Dario Bel i Marjan Tomas iz Osijeka. Delegat susreta je Dario Ivić (Sisak), kontrolor suđenja Danijel Trampus (Osijek), a časnik za sigurnost Marko Svilić.