Hajduk na Poljudu slavio protiv Dinama

Drugi put u sezoni Hajduk je pobijedio najvećeg rivala Dinama. U 10. kolu SuperSport HNL-a Bili su pred 33.824 gledatelja na Poljudu slavili rezultatom 1:0 (0:0), a jedini pogodak na utakmici bilo je djelo Emira Sahitija.

Izabranici Ivana Leke su se tako vratili na lidersku poziciju na ljestvici te Rijeci bježe dva boda, a u odnosu na Dinamo uz odigranu utakmicu više imaju pet bodova prednosti.

Plavi su pak upisali prvi prvenstveni poraz pod vodstvom Sergeja Jakirovića, a nisu uspjeli ni srušiti negativan niz na Poljudu gdje za pobjedu ne znaju više od tri godine.

U idućem kolu Hajduka očekuje Jadranski derbi na Rujevici dok će Dinamo dočekati Istru 1961.

U šestoj minuti utakmice Vidović je pao u kaznenom prostoru Hajduka nakon duela s Moufijem, a sudac Pajač je samo odmahnuo rukom, međutim nije mu pokazao žuti karton zbog očitog simuliranja. Nedugo potom Uremović je u šesnaestercu u posljednji trenutak otklonio opasnost pred Emrelijem.

Livaja je u 8. minuti susreta ubacio s lijeve strane, a nakon loše reakcije Nevistića u šansi je bio Odjidja, no njegov mlak udarac s desetak metara je ispred gol linije izbio Perić. Tražili su tom prilikom igrači Hajduka i kazneni udarac jer je Bulata lopta dok je bio na podu pogodila u ruku, no sudac je smatrao da nije riječ i kažnjivoj situaciji.

Dvije minute kasnije nakon ubačaja iz kornera Benrahoua lopta se nespretno odbija od Mišića, ali Nevistić je bio spreman na takav razvoj događaja.

Petković je u 15. minuti zapucao iz slobodnog udarca s oko 25 metara udaljenosti te je loptu poslao preko gola. Nedugo potom Sahiti je na suprotnoj strani travnjaka uzvratio udarcem iz voleja iz nešto bliže udaljenosti, a Nevistić je lako zaustavio loptu.

U 18. minuti je napad Dinama prizemnim udarcem s dvadesetak metara okončao Bulat što je bio lak zalogaj za Lučića.

Nakon pogreške Perića u 20. minuti Benrahou je uposlio Odjidju čiji je ubačaj dva puta završio u bloku nakon čega je pomoćni sudac označio njegovo prethodno zaleđe.

Bulat je u 32. minuti potegao iz daljine, a lopta je od bloka završila pored stative. Sedam minuta kasnije Petković i Vidović su šutirali iz dobrih pozicija, ali u oba navrata ispriječio se blok Šarlije.

Gosti su u 44. minuti bili prisiljeni napraviti prvu izmjenu. Zbog ozljede je igru napustio kapetan Petković, a šansu je dobio Drmić.

U drugoj minuti sudačke nadoknade Benrahou je ubacio iz slobodnog udarca, a iz gužve je pucao Livaja, no lopta od bloka Drmića odlazi pokraj stative.

Trener Hajduka Ivan Leko na poluvremenu je reagirao s dvije izmjene. U svlačionici su ostali Odjidja i Sigur, a na travnjak se istrčali Žaper i Trajkovski.

Drugo poluvrijeme započinje dobrim pokušajem Bulata u 48. minuti koji je sa 16 metara pucao malo pokraj stative. Nedugo potom u šansi je Baturina za još jedan uspješan blok Šarlije.

U 50. minuti Krovinović je šutirao s dvadesetak metara iskosa, no nije bilo preciznosti u njegovom pokušaju.

Hajduk do vodstva dolazi u 59. minuti. Bila je to akcija u tri poteza koja je počela ispucavanjem Lučića, Trajkovski je potom glavom prenio loptu, a Sahiti je pobjegao Moharramiju te je udarcem s 15 metara matirao Nevistića. Kosovski reprezentativac se tako drugo kolo u nizu upisao u strijelce.

Pet minuta kasnije Bulat je ubacio iz kornera, a udarac Ademija završava u bloku nakon čega je opasnost otklonio Melnjak.

Utakmica je nakratko prekinuta u 67. minute nakon što je prilikom bakljade sa sjevera dimna zavjesa prekrila travnjak.

Novi pokušaj Bulata iz daljine bilježimo u 70. minuti, a Lučić je ponovno upisao sigurnu intervenciju. Dvije minute kasnije Ljubičić je s lijeve strane pronašao Baturinu, a njegov udarac s ruba šesnaesterca završava u bloku.

Dolček je u 85. minuti pobjegao po desnoj strani nakon čega je loptu predao Trajkovskom, a njegov udarac završava u bloku Šutala.

Odličnu šansu domaćin je imao u 92. minuti kada je Livaja ubacio za Trajkovskog, no on je s druge stative lošte pucao tako da je Nevistić lako uhvatio loptu. Bila je to posljednja šansa na utakmici.

Deseto kolo će sutra od 18 sati na Aldo Drosini u Puli zaključiti Istra 1961 i Lokomotiva.

Najveći derbi hrvatskog sporta, sraz Hajduka i Dinama, se u sklopu 10. kola SuperSport HNL-a igra od 18 sati na Poljudu. Ove dvije momčadi su Superkupom na Maksimiru otvorile sezonu, a slavili su Plavi rezultatom 1:0. Tjedan dana kasnije na istom mjestu je otvorena i nova prvenstvena sezona, a ovaj put su Bili nakon preokreta i golom Pukštasa u sudačkoj nadoknadi bili bolji rezultatom 1:2.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Ferra i Pukštasa dok su gosti bez Ristovskog, Stojkovića, Kačavende i Špikića.

Trener Hajduka Ivan Leko je u najavi rekao: “Lijepo je imati više od 100.000 članova. To je ogroman ponos. To je velika brojka. Ne znam puno klubova koji se time mogu pohvaliti. Mi smo u društvo najboljih. Idemo gurati dalje, probijati granice. Tih 100.000 je zaslužilo 100.000 pobjeda. Prva sljedeća je Dinamo. Dat ćemo sve od sebe za pobjedu. Ljudi će doći, ulaznica više nema, nadam se da ćemo biti pravi. Oni imaju svoje kvalitete. Svi znamo kako oni igraju, dajemo im respekt, ali vjerujem u moju ekipu. Odlično treniramo ovaj tjedan, motivirano, jako. Konkurencija je dobra, imamo 16-17 momaka koji jedva čekaju da uđu. Protivnik je takav da zahtijeva dobru partiju od prve do zadnje minute. Ne treba kalkulirati, tri boda su ista i u derbiju i protiv Istre i Gorice.”

Njegov kolega na klupi Dinama Sergej Jakirović je dodao: “Očekuje nas dobra utakmica, nadam se u prelijepom ambijentu, vjerujem da ćemo biti na visokoj razini. Nadam se da ćemo odigrati savršenu utakmicu u svim segmentima nogometne igre jer to nam treba kako bismo zaustavili Hajduk. Na put idu oni koji su u stalnom treningu. Nadam se da ćemo biti na maksimalnoj razini i da ćemo odgovoriti na sve izazove koji nas čekaju u toj utakmici. Naravno da smo analizirali Hajduk, znamo da je najveća prijetnja Marko Livaja i da se sve vrti oko njega, ali ima ondje još igrača koji mogu napraviti probleme. Hajdukova nedavna dva poraza? Oni su samo dokaz da je naša liga neizvjesna i ako nisi maksimalno fokusiran, svugdje se možeš poskliznuti. Očekujem živu, dinamičnu utakmicu upravo i zbog tog impulsa publike. Želim da igramo svoju igru, da ono što mi treniramo pokušamo prezentirati na terenu, da ono što smo pripremali provedemo u djelo, da igramo hrabro s čvrstim gardom i, naravno, da probamo anulirati sve eventualne prijetnje koje nam Hajduk može napraviti.Kad gledam sa stajališta trenera Dinama, onda je jasno da se u svakoj utakmici očekuje pobjeda. Tako smo se pripremali i to želimo i napraviti. Stalno se apostrofira da je ovo nekakva prekretnica sezone, a ja smatram da je ovo maraton, tek je 10. kolo.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će pomagati Ivan Mihalj (Velika Gorica), Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina) i Zdenko Lovrić (Đakovo) dok će u VAR sobi biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Goran Pataki (Đakovo). Delegat susreta je Ivan Smokrović (Rijeka), suce će kontrolirati Tomislav Petrović (Osijek), a časnici za sigurnost su Miroslav Marković i Zlatko Čipčić.