Rijeka pobjedom nad Rudešom preuzela lidersku poziciju

Pogocima Nike Jankovića i Franje Ivanovića Rijeka je u Kranjčevićevoj u sklopi 10. kola SuperSport HNL-a bila bolja od fenjeraša Rudeša rezultatom 1:2 (0:1). Za domaćina je u 90. minuti počasni gol postigao Fran Topić. Bijeli su tako upisali treću prvenstvenu pobjedu u nizu odnosno šestu ukupnu pa su uz odigranu utakmicu više od Hajduka barem privremeno preuzeli lidersku poziciju.

Izabranici Tonija Golema su pak i treću prvenstvenu utakmicu pod njegovim vodstvom završili bez osvojenog boda, a na kontu do sada imaju samo remi u Puli te devet poraza. Današnji negativan rezultat je došao i kao posljedica velikih pogrešaka u obrani kojih su autori bili golman Karlo Kralj i stoper Mislav Matić.

Za tjedan dana Rijeka u Jadranskom derbiju na Rujevici dočekuje Hajduk dok će Rudeš bodove tražiti na gostovanju kod Osijeka.

Rijeka je opasno zaprijetila već u prvoj minuti kada je nakon proigravanja Gode s desetak metara snažno pucao Yansane, a Kralj je upisao vrijednu obranu nakon čega se oglasio pomoćni sudac koji je signalizirao upitno zaleđe.

Minutu kasnije još bolja prilika za domaćina. S desne strane je ubacio Pešić, a iz drugog plana se ubacio Pasariček koji je potom glavom pucao sa sedam metara, no Labrović je uz pomoć stative sačuvao svoju mrežu netaknutom.

Rijeka u vodstvo dolazi u 12. minuti nakon velike pogreške obrane Rudeša. Nakon povratne lopte Matića lopta bježi Kralju koji ju je ipak uspio zaustaviti na gol liniji, no priliku je iskoristio Yansane koji je potom asistirao za Jankovića, a njemu nije bilo teško upisati četvrti gol u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

U 48. minuti nakon ubačaja iz kornera lopta se odbija do Pjace koji je s desetak metara pucao atraktivno iz voleja, a Kralj je upisao sigurnu obranu. Fruk je u sedam minuta kasnije sa 17 metara pucao malo pored suprotne stative.

Nakon prodora po desnoj strani Hodža je u 63. minuti uputio oštru loptu u peterac, no Yansanse nije stigao reagirati. Minutu kasnije uslijedio je snažan pokušaj Fruka s dvadesetak metara kojeg Kralj paradom brani.

Rijeka je zaprijetila i u 70. minuti, ali Ivanović iz dobre pozicije puca iznad prečke. Nedugo potom na suprotnoj strani travnjaka sa 17 metara iskosa je pod gredu pucao Rešetar, a Labrović je prebacio loptu preko gola.

Gosti su mrežu Rudeša pogodili i u 76. minuti kada je preciznim udarcem s desetak metara iskosa suprotnu malu mrežicu zatresao Ivanović, no nakon intervencije VAR-a zbog zaleđa gol nije priznat.

Ivanović se u strijelce upisao u 79. minuti. Bila je to gotovo repriza prethodne situacije u kojoj je nakon pogreške Matića s desetak metara bio precizan za svoj drugi gol u HNL-u.

U 87. minuti Ivanović je proigrao Godu koji je s ruba kaznenog prostora pucao visoko iznad gola.

Rudeš do počasnog gola dolazi u 90. minuti kada je Tomečak ubacio iz kornera, a Topić je udarcem glavom s vrha peterca matirao Labrovića. Mladom napadaču koji je stigao na posudbu iz Dinama to je bio prvijenac u HNL-u.

Ivanović je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade pucao s 18 metara, no lopta je otišla malo pored stative. Bilo je to posljednje uzbuđenje na utakmici.

Kolo se nastavlja od 18 sati kada se na Poljudu igra najveći derbi hrvatskog sporta, sraz Hajduka i Dinama.

U sklopu 10. kola SuperSport HNL-a snage će od 15:15 u Kranjčevićevoj odmjeriti Rudeš i Rijeka. Njihov prvi ovosezonski ogled odigran na Rujevici završio je slavljem domaćina s uvjerljivih 4:0.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Oddeija i Vukmanovića dok su gosti bez Čabraje i Petroviča.

Trener Rudeša Toni Golem je u najavi rekao: “Mi znamo koji nam je cilj, ali i kakva momčad nam dolazi u goste. Rijeka koja je poduplana na svim pozicijama, odlično je posložena i ima odlične rezultate, a s trenerom Željkom Sopićem dobila je i novu energiju. Svjesni smo da nas očekuje iznimno težak suparnik. Nama definitivno treba pobjeda jer iz prvog kruga prvenstva imamo samo jedan bod. Situacija je više nego ozbiljna i protiv Rijeke se ne planiramo samo braniti. Vidjet ćemo kakva će biti taktika. Sada nam dolazi Rijeka koja je jednako kvalitetna momčad. Prošao je cijeli prvi krug, a s početkom drugog kruga vjerujemo da ćemo ipak stići do pozitivnog rezultata.”

Njegov kolega na klupi Rijeke Željko Sopić je izjavio: “Utakmica protiv Rudeša za mene je posebna budući da je to kvart u kojem sam odrastao. Tamo sam napravio i prve ozbiljnije trenerske korake, dvije i pol godine bio trener i mogu reći da prikazane igre Rudeša ne odgovaraju broju od samo jednog osvojenog boda. Ne budemo li bili maksimalni i dali sve od sebe, imat ćemo velikih problema. Moramo dati sve od sebe i pokušati uzeti tri boda, samo se to piše. Ostalo ništa, niti koja je utakmica za sedam dana, niti što će biti. Samo nas to zanima, nikakve “Babe Vange” i ostalo.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Dinko Knez (Osijek), Ivan Janić (Ilok), Antonio Škobić (Osijek) dok su za VAR zaduženi Patrik Kolarić (Čakovec) i Ivan Starčević (Bjelovar). Delegat susreta je Jurica Mihalj (Velika Mlaka), kontrolor suđenja Zlatko Šimčić (Koprivnica), a časnik za sigurnost Miroslav Cindrić.