Istra 1961 uz igrača manje do tek druge prvenstvene pobjede

Nakon više od dva mjeseca Istra 1961 je došlo do tek druge prvenstvene pobjede odnosno prve na domaćem terenu. U posljednjoj utakmici 14. kola SuperSport HNL-a Zeleno-žuti su pred 1.094 gledatelja na Aldo Drosini u Puli slavili protiv Slaven Belupa rezultatom 2:0 (1:0). Za veliko slavlje su se u strijelce upisali Frano Mlinara u 8. i povratnik nakon klupske suspenzije Ante Erceg u 91. minuti susreta. Domaćin je tri boda osvojio iako je od 43. minute imao igrača manje obzirom da je nakon VAR intervencije crveni karton zaradio Ante Majstorović.

Izabranici Davida Catale su s ovom pobjedom posljednjem Rudešu pobjegli na osam bodova prednosti dok Farmaceuti od njih nakon sedmog poraza u sezoni imaju dva više. Za tjedan dana Slaven će ugostiti Goricu dok će Istra u derbiju začelja u Zagrebu odmjeriti snage s Rudešom.

Domaćin je poveo u 9. minuti susreta kada je Kadušić probio po lijevoj strani nakon čega je povratnim dodavanjem pronašao Fileta čiji je udarac s desetak metara iskosa u petercu iskoristio Mlinar skrenuvši loptu pri čemu je prevario Sušaka.

U 33. minuti je iz slobodnog udarca s oko 25 metara dobro pucao Mioč, a Majkić je paradom sačuvao svoju mrežu.

Zeleno-žuti su u 43. minuti ostali s igračem manje. Majstorović je na centru igrališta napravio oštar prekršaj na Šakoti te mu je sudac Zebec prvotno pokazao žuti karton, no nakon intervencije VAR-a i preglede snimke promijenio je svoju odluku te je isključio stopera Istre.

Početak drugog dijela su obilježili pokušaji Casciniji koji nisu bili dovoljno precizni ili su bili zaustavljeni od strane golmana domaćih.

Dobru šansu je u 62. propustio Liber kojem se lopta odbila u šesnaestercu nakon čega je loše pucao poslavši loptu daleko od gola.

U 87. minuti Mioč je s desne strane ubacio za Borasa čiji udarac glavom s 15 metara odlazi malo pokraj stative.

Pitanje pobjednika je riješeno u sudačkoj nadoknadi kada je bljesnula kontra u kojoj je Valinčić uposlio Ercega, a on je prizemnim udarcem s desetak metara pogodio donji lijevi kut Slavenova gola. U povratničkom nastupu nakon klupske suspenzije bio je to njegov treći prvenstveni pogodak ove sezone.

Rijeka – Dinamo 12.11. 19h

Na stadionu Aldo Drosina u Puli od 17:10 počinje posljednji duel 14. kola SuperSport HNL-a u kojem će snage odmjeriti Istra 1961 i Slaven Belupo. Njihov prvi ovosezonski međusobni sraz odigran u Koprivnici završio je bez pobjednika, bilo je 2:2 nakon što je domaćin imao dva gola prednosti.

Zeleno-žuti u današnjem ogledu ne mogu računati na Devetaka i Petrusenka dok su gosti bez Pllane, Caimacova, Hlevnjaka i Hoxhe.

Trener Istre David Catala je u najavi rekao: “Za nas je danas finale. Ne želimo više opravdanja, znamo da smo u lošoj situaciji ali sad je vrijeme da napravimo korak naprijed i da damo više od 100% sebe na terenu. Znamo da će Slaven Belupo doći s namjerom da uzme tri boda i oni znaju da nismo u dobroj situaciji, shvatit će utakmicu kao dobru priliku za sebe, ali meni je bitan naš tim i naši igrači te njihova reakcija. Želimo biti protagonisti na utakmici, biti agresivniji i cilj je biti barem u golu prednosti. Od prve minute pritisnut ćemo jako.”

Strateg Farmaceuta Roy Ferenčina je izjavio: “O Kupu i ispadanju od Rudeša smo već sve ispričali. Imali smo u svlačionici jedan jako dobar sastanak nakon te utakmice i ne preostaje nam ništa drugo nego da u Puli ispravimo dojam iz Zagreba. Znamo sve o Istri, ali gledat ćemo isključivo nas. Vjerujemo u našu dobru prezentaciju i dobar rezultat.”

Glavni sudac utakmice je Mario Zebec iz Cestice kojem će asistirati Kruno Šarić (Županja), Dino Knez (Osijek) i Toni Dadić (Zagreb) dok će u VAR sobi biti Riječani Ivan Bebek i Luka Pajić. Delegat susreta je Ivan Smokrović (Rijeka), a suce će kontrolirati Ivica Modrić (Zagreb).