Istra 1961 slavila protiv Šibenika i oživjela europske ambicije

Istra 1961 je u sklopu 32. kola SuperSport HNL-a na Aldo Drosini slavila protiv Šibenika rezultatom 3:0 (1:0). U prvom dijelu je iz kaznenog udarca poentirao Mlinar, a u nastavku utakmice u strijelce su se upisali Bakrar i Mahmoud.

Zeleno-žuti su uvjerljivim rezultatom upisali prvu pobjedu nakon šest kola i ukupno desetu u sezoni kojom su barem privremeno skočili na peto mjesto ljestvice.

Narančasti su pak zabilježili 15. poraz u sezoni kojim je sigurno da će i nakon ovog kola ostati na posljednjem mjestu ljestvice.

Na koncu prve minute Hujber je ubacio s desne strane, no Kadušić je na drugoj stativi loše zahvatio loptu tako da je obrana Šibenika lako očistila opasnost.

Domaćini su u 18. minuti zatresli mrežu Šibenika preko Bakrara, no pogodak zbog očitog zaleđa nije priznat.

Dvije minute kasnije je s ruba kaznenog prostora iskosa snažno pucao Hujber, a lopta je prohujala pokraj bliže vratnice.

Majkić je u 34. minuti stigao do lopte prije Hiroša nakon čega se veznjak gostiju zabio u njega pa mu je na nekoliko minuta bilo potrebno pružiti liječničku pomoć.

U 41. minuti Bakrara pada u šesnaestercu nakon duela s Đorićem, ali sudac Strukan na prvu nije smatrao da se radi o kaznenom udarcu. Međutim potom ga je VAR pozvao na pregled snimke nakon čega je odlučio pokazati na bijelu točku. Siguran izvođač s 11 metara bio je Mlinar koji je loptu poslao u jednu, a Rogića u drugu stranu.

Priliku za izjednačenje Šibenik je propustio u sedmoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela. Nakon prodora Dolčeka lopta se odbija do Hiroša, a njegov prizemni udarac s desetak metara odlazi pokraj suprotne stative.

Prva minuta drugog poluvremena ponudila je udarac Lisice s 15-ak metara iskosa koji je otišao pokraj suprotne vratnice.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka je sa 17 metara pucao Hiroš, a Majkić je spretno nogom uspio zaustaviti njegov pokušaj.

Uzbuđenje pred golom Istre uslijedilo je u 60. minuti kada je lopta Lisicu pogađa u ruku, no suci nisu smatrali da se radi o kažnjivoj situaciji. Minutu kasnije Dolček i Čanađija su odigrali dupli pas nakon kojeg je potonji šutirao s dvadesetak metara, a lopta je otišla malo pored gola.

U 65. minuti u Galileu lopta pogađa u ruku nakon ubačaja Hiroša, no sudac Strukan je ponovno smatrao da nema elemenata za kazneni udarac.

Mreža Šibenika se ponovno trese u 71. minuti kada je Kadušić proigrao Bakrara, a on je pobjegao po desnoj strani te je prizemnim udarcem svladao Rogića za svoj sedmi gol u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Kvržić je u 83. minuti ubačajem s desne strane pronašao Skorupa, ali njegov udarac glavom s druge stative ne pogađa metu.

Konačani rezultat susreta postavljen je u 85. minuti kada je Mahmoud ukrao loptu Soldi, a onda je kombinirao s Bakrarom te je na koncu prizemnim udarcem s desetak metara iskosa uz pomoć suprotne stative poslao loptu u gol Šibenika.

Kolo se nastavlja u nedjelju kada se od 15 sati sastaju Varaždin i Osijek dok je od 18 sati na Poljudu na rasporedu derbi Hajduka i Dinama.

U prvom susretu 32. kola SuperSport HNL-a od 18 sati u Puli će snage odmjeriti Istra 1961 i Šibenik. U njihova tri prethodna ovosezonska međusobna susreta nismo vidjeli pogodak.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Ercega, Majstorovića, Rovisa i Matheusa dok su gosti bez Kvesića, Mine, Đire i Krekovića, a Vidović i Čop su odlukom uprave udaljeni iz kadra.

Trener Zeleno-žutih Gonzalo Garcia je u najavi poručio: “Bit će to zahtjevna utakmica, treća u sedam dana. Očekujem težak ogled protiv momčadi koja je u dobrom trenutku. Znamo da imaju kvalitetne igrače na svim pozicijama, stoga mi moramo dati sve od sebe kako bismo se natjecali s njima i išli na pobjedu. Igrači su svakako motivirani, pozitivni i mentalno jaki, ali možda i malo umorni zbog rasporeda ovih zadnjih kola. Mislim da će ova utakmica biti nešto drugačija od onih prošlih koje smo ove sezone odigrali sa Šibenikom. Do sada su se dosta branili, ali prema naprijed vidimo da sada imaju učinkovite igrače poput Araia, Špeljaka, Hiroša.. S naše su strane van kadra Matheus i Majstorović, a Einar se vratio u kadar nakon tri žuta kartona. Lisica i Blagojević su spremni i fit za igrati. Smatram da moramo biti fokusirani na svaku utakmicu zasebno, odnosno kako ne bi izgubili fokus, ne razmišljamo previše o ”Europi”. Do kraja sezone nas čekaju sigurno teški susreti, ali osvajanje bodova bi nam značilo puno da ipak ostvarimo nešto lijepo.”

Strateg Narančastih Damir Čanadi je izjavio: “U zadnjih pet kola ulazimo bodovno izjednačeni s Goricom. Naš raspored nije nimalo lagan, no ne želimo gledati isuviše u budućnost. Fokusiramo se na Istru.To je za nas trenutačno najvažnija utakmica. Cilj nam je ostati u ligi. Ako smo dvaput mogli dobiti Dinamo, to znači da možemo igrati protiv svih. Samo moramo biti koncentrirani. ne samo momčad i stručni stožer, već svi u klubu da izvučemo maksimum iz preostalih pet kola, pa ćemo vidjeti gdje će nas to dovesti.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će asistirati Alen Jakšić (Split), Vice Vidović (Solin) i Goran Pečarić (Zagreb) dok će u VAR sobi biti Fran Jović (Zagreb) i Dario Kolarević (Zagreb). Delegat susreta je Dražen Posavec (Maruševac), kontrolor suđenja Ivica Modrić (Zagreb), a časnik za sigurnost Miroslav Cindrić.