Istra 1961 u dvoboju kojeg su obilježili suci pobijedila Osijeka

Pogotkom Ante Ercega u 57. minuti Istra 1961 je na Aldo Drosini pred 1.358 gledatelja u 22. kolu SuperSport HNL-a svladala Osijek. Zeleno-žuti su tako skočili na četvrto mjesto ljestvice te su uz odigranu utakmicu manje zaostatak za današnjim suparnikom smanjili na pet bodova.

Dvoboj u Puli obilježile su i mnogobrojne sporne sudačke odluke te dugačka provjera nakon intervencije VAR-a zbog čega je utakmica na koncu produžena za čak 12 minuta.

Osijek je današnjim rezultatom i treće kolo u nizu ostalo bez pobjede, a trenera Renea Pomsa naročito može zabrinuti činjenica da njegovi izabranici ni treći susret u nizu nisu uspjeli postići pogodak.

Prvo uzbuđenje na susretu vidjeli smo u 13. minuti kada je Petrusenko iz slobodnog udarca ubacio za Ercega, a njegov udarac glavom odlazi iznad grede.

U 20. minuti udarac iz daljine je uputio Erceg, a Malenica je sigurno ulovio loptu iako je ona na putu prema golu okrznula Čeberka.

Prvi udarac Osijeka uslijedio je u 26. minuti kada je s desetak metara iskosa bliži kut gađao Bakić, no Majkić je to bez problema obranio.

Domaćini su u 36. minuti morali napraviti prvu zamjenu. Zbog ozljede je igru napustio Lisica, a priliku je dobio Boultam.

Nervozu među domaće igrače i klupu je unio sudac Čuljak koji prvo propustio dosuditi slobodnog udarac u opasnoj zoni nakon prekršaja Jugovića na Ercegu, a nedugo potom nije vidio ni kad je Nejašmić igrao rukom.

Dobar solo prodor Žapera u 37. minuti ipak nije završio udarcem, jer je u posljednji trenutak jedan igrač Istre uspio otkloniti opasnost.

Dobru priliku kreirali su gosti u 39. minuti. Nakon ubačaja Gržana loptu je spustio Mierez, a u odličnoj situaciji se našao Omerović, ali Majkić je upisao izvrsnu obranu.

Omerović je četiri minute kasnije u ulozi asistenta, a Jugović je poslao loptu pokraj gola.

Na startu drugog poluvremena domaćini su preko Mlinara zatresli mrežu Osijeka, ali nakon intervencije VAR-a pogodak nije priznat jer je utvrđeno prethodno zaleđe asistenta Ercega.

Zeleno-žuti su do gola ipak došli u 57. minuti. Nakon ispucavanja Majkića za posjed se izborio Erceg, a u nastavku akcije lopta dolazi do Vuka koji je uposlio Boultama. Nizozemski ofenzivac je potom nesebično uposlio Ercega koji je s lakoćom upisao svoj već deveti ovosezonski prvenstveni pogodak. Gosti su tom prilikom tražili prekršaj nad Čeberkom, ali sudac Čuljak i VAR soba nisu bili njihova stava.

U 61. minuti Erceg pada u kaznenom prostoru nakon duela sa Žaperom, a sudac Čuljak mu je pokazao žuti karton zbog simuliranja. Uslijedila je provjera VAR-a od čak sedam minuta nakon koje je Čuljak išao pogledati video snimku, ali i nakon što je ponovno pogledao situaciju ostao je kod svoje prvotne odluke.

Nejašmić je u 74. minuti pronašao Miereza, a njegov udarac atraktivno odbija golman Istre. Dvije minute kasnije Leovac je s lijeve strane uputio loptu pred gol Zeleno-žutih koja je na koncu odsjela na prečki.

Od 79. minute Osijek je ostao s igračem manje nakon što je izravni crveni karton dobio Mierez koji je s poda pokušao udariti Ercega te ga je tom prilikom i malo zakačio po nozi.

Obzirom na mnogobrojne prekide igre izazvane prije svega pregledom VAR-a sudac Čuljak je dvoboj produžio za minimalno 12 minuta.

U petoj minuti sudačke nadoknade Nejašmić je u šesnaestercu pronašao Jugovića, a njegov udarac završava u bloku Marešića.

Osma minuta sudačke nadoknade ponudila je posljednji dobar pokušaj gostiju na utakmici. Pucao je Leovacje s ruba kaznenog prostora, a Majkić je ipak uspio ukrotiti loptu.

Kolo se nastavlja od 17:10 kada u Kranjčevićevoj počinje sraz Lokomotive i Rijeke.

U prvoj utakmici subotnjeg programa 22. dionice SuperSport HNL-a Istra 1961 je od 15 sati domaćin Osijeku. Njihov prvi ovosezonski duel odigran u Puli pripao je Zeleno-žutima rezultatom 1:0 dok su Bijelo-plavi u Gradskom vrtu uzvratili slavljem od 2:0.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Blagojevića, Rovisa, Maurića, Kopljara, Kneževića i Hujbera dok su gosti bez Cvijanovića i Brleka.

Trener Istre Gonzalo Garcija je u najavi rekao: “Čeka nas dobra utakmica protiv kvalitetne momčadi. To je ekipa koja je veoma opasna i fizički spremna. Mi ćemo morati biti na 100% i spremni na dobru borbu te smo spremni za jaku igru na terenu. Svakako smatram da idemo na pobjedu! Iako su ostali bez nekih igrača, mislim da ih to nije poljuljalo i da su i dalje jaka momčad s kojom ćemo se sutra morati boriti. Gledam njihov sistem igre i imaju taj kontinuitet rada i plana igre, stoga je bitno da mi sebe nametnemo. Morat ćemo biti na najvišoj razini discipline i dati svoj maksimum, inače se nećemo moći nositi s njima. Uvjeren sam da imamo momčad koja, unatoč promjenama u igračkom kadru, svejedno može biti organizirana za donijeti pobjedu. Moramo biti jaki i doma i na gostujućim utakmicama, a sigurno ćemo se potruditi potjerati igru u našu korist.”

Njegov kolega na klupi Osijeka Rene Poms je izjavio: “U Pulu idemo s ciljem da pobijedimo utakmicu. Naš cilj se ne mijenja, svaka priprema je uvijek u tom smjeru. Nekada ne uspijemo u tome, neke stvari ne funkcioniraju kako bismo željeli, ali u našim glavama su samo tri boda. Ako budemo na 80-90 posto svojih mogućnosti sigurno nećemo moći pobijediti, ali ako budemo maksimalni onda imamo velike izglede ostvariti što želimo.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čuljak iz Zagreba kojem će asistirati Ivan Mihalj (Velika Gorica), Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina) i Goran Pečarić (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Ante Čulina i Anto Marić iz Zagreba. Delegat susreta je Stipe Doljanin (Hrvace), suce će kontrolirati Šime Vukić (Rijeka), a za sigurnost će ispred HNS-a brinuti Miroslav Cindrić.