Istra 1961 u odličnom i dramatičnom dvoboju svladala Goricu

Pogotkom Ante Ercega iz kaznenog udarca u 33. minuti Istra 1961 je u sklopu 34. kola SuperSport HNL-a na Aldo Drosini bila bolja od Gorice. Gledatelji su u Puli mogli uživat u odličnom nadmetanju u kojem je pravo čudo da je postignut samo jedan zgoditak. Tome su uvelike doprinijeli i vratari koji su imali svoj dan.

Izabranici Gonzala Garcije su tako upisali 11. pobjedu u sezoni kojom su iskoristili današnji poraz Osijeka na Poljudu da se Bijelo-plavima u borbi za europsku vizu približe na samo bod zaostatka.

Gosti su pak 17. put u aktualnoj prvenstvenoj sezoni travnjak napustili pognute glave. Posljednji Šibenik uz odigranu utakmicu manje, sutrašnji sraz s Dinamom, ima dva boda zaostatka.

U 4. minuti susreta Bakrar se pored Raspopovića izborio za udarac sa 17 metara koji nije bio dovoljno precizan. Sljedeće uzbuđenje smo vidjeli u 20. kada je ubačaj Marina s lijeve strane stigao do Kadušića koji je s 15 metara loše zahvatio loptu tako da nije bilo opasnosti po gol Gorice.

Kadušić je u 30. minuti povratnim dodavanjem pronašao Mlinara, a njegov udarac sa 17 metara je u posljednji trenutak blokirao Steevoorden. Nakon ubačaja iz kuta lopta se ponovno odbija do Mlinara, a njegov novi pokušaj od bloka Tomečaka odlazi preko grede.

Potom se aktivirao VAR koji je pozvao suca Bebeka na pregled snimke, a on je potom pokazao na bijelu točku jer je Tomečaka lopta pogodila u ruku.

Odgovornost s 11 metara je preuzeo Erceg koji je loptu poslao u lijevu, a Radoševića u desnu stranu za svoj deseti gol u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Hujber je u 35. minuti oštro ubacio u peterac s desne strane, ali Erceg na drugoj stativi nije uspio doći do lopte.

Nakon odbijene lopte u 48. minuti Suk je snažno šutirao s ruba kaznenog prostora, no loše je zahvatio loptu koju je poslao daleko od gola. Nedugo potom na suprotnoj strani travnjaka Hujber je ubacio s desne strane, a Radošević je odbio loptu ispred Bakrara.

Istra je dobru situaciju imala u 50. minuti kada se nakon pogreške Steenvoordena sjurio prema golu, no onda se umjesto proigravanja Ercega odlučio za udarac s dvadesetak metara kojeg je vratar Gorice lagano obranio.

Pršir je pet minuta kasnije iz kornera odlučno ubacio za Steenvoordena, a njegov udarac glavom sa šest metara odlazi malo iznad prečke. Kapetan Gorice je dvije minute kasnije snažno pucao s dvadesetak metara za sigurnu intervenciju Majkića.

Gosti su zaprijetili i u 61. kada je Pršir s desne strane idealno ubacio za Suka čiji udarac s vrha peterca refleksno brani Majkić. Nedugo potom je iz daljine pucao i Tomečak, no lopta odlazi pored vratnice.

Ogromu šansu su potom imali i domaćini. Nakon ispucavanja Majkića i loše reakcije Bralića u situaciji 1 na 1 s Radoševićem je bio Bakrar, ali se umjesto proigravanja idealno postavljenog Kadušića odlučio za udarac kojeg golman gostiju brani.

Novu odličnu reakciju vratara bilježimo u 66. kada je nakon ubačaja Štigleca s lijeve strane dobro glavom pucao Raspopović, no iskazao se Majkić.

Minutu kasnije Suk je s deset metara nakon ubačaja s desne strane glavom pucao pod samu gredu, a vratar Istre je uspio prebaciti loptu preko grede.

Zeleno-žuti su u 75. minuti zatresli mrežu gostiju i to nakon što je Lisica proigrao Bakrara koji je u situaciji 1 na 1 s 15 metara poslao loptu pored Radoševića, no zbog malog zaleđa zgoditak nije priznat.

Majkić je odličnu formu iskazao i u 79. minuti kada je obranio pokušaj Vujnovića u bliži kut s osam metara iskosa. Nedugo potom nakon povratnog dodavanja Tomečaka u posljednji trenutak je blokiran udarac Suka.

U 82. minuti smo vidjeli odličnu reakciju Tomečaka koji je prvotno požrtvovno odnio loptu pored Mahmouda, a onda je pucao pored gola nakon što je Majkić kratko odbio nakon novog pokušaja Suka.

Već minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Radošević uz male poteškoće brani prizemni udarac Lisice sa 17 metara.

Još jednu odličnu priliku Gorica je propustila u 91. minuti kada je Vojtko iz kornera ubacio na drugu stativu, a Vujnović je iz peterca pucao pored vratnice.

Sudac Bebek je u 96. minuti pokazao na bijelu točku smatrajući da je Mahmoud prilikom izvođenja škarica u kaznenom prostoru zakačio Vojtka, no nakon intervencije VAR-a i pregleda snimke promijenio je svoju odluku u indirekt.

Isti se izveo tek u 102. minuti kada je Raspopović gurnuo loptu za Vojtka čiji udarac završava u bloku, a u nastavku akcije nakon pokušaja Pršira lopta od novog bloka odsjeda na gredi.

Kolo će biti zaključeno sutra kada se od 17 sati sastaju Varaždin i Rijeke dok u 19:10 starta dvoboj Dinama i Šibenika.

Istra 1961 će od 19:10 na Aldo Drosini u sklopu 34. kola SuperSport HNL-a odmjeriti snage s Goricom. Dok su Zeleno-žuti u borbi za mjestom koje vodi u kvalifikacije Konferencijske lige gosti nastoje doći do bodova kojima će spasiti prvoligaški status. Njihov prvi ovosezonski međusobni ogled odigran u Puli pripao je domaćinu rezultatom 1:0 dok smo u Velikoj Gorici prvo vidjeli slavlje gostiju s 0:2, a onda i epski preokret Gorice u pobjedi 5:4.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Galileu i Matheusa dok su gosti bez Banića, Julardžije, Mrzljaka, Petkovića i Jurića.

Trener Istre Gonzalo Garcia je u najavi izjavio: “Pred nama su posljednje tri utakmice. Počinjemo s Goricom i očekuje nas teška utakmica. Njima se dosta sreća promijenila, ali nije samo sreća, nego su i napredovali, dobra su momčad, prikupili su dosta bodova. Svakako jedan od najboljih timova u drugom dijelu sezone. Pokušat ćemo zaboraviti na prošlu utakmicu s Goricom, koja je bila jedna od najluđih u cijeloj sezoni, borit ćemo se i pokušati uzeti tri boda sutra na Drosini. Matematički još imamo šanse za Europu, ali naravno sve ovisi o prestale tri utakmice koje su pred nama. Igrači su spremni, motivirani, dobro treniraju i borit ćemo se do zadnje utakmice.”

Strateg Gorice Željko Sopić je rekao: “Istra igra jako dobar nogomet, kreativan s puno kratkih paseva, ali nadam se da ćemo odgovoriti na njihovu kombinatornu igru i da ćemo se kući vratiti s bodom ili bodovima koji su nam neophodni u ostvarenju našeg cilja. To je jedini imperativ koji stavljam pred sebe i svoju momčad, izvedba pada u drugi plan.”

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će pomagati sugrađanin Luka Pajić, Željko Bučar (Duga Resa) i Toni Dadić (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Fran Jović i Luka Pušić iz Zagreba. Delegat susreta je Damir Bogdanović (Vukovar), a suce će kontrolirati Draženko Kovačić (Križevci).