Pregled 4. kola: Slavlja Dinama i Hajduka pred veliki derbi

Sažetak četvrtog kola stane u nekoliko zapažanja: Hajduk i Dinamo uvjerljivi, Istra u nastavku crne serije, Cibalia je prati na začelju, Split i dalje dobro organizirano kroči bez pogotka, delegat Bebić na aparatima. Osijek je dobrim početkom prvenstva zasjeo na treće mjesto, a Rijeka je i dalje vodeća, usprkos glupo primljenom pogotku od Intera u posljednjoj minuti. Međutim, odnos snaga na ljestvici iskristalizirat će se tek nakon odigravanja odgođenog derbija Hajduka i Dinama koji nas čeka u srijedu.

Slaven Belupo – Split 0:0

Prva utakmica četvrtoga kola vjerojatno je i najlošiji ovotjedni ogled. Bez golova, bez većih bravura (osim golmanskih), bez ideje i bez igre. Belupo je na početku stidljivo dominirao, ali Barićev je udarac obranio Duka, kao što se i Marković obranio od Pešićeva naleta po lijevoj strani. Kad se statistika sagleda, Splitov je spomenuti ofenzivac jedini koji je izbijao pred vratara Markovića, ali bezuspješno. U drugom je poluvremenu spomena vrijedan samo okršaj Ejupija i Vitusa koji je prošao bez jedanaesterca za Slaven, te Pešićeva kontra krajem sudačkog dodatka, koju je osujetio Musa. Sve u svemu, loša predstava obiju momčadi, a krajnje je vrijeme da se Split zapita što s realizacijom. To što ih je jedan duhoviti delegat/wannabe komentator pohvalio ne mijenja činjenicu da u realnom svijetu na semaforu i u našim dojmovima ostaje velika, masna nula. Štono bi tamnoputi Mladen Grdović Chris Brown rekao – Gave a hundred percent but all I got from you, zero, zero.

Cibalia – Dinamo 0:2

Dinamo se pred odgođeni ogled s Hajdukom nije pretrgnuo u Vinkovcima, ali ne može se reći da je utakmica bila nezanimljiva. Soudani je već u 18. minuti nakon gužve u domaćem šesnaestercu iz okreta zabio vrlo lijep pogodak. Pola sata kasnije na drugoj je strani sijevnuo udarac koji bi, da je ušao u gol, bio potez za pamćenje: Tomašević se otresao Roga i iz koraka raspalio po lopti, a Eduardo je tek pogledom ispratio kako lopta odsjeda na gredi. Međutim, sljedeći je potez Cibalije prelomio utakmicu: nakon Rogova ubačaja, Vitaić je u maniri rutinera zabio glavom – u svoju mrežu. Dinamo je s dva gola prednosti postao agilniji, Hodžić se dva puta našao oči u oči s vratarom Matkovićem (i oba puta zabrljao), dok je s druge strane Eduardo snažan udarac Baše odbio na noge Ugrini, ali bilo je zaleđe. Zgrablićev je topovski udarac glavom nakon kornera efektno iščupao iz gola, a u sudačkoj se nadoknadi za još malo uzbuđenja pobrinuo Rog koji je s 5-6 metara iskosa pogodio gredu. Korektna utakmica s nekoliko vrlo inspiriranih pojedinaca, no kvaliteta je ovaj put bila na strani gostiju.

Inter Zaprešić – Rijeka 1:1

Matjaž Kek s razlogom je nakon gostovanja u Zaprešiću bio razočaran. Rijeka je većim dijelom utakmice dominirala, a pobjedu je ispustila u ludoj završnici. Prvo europski debakl pa penal u sudačkoj nadoknadi u domaćem prvenstvu – sasvim nelijepa priča. Gosti su bolje počeli, Vešovićev je udarac iz blizine Čović obranio, a u 14. minuti Ristovski je zatresao vratnicu. Serija nedopustivih promašaja nastavila se kad je Gavranoviću, koji je u duelu s Komorskim izborio jedanaesterac za Rijeku, Čović obranio udarac s bijele točke. Doduše, moglo je i Čovićevo glupiranje u šesnaestercu završiti kobno da je Vešović zadržao loptu, a ni Čelikovićev udarac glavom nije bio daleko od autogola. Mnogo kardinalnih grešaka na objema stranama. Glavnina najzanimljivijih situacija odigrala se u posljednjih desetak minuta. Prvo je Kolar pao u riječkom šesnaestercu, Pejin nije ništa sudio, zatim je Komorski spasio zicer ispred Bezjaka, pa je Rijeka povela nakon savršeno preciznog ubačaja Maleša i skoka Gavranovića, ali Inter je u trećoj minuti nadoknade izjednačio iz jedanaesterca koji je u duelu s Martićem izborio Danoski, a realizirao Puljić. Živopisno na terenu, ali više po principu “i ćorava koka zrno ubode” nego zbog smislenosti akcija i ljepote igre.

Hajduk – Istra 1961 4:0

Ne znamo što točno Mr. Glover radi s Istrom, ali nije dobro. Nakon ovolikog niza bez pobjeda, vjerojatno se pravilo jednog klupskog šefa zgadilo i Zdravk… No dobro, nećemo pretjerivati. Činjenica je da je Hajduk goste iz Pule ispratio s četiri pogotka u mreži, a prvo poluvrijeme nije sugeriralo baš toliki debakl: domaća je momčad izišla u vrlo šarolikom sastavu, prvih je pola sata igre proteklo u grču i bezidejnosti, a onda je u 42. krenulo: Jurkić je u svom šesnaestercu srušio Tudora, a siguran realizator najstrože kazne bio je Ohandza. U nastavku su se domaći dodatno okuražili, Iveša je imao posla s dalekometnim udarcima Kožulja i Maganta, a Španjolac je u 60. odlično dodao Ercegu koji je prošao pored svojih čuvara i Iveše te zabio za 2:0. Ne možemo staviti ruku u vatru i tvrditi da nije bilo zaleđe, jer snimke sugeriraju da je Erceg za dlaku požurio ispred Istrinih stopera, no da hejteri mirno spavaju, Istra je još dvaput vadila loptu iz svoje mreže. U 69. minuti Vlašić je dodao Saidu, Said ubacio u gužvu pred golom, a Tudor je velemajstorski hladno zabio – petom. Ni deset minuta kasnije Žižić je nakon Saidova udarca pokušao izbiti loptu i pogodio je vlastitu mrežu. Gorana Tomića s Istrom čekaju teške muke, a Marijana Pušnika težak raspored koji počinje derbijem s Dinamom u srijedu. Nadajmo se da će dobroj igri nazdravljati mnogobrojni gledatelji, a ne samo Artemi.

Lokomotiva – Osijek 2:3

Momčadi Lokomotive i Osijeka igrale su po sličnom scenariju kao i prethodne dvije utakmice ovoga kola – bljedunjav početak utakmice, pa atraktivan i efikasan nastavak. Prvo je poluvrijeme, osim kakvih-takvih pokušaja Radonjića i Grgića, zrelo za zaborav, a nastavak je odmah donio uzbuđenja na obje strane. Ccedil;ekiccedil;ijev ubačaj mogao je završiti u golu da Mikulić nije pravovremeno reagirao, no nakon toga kornera nije mogao ništa kad je Karačić precizno pogodio glavom za 1:0. Prednost Lokomotive trajala je do sljedećeg napada: Matas je odlično reagirao na Barišićev ubačaj i zabio glavom s jedanaest metara. Lokomotiva je opet povela nakon što je Bočkaj srušen u šesnaestercu, a penal je realizirao Ćorić. Osijek je u 74. također tražio penal nakon sudara Lulića i Zagorca, no sudac Pajač nije se oglasio. Lulić se ipak premetnuo u Osijekova heroja nakon što je u 77. na dodavanje Vojnovića snažno pucao sa šesnaest metara i izjednačio, a konačnih 2:3 nakon Lulićeva je kornera postavio Džolan koji je bio najviši u skoku. Lokomotivu je katastrofalno (ne)čuvanje vodstva koštalo bodova, a Osijek je s nova tri boda zasjeo na izvrsno treće mjesto ljestvice.

Potez kola: Fran Tudor (Hajduk)

Glupost kola: Ivan Martić (Rijeka)