Rijeka nakon velikog preokreta slavila u Velikoj Gorici

Pogotkom Nike Galešića u 89. minuti Rijeka je kompletirala veliki preokret te je u zaostaloj utakmici 4. kola SuperSport HNL-a u katastrofalnim uvjetima koji su bili opasni po zdravlje igrača slavila kod Gorice rezultatom 2:3 (2:1). Domaćin je zgoditkom Mitrovića i autogolom Smolčića imao značajnu prednost, no goste je u egal vratio Marko Pjaca koji je zabio dva gola nakon kaznenih udaraca.

Izabranici Željka Sopića su se jedanaestom pobjedom u sezoni približili vodećem Hajduku na tri boda razlike dok su Dinamu uz odigranu utakmicu više odmakli na četiri boda. Momčad koju vodi Dinko Jeličić je pak zabilježila šesti poraz kojim je ostala bodovno poravnata s Osijekom na četvrtom mjestu ljestvice.

Gorica će u nastavku sezone u sklopu 20. kola u nedjelju dočekati Lokomotivu dok će istog dana Rijeka gostovati na Poljudu.

Već u 3. minuti utakmice Gorica je došla u vodstvo. Jurić je povukao loptu od centra nakon čega je uposlio Mitrovića, a on je preciznim udarcem s ruba šesnaesterca pogodio suprotnu malu mrežicu za svoj prvijenac u aktualnoj prvenstvenoj sezoni kojeg je postigao protiv svog bivšeg kluba.

Gosti su prvu priliku imali u 9. minuti kada je Maloča pravovremenim uklizavanjem blokirao pokušaj Fruka s desetak metara iskosa. Minutu kasnije odlično je s ruba kaznenog prostora pucao Pašalić, a Banić je odličnom paradom odbio loptu preko grede. Nedugo potom je s tridesetak metara snažno pucao Dilaver, a lotpa je otišla pokraj gola.

Hodža je u 19. minuti izborio slobodan udarac na 17 metara iz kojeg je Fruk šutirao poviš prečke. Gosti su minutu kasnije tražili drugi žuti karton Mitroviću nakon njegova prekršaja nad Godom, no njihove zahtjeve sudac Erceg nije uvažio. Na koncu su zbog prigovora žute kartone dobili trener Željko Sopić i njegov pomoćnik Radomir Đalović.

Gorica je u 25. minuti povećala prednost. Matavž je ukrao loptu Dilaveru nakon čega je asistirao za Vujnovića, no ispred njega je uklizao Smolčić koji je loptu nesretno skrenuo u vlastitu mrežu. Pomoćni sudac je prvotno označio zaleđe, no nakon provjere iz VAR sobe koja je potrajala skoro četiri minute zgoditak je priznat.

Nakon pola sata igre trener gostiju se odlučio za dvije promjene. Iz igre je izvadio Pašalića i Ivanovića, a priliku je dao Grgiću i Obregonu.

Maloča je u 33. minuti napravio prekršaj nad Obregonom nakon čega je Erceg dosudio prekršaj na 17 metara, no nakon intervencije iz VAR sobe pokazao je na bijelu točku jer se start dogodio u kaznenom prostoru. Siguran s bijele točke bio je Pjaca koji je loptu poslao u jednu, a Banića u drugu stranu za svoj četvrti gol u aktualnoj sezoni.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela Pršir je proigrao Matavža koji je šutirao s 15 metara iskosa, a Dilaver je uspio u posljednji trenutak blokirati njegov pokušaj.

Gosti su u 49. minuti tražili kazneni udarac nakon što je Mrzljaka u šesnaestercu lopta pogodila u ruku. Sudac Erceg se prvotno nije oglasio, ali nakon poziva iz VAR sobe te pregleda snimke odlučio je po drugi put pokazati na bijelu točku u korist Rijeke. Odgovornost je još jednom preuzeo Pjaca čiji prvi udarac Banić brani, no lopta se odbija ravno do napadača gostiju koji drugu priliku nije propustio realizirati.

Domaćin je veliku šansu propustio u 65. minuti. Štiglec je ubacio s lijeve strane, Dilaver je loše procijenio let lopte koja dolazi do Mitrovića, no njegov pokušaj s vrha peterca odlazi malo pokraj bliže stative.

Rijeka uzvraća dvije minute kasnije kada je sa skoro trideset metara snažno pucao Janković, a lopta također odlazi malo pokraj vratnice.

Odličnu šansu Rijeka je imala u 78. minuti kada je Janković ubacio iz slobodnog udarca, a lopta se odbija do Grgića koji ju je prenio na suprotnu stativu do usamljenog Galešića čiji udarac glavom fantastično zaustavlja Banić. Tri minute kasnije s desne strane je ubacio Grgić, a s prve stative je pucao Obregon koji je loptu poslao malo iznad grede.

Nakon ubačaja iz kuta u 85. minuti Galešić je poslao loptu u gol, no pogodak zbog prekršaja nad golmanom Gorice nije priznat.

Do potpunog preokreta Rijeka je došla u 89. minuti kada je Janković ubacio iz kornera, a na drugoj stativi je potpuno sam ostao Galešić te je nogom proslijedio loptu u gol. Bio je to njegov drugi pogodak u sezoni.

Domaćin je mogao izjednačiti samo minutu kasnije kada je Kapulica progurao loptu do Ilečića čiji pokušaj sa šest metara iskosa brani Labrović.

Nakon posljednjeg sučevog zvižduka došlo je i do sukoba između igrača u kojem je najteže prošao Goda koji je dobio udarac od Mrzljaka. Kapetan Gorice je zbog toga zaradio crveni karton.

Standings provided by Sofascore

Zaostalom utakmicom Gorice i Rijeke koja u Velikoj Gorici počinje od 17 sati kompletirat će se 4. kolo SuperSport HNL-a. U njihovom prvom ovosezonskom duelu odigranom na Rujevici domaćin je slavio pogotkom Marca Pašalića.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Soldu, Majstorovića i Ndockyta dok su gosti bez Bande, Mitrovića i Čabraje.

Trener Gorice Dinko Jeličić je u najavi rekao: “Probat ćemo nastavak sezone otvoriti na najbolji mogući način protiv Rijeke, koja je kvalitetna, poletna, mlada s ambicijama da se bori za prvo mjesto. Mi imamo svoje ambicije, probat ćemo to riješiti na svoj način unatoč svim problemima koji dosta remete cijeli proces od prvoga dana priprema.”

Njegov kolega Željko Sopić, koji je prethodno vodio Goricu, je dodao: “Jedno zahtjevno gostovanje, prvi put kao trener dolazim u Goricu protiv svog bivšeg kluba. Nadam se samo da će nas dočekati nogometni uvjeti na travnjaku. Kalkulacija nema, od prve minute idemo po tri boda.”

Glavni sudac utakmice je Mateo Erceg iz Benkovca kojem će pomagati Alen Jakšić (Split), Vice Vidović (Solin) i Dario Kulušić (Šibenik) dok će u VAR sobi biti Splićani Duje Strukan i Hrvoje Radić. Delegat susreta je Željko Podrug (Zagreb), suce će kontrolirati Ante Vučemilović (Višnjevac) dok će o sigurnosti ispred HNS-a brinuti Marko Svilić.