Rijeka slavila u Jadranskom derbiju i preuzela lidersku poziciju!

Rijeka je novi lider SuperSport HNL-a! U posljednjoj utakmici 20. kola izabranici Željka Sopića su na rasprodanom Poljudu nakon preokreta slavili protiv Hajduka rezultatom 1:2 (1:0). Bili su vodili preko Rokasa Pukštasa, no velika tri boda gostima donose Jose Obregon i Lindon Selahi.

Rijeka je tako došla do 12. pobjede u sezoni kojom se s istim brojem bodova kao današnji suparnik nalazi na vrhu ljestvice dok je Dinamo na trećem mjestu s četiri boda zaostatka i odigranom utakmicom manje.

Večerašnjim porazom je prekinut i pozitivan niz Mislava Karoglana koji je tek u 22. utakmici na klupi splitske momčadi upisao prvi poraz. Prethodno je kroz dva mandata zabilježio 15 pobjeda i šest remija.

Idućeg vikenda Hajduk će u sklopu 21. kola gostovati na Opus Areni kod Osijeka dok će Rijeka u regionalnom srazu na Rujevici dočekati Istru 1961.

Uoči početka utakmice kao novi igrači Hajduka predstavljeni su povratnik u bijeli dres Ivan Perišić te Josip Brekalo koji je stigao na posudbu do konca sezone iz Fiorentine.

Prvi pokušaj na utakmici vidjeli smo u 9. minuti kada je s dvadesetak metara snažno pucao Janković, a lopta je odletjela preko grede.

Minutu kasnije došlo je do prekida igre nakon sudara glavama Pukštasa i Gode, oba igrača su morala primiti liječničku pomoć.

Domaćin je do vodstva došao u 14. minuti. Nakon dijagonalnog dodavanja Sigura loptu je s lijeve strane ubacio Kleinheisler, a glavom je s osam metara pucao Livaja nakon čega se lopta odbija od leđa Pukštasa te vara Labrovića. Mladi američki reprezentativac je tako došao do četvrtog gola u aktualnoj sezoni, drugog protiv Rijeke.

U 36. minuti je Sahiti ubacio s desne strane, a glavom je s osam metara pucao Livaja, no to nije bio težak zadatak za čuvara mreže Rijeke. Rijeka je uzvratila u 45. minuti kada je s lijeve strane ubacio Pjaca, a udarac Fruka glavom lako brani Lučić.

Janković je u 50. minuti iz slobodnog udarca ubacio za Smolčića, ali i njegov pokušaj glavom lako zaustavlja vratar Bilih. Četiri minute kasnije Pjaca je s poludistance pronašao Obregona čiji udarac glavom odlazi iznad grede.

Rijeka do izjednačenja dolazi u 55. minuti. Smolčić je iz auta ubacio za Obregona koji je u petercu došao do lopte pored Šarlije, a onda je fantastičnim potezom snažno zakucao loptu pod samu prečku. Kolumbijski napadač je tako upisao treći zgoditak u sezoni.

Gosti u 62. minuti ponovno tresu mrežu Hajduka, ali pogodak Gode nije priznat jer je nakon intervencije VAR-a ustanovljeno da je beka Rijeke prethodno lopta pogodila u ruku. Goda je loptu kroz noge Lučića poslao s nekoliko metara nakon što je iz slobodnog udarca u šesnaesterac ubacio Pašalić.

Do preokreta Rijeka ipak dolazi u 75. minuti. Ponovno je sve počelo od ubačaja Smolčića iz auta nakon čega je Šarlija odbio loptu do Selahija, a on je snažno pucao iz prve s desetak metara iskosa te je zakucao loptu u suprotnu malu mrežicu. Albanski veznjak je tako došao do drugog gola u sezoni.

Blizu izjednačenja Hajduk je bio u 84. minuti. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca Radeljić je odbio loptu do Kleinheislera koji je pucao iz voleja sa 17 metara, no Labrović paradom odlično odbija loptu u korner. Minutu kasnije Livaja je ubacio za Kalika koji je atraktivno šutirao s druge stative, ali nije bio precizan.

U trećoj minuti sudačke nadoknade u šesnaestercu gostiju je gležanj izvrnuo Livaja koji s bolnim izrazom na licu više nije mogao nastaviti utakmicu tako da je Hajduk do konca igrao s igračem manje.

Blizu trećeg gola Rijeka je bila u 101. minuti kada je Grgić povratnim dodavanjem pronašao Jankovića čiji udarac s desetak metara brani Lučić.

Standings provided by Sofascore

Dvadesetu dionicu SuperSport HNL-a će od 17:45 na Poljudu zaključiti sraz vodećih momčadi na ljestvici, Hajduka i Rijeke. Riječ je o stotom Jadranskom derbiju u povijesti HNL-a, a Bili dosad imaju 39 pobjeda, Bijeli su slavili u 36 navrata dok je 24 puta bio remi. Njihov prvi ovosezonski međusobni sraz na istom stadionu odlučio je gol Rokasa Pukštasa dok je Rijeka na Rujevici uzvratila pogotkom Nike Jankovića. Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Melnjaka, Ferra, Perišića i Dialla dok su gosti bez Bande, Čabraje, Dilavera i Mitrovića. Na tribinama Poljuda bi trebao biti i Josip Brekalo koji će uskoro postati novi igrač splitskog kluba.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Melnjaka, Ferra, Perišića i Dialla dok su gosti bez Čabraje, Dilavera i Mitrovića.

Trener Hajduka Mislav Karoglan je u najavi rekao: “Ova utakmica ništa neće riješiti. Ovo je prvi od 17 koraka. Europu nismo osigurali, a i dalje je sve u bod. Stalno pričam koliko je Rijeka legitiman kandidat za titulu. Ovo je troboj i tako će biti do kraja. Derbi odlučuju nijanse. Spremamo se za 90 minuta, svaku utakmicu detaljno. Ekipa je svjesna da je ovo maraton i da ova utakmica neće ništa definirati. Veliki respekt dajem Rijeci, ali strašno vjerujem u svoju momčad.”

Strateg Rijeke Željko Sopić je izjavio: “O utakmici ne treba previše pričati, sam pogled na ljestvicu dovoljno govori. Igraju prva i druga momčad lige pred punim Poljudom. Izaći ćemo s gardom kakav krasi Rijeku od početka sezone i vjerujemo u pozitivan ishod.”

Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca kojem će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Ivan Starčević (Bjelovar) i Oliver Romić (Osijek) dok su za VAR zaduženi Ante Čuljak i Ivan Vučković iz Zagreba. Delegat susreta je Ivan Bračko (Đelekovac), kontrolor suđenja Ivica Modrić (Zagreb), a časnik za sigurnost Marko Svilić.